Widelands - en to ca translation catalogue (182 entries)

en: From Nemesis to Genesis
ca: De la Nèmesi al Gènesi

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
ca: Després d’arribar a una estranya illa propera a l’Atlàntida, els atlants supervivents lluiten per formar una nova llar.

en: Struggling For a New Home Again
ca: Lluitant de nou per una nova llar

en: After the quick escape from the drowning island, the Atlanteans around Jundlina are faced with new challenges.
ca: Després d’escapar de pressa de l’illa que s’enfonsava, els atlants i la Jundlina s’enfronten a nous reptes.

en: A Place to Call Home
ca: Un lloc al qual dir-li llar

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
ca: En aquest escenari, es presentaran els edificis de producció elevada, incloent-hi la mineria.

en: This Land is Our Land
ca: Aquesta terra és la nostra terra

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
ca: Aquest tutorial explica com gestionar l’entrenament i els edificis de la milícia i els conceptes bàsics de la lluita.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Easy.
ca: Fàcil.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Medium.
ca: Normal.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Hard.
ca: Difícil.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Challenging.
ca: Extremadament difícil.

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
ca: El segon imperi

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Barbarians.
ca: Presenta a la cultura bàrbara.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When Chat’Karuth died, he was an old man, father to three strong and ambitious sons, and warlord to an army that could match any enemy willing to rise against the ancient forests. Though at the end of his glorious reign, Chat’Karuth chose his eldest son, Thron, to succeed him as the tribe’s warlord – a decision that left his two brothers unsatisfied. The old warlord knew that. As his father instructed him, Thron left the capital of Al’thunran, the home of the Throne Among the Trees, and withdrew his forces to the high hills where he buried the corpse of his father. There he swore to the gods and his father’s spirit that he’d return to re-established order. While his brothers have raged blind war against Thron and the few forces he left to secure the borders of Al’thunran, the young warlord seeks to reunite his ambitious brothers and force the tribes to march once again under a common banner.
ca: Quan en Chat’Karuth morí, era un home vell, pare de tres fills ambiciosos i cap d’un exèrcit que es podria haver enfrontat a qualsevol enemic que volgués aixecar-se contra els antics boscos. A la fi del seu regnat, Chat’Karuth va escollir el fill més gran, en Thron, per succeir-lo, una decisió que va molestar els altres dos fills. L’antic cabdill ho sabia. Tal com li va ordenar el seu pare, en Thron va sortir de la capital d’Al’thunran, la llar del tron entre els arbres i va reunir les seves forces per enterrar el seu pare a les altes muntanyes. Allí, el nou cap va jurar als déus i a l’esperit del seu pare que restabliria l’ordre. Mentre els seus germans petits han lluitat cegament contra en Thron i les poques forces que va deixar vigilant les fronteres d’Al’thrunran, el jove cap vol reunir els seus germans perquè les tribus tornen a unir-se sota un sol emblema.

note: TRANSLATORS: The name of an Empire campaign
en: The Months of Exile
ca: Els mesos de l’exili

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Empire.
ca: Presenta la cultura imperial.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Six months ago, Lutius – a young general of the Empire – was sent with 150 soldiers to the frontier beyond the northern forests where Barbarian tribes were crossing onto land held by the Empire. His task was to defend the Empire’s land. At first, everything was calm. He even talked to a few Barbarian children and thought about a peaceful life – side by side with this archaic folk. He began to feel safer and his army began to drop their attention off the potential enemy. That was their undoing. One night in March his unprepared army was attacked by 100 Barbarian footmen and was completely scattered. Only with his bare life he and a handful of his soldiers survived.
ca: Fa sis mesos, en Lutius, un jove general de l’Imperi fou enviat amb 150 soldats a la frontera més enllà dels boscos del nord, per on les tribus bàrbares entraven al territori imperial. La seva tasca era defensar el seu territori. Al principi, tot estava tranquil. Fins i tot va parlar amb alguns bàrbars i va pensar que podrien portar una vida pacífica, al costat d’aquella gent amb costums arcaics. Es començà a sentir segur i el seu exèrcit parava menys atenció al possible exèrcit enemic. Aquest va ser l’error que van cometre. Una nit de març, els seus homes van ser atacats per 100 soldats bàrbars i la batalla va ser un fracàs. Només van sobreviure en Lutius i uns quants soldats.

note: TRANSLATORS: The name of an Atlantean campaign
en: The Run for the Fire
ca: La cursa pel foc

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Atlanteans.
ca: Presenta la cultura atlant.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When their God lost faith in the Atlanteans and drowned their island, one woman’s struggle for justice and a second chance for her people would become the stuff of legends. Leading the remaining Atlanteans into a new future in a new part of the World, Jundlina became the most powerful human of her time, but at a high cost: her humanity and soul.
ca: Quan el seu déu va perdre la fe en els atlants i va afonar la seva illa, la lluita d’una dona per demanar justícia i una segona oportunitat per a la seva gent es va convertir en llegenda. Liderant els atlants que quedaven vius, els va conduir a una nova part del món. La Jundlina es convertí en l’ésser humà més poderós del seu temps, però a un cost molt alt: la seva humanitat i ànima.

note: TRANSLATORS: The name of a Frisian campaign
en: From Water to Ice
ca: De l’aigua al gel

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Frisians.
ca: Presenta als frisons.

