Widelands - en to cs translation catalogue (177 entries)

en: From Nemesis to Genesis
cs: Od Nemesis po Genesis

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
cs: Po přistání na tajemném ostrově blízko Atlantidy se zbývající Atlanťané snaží vybudovat pro sebe nový domov.

en: A Place to Call Home
cs: Místo, které lze nazývat domovem

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
cs: V tomto scénáři si představíme pokročilé výrobní stavby včetně těžby surovin.

en: This Land is Our Land
cs: Tato země je naše země

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
cs: Tento tutoriál vysvětluje zacházení s vojenskými budovami a cvičišti a také vás uvede do tajů boje.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Easy.
cs: Snadná.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Medium.
cs: Střední.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Hard.
cs: Těžká.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Challenging.
cs: Náročná.

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
cs: Druhé císařství

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Barbarians.
cs: Představení Barbarů

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When Chat’Karuth died, he was an old man, father to three strong and ambitious sons, and warlord to an army that could match any enemy willing to rise against the ancient forests. Though at the end of his glorious reign, Chat’Karuth chose his eldest son, Thron, to succeed him as the tribe’s warlord – a decision that left his two brothers unsatisfied. The old warlord knew that. As his father instructed him, Thron left the capital of Al’thunran, the home of the Throne Among the Trees, and withdrew his forces to the high hills where he buried the corpse of his father. There he swore to the gods and his father’s spirit that he’d return to re-established order. While his brothers have raged blind war against Thron and the few forces he left to secure the borders of Al’thunran, the young warlord seeks to reunite his ambitious brothers and force the tribes to march once again under a common banner.
cs: Když zemřel Chat’Karuth, byl to už starý muž, otec tří silných ctižádostivých synů a vojevůdce armády, která se mohla rovnat jakémukoli nepříteli, který by chtěl ohrozit prastaré lesy. Ačkoli ke konci vlády Chat’Karuth vybral svého nejstaršího syna Throna jako svého nástupce a vojevůdce kmene, rozhodnutí zanechalo zbylé dva bratry nespokojené. Starý vojevůdce to předvídal. Tak, jak mu jeho otec radil, opustil Thron hlavní město Al’thunranu, domov Korunního stolce hájů, a stáhl své vojáky do vysokých kopců, kde pohřbil tělo svého otce. Tam také přísahal bohům a duši svého otce, že se vrátí, aby obnovil řád. Zatímco jeho bratři rozdmýchávali slepou válku proti Thronovi a několika jeho vojákům, které nechal hlídat hranice Al’thunranu, mladý vojevůdce hledal způsob, jak sjednotit ctižádostivé bratry a přimět kmeny k opětovnému sjednocení pod společnou vlajku.

note: TRANSLATORS: The name of an Empire campaign
en: The Months of Exile
cs: Měsíce ve vyhnanství

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Empire.
cs: Představení Císařství

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Six months ago, Lutius – a young general of the Empire – was sent with 150 soldiers to the frontier beyond the northern forests where Barbarian tribes were crossing onto land held by the Empire. His task was to defend the Empire’s land. At first, everything was calm. He even talked to a few Barbarian children and thought about a peaceful life – side by side with this archaic folk. He began to feel safer and his army began to drop their attention off the potential enemy. That was their undoing. One night in March his unprepared army was attacked by 100 Barbarian footmen and was completely scattered. Only with his bare life he and a handful of his soldiers survived.
cs: Před šesti měsíci byl Lutius, mladý generál sloužící Císařství, poslán se 150 vojáky na hranici za severními lesy, kudy docházelo k pronikání barbarských kmenů na Císařstvím ovládaná území. Měl za úkol bránit državy císařství. Z počátku šlo vše hladce. Setkal se dokonce s několika barbarskými dětmi a vypadalo to na pokojné soužití, bok po boku s tímto prastarým společenstvem. Začínal se tu cítit bezpečněji a i jeho vojáci polevili v ostražitosti vůči nepřátelské hrozbě. To se jim však vymstilo. Jedné březnové noci bylo jeho nepozorné vojsko přepadeno stovkou barbarských primitivů a bylo zcela rozprášeno. Pouze Lutius sám a pár jeho vojáků se štěstím vyvázlo s holými životy.

note: TRANSLATORS: The name of an Atlantean campaign
en: The Run for the Fire
cs: Honba za ohněm

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Atlanteans.
cs: Představení Atlanťanů

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When their God lost faith in the Atlanteans and drowned their island, one woman’s struggle for justice and a second chance for her people would become the stuff of legends. Leading the remaining Atlanteans into a new future in a new part of the World, Jundlina became the most powerful human of her time, but at a high cost: her humanity and soul.
cs: Když bůh Atlanťanů ztratil víru v jejich skutky a potopil jejich ostrov, boj jedné ženy za spravedlnost a druhou šanci pro její lid se stal námětem legend. V době, kdy vedla poslední Atlanťany vstříc nové budoucnosti neznámými končinami, stala se Jundlina nejmocnějším člověkem své doby. Avšak tohle jí stálo mnoho, její lidskost a duši.

note: TRANSLATORS: The name of a Frisian campaign
en: From Water to Ice
cs: Z vody do krajiny ledu

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Frisians.
cs: Představení Frísů

