Widelands - en to ar translation catalogue (52 entries)

en: From Nemesis to Genesis
ar: من العداء إلي التكوين

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
ar: بعد الهبوط علي جزيرة غامضة قريبه من اتلانتيس، الأطلانطيين الباقين يكافحون لإيجاد وصنع موطن لأنفسهم.

en: A Place to Call Home
ar: مكان ليُطلق عليه المنزل

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
ar: في هذا المشهد، يتم تقديم مباني الإنتاج العالي بما فيها التعدين.

en: This Land is Our Land
ar: هذه الأرض هي أرضنا

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
ar: هذا الدرس التعليمي يشرح التحكم فى القوات الحربية ومباني التدريب وسوف يشرح القتال.

en: Not yet implemented
ar: لم تنتهى بعد

en: Nobody
ar: لا أحد

en: Sorry, this map is not yet implemented.
ar: عذراً، هذه الخريطة لم تنتهي بعد.

en: The Strands of Malac’ Mor
ar: السواحل لـ ملك 'مور

en: After losing an important battle against the barbarians which lead to the loss of a big part of the Empire’s territory, Lutius leaves Fremil to start a new life. But his destiny takes his ship into a heavy storm, which nearly destroys it. Only with a lot of luck he manages to beach his damaged ship on an unknown desert strand and save his people. For now.
ar: بعد خسارة معركة هامة ضد البرابرة الذي أدت إلى فُقدان جزء كبير من أراضي الإمبراطورية، يترك" لوتيوس" فريميل لبدء حياة جديدة. ولكن  مصيره  يأخذ سفينته إلى عاصفة شديدة، مما دمرها تقريباً. فقط الكثير من الحظ أنقذه هو تمكن من أن يُرسي سفينته المتضررة علي شواطئ صحراء غير معروفة وينقذ شعبه. إلي الأن.

en: An Outpost for Exile
ar: نقطة مراقبة للمنفي

en: Finally the ship was repaired, so Lutius and his people returned to the quest to find a good place for a new beginning. Only a few days later, they land on a green, Mediterranean island, looking like paradise. Overjoyed, they set out to explore this new living space.
ar: أخيراً تم إصلاح السفينة، حيث "لوتيوس" وشعبه عاد إلى السعي إلى إيجاد مكان جيد للبدء من جديد. منذ بضعة أيام في وقت لاحق، هبطوا على أرض الجزيرة الخضراء، والبحر الأبيض المتوسط، تبدو وكأنها الجنة. بسعادة غامرة، خرجوا لإستكشاف هذه المساحة المعيشية الجديدة.

en: Basic Control
ar: تحكم أساسي

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
ar: في هذا الدرس التعليمي، سوف تتعلم كيف تتحرك في "الأرض الواسعة"و كيف تَبني المدن والطرق.

en: Warfare
ar: الحرب

en: Seafaring
ar: الإبحار

en: Economy
ar: الإقتصاد

en: In this tutorial, you will learn what option Widelands offers to adjust your economy. Recommended for players with some experience.
ar: في هذا الدرس التعليمي، سوف تتعلم الخيارات التي توفرها لك "الأرض الواسعة" لكي تُعدل إقتصادك. يُنصح به للاعبين الذين لديهم بعض الخبرة.

en: Archipelago Sea
ar: بحر الأرخبيل

en: Atoll
ar: جزيرة مرجانية

en: Who will be the real king of the big atoll?
ar: من سوف يكون الملك الحقيقي لهذه الجزيرة المرجانية الكبيرة؟

en: Checkmate
ar: كش ملك

en: Comet Island
ar: أرض المذنب

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
ar: بضعه اميال بعيداً عن ساحل جريون عند جزيره غير مُسماه. لم يكن من أسباب تدفعك للذهاب هناك، ولكن بالبارحة سقطت كرة نار من السماء وتلامست مع الجزيرة تماماً فى المُنتصف، بدت وكأنها آتيه من الجحيم، تقول لنفسك بصوت خافت داخل عقلك "هل هذه إشارة من الألهه؟" وتصدق ما يريد عقلك أن يكون، وتأمل بداخلك أن تكون أنت وقبيلتك أول الواصلين لكنز هذه الجزيرة، قبل ان تفعل باقي القبائل.