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (easiest of three options)
en: Sailor (Tricky)
ca: Mariner (complicat)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (medium of three options)
en: Steersman (Very Hard)
ca: Timoner (molt difícil)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (hardest of three options)
en: Captain (Unreasonable)
ca: Capità (extremadament difícil)

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Living off the ocean is a constant struggle, and even more so for the inhabitants of the Frisian North Sea shore. Was the last storm flood, the most devastating one in human memory, really nothing more than yet another example for the hardships all Frisians have to face – or a sign from the gods that a tribe that only just settled here must seek out an entirely new home?
ca: Viure de l’oceà és una lluita constant. I més pels habitants frisons de la costa del Mar del Nord. Va ser l’última tempesta i inundació, la més devastadora de la memòria dels humans, només un altre exemple de les dificultats que els frisons han d’afrontar o un signe dels déus que aquesta tribu ha de buscar un altre lloc per viure?

en: Not yet implemented
ca: Encara no s’ha implementat

en: Nobody
ca: Ningú

en: Sorry, this map is not yet implemented.
ca: Aquest mapa encara no s’ha implementat.

en: The Strands of Malac’ Mor
ca: Les costes de Malac' Mor

en: After losing an important battle against the barbarians which lead to the loss of a big part of the Empire’s territory, Lutius leaves Fremil to start a new life. But his destiny takes his ship into a heavy storm, which nearly destroys it. Only with a lot of luck he manages to beach his damaged ship on an unknown desert strand and save his people. For now.
ca: Després de perdre una important batalla contra els bàrbars, que va significar perdre una part important del territori de l’Imperi, en Lutius abandona Fremil per començar una nova vida. Però el seu destí porta el seu vaixell a una forta tempesta, que quasi el destrueix. Amb molta sort, aconsegueix embarrancar el seu vaixell mig destrossat en una platja desèrtica desconeguda. Així fou com salvà la seva gent. Per ara.

en: An Outpost for Exile
ca: Un post avançat per l’exili

en: Finally the ship was repaired, so Lutius and his people returned to the quest to find a good place for a new beginning. Only a few days later, they land on a green, Mediterranean island, looking like paradise. Overjoyed, they set out to explore this new living space.
ca: Finalment, s’ha acabat de reparar el vaixell. Així que en Lutius i la seva gent tornen a la recerca d’un nou començament. Només uns dies després, arriben a illa mediterrània verda, que sembla el paradís. Plens de joia, comencen a explorar la seva nova llar.

en: Neptune’s Revenge
ca: La revenja de Neptú

en: On their way home to defend the Empire, the crew of Lutius was surprised by the will of the gods.
ca: Durant el seu camí a casa per defensar l’imperi, els déus i els seus desitjos van sorprendre la tripulació d’en Lutius.

en: Surprise, Surprise!
ca: Sorpresa, sorpresa!

en: After returning home, Lutius and his crew are faced with an economy in shambles. Resolving the bottlenecks in the economy will be of utmost importance to reinstate the glory of the empire.
ca: Després de retornar a casa, en Lutius i el seu grup es troben amb una economia desastrosa. Caldrà resoldre tots els embussaments dels béns per reinstaurar la glòria de l’imperi.

en: The Great Stormflood
ca: La gran inundació

en: In 1362, the quiet, peaceful life of the inhabitants of the Northern Frisian Islands was disrupted by one of the greatest storm floods in human memory: Saint Marcellus’ Flood. Is it really nothing more than yet another storm, or a sign from the Gods that the Frisian community on the island of Langeness is not wanted here?
ca: El 1.362, la tranquil·la i pacífica vida dels habitants frisons de les illes del nord va ser interrompuda per les tempestes i inundacions més grans que recorden els humans: la inundació de Sant Marcellus. És només una tempesta ordinària o un senyal dels déus dient que la comunitat frisona de l’illa de Langeness no és benvinguda?

en: This scenario is set in a historical context, but most of the story line is fiction.
ca: Aquest escenari presenta un context històric, però la major part de la línia argumental és ficció.

en: An Icy Welcome
ca: Una benvinguda glacial

en: Reebaud and his tribe have arrived in the North. But their arrival between the frozen steppes and the snow-covered mountains is less than welcome…
ca: En Reebaud i la seva tribu han arribat al nord. Però la seva arribada entre estepes gèlides i les muntanyes cobertes de neu no ha sigut ben acollida…

en: Friends in Need
ca: Amics en la necessitat

en: Reebaud and his tribe are living happily in the North. Meanwhile, the countries they have left behind are all but peaceful, and an old friend is in desperate need for their help…
ca: En Reebaud i la seva tribu estan vivint feliçment al nord. Mentrestant, les terres que han deixat enrere viuen pacíficament. Un vell amic necessita la seva ajuda…

en: Two Friends Reunited
ca: Dos amics que es tornen a trobar

en: Claus and Henneke Lembeck have reached the North at last. But will they be able to convince Reebaud to send them aid?
ca: En Claus i en Henneke Lembeck finalment han arribat al nord. Però podran convèncer en Reebaud perquè els enviï ajuda?