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (easiest of three options)
en: Sailor (Tricky)
cs: Námořník (Obtížné)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (medium of three options)
en: Steersman (Very Hard)
cs: Kormidelník (Velmi těžké)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (hardest of three options)
en: Captain (Unreasonable)
cs: Kapitán (Nad lidské síly)

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Living off the ocean is a constant struggle, and even more so for the inhabitants of the Frisian North Sea shore. Was the last storm flood, the most devastating one in human memory, really nothing more than yet another example for the hardships all Frisians have to face – or a sign from the gods that a tribe that only just settled here must seek out an entirely new home?
cs: Když vaše živobytí závisí na moři, je to neustálý boj. Své o tom ví obyvatelé fríského pobřeží Severního moře. Co si myslet o posledním bouřlivém přílivu, nejničivější pohromě, která, kam až paměť sahá, nemá obdoby? Byla to opravdu jen obyčejná ukázka nesnází, kterým musí Frísové čelit? Nebo se jednalo o Boží znamení, které má tento sotva zabydlený kmen přesvědčit, aby si vyhledal nový domov?

en: Not yet implemented
cs: Není implementováno

en: Nobody
cs: Nikdo

en: Sorry, this map is not yet implemented.
cs: Je nám líto, ale tato mapa zatím nebyla dokončena.

en: The Strands of Malac’ Mor
cs: Malac Morské proudy

en: After losing an important battle against the barbarians which lead to the loss of a big part of the Empire’s territory, Lutius leaves Fremil to start a new life. But his destiny takes his ship into a heavy storm, which nearly destroys it. Only with a lot of luck he manages to beach his damaged ship on an unknown desert strand and save his people. For now.
cs: Po prohrané bitvě s barbary, která vedla ke ztrátě velké části území císařství, Lutius opouští Fremil, aby začal nový život. Ale osud zavedl jeho loď do velké bouře, která ji téměř zničila. Pouze díky velkému štěstí dokázal navést svou loď na písečnou pláž neznámého ostrova a zachránit svou družinu. Alespoň prozatím.

en: An Outpost for Exile
cs: Náhrada za opuštěný domov

en: Finally the ship was repaired, so Lutius and his people returned to the quest to find a good place for a new beginning. Only a few days later, they land on a green, Mediterranean island, looking like paradise. Overjoyed, they set out to explore this new living space.
cs: Konečně byla loď opravena, tak se Lutius i se svým lidem opět vydali na cestu za nalezením dobrého místa pro nový začátek. Jen o pár dní později přistávají na zeleném, středozemním ostrově, který vypadá jako ráj. Všichni jsou nadšení a vydávají se na průzkum tohoto nového místa pro život.

en: Neptune’s Revenge
cs: Neptunova pomsta

en: On their way home to defend the Empire, the crew of Lutius was surprised by the will of the gods.
cs: Během své cesty domů, aby se podílela na obraně Císařství, byla Lutiova družina zaskočena nepřízní božstva.

en: Surprise, Surprise!
cs: To je ale překvapení!

en: After returning home, Lutius and his crew are faced with an economy in shambles. Resolving the bottlenecks in the economy will be of utmost importance to reinstate the glory of the empire.
cs: Poté, co se Lutius a jeho družina vrátí domů, setkává se s hospodářstvím v troskách. Náprava hospodářských výpadků a nedostatků dostává nejvyšší prioritu, aby Císařství získalo zpět svou zašlou slávu.

en: The Great Stormflood
cs: Ničivý bouřlivý příliv

en: In 1362, the quiet, peaceful life of the inhabitants of the Northern Frisian Islands was disrupted by one of the greatest storm floods in human memory: Saint Marcellus’ Flood. Is it really nothing more than yet another storm, or a sign from the Gods that the Frisian community on the island of Langeness is not wanted here?
cs: V roce 1362 byl klidný a mírumilovný život obyvatel Severních fríských ostrovů přerušen největším bouřlivým přílivem v lidské historii: Záplava svatého Marcela. Zůstává otázkou, byla tato bouře dílem náhody, nebo znamením toho, že Bohové už žádné Frísy na ostrově Laněnés nechtějí?

en: This scenario is set in a historical context, but most of the story line is fiction.
cs: Tento scénář vychází z historických skutečností, ale většina dějové linie je fikce.

en: An Icy Welcome
cs: Ledové uvítání

en: Reebaud and his tribe have arrived in the North. But their arrival between the frozen steppes and the snow-covered mountains is less than welcome…
cs: Rýbaud a jeho kmen dorazili na Sever. Ale jejich příjezd do zamrzlých stepí a sněhem pokrytých hor není zrovna přívětivý…

en: Friends in Need
cs: Přátelé v nouzi

en: Reebaud and his tribe are living happily in the North. Meanwhile, the countries they have left behind are all but peaceful, and an old friend is in desperate need for their help…
cs: Rýbaud a jeho kmen vedou šťastný život v severních končinách. Ale život v zemích, které opustili, je všechno, jen ne pokojný a starý přítel zoufale potřebuje jeho pomoc…

en: Basic Control
cs: Základy ovládání

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
cs: V tomto tutoriálu se naučíš ovládat Widelands a stavět budovy a cesty.