en: Crater
ar: الفوهة

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
ar: طويلاً بعد إصطدام نيزك فى جبلين، ظهرت موارد عند الفوهة. والأن تتقاتل قبيلتين للحصول علي تلك الموارد.

en: Crossing the Horizon
ar: عبور الأفق

en: Man your ship and sail to the horizon.
ar: إملأ سُفُنَك بالرجال الأشداء وأبحر نحو الأفق.

en: Finnish Lakes
ar: بحيرات فنلندية

en: Firegames
ar: العاب نارية

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
ar: أهذا إختبار من الألهه أم خطة شريرة من شخص أخر، أنت وقبيلتك تستيقظون علي هذه الجزيرة بين النيران ومقذوفات البراكين؟ حتى الأن يبدو أنك وحدك، ولكن لا أحد يعلم، ما قد يحدث إذا واجهت قبيلة معادية؟

en: Four Castles
ar: أربع قلاع

en: Four Mountains
ar: أربع جبال

en: Full Moon
ar: القمر الكامل

en: Glacier Lake
ar: بحيرة جليدية

en: Golden Peninsula
ar: شبه الجزيرة الذهبية

en: Two empires race for the treasures of a legendary peninsula…
ar: أمبراطورتيين يتسابقون علي الكنز في شبه الجزيرة الأسطورية...

en: Ice wars
ar: الحروب الجليدية

en: Islands at War
ar: الجزر في الحرب

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
ar: لقرون، أنت قد عِشت بسلام مع قبيلة الجزيرة المجاورة. يبدو أن حقبة السلام إنتهت - حيث بدأ جارك التوسع.

en: Kings and Queens
ar: ملوك وملكات

en: Lake of Tranquility
ar: بحيره الهدوء

en: Last Bastion
ar: الحصن الأخير

en: Island Hopping
ar: حلم الجزيرة

en: A special tournament in Atlantean culture is the so-called ‘Island Hopping’, where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first erecting a castle on the top of the central mountain.
ar: منافسه خاصة في الثقافة الاطلنطية مُسماه بـ "حُلم الجزيرة"، حيث تتنافس مجموعتان او أكثر فى سرعة الوصول الي الجزيرة المركزية، ثم بناء قلعة علي أعلي نقطة في الجبل المركزى.

en: Each player has a different obstacle to expansion, and there’s always more than one way to overcome it. While the AI can be defeated here without building a single ship, players are advised to make ports and shipyards a priority – expeditions are universally useful and are often the fastest way to gold deposits.
ar: كل لاعب لديه عقبة مُخِتَلَفَة لتخطيها، ودائماً يوجد أكثر من طريقه لتخطيها. فبينما يمكن هزم الذكاء الصناعي هنا بدون حتى صناعة سفينة واحدة، يُنصَح اللاعبون بجعل المراسي ومستودعات السفن أولوية - البعثات مفيده بشكل عام وغالباً ما تكون الوسيلة الأسرع لودائع الذهب.

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
ar: أرض غامضة، أراضيها مليئة بِإختلافات البنية الجيولوجية، والتي يشقها جميعاً حِفِنَة من الأنهار الكبيرة.

en: Four tribes struggle with their nearest neighbor to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
ar: اربع قبائل تتصارع مع أقرب جيرانها لتكون أول من يصل إلي جبل الذهب الذى يعدهم بالغنا وراء اﻹيمان. ولكن هل ستتمكن القبيلتين المتبقيتين من تشارك الموارد بِحكمَه؟

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
ar: إختبار غريب آخر من الالهة. يبدو أنه لا طريق للجانب اﻵخر سوى بإحتلال أراضي أعدائك.

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
ar: فى هذه المناطق الجبلية إستقر أمِيران. والأن يحاولان التوسع بمملكتيهما غير مدركين بحقيقة أنهما ليسا وحدهما!

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
ar: خريطة معارك متعددة اللاعبين في في جزيرة دائرية صغيرة.