en: Basic Control
ca: Control bàsic

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
ca: En aquest tutorial, aprendreu a moure-us pel Widelands i com construir edificis i camins.

en: Warfare
ca: L’art de la guerra

en: In this tutorial, you will be taught the secrets of warfare: how to create soldiers, how to train them and how to lead them in battle. Scouting will be also covered.
ca: En aquest tutorial, us ensenyarem els secrets de l’art de la guerra: com crear soldats, com entrenar-los i com conduir-los a la batalla. També s’explicarà el funcionament dels exploradors.

en: Seafaring
ca: Navegació

en: In this tutorial, you will get to know seafaring, which is how to handle ships and ports, and how to use ferries and waterways.
ca: En aquest tutorial, aprendreu a navegar i gestionar vaixells i ports. També s’explicarà com usar transbordadors i vies d’aigua.

en: Economy
ca: Economia

en: In this tutorial, you will learn what option Widelands offers to adjust your economy. Recommended for players with some experience.
ca: En aquest tutorial, aprendreu quines opcions us ofereix el Widelands per controlar la vostra economia. És recomanable per a jugadors amb una mica d’experiència.

en: Archipelago Sea
ca: El mar dels arxipèlags

en: Between Sweden and Finland lies the archipelago sea. This place of incredible beauty is not land, and it is not sea, but it is both. Within a few hundred kilometers, there are no less than 50,000 islands and islets, most no more than a few acres across. The climate is quite mild for its latitude; farming thrives, berries are abundant, and fish plentiful. The small human population of this place never knew famine. You warlording bastards just couldn’t leave this little paradise in peace, could you?
ca: Entre Suècia i Finlàndia hi ha el mar dels Arxipèlags. Aquest lloc de bellesa increïble ni és terra ni és mar: és ambdues coses. En uns pocs centenars de quilòmetres, hi ha més de 50.000 illes i illots i la majoria tenen pocs acres de superfície. El clima és prou suau per la latitud, l’agricultura prospera i els fruits del bosc i la pesca són abundants. La poca població humana de la zona mai ha conegut la fam. El vostre clan no pot deixar aquest paradís en pau.

en: Large plots are rare on those small islands. Prioritize construction of large buildings on them. Sometimes you will need big military buildings to expand all the way to the next island. The AI will perform poorly.
ca: En aquestes illes petites, és difícil trobar terrenys fèrtils extensos. Prioritzeu en aquests llocs la construcció d’edificis grans. Alguns cops necessitareu edificis militars per expandir-vos fins a la següent illa. Els jugadors IA no s’adaptaran molt bé al mapa.

en: pbuczny@gmail.com – edited by Nordfriese
ca: pbuczny@gmail.com – editat per en Nordfriese

en: Long, economic play in beautiful land. Try every player!
ca: Una partida llarga i basada en la producció en una terra preciosa. Proveu tots els jugadors.

en: Atoll
ca: Atol

en: Who will be the real king of the big atoll?
ca: Qui serà el rei del gran atol?

en: Calvisson
ca: Cauviçon

en: It’s a pleasure to settle in the beauty of this fissured countryside. But the ways to encompass these large territories are long and meandering, so it is easy to err into the land of the foreign clans.
ca: És un plaer descansar en la bellesa d’aquest camp esquerdat. Però aquest extens territori és tan complex que serà fàcil creuar-se amb altres tribus.

en: Checkmate
ca: Escac i mat

en: Whether just one of nature’s strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
ca: Si és una de les característiques més estranyes de la natura o la creació d’un déu boig (i amb ganes de jugar), aquest terreny de batalla espera dos oponents per a una altra confrontació.

en: Comet Island
ca: Illa del cometa

en: Nasenbaer – edited by king_of_nowhere
ca: Nasenbaer – modificat per king_of_nowhere

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
ca: Unes milles davant de la costa de Gerion hi ha una petita illa sense nom. Fins ara, no hi havia motius per visitar-la, però ahir una gran bola de foc va caure-hi des del cel al bell mig de l’illa. És un senyal dels déus? Exploreu l’illa amb la vostra tribu i descobriu-ne els tresors abans que hi arribin altres competidors.

en: Red player is close to the ores, but has little fertile terrain. Yellow player has plenty of good land, but must move far from his starting position to find ores. Blue player takes the middle ground – he has some fertile land and is not too far away from the resources.
ca: Els tres jugadors es troben en situacions diferents. El jugador vermell està prop dels minerals, però té poc terreny fèrtil. El blau està una mica més lluny dels minerals, però disposa de més terreny fèrtil. El jugador groc, en canvi, està molt lluny dels recursos minerals, però disposa de grans extensions de terreny fèrtil.