en: Warfare
cs: Válečnictví

en: In this tutorial, you will be taught the secrets of warfare: how to create soldiers, how to train them and how to lead them in battle. Scouting will be also covered.
cs: V tomto tutoriálu se naučíš umění války: jak získávat vojáky, jak je cvičit a vést do bitvy. Dozvíš se i o povolání průzkumníků.

en: Seafaring
cs: Mořeplavba

en: In this tutorial, you will get to know seafaring, which is how to handle ships and ports, and how to use ferries and waterways.
cs: V tomto tutoriálu se seznámíš s mořeplavbou, to znamená, jak používat lodě a přístavy a také jak využít převoznictví a vodní cesty.

en: Economy
cs: Hospodářství

en: In this tutorial, you will learn what option Widelands offers to adjust your economy. Recommended for players with some experience.
cs: V tomto tutoriálu se seznámíš s volbami Widelands pro úpravu hospodářství. Doporučeno pro hráče s určitou zkušeností.

en: Archipelago Sea
cs: Moře ostrovů

en: Between Sweden and Finland lies the archipelago sea. This place of incredible beauty is not land, and it is not sea, but it is both. Within a few hundred kilometers, there are no less than 50,000 islands and islets, most no more than a few acres across. The climate is quite mild for its latitude; farming thrives, berries are abundant, and fish plentiful. The small human population of this place never knew famine. You warlording bastards just couldn’t leave this little paradise in peace, could you?
cs: Mezi Švédskem a Finskem leží moře ostrovů. Je to neuvěřitelně krásné místo, není to ani moře ani pevnina, ale obojí dohromady. Na několika málo stech kilometrech se tu nachází ne méně než 50 000 ostrovů a ostrůvků, většina z nich není větší než pár akrů. Podnebí je i přes svou zeměpisnou šířku velmi mírné, zemědělství se daří, ovocné bobule i ryby se vyskytují hojně. Zdejší nepočetná populace nikdy nepoznala hladomor. Vy výbojní parchanti jste prostě nemohli tenhle ráj nechat na pokoji, že ne?

en: Large plots are rare on those small islands. Prioritize construction of large buildings on them. Sometimes you will need big military buildings to expand all the way to the next island. The AI will perform poorly.
cs: Velké pozemky jsou na těchto malých ostrovech vzácné. Upřednostňuj je pro velké budovy. Občas budeš potřebovat velkou vojenskou budovy, pro rozšíření území až na další ostrov. UI si tu moc dobře nepovede.

en: pbuczny@gmail.com – edited by Nordfriese
cs: pbuczny@gmail.com – upravil Nordfriese

en: Long, economic play in beautiful land. Try every player!
cs: Dlouhá, budovatelská hra v překrásné krajině. Každý by měl vyzkoušet!

en: Atoll
cs: Atol

en: Who will be the real king of the big atoll?
cs: Kdo se stane pravým králem velkého atolu?

en: It’s a pleasure to settle in the beauty of this fissured countryside. But the ways to encompass these large territories are long and meandering, so it is easy to err into the land of the foreign clans.
cs: Je velkým štěstím usadit se zde na této členité pevnině. Ale abychom si ji podmanili, budeme muset překonat dlouhou a strastiplnou cestu. Může se lehce stát, že nás dovede k území cizích kmenů.

en: Checkmate
cs: Šachovnice

en: Whether just one of nature’s strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
cs: Ať už se jedná o jeden z nejzvláštnějších výstřelků přírody nebo výtvor šíleného (ale hravého) boha, toto podivné bojiště očekává dva soupeře, aby na něm změřili své síly.

en: Comet Island
cs: Ostrov komety

en: Nasenbaer – edited by king_of_nowhere
cs: Nasenbaer – upravil king_of_nowhere

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
cs: Několik mil od pobřeží Gerionu leží malý, nepojmenovaný ostrov. Dosud neexistoval důvod, proč se tam vypravit - až do včerejška, kdy se z oblohy snesla obrovská ohnivá koule a dopadla doprostřed ostrova. Je to snad znamení bohů? Věříš, že ano, a doufáš, že na tomto ostrově tvůj kmen nalezne tento poklad dříve, než jej objeví ostatní.

en: Red player is close to the ores, but has little fertile terrain. Yellow player has plenty of good land, but must move far from his starting position to find ores. Blue player takes the middle ground – he has some fertile land and is not too far away from the resources.
cs: Červený hráč to má blízko k rudě, ale nemá moc úrodné půdy. Žlutý hráč má hodně dobré půdy, ale musí se dostat daleko od své výchozí pozice, aby našel rudu. Modrý hráč je něco mezi, má nějakou tu úrodnou půdu a není moc daleko od surovin.

en: Crater
cs: Kráter

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
cs: Před dávnými dobami spadl do pohoří meteor. Nyní se kráter opět zelená a dva kmeny bojují o jeho bohaté nerostné bohatství.

en: Crossing the Horizon
cs: Až za obzor

en: Kristin – edited by 3plus4i
cs: Kristin – upravil 3plus4i

en: Man your ship and sail to the horizon.
cs: Naloď svou posádku a pluj k obzoru.

en: This map is not winnable with the ‘Autocrat’ win condition.
cs: Za výherní podmínky "Autokrat" nelze tuto mapu vyhrát.

