Widelands - en to da translation catalogue (24 entries)

en: The Forbidden Island
da: Den forbudte ø

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
da: Endelig! Vi har taget de første skridt mod sejr! Sidste nat landede vi på den forbudte ø og besejrede de få vagter som overvågede den nordvestlige dele af øen. Jeg er ret så sikker på, at ingen af de andre krigsherrer har opdaget os endnu, så vi skal holde lav profil og opbygge vores infrastruktur. Snart vil vi være stærke nok til at angribe deres positioner.

en: Capture the Ancient Castle
da: Erobring af den gamle borg

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
da: Besejr Lanissa og erobr den gamle borg.

en: Defeat Erwyn
da: Besejr Erwyn

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
da: Besejr Erwyn. Han har kommandoen over den stærkeste militærstyrke tilbage på øen.

en: Defeat Jomo
da: Besejr Jomo

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
da: Besejr Jomo. Han står for soldaternes fødevareforsyning.

en: First Briefing
da: Første orientering

en: Second Briefing
da: Anden orientering

en: An Ancient Castle
da: En gammel borg

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
da: Lad os håbe at Lanissa - krigsherren i borgen - endnu ikke har opdaget vores troppebevægelser. Måske har vi en chance for at erobre den kæmpemæssige bygning uden en større kamp! Det er dog essentielt at vi erobrer den. Det vil være nøglen til vores erobring af denne ø!

en: Ancient Castle Captured
da: Den gamle borg erobret

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
da: Vidunderligt! Vores tropper har endelig besejret Lanissa og hendes soldater. Den gamle borg er vores!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
da: Det er imponerende hvor langt man kan se fra det højeste tårn i borgen. Vi kan overvåge hele øen. Så nu undrer jeg mig over hvorfor Lanissa ikke så os og derfor ikke forberedte sig. Dette vil dog nok aldrig komme for dagens lys. Det vigtigste i øjeblikket er at der stadig er modstandere på øen. Vi har opdaget fjendtlige positioner holdt af Erwyn mod nord og øst for borgen. Han vides at være en stærk krigsherre og han har kommando over nogle af de stærkeste krigere. Mod syd har vi opdaget infrastruktur for produktion af fødevarer under bevogtning af Jomo - en ung krigsherre - og vi bør erobre denne infrastruktur, så vi kan afskære vores fjenderes fødevareforsyning.

en: Another Briefing
da: Endnu en orientering

en: Erwyn Defeated
da: Erwyn besejret

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
da: Glimrende! Erwyn gav op da han så sin sidste bygning blive brændt ned. Det er endnu en mindre stærk krigsherre på denne ø!

en: Jomo Defeated
da: Jomo besejret

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
da: Glimrende! Jomo gav op da han så sin sidste bygning brændt ned. Det er en mindre krigsherre på denne ø!

en: Last Briefing
da: Sidste orientering

en: Victory!
da: Sejr!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
da: Endelig! Øen er fuldt erobret. Nu skal vi bare forsvare den bedre end de forrige krigsherrer.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
da: Tillykke! Du har mestret dette scenarie. Du kan fortsætte med at spille hvis du ønsker det!