en: Crater
ca: Cràter

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
ca: Molt després que un meteorit xoqués contra un parell de muntanyes, la vida al cràter floreix. Dos clans lluiten ara pels preuats recursos.

en: Crossing the Horizon
ca: Creuant l’horitzó

en: Kristin – edited by 3plus4i
ca: Kristin – editat per 3plus4i

en: Man your ship and sail to the horizon.
ca: Tripuleu l’embarcació i navegueu fins a l’horitzó.

en: This map is not winnable with the ‘Autocrat’ win condition.
ca: En aquest mapa no es pot guanyar amb la condició de victòria «Autòcrata».

en: Dolomites 3.0
ca: Les Dolomites 3.0

en: The jewel of the alps, the dolomites mountain range has been declared a world heritage site for its pristine beauty. This map is an as-faithful-as-reasonable reconstruction of the area delimited by Cortina d’Ampezzo in the north-east and Canazei in the south-west. If you have to be pitted in a duel to the death with your enemies, it may as well be in a beautiful place.
ca: La joia dels Alps, la serralada dels Dolomites ha estat declarada Patrimoni de la Humanitat per la seva bellesa immaculada. Aquest mapa és una reconstrucció tan fidel com raonable de l’àrea delimitada per la Cortina d’Ampezzo al nord-est i Canazel al sud-oest. Si heu d’enfrontar en un duel a mort amb els vostres enemics, podríeu fer-ho en aquest preciós lloc.

en: The mountains have an abundance of flat ground. Unfortunately, most of it is vertical – use the little building space you have wisely. A fortress at the mouth of a narrow mountain pass can be a formidable obstacle to an enemy army – use the terrain to your advantage. Chop all trees and expand wherever you can – it’s the only way to find all the precious farm spaces.
ca: Les muntanyes tenen molt terreny pla. Desgraciadament, gran part és vertical. Useu el poc espai de construcció que teniu hàbilment. Una fortalesa a la boca d’un passatge estret de la muntanya pot ser un obstacle formidable per a l’exèrcit enemic. Useu el terreny per al vostre avantatge. Talleu els arbres i expandiu-vos on pugueu – és l’única manera de trobar llocs per a granges.

en: Elven Forests
ca: Boscs èlfics

en: The breath-taking beauty of these emerald lands has lured many tribes into an attempt to take them for themselves.
ca: La impressionant bellesa d’aquesta terra maragda ha portat molts clans a intentar quedar-se-la per a ells.

en: Escher_Goose_Fish
ca: Escher_Oca_Peix

en: Equal starting conditions for three players.
ca: Condicions inicials iguals per als tres jugadors.

en: A huge Europe map. Blue = Sweden, Red = Italy, Yellow = Spain, Green = Turkey, Black = Russia, Orange = England, Purple = France, White = Poland
ca: Un mapa gran d’Europa. Suècia en blau, Itàlia en vermell, Espanya en groc, Turquia en verd, Rússia en negre, Anglaterra en taronja, França en lila i Polònia en blanc.

en: Fellowships
ca: Comunitats

en: Ships are your best fellows. Starting positions are similar, so the map should be fair.
ca: Els vaixells són els vostres millors amics. Les posicions inicials són paregudes, així que el mapa hauria d’estar equilibrat.

en: This is a somewhat technical map, and it is best suited for two or three human players. Coal is hard to find – consider making some. There is gold near the starting point – do you see it?
ca: Es tracta d’un mapa una mica tècnic i s’hauria de jugar amb dos o tres jugadors humans. És difícil trobar carbó: proveu d’obtenir-ne d’altres maneres a banda de mines. Hi ha or prop de la posició inicial. El veieu?

en: Finnish Lakes
ca: Llacs finesos

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
ca: Aquestes són les precioses terres fineses de llacs, rius i antics boscos i muntanyes. Depèn de vosaltres trobar un camí a través d’aquestes terres.

en: Yellow player has a much easier starting position than the other two; this map is suited for 1v2.
ca: El jugador groc té una posició inicial molt més favorable que els altres dos jugadors. Aquest mapa és adequat per partides 1 contra 2.

en: Firegames
ca: Jocs de foc

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
ca: És una prova dels déus o un pla malvat d’algú altre que la vostra tribu es trobi en aquestes terres de foc i lava? Fins ara sembla que esteu sols, però ningú sap del cert si hi ha alguna altra tribu que us vulgui atacar.

en: Four Castles
ca: Quatre castells

en: Well protected in their mighty fortresses, four power-hungry warlords are completing their schemes to dominate these lands…
ca: Ben protegits en les seves grans fortaleses, quatre senyors de la guerra amb set de poder estan completant els seus plans per dominar aquestes terres…

en: Four Mountains
ca: Quatre muntanyes

en: Each tribe is surrounded by four mighty mountains. Who will first conquer them and claim the resources for his own tribe?
ca: Cada clan està envoltat per quatre imponents muntanyes. Quin clan serà el primer a conquerir-les i reclamar els seus recursos?