en: Dolomites 3.0
cs: Dolomity 3.0

en: The jewel of the alps, the dolomites mountain range has been declared a world heritage site for its pristine beauty. This map is an as-faithful-as-reasonable reconstruction of the area delimited by Cortina d’Ampezzo in the north-east and Canazei in the south-west. If you have to be pitted in a duel to the death with your enemies, it may as well be in a beautiful place.
cs: Pohoří Dolomity, alpský drahokam, bylo pro svou nedotčenou krásu prohlášeno světovým kulturním dědictvím. Tato mapa je věrnou a zároveň herně plnohodnotnou napodobeninou oblasti ohraničené Cortinou d’Ampezzo na severovýchodě a Canazei na jihozápadě. Když už se máš postavit svým nepřátelům v souboji na smrt, tak ať je to alespoň na pěkném místě.

en: The mountains have an abundance of flat ground. Unfortunately, most of it is vertical – use the little building space you have wisely. A fortress at the mouth of a narrow mountain pass can be a formidable obstacle to an enemy army – use the terrain to your advantage. Chop all trees and expand wherever you can – it’s the only way to find all the precious farm spaces.
cs: Hory poskytují hodně rovné země, bohužel většinu ve strmém svahu. Používej proto stavební místa moudře. Pevnost umístěná poblíž úzkého horského průsmyku může být pro soupeřovo vojsko nepříjemnou překážkou. Využívej členitosti terénu ve svůj prospěch. Pokácej všechny stromy a rozšiř území, kam až to půjde. Je to jediný způsob, jak najít cenná místa pro zemědělské budovy.

en: Elven Forests
cs: Elfí les

en: The breath-taking beauty of these emerald lands has lured many tribes into an attempt to take them for themselves.
cs: Mnoho kmenů uchvátila dechberoucí krása těchto smaragdových ostrovů natolik, že se pokusily zabrat je pro sebe.

en: Escher_Goose_Fish
cs: Escherovy husy a ryby

en: Equal starting conditions for three players.
cs: Nabízí shodné výchozí pozice pro tři hráče.

en: Europa 1.2
cs: Evropa 1.2

en: A huge Europe map. Blue = Sweden, Red = Italy, Yellow = Spain, Green = Turkey, Black = Russia, Orange = England, Purple = France, White = Poland
cs: Velká mapa Evropy. Modrý = Švédsko, Červený = Itálie, Žlutý = Španělsko, Zelený = Turecko, Černý = Rusko, Oranžový = Anglie, Fialový = Francie, Bílý = Polsko

en: Fellowships
cs: Přátelství na moři

en: Ships are your best fellows. Starting positions are similar, so the map should be fair.
cs: Lodě jsou tvými nejlepšími přáteli. Startovní pozice jsou si podobné, takže mapa by měla být férová.

en: This is a somewhat technical map, and it is best suited for two or three human players. Coal is hard to find – consider making some. There is gold near the starting point – do you see it?
cs: Toto je spíše techničtější mapa a je nejvhodnější pro dva nebo tři lidské hráče. Uhlí je tu velmi těžko k nalezení - uvažuj spíše nad jeho výrobou. Nedaleko startovní pozice je zlato - vidíš ho?

en: Finnish Lakes
cs: Finská jezera

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
cs: Toto je nádherná finská krajina, plná jezerních ploch, řek, prastarých hvozdů a hor. Je jen na tobě, jak si jimi najdeš cestu.

en: Yellow player has a much easier starting position than the other two; this map is suited for 1v2.
cs: Žlutý hráč má mnohem výhodnější startovní pozici než zbylí dva. Tato mapa je vhodná pro 1v2.

en: Firegames
cs: Hrátky s ohněm

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
cs: Je to snad boží zkouška, nebo ďábelský plán někoho jiného, že jsi se i se svým kmenem probudil na ostrově mezi lávou a ohněm? Zatím to vypadá, že jsi tu osamocen, ale kdo ví, co vše se může stát, pokud narazíš na nepřátelský kmen?

en: Four Castles
cs: Čtyři hrady

en: Well protected in their mighty fortresses, four power-hungry warlords are completing their schemes to dominate these lands…
cs: Dobře chráněni ve svých mocných pevnostech, čtyři po moci bažící vojevůdci spřádají své plány k ovládnutí této země…

en: Four Mountains
cs: Čtyři hory

en: Each tribe is surrounded by four mighty mountains. Who will first conquer them and claim the resources for his own tribe?
cs: Každý kmen je obklopen čtyřmi mohutnými horami. Kdo je dobude jako první a zmocní se surovin pro svůj kmen?

en: I: Water can be found along the river. II: Snowmen mark additional water sources. III: Each mountain contains only one resource.
cs: I: Vodu lze nalézt podél řeky. II: Sněhuláci označují vodní zdroje. III: Každá hora obsahuje pouze jednu surovinu.

en: Full Moon
cs: Úplněk

en: Whether it is the latest solstice, or lunar illness, something moves these tribes towards their final ordeal.
cs: Ať už je to tím posledním slunovratem, nebo jde o zvláštní formu náměsíčnosti, něco pohání tyto kmeny k jejich poslední zkoušce.

