Widelands - en to fi translation catalogue (24 entries)

en: The Forbidden Island
fi: Kielletty saari

en: Finally! We have just taken our first step towards victory! Last night, we landed on the forbidden island and defeated the few guards that were watching the north-western part of the island. I am quite sure that none of the other warlords has detected us so far, so we should keep quiet and build up our infrastructure. Soon we will be strong enough to raid their positions.
fi: Viimeinkin! Otimme ensimmäisen askeleen voittoa kohti!! Viime yönä rantauduimme kielletylle saarelle ja tuhosimme muutamat vartijat jotka vahtivat saaren luoteista osaa. Olen melko varma, että yksikään muista sotapäällikköista ei ole havainnut meitä vielä, joten meidän kannattaa pysyä piilossa ja kasvattaa infrastruktuuriamme. Olemme kohta tarpeeksi vahvoja iskeäksemme heidän asemiin.

en: Capture the Ancient Castle
fi: Valloita muinainen linna

en: Defeat Lanissa and capture the ancient castle.
fi: Tuhoa Lanissa ja valloita muinainen linna.

en: Defeat Erwyn
fi: Tuhoa Erwyn

en: Defeat Erwyn. He commands the strongest opposing military force left on this island.
fi: Tuhoa Erwyn. Hän komentaa vahvinta vastajoukkoa tällä saarella.

en: Defeat Jomo
fi: Tuhoa Jomo

en: Defeat Jomo. He is taking care of the soldiers’ food supply.
fi: Tuhoa Jomo. Hän huolehtii sotilaiden ruokatoimituksesta.

en: First Briefing
fi: Ensimmäinen käskynjako

en: Second Briefing
fi: Toinen käskynjako

en: An Ancient Castle
fi: Muinainen Linna

en: Let’s hope that Lanissa – the warlord holding sway over that castle – has not discovered our movements yet. Perhaps we have a chance of conquering that mighty building without a bigger fight! However, it is essential that we capture it. It will be the key to our reign over this island!
fi: Toivotaan että Lanissa - Sotapäällikkö joka johtaa linnaketta - ei ole vielä huomannut meitä. Ehkä meillä on mahdollisuus valloittaa tuo iso rakennus ilman isompaa taistelua! Kuitenkin meidän täytyy valloittaa se. Se tulee olemaan avainasemassa saaren hallinnassa!

en: Ancient Castle Captured
fi: Muinainen linna valloitettu

en: Wonderful! Our troops have finally defeated Lanissa and her soldiers. The ancient castle is ours!
fi: Loistavaa! Joukkomme ovat viimeinkin kukistaneet Lanissan ja hänen sotilaansa. Muinainen linna on meidän!

en: It is amazing how far one can see from the highest tower of the castle. We can watch the whole island. So now I wonder why Lanissa did not see us and thus did not prepare. Be that as it may, some things will never come to the light of day. The only important issue at the moment are the opposing troops still left. We have discovered enemy positions held by Erwyn to the north and east of the castle. He is known to be a strong warlord and surely commands the strongest warriors. In the south, we caught sight of some food infrastructures guarded by Jomo – a younger warlord – and we should take care of those infrastructures so we can cut off our enemies’ food supply.
fi: Ällistyttävää kuinka kauas linnan korkeimmasta tornista voikaan nähdä. Voimme katsella koko saarta. Joten ihmettelenkin miksi Lanissa ei nähnyt meitä ja siten jätti varustautumatta. Olkoon sitten niin, jotkin asiat eivät tule koskaan päivänvaloon. Tällä hetkellä ainoa tärkeä seikka on miksi vastustajan joukot silti jäivät. Olemme havainneet Erwyn hallitsemien vihollisten sijainnit linnan pohjois- ja itäpuolella. Hänen tiedetään olevan vahva sotapäällikkö ja varmasti johtaa vahvimpia taistelijoita. Etelässä, havaitsimme jonkin verran ruokainfrastrutuuria Jomon vartioimana. – nuorempi sotapäällikkö – ja meidän pitäisi ottaa haltuumme nuo infrastruktuurit, jotta voisimme tyrehdyttää vihollisen ruokatoimitukset.

en: Another Briefing
fi: Seuraava käskynjako

en: Erwyn Defeated
fi: Erwyn tuhottu

en: Great! Erwyn gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less strong warlord on this island!
fi: Loistavaa! Erwyn antautui, kun näki viimeisen rakennuksensa roihuavan maahan. Yksi vahva sotapäällikkö vähemmän tällä saarella!

en: Jomo Defeated
fi: Jomo tuhottu

en: Great! Jomo gave up when he saw his last buildings burning down. That’s one less warlord on this island!
fi: Loistavaa! Jomo antautui, kun näki viimeisen rakennuksensa roihuavan maahan. Yksi vahva sotapäällikkö vähemmän tällä saarella!

en: Last Briefing
fi: Viimeinen käskynjako

en: Victory!
fi: Voitto!

en: Finally! The island is completely ours. Now we just have to defend it better than the warlords did.
fi: Viimeinkin! Koko saari on meidän. Nyt meidän tulee puolustaa sitä paremmin kuin muut sotapäälliköt.

en: Congratulations! You have mastered this scenario. You may play on if you like!
fi: Onneksi olkoon! Olet suorittanut tämän skenaarion. Voit jatkaa pelaamista jos haluat!