en: I: Water can be found along the river. II: Snowmen mark additional water sources. III: Each mountain contains only one resource.
ca: I: Hi ha aigua al voltant del riu. II: Els ninots de neu marquen els recursos d’aigua addicionals. III: Cada muntanya conté només un tipus de recurs.

en: Full Moon
ca: Lluna plena

en: Whether it is the latest solstice, or lunar illness, something moves these tribes towards their final ordeal.
ca: Potser per l’últim solstici o per la bogeria provocada per la Lluna, alguna cosa mou aquests clans cap a una dura experiència final.

en: Glacier Lake
ca: El llac glacial

en: Your tribe has dwelt on this beautiful and lonely glacier lake for a long time. No one disturbed you and the resources were sufficient for your whole tribe, but a few months ago another tribe came over the mountains and settled down. And you are sure that there is only enough space for one tribe.
ca: El vostre clan va arribar fa temps a aquest preciós i solitari llac glacial. Ningú us molestava i els béns eren abundants per a les necessitats de la vostra gent. Però fa uns mesos, un altre clan va arribar per les muntanyes i s’hi va instal·lar. I sabeu del cert que només hi ha espai suficient per a un dels dos.

en: Golden Peninsula
ca: La península daurada

en: Two empires race for the treasures of a legendary peninsula…
ca: Dos imperis competeixen pels tresors d’una península llegendària…

en: Ice wars
ca: Guerres de gel

en: Autumn became winter. Some things are frozen, but not the war.
ca: La tardor es va convertir en hivern. Algunes coses estan congelades, però no la guerra.

en: Start positions are clockwise
ca: Les posicions inicials van en sentit horari

en: Islands at War
ca: Illes en guerra

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
ca: Durant segles, heu conviscut pacíficament amb el clan de l’illa veïna. Aquesta pau sembla que s’acaba: el vostre veí comença a conquerir territoris.

en: Kings and Queens
ca: Reis i reines

en: An old legend tells that these seven kingdoms, that have flourished for ages in prosperity, will someday collapse into a devastating war. Has your latest betrayal been one too many and will the prophecy come true?
ca: Una antiga llegenda parla de set regnes, que han viscut amb prosperitat molts anys, que cauran en una guerra devastadora. Ha sigut massa aquest últim acte de traïció cap al vostre clan i es complirà la profecia?

en: Lake of Tranquility
ca: El llac de la tranquil·litat

en: This lake, deep in the most ancient forests, has long been known for its beauty and idyllic peace. However, its sanctity has been disturbed now, as two hostile tribes have arrived at its shores…
ca: Aquest llac, ben amagat entre els boscos més antics, és conegut per la seva bellesa i pau idíl·lica. Però la seva santedat s’ha vist pertorbada quan dos clans hostils arriben als marges del llac…

en: Last Bastion
ca: L’últim bastió

en: Another Barbarian – edited by king_of_nowhere
ca: Un altre bàrbar – modificat per king_of_nowhere

en: The whimsical Gods didn’t answer our prayers. Instead, the increasing sunlight heated up the Earth a thousandfold and melted glaciers and people were plunged into the deep. But now – high in the majestic mountains, on the last scrap of land – two surviving tribes are sheltering. Even though the Gods showed mercy and the climate thus turned cooler again, the water is still rising and rising. Onto the last secure place – the highest mountain range where the amount of gold and the space to live merely suffice for one tribe – only two opposite paths lead. But remember, be careful… this last living space is also a hard and small place to live.
ca: Els capritxosos déus no responen les nostres pregàries. I el sol brilla cada cop més fort, fon les glaceres i els habitants s’amaguen a les profunditats. Però ara, a dalt de tot de les majestuoses muntanyes, a l’últim tros de terra habitable, estan refugiades les dues tribus supervivents. Fins i tot si els déus s’apiaden d’ells i el clima torna a ser més suau, el nivell de l’aigua continuarà pujant. L’únic lloc segur és més amunt de les muntanyes, on la serralada més alta és plena d’or i només hi ha espai per a una tribu. Però recordeu anar amb compte… és un últim lloc on viure molt petit.

en: Don’t forget to take care of your timber supplies, you’ll need them.
ca: No oblideu les provisions de fusta, ja que les necessitareu.

en: Last Survivors
ca: Els últims supervivents

en: Four tribes fighting for dominance in a stark area. Resources are scattered all over the map.
ca: Quatre tribus lluiten per dominar aquest paratge inhòspit. Els recursos estan escampats per tot el mapa.

en: Lesser Ring 1.2
ca: Anell menor 1.2

en: A fair 8-player map with natural geographic features dividing land. The geographic features are meant to be somewhat realistic with rivers flowing from glaciers in the mountains through hills and flatlands into the sea. Gold is a much rarer resource compared to coal and iron. Different resources are often found at some distance to each other.
ca: Un mapa per a 8 jugadors amb divisions geogràfiques naturals. Aquestes divisions pretenen ser realístiques, amb rius que travessen glaceres des de les muntanyes i turons fins al mar. L’or és un recurs molt més escàs que no pas el carbó i el ferro. Els diferents recursos es troben sovint allunyats uns dels altres.