en: Glacier Lake
cs: Ledovcové pleso

en: Your tribe has dwelt on this beautiful and lonely glacier lake for a long time. No one disturbed you and the resources were sufficient for your whole tribe, but a few months ago another tribe came over the mountains and settled down. And you are sure that there is only enough space for one tribe.
cs: Tvůj kmen přebýval na tomto krásném a opuštěném ledovcovém jezeře dlouhou dobu. Nikdo tě nerušil a surovin bylo dost pro celý kmen, ale před několika měsíci přišel z hor jiný kmen a usadil se tu. A tobě je jasné, že je tu místo pouze pro jeden kmen.

en: Golden Peninsula
cs: Zlatý poloostrov

en: Two empires race for the treasures of a legendary peninsula…
cs: Dvě říše se předhánějí v hledání pokladu legendárního poloostrova…

en: Ice wars
cs: Ledové války

en: Autumn became winter. Some things are frozen, but not the war.
cs: Z podzimu se stala zima. Některé věci zmrzly, ale válka ne.

en: Start positions are clockwise
cs: Startovní pozice jsou po směru hodinových ručiček.

en: Islands at War
cs: Ostrovy ve válce

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
cs: Po staletí jste žili se sousedním kmenem z nedalekého ostrova v míru. Ale pokojné časy právě končí - tví sousedé začínají rozšiřovat své hranice.

en: Kings and Queens
cs: Králové a královny

en: An old legend tells that these seven kingdoms, that have flourished for ages in prosperity, will someday collapse into a devastating war. Has your latest betrayal been one too many and will the prophecy come true?
cs: Stará báje vypráví, že těchto sedmero království, která po věky vzkvétala, se jednoho dne pohrouží do zničující války. Byla tvá poslední zrada tou pomyslnou poslední kapkou, aby proroctví došlo svého naplnění?

en: Lake of Tranquility
cs: Jezero klidu

en: This lake, deep in the most ancient forests, has long been known for its beauty and idyllic peace. However, its sanctity has been disturbed now, as two hostile tribes have arrived at its shores…
cs: Toto jezero v hloubi nejstarších pralesů bylo po dlouhou dobu známo svou krásou a přímo idylickým klidem. Jeho klidné vody se nyní zčeřily, když dva znepřátelené kmeny dorazily k jeho břehům...

en: Last Bastion
cs: Poslední pevnost

en: Another Barbarian – edited by king_of_nowhere
cs: Another Barbarian – upravil king_of_nowhere

en: The whimsical Gods didn’t answer our prayers. Instead, the increasing sunlight heated up the Earth a thousandfold and melted glaciers and people were plunged into the deep. But now – high in the majestic mountains, on the last scrap of land – two surviving tribes are sheltering. Even though the Gods showed mercy and the climate thus turned cooler again, the water is still rising and rising. Onto the last secure place – the highest mountain range where the amount of gold and the space to live merely suffice for one tribe – only two opposite paths lead. But remember, be careful… this last living space is also a hard and small place to live.
cs: Rozmarní bohové nevyslyšeli naše modlitby. Místo toho sílící sluneční svit zahřívá Zemi tisícinásobně, rozpouští ledovce a lidé se skryli pod zem. Ale nyní – vysoko v majestátních horách, na posledním kousku země, se ukrývají dva přeživší kmeny. I přesto, že se bohové smilovali a klima se začalo opět ochlazovat, voda stále stoupá a stoupá. Na poslední bezpečné místo - do nejvyšších hor, kde množství zlata a místo stačí stěží pro přežití jednoho kmene - vedou dvě stezky. Ale pamatuj, buď opatrný... život na tomto posledním malém kousku země bude tvrdý.

en: Don’t forget to take care of your timber supplies, you’ll need them.
cs: Nezapomeň se starat o své zásoby dřeva, budeš je potřebovat.

en: Last Survivors
cs: Poslední přeživší

en: Four tribes fighting for dominance in a stark area. Resources are scattered all over the map.
cs: Čtyři kmeny bojují o nadvládu v nehostinné oblasti. Suroviny jsou roztroušené po celé mapě.

en: Lesser Ring 1.2
cs: Malý kruh 1.2

en: A fair 8-player map with natural geographic features dividing land. The geographic features are meant to be somewhat realistic with rivers flowing from glaciers in the mountains through hills and flatlands into the sea. Gold is a much rarer resource compared to coal and iron. Different resources are often found at some distance to each other.
cs: Férová mapa pro 8 hráčů, jejíž území je rozčleněno přírodními hranicemi. Ty reflektují přírodní zákonitosti, jako třeba řeky sbírající vodu z ledovců a tekoucí z kopců nížinami do moře. Zlato je v porovnání s uhlím a železnou rudou poměrně vzácné. Jednotlivé zdroje se často nachází ne přímo hned vedle sebe.

en: Long, long way v2
cs: Dlouhá, dlouhá cesta v2

en: >Where dat? A thousand miles from here.< [Porgy and Bess] You have to go long, long way to conquere all the islands. Good luck!
cs: >Kde že? Tisíc mil odtud.< [Porgy and Bess] Budeš muset ujít dlouhou, dlouhou cestu, než dobudeš všechny ostrovy. Hodně štěstí!