en: Long, long way v2
ca: Un llarg, llarg camí v2

en: >Where dat? A thousand miles from here.< [Porgy and Bess] You have to go long, long way to conquere all the islands. Good luck!
ca: >Where dat? A thousand miles from here.< [Porgy and Bess] Heu de recórrer un camí molt llarg per conquerir totes les illes. Bona sort!

en: Island Hopping
ca: Saltant d’illa en illa

en: A special tournament in Atlantean culture is the so-called ‘Island Hopping’, where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first erecting a castle on the top of the central mountain.
ca: Un torneig especial de la cultura atlant anomenat «Saltant d’illa en illa», on dos o més grups proven d’arribar a l’illa del centre tan ràpid com sigui possible, per ser els primers d’erigir un castell al cim de la muntanya central.

en: Smugglers
ca: Contrabandistes

en: Your well established smuggling routes suddenly got busy: two other tribes have appeared and now a rivalry among smugglers has started. Which team will be the first to smuggle a certain number of wares?
ca: Se’ls gira feina a les vostres rutes de contraban: han aparegut dues tribus més i ha començat la rivalitat entre contrabandistes. Quin equip serà el primer a passar de contraban el nombre determinat de béns?

en: Trident of Fire
ca: Trident de foc

en: In the vicinity of three major volcanoes, six lovely islands are inviting settlers to start a new life. Deserts and a quickly growing forest wait to be discovered. But only by becoming a naval power will your tribe be able to explore enough resources to compete with its opponents.
ca: Al voltant de tres grans volcans, sis illes inviten els colons a començar-hi una nova vida. Els deserts i un bosc que creix ràpidament esperen per ser explorats. Però només podreu aconseguir prou recursos per competir amb els oponents si la vostra tribu es converteix en una potència naval.

en: Mystical Maze
ca: El laberint místic

en: There are two big questions in the air: Who created this unbelievably big maze, and what can be found inside?
ca: Hi ha dues preguntes a l’aire: qui ha creat aquest increïble laberint i què s’hi pot trobar a dins?

en: No metal challenge v2
ca: Repte sense metalls v2

en: This map is intended as a solo challenge for those very skilled players that find 1 vs 6 against the AI too easy. Blue player has no metal (except a bit of iron to kickstart your economy), so you have to rely on the 5% production of an empty mine. And you’re still 1 vs 6 (though of course you can remove some AI players to make it a bit easier). Good luck!
ca: Aquest mapa està pensat com a un repte en solitari per tots aquells jugadors hàbils que pensen que un 1 contra 6 contra les IA és massa fàcil. El jugador blau no té metall (excepte una mica de ferro per iniciar l’economia) i depèn del 5 % de producció d’una mina buida. I està en una situació de 1 contra 6. Per descomptat podeu treure algun jugador d’IA per fer-ho una mica més fàcil. Bona sort!

en: Rendez-Vous
ca: Lloc de Trobada

en: Only a small hill in the centre of the map connects these four competing tribes. Lead your army to this hill right away and build a giant stronghold as a sign of your superiority!
ca: Només un petit turó al centre de l’illa connecta quatre tribus enfrontades. Dirigiu el vostre exèrcit cap al turó i construïu-hi edificis militars per conquerir-lo i mostrar la vostra superioritat!

en: There is space for only one stronghold in the centre. Water can be found everywhere, so there is no need to send out geologists.
ca: Al centre només hi ha lloc per un edifici militar gran. Es pot trobar aigua en qualsevol lloc, així que no cal enviar-hi els geòlegs.

en: River Explorers
ca: Exploradors de rius

en: Each player has a different obstacle to expansion, and there’s always more than one way to overcome it. While the AI can be defeated here without building a single ship, players are advised to make ports and shipyards a priority – expeditions are universally useful and are often the fastest way to gold deposits.
ca: Cada jugador té un obstacle per expandir-se i sempre hi ha més d’una forma de superar-lo. Tot i que la IA es pot derrotar sense construir vaixells, es recomana als jugadors donar prioritat a la construcció de ports i drassanes, ja que les expedicions seran útils per trobar jaciments d’or.

en: Riverlands
ca: Les terres del riu

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
ca: Una terra mística, plena de diferents paisatges, creuada per un grapat de grans rius.

en: Along The River
ca: Al llarg del riu

en: It is the land where the sun is hardly seen during the winter and where spring floods away any reminiscence of the past. Strange tensions have grown among its residents and many selfish rulers have taken advantage of the chaos. The superstitious people appear to be no obstacle for the developments of better equipped armies. Tough times are on the brink of emerging, and you should heed the words of your wise advisors, or fade into oblivion like the others.
ca: És la terra on el Sol es veu poc durant l’hivern i on la primavera anega tot el passat. Entre els seus residents han anat creixent tensions estranyes i alguns  dirigents avariciosos s’aprofiten del caos. La gent supersticiosa sembla que no és obstacle per desenvolupar exèrcits millor equipats. Estan a punt d’arribar temps durs i heu d’escoltar les paraules dels consellers savis o caure en l’oblit com altres han fet.

en: The Green Plateau
ca: El verd altiplà

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains which keep a wonderful and mighty treasure in their middle – The Green Plateau, which is hard to conquer but easy to lose. So, if you want it, be aware of the other clans.
ca: Esteu en una illa, coronada per poderoses muntanyes que guarden un valuós tresor al bell mig: un verd altiplà, difícil de conquerir i fàcil de perdre. Així que, si el voleu, vigileu amb les altres tribus.

en: Sandy Passes
ca: Passos arenosos

en: Four tribes struggle with their nearest neighbor to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
ca: Quatre tribus lluiten amb el seu veí més proper per ser el primer a arribar a la muntanya d’or que promet riqueses inimaginables. Però podran els dos que quedin repartir-se els recursos sàviament?

en: Swamp Island
ca: L’illa del pantà

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is a swamp. But it is the place you were born and where you’ve lived your whole life. If you don’t want to lose it, defend it!
ca: Fa olor de pantà, pareix un pantà i és un pantà. Però és el lloc on vas néixer i has decidit viure-hi per sempre. Si no vols perdre’l, defensa’l!

en: Swamp Monks
ca: Els monjos del pantà

en: It is said that the old war monks, living in the even older swamps, are the key to control over the whole island.
ca: Es diu que els vells monjos de guerra, que vivien en l’encara més antic pantà, seran la clau per controlar l’illa sencera.

en: The Big Lake
ca: El gran llac

en: This island once appeared out of the deepest depths of the sea. In those days, fire rose out of the salty seawater and brought ash, stones and soil to light. And the fire came nearer and nearer to the sun, while the mountain grew and grew. Until one day, when the whole fire mountain exploded. Nowadays only this ring is left from that mighty fire mountain. Do you think that it is big enough for more than one tribe?
ca: Aquesta illa aparegué de les profunditats del mar. En aquells dies, s’alçava el foc de l’aigua salada i aixecava al cel cendres, pedres i terra. I el foc s’aproximava més i més al sol, mentre la muntanya creixia i creixia. Fins que un dia, la muntanya sencera explotà. Avui en dia, només en queda una illa en forma d’anell. Creieu que hi podrà viure més d’una tribu?

en: The Far North
ca: El nord llunyà

en: Some say that impenetrable lands to the far north scared away even the most courageous settlers and the bravest of the brave warriors. Big and old forests, full of big and predatory game, cut across by wetlands and hills were shrouded in mystery. The ones who had managed to come back mentioned tremendous buildings, decorated with carvings and gold from majestic mountain ranges somewhere amongst the wilderness. Dozens of years after only some crumbly ruins remain of these good old times, covered with moss and trees. Their shapes give only an idea about the craftsmanship of ancient constructors. Nobody knows why they (have) disappeared. Nobody knows why. People say that now nothing is blocking the road to wealth. But many will die pulled apart by wolves, engulfed by swamp… encircled by hostile tribes.
ca: Diuen que les terres impenetrables del nord són temudes pels més valents colons i els més valerosos guerrers. Grans i antics boscos, animals per caçar, prats verds i turons estan escampats per ser descoberts. Els que hi van anar i han aconseguit tornar parlen d’enormes edificis, decorats amb or de les majestuoses serralades. Dotzenes d’anys després, només en queden ruïnes cobertes de molsa i arbres. Les seves siluetes donen una idea de les habilitats dels seus constructors. Ningú sap per quin motiu han desaparegut. Molts diuen que ja res ens bloqueja el camí per a conquerir aquelles riqueses. Però molts també moriran atacats pels llops, engolits pels terrenys pantanosos… encerclats potser per tribus hostils.

en: The Long Way
ca: El llarg camí

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
ca: Una altra prova estranya dels déus. Per arribar a l’altre costat sembla que no hi ha altre camí que ocupar el territori dels vostres enemics.

en: The Nile
ca: El Nil

en: The river has always provided food and communication. This time, eight empires will fight for control over this land.
ca: El riu sempre ha proveït menjar i comunicació. Aquest cop, vuit tribus lluitaran pel control d’aquestes terres.

en: Use the river wisely. Your opponents will do the same. You will find the main ore resources deep in the desert.
ca: Useu sàviament el riu. Els vostres oponents ho faran. Podeu trobar els principals recursos minerals al mig del desert.

en: The Oasis Triangle
ca: El triangle d’oasis

en: There is something mystical like a gray atmosphere around these three oases, which no one has found out about yet. Perhaps you will be the one, but be aware of the others who are searching too!
ca: Hi ha alguna cosa mística com una atmosfera grisa al voltant d’aquests tres oasis que encara ningú ha trobat. Potser ho fareu vosaltres, però aneu amb compte dels altres competidors!