en: Island Hopping
cs: Ostrovní štafeta

en: A special tournament in Atlantean culture is the so-called ‘Island Hopping’, where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first erecting a castle on the top of the central mountain.
cs: Speciálním turnajem v atlantské kultuře je takzvaná "Ostrovní štafeta". Dvě a více skupin se snaží dosáhnout hlavního ostrova tak rychle, jak jen je to možné, aby jako první postavili hrad na vrcholu centrální hory.

en: Smugglers
cs: Pašeráci

en: Your well established smuggling routes suddenly got busy: two other tribes have appeared and now a rivalry among smugglers has started. Which team will be the first to smuggle a certain number of wares?
cs: Tvé dobře prochozené pašerácké cesty se najednou zaplnily. Další dva kmeny se zapojily do pašování a najednou si začali pašeráci konkurovat. Kterému týmu se podaří propašovat potřebný kontraband jako prvnímu?

en: Trident of Fire
cs: Ohnivý trojzubec

en: In the vicinity of three major volcanoes, six lovely islands are inviting settlers to start a new life. Deserts and a quickly growing forest wait to be discovered. But only by becoming a naval power will your tribe be able to explore enough resources to compete with its opponents.
cs: V okolí tří velkých sopek pobízí osadníky šestice malebných ostrovů k vybudování nového života. Pouště a bujný les už čekají na prozkoumání. Musíš se však stát námořní velmocí, aby měl tvůj kmen šanci získat dostatek surovin a čelit svým soupeřům.

en: Mystical Maze
cs: Mystický labyrint

en: There are two big questions in the air: Who created this unbelievably big maze, and what can be found inside?
cs: Vše se soustředí na dvě základní otázky: Kdo stvořil toto neuvěřitelně rozlehlé bludiště a co se skrývá uvnitř?

en: No metal challenge v2
cs: Žádné kovy - výzva v2

en: This map is intended as a solo challenge for those very skilled players that find 1 vs 6 against the AI too easy. Blue player has no metal (except a bit of iron to kickstart your economy), so you have to rely on the 5% production of an empty mine. And you’re still 1 vs 6 (though of course you can remove some AI players to make it a bit easier). Good luck!
cs: Tato mapa je navržena jako výzva pro jednoho. Je pro zkušené hráče, pro které je 1 proti 6 UI příliš snadné. Pozice modrého nemá k dispozici žádné kovy (jen trochu železa pro rozběh hospodářství), takže bude muset spoléhat na 5% produkce prázdných dolů. A to stále ve hře 1 proti 6 (samozřejmě počet UI hráčů lze snížit a hru tak udělat snazší). Hodně štěstí!

en: Only a small hill in the centre of the map connects these four competing tribes. Lead your army to this hill right away and build a giant stronghold as a sign of your superiority!
cs: Pouze jeden malý kopec ve středu mapy spojuje území čtyř soupeřících kmenů. Vydej se svou armádou přímo tam a na důkaz své svrchovanosti na tomto kopci vybuduj obrovskou pevnost!

en: There is space for only one stronghold in the centre. Water can be found everywhere, so there is no need to send out geologists.
cs: Ve středu je místo pouze na jednu pevnost. Vodu lze najít všude, není tedy třeba posílat geology.

en: River Explorers
cs: Říční průzkumníci

en: Each player has a different obstacle to expansion, and there’s always more than one way to overcome it. While the AI can be defeated here without building a single ship, players are advised to make ports and shipyards a priority – expeditions are universally useful and are often the fastest way to gold deposits.
cs: Každému hráči překáží v rozvoji jiné překážky a vždy existuje několik cest, jak je překonat. V tomto scénáři sice lze UI porazit bez stavby lodí, hráčům je ale doporučeno dát si stavbu přístavů a loděnic za svou prioritu. Výpravy jsou obecně prospěšné a často jsou nejrychlejším způsobem, jak se dostat k zásobám zlata.

en: Riverlands
cs: Země řek

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
cs: Mystická země plná různorodých krajin, které jsou všechny protkány několika velkými řekami.

en: Along The River
cs: Podél řeky

en: It is the land where the sun is hardly seen during the winter and where spring floods away any reminiscence of the past. Strange tensions have grown among its residents and many selfish rulers have taken advantage of the chaos. The superstitious people appear to be no obstacle for the developments of better equipped armies. Tough times are on the brink of emerging, and you should heed the words of your wise advisors, or fade into oblivion like the others.
cs: Tohle je země, kde se slunce během zimy jen zřídkakdy objeví na obloze a kde jaro odplaví všechny vzpomínky na minulost. Mezi obyvateli této země vzniklo podivné napětí a spousta sobeckých vládců se pokoušela získat pro sebe výhodu v tomto chaosu. Zdá se, že ani pověrčivost není překážkou pro vývoj lépe vybavených armád. Začínají těžké časy a ty by jsi měl vyslechnout slova svých rádců nebo skončíš v propasti zapomnění jako ostatní vládci.

en: The Green Plateau
cs: Zelená pláň

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains which keep a wonderful and mighty treasure in their middle – The Green Plateau, which is hard to conquer but easy to lose. So, if you want it, be aware of the other clans.
cs: Stojíš na ostrově korunovaném mohutnými velehorami, které ve svém srdci ukrývají nádherný, moc propůjčující poklad – Zelenou pláň. Je nesmírně těžké ji dobýt, ale snadné ji zase ztratit. Jestli ji chceš pro sebe, měj se před druhými kmeny na pozoru.