en: The Pass Through the Mountains
ca: El pas estret de les muntanyes

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
ca: En aquesta àrea muntanyosa s’hi han assentat dos prínceps. Ara estan expandint els seus territoris, sense saber que no estan sols.

en: The Thaw
ca: El desgel

en: Another thaw set in. Three tribes were sheltering from severe winter among majestic mountains. At the time of the solstice they listened to the oracle and went to war. The only survivor will sacrifice his enemies’ treasures on the ancient altar, build there a splendid castle and gain the goodwill and respect of the Gods.
ca: Ha començat el desgel. Tres clans es resguarden del sever hivern entre esplendoroses muntanyes. Cap a l’època del solstici, van escoltar l’oracle, que els va conduir a la guerra. L’únic supervivent sacrificarà a l’antic altar els tresors dels seus enemics, hi construirà un castell esplèndid i guanyarà la benevolència i respecte dels déus.

en: Three Warriors
ca: Tres guerrers

en: Mighty mountains divide this land into three fertile valleys. But a path connects the valleys and thus a fight seems inescapable!
ca: Unes muntanyes enormes divideixen aquesta terra en tres valls fèrtils. Però un camí les connecta i sembla que la lluita serà inevitable!

en: Water can be found around the lakes.
ca: Al voltant dels llacs podreu trobar-hi aigua.

en: Together We’re Strong
ca: Junts som forts

en: The four mighty harbors of the Craw Islands have been trading their goods among each other for ages. All of them needed resources that they could not produce in their own territory and in exchange provided other resources to those that could not produce them. Based on these trades, a very friendly commerce was common between the four harbors and the people living on the Craw Islands – until recently, when two of the harbors united to form an exclusive trade alliance, forcing the other two to do the same. Suddenly, it seems only a matter of time before the first fights between the harbors will shatter the peaceful life that has lasted for so long…
ca: Els quatre imponents ports de les illes Craw han comerciat entre ells durant segles. Tots necessitaven béns que no podien produir en el seu territori i els intercanviaven amb altres tribus. Un comerç amistós era habitual fins que dos ports han unit forces per formar una aliança comercial, forçant les altres dues a fer el mateix. De sobte, sembla qüestió de temps que comencin les primeres lluites entre els ports i trenquin la pau que tant ha durat.

en: Twin Lagoons
ca: Llacs bessons

en: When the wind swelled up and the first dunes were formed on these abandoned twin lagoons, nobody could have expected that two tribes that are desperately searching for more resources to support their endlessly ongoing wars, would end up in this forgotten place at the same time and for the same well-known reason.
ca: Bufava el vent i es van formar les primeres dunes en aquests llacs abandonats bessons. Llavors, ningú esperava que dues tribus desesperades per trobar recursos per a la seva guerra sense fi arribarien al mateix temps i amb el mateix propòsit.

en: Defend your transport lines, or use ships to bypass the opponent. Then remove all enemy activity.
ca: Defenseu les vostres línies de transport o empreu vaixells per evitar l’oponent. Després, elimineu tota activitat enemiga.

en: Twinkling Waves
ca: Ones centellejants

en: Many beautiful, green islands await the ones brave enough to pass the thousand waves, twinkling in the sun.
ca: Moltes precioses illes verdes esperen els prou valents per a creuar les mil ones que centellegen al sol.

en: Take care not to build your ships in the lagoons. They cannot pass through the reefs to the main ocean, where your ports are located.
ca: Vigileu i no construïu vaixells als llacs. No podran passar pels esculls a mar oberta, on estan els ports.

en: Two Frontiers
ca: Dues fronteres

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
ca: Un mapa per a guerres amb múltiples jugadors en una petita illa amb forma de cercle.

en: Wide World
ca: El gran món

en: The world is not enough! If you want to win, you have to send some ships. But remember: your opponents are very close to you.
ca: El món no és suficient! Si voleu guanyar, haureu d’enviar algunes naus a explorar noves illes. Però recordeu que els vostres oponents són molt a prop.

en: Wisent Valley
ca: La vall dels bisons europeus

en: It seems as if this magical valley has been inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offered enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbors?
ca: Sembla com si aquesta vall màgica ha estat habitada des del principi dels dies. Quan la vostra tribu va arribar-hi, sabíeu que hi havia prou lloc per viure-hi. Però podrà la vostra tribu viure en pau amb els vostres veïns?

en: The black player is surrounded in the center with no resources, so there are three different ways to use this map: without the black player for a normal 4 players’ map, with a black AI to add a complication to the expansion of the other players, or you can play as a challenge with the black player against the other 4 (VERY difficult).
ca: El jugador negre està envoltat al centre sense recursos, així que té tres formes diferents de jugar el mapa: sense el jugador negre en una partida a 4 jugadors; amb el jugador negre com a IA per complicar l’expansió als altres jugadors o bé podeu controlar el jugador negre i enfrontar-vos als altres quatre clans (molt difícil).