en: Sandy Passes
cs: Písečná úžina

en: Four tribes struggle with their nearest neighbor to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
cs: Čtyři kmeny bojují se svými nejbližšími sousedy o dobytí zlaté hory, která v sobě skrývá neskutečné bohatství. Budou však dva přeživší kmeny schopné se o bohatství rozumně rozdělit?

en: Swamp Island
cs: Bažiny

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is a swamp. But it is the place you were born and where you’ve lived your whole life. If you don’t want to lose it, defend it!
cs: Páchne to jako bažina, vypadá to jako bažina a je to bažina. Ale je to také místo, kde ses narodil a prožil celý svůj život. A pokud ho nechceš ztratit, musíš ho bránit!

en: Swamp Monks
cs: Mniši z bažin

en: It is said that the old war monks, living in the even older swamps, are the key to control over the whole island.
cs: Říká se, že řád mnichů-válečníků, kteří žijí v těchto prastarých bažinách, je klíčem k ovládnutí celého ostrova.

en: The Big Lake
cs: Velké jezero

en: This island once appeared out of the deepest depths of the sea. In those days, fire rose out of the salty seawater and brought ash, stones and soil to light. And the fire came nearer and nearer to the sun, while the mountain grew and grew. Until one day, when the whole fire mountain exploded. Nowadays only this ring is left from that mighty fire mountain. Do you think that it is big enough for more than one tribe?
cs: Tento ostrov byl kdysi vyzdvižen z nejhlubšího mořského dna. V těch dnech se ze slané vody zvedla ohnivá hora, která chrlila popel, zemi a kameny. Oheň neustával a zvedal horu stále výš, jako by měla vyrůst až ke Slunci. Až jednoho dne celá hora najednou explodovala. Dnes je tento kruh země to jediné, co z kdysi mohutné ohnivé hory zbylo. Myslíš, že je dost veliký na to, aby zde našel domov více než jeden kmen?

en: The Far North
cs: Daleký sever

en: Some say that impenetrable lands to the far north scared away even the most courageous settlers and the bravest of the brave warriors. Big and old forests, full of big and predatory game, cut across by wetlands and hills were shrouded in mystery. The ones who had managed to come back mentioned tremendous buildings, decorated with carvings and gold from majestic mountain ranges somewhere amongst the wilderness. Dozens of years after only some crumbly ruins remain of these good old times, covered with moss and trees. Their shapes give only an idea about the craftsmanship of ancient constructors. Nobody knows why they (have) disappeared. Nobody knows why. People say that now nothing is blocking the road to wealth. But many will die pulled apart by wolves, engulfed by swamp… encircled by hostile tribes.
cs: Říká se, že neproniknutelné severní země odstrašily i ty nejodvážnější osadníky a nejudatnější z udatných válečníků. Rozlehlé a staré lesy plné velké a dravé zvěře, protknuté mokřinami a kopci, jsou opředeny tajemstvím. Ti, kteří se odtud dokázali vrátit, mluvili o ohromných stavbách pokrytých rytinami a zlatem pocházejícím z majestátních pohoří, která lze nalézt někde v tamní divočině. Po několika dekádách zůstaly z tamního zlatého věku jen rozpadající se ruiny pokryté mechem a zarostlé stromy. Jejich tvary dávají jen tušit zručnost a umění dávných stavitelů. Nikdo neví, kam a ani proč se vytratili. Lidé říkají, že cestě k bohatství nyní nic nebrání. Přesto mnozí zahynou roztrháni vlky, pohlceni bažinami… a v obklíčení nepřátelských kmenů.

en: The Long Way
cs: Dlouhá cesta

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
cs: Další podivný test bohů. Vypadá to, že na druhou stranu ostrova nevede jiná cesta, než podmanit si země svých nepřátel.

en: The Nile
cs: Nil

en: The river has always provided food and communication. This time, eight empires will fight for control over this land.
cs: Řeka vždy poskytovala potravu i dopravu. Tentokrát bude o vládu nad touto zemí válčit osm říší.

en: Use the river wisely. Your opponents will do the same. You will find the main ore resources deep in the desert.
cs: Využij řeku moudře. Tvoji protivníci to udělají také. Hlavní zdroje rudných surovin najdeš hluboko v poušti.

en: The Oasis Triangle
cs: Oázy v trojúhelníku

en: There is something mystical like a gray atmosphere around these three oases, which no one has found out about yet. Perhaps you will be the one, but be aware of the others who are searching too!
cs: Je zde něco mystického, jakási ponurá atmosféra obklopuje tři oázy, které ještě nikdo neobjevil. Možná to budeš právě ty. Ale měj se na pozoru před ostatními, kteří také hledají!

en: The Pass Through the Mountains
cs: Horský průsmyk

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
cs: Dva princové se usadili na odvrácených stranách tohoto pohoří. Nyní rozšiřují svá území a ani jeden z nich netuší, že v této krajině nejsou sami!

en: The Thaw
cs: Obleva

en: Another thaw set in. Three tribes were sheltering from severe winter among majestic mountains. At the time of the solstice they listened to the oracle and went to war. The only survivor will sacrifice his enemies’ treasures on the ancient altar, build there a splendid castle and gain the goodwill and respect of the Gods.
cs: Začíná další obleva. Zatímco řádila krutá zima, zůstávaly tři kmeny ve svých úkrytech v mohutných horách. Za slunovratu uposlechli bojovníci věštce a vydali se do války. Pouze ten, kdo přežije, bude moci obětovat na prastarém oltáři poklady svých nepřátel, postavit velkolepý hrad a vydobýt si tak uznání a přízeň bohů.

en: Three Warriors
cs: Tři válečníci

en: Mighty mountains divide this land into three fertile valleys. But a path connects the valleys and thus a fight seems inescapable!
cs: Majestátní pohoří rozdělují tuto zemi do tří úrodných údolí. Ta jsou však propojena cestami, a proto se zdá, že boj bude nevyhnutelný!

en: Water can be found around the lakes.
cs: Vodu lze nalézt v okolí jezer.

en: Together We’re Strong
cs: V jednotě je síla

en: The four mighty harbors of the Craw Islands have been trading their goods among each other for ages. All of them needed resources that they could not produce in their own territory and in exchange provided other resources to those that could not produce them. Based on these trades, a very friendly commerce was common between the four harbors and the people living on the Craw Islands – until recently, when two of the harbors united to form an exclusive trade alliance, forcing the other two to do the same. Suddenly, it seems only a matter of time before the first fights between the harbors will shatter the peaceful life that has lasted for so long…
cs: Čtyři impozantní přístavy na ostrovech Craw mezi sebou odjakživa čile obchodovaly. Každý potřeboval dovézt suroviny, které na svém území nemohl získat, a na oplátku poskytoval ostatním suroviny, kterých měl dostatek. Vzhledem k těmto obchodním vztahům byly i politické a mezilidské vztahy na ostrovech Craw vždy velmi přátelské. A to až donedávna, než spolu dva z přístavů uzavřely exkluzivní obchodní alianci, čímž donutily druhé dva přístavy ke stejnému kroku. Najednou to vypadá, že je pouze otázkou času, než se mezi přístavy rozpoutají první boje a otřesou mírumilovným soužitím, které zatím vydrželo tak dlouho...

en: Twin Lagoons
cs: Dvojitá laguna

en: When the wind swelled up and the first dunes were formed on these abandoned twin lagoons, nobody could have expected that two tribes that are desperately searching for more resources to support their endlessly ongoing wars, would end up in this forgotten place at the same time and for the same well-known reason.
cs: Když zavál vítr a první duny se proměnily v tyto opuštěné laguny, nikdo nemohl čekat, že se dva kmeny hledající stále nové zdroje pro vedení nekonečných válek setkají v ten samý čas na tomto ztraceném místě, aby naplnily svou nepokrytě projevovanou vůli.

en: Defend your transport lines, or use ships to bypass the opponent. Then remove all enemy activity.
cs: Braň své přepravní cesty nebo použij lodě pro obeplutí soupeře. Potom učiň konec veškerým nepřátelským aktivitám.

en: Twinkling Waves
cs: Třpytivé vlny

en: Many beautiful, green islands await the ones brave enough to pass the thousand waves, twinkling in the sun.
cs: Mnoho nádherných zelených ostrovů očekává hrdiny, kteří odvážně proplují tisícem vln třpytících se v záři slunce.

en: Take care not to build your ships in the lagoons. They cannot pass through the reefs to the main ocean, where your ports are located.
cs: Dávej si pozor, aby tvé nové lodě z loděnice neuvízly v lagunách. Nedostaly by se přes útesy do hlavního oceánu, kde jsou situovány přístavy.

en: Two Frontiers
cs: Dvě hranice

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
cs: Válečná mapa pro více hráčů situovaná na malém ostrově ve tvaru kruhu.

en: Wide World
cs: Širý svět

en: The world is not enough! If you want to win, you have to send some ships. But remember: your opponents are very close to you.
cs: Pevnina nestačí! Pokud chceš vyhrát, musíš vyslat lodě. Ale pamatuj, že nepřátelé jsou velmi blízko.

en: Wisent Valley
cs: Zubří údolí

en: It seems as if this magical valley has been inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offered enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbors?
cs: Toto magické údolí bylo od počátku času obydleno zubry. Když sem tvůj kmen přišel, byl jsi si jistý, že nabízí spoustu místa pro mírumilovný život. Ale může tvůj kmen žít v míru s ostatními sousedy?

en: The black player is surrounded in the center with no resources, so there are three different ways to use this map: without the black player for a normal 4 players’ map, with a black AI to add a complication to the expansion of the other players, or you can play as a challenge with the black player against the other 4 (VERY difficult).
cs: Černý hráč je obklíčen ve středu mapy a bez surovin, takže jsou tři možné způsoby jak hrát tuto mapu: bez černého hráče, jako běžnou mapu pro 4 hráče, s černým hráčem, coby UI pro zkomplikování rozšiřování ostatních hráčů nebo zkusit s černým hráčem hrát proti zbylým čtyřem (velmi obtížné).
