Widelands - en to fi translation catalogue (180 entries)

en: From Nemesis to Genesis
fi: Nemesiksestä Geneesiin

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
fi: Rantauduttuaan salaperäiselle saarelle lähelle Atlantista, jäljelle jääneet atlantislaiset tekivät kaikkensa tehdäkseen siitä itselleen uuden kodin.

en: Struggling For a New Home Again
fi: Kamppailu uudesta kodista jälleen

en: After the quick escape from the drowning island, the Atlanteans around Jundlina are faced with new challenges.
fi: Nopean paon jälkeen vajoavalta saarelta, atlantealaiset Jundlinan ympärillä kohtaavat uusia haasteita.

en: A Place to Call Home
fi: Paikka Jota Kutsua Kodiksi

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
fi: Tässä skenaariossa esitellään korkemman tuottavuuden rakennuksia sekä tutustumme kaivostoimintaan.

en: This Land is Our Land
fi: Tämä maa on meidän maamme

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
fi: Tämä opetuspeli opettaa käsittelemään sotilasrakennuksia ja harjoitusalueita. Tutustumme myös sotimiseen.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Easy.
fi: Helppo.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Medium.
fi: Keskivaikea.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Hard.
fi: Vaikea.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Challenging.
fi: Haastava.

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
fi: Toinen keisarikunta

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Barbarians.
fi: Tutustumme barbaareihin.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When Chat’Karuth died, he was an old man, father to three strong and ambitious sons, and warlord to an army that could match any enemy willing to rise against the ancient forests. Though at the end of his glorious reign, Chat’Karuth chose his eldest son, Thron, to succeed him as the tribe’s warlord – a decision that left his two brothers unsatisfied. The old warlord knew that. As his father instructed him, Thron left the capital of Al’thunran, the home of the Throne Among the Trees, and withdrew his forces to the high hills where he buried the corpse of his father. There he swore to the gods and his father’s spirit that he’d return to re-established order. While his brothers have raged blind war against Thron and the few forces he left to secure the borders of Al’thunran, the young warlord seeks to reunite his ambitious brothers and force the tribes to march once again under a common banner.
fi: Chat’Karuthin kuollessa hän oli jo vanha mies, kolmen vahvan ja kunnianhimoisen pojan isä, sekä sotaherra armeijalle joka voisi peitota minkä tahansa vihollisen, joka rohkenisi tulla muinaisiin metsiin. Chat’Karuth valitsi mahtavan valtakautensa lopussa vanhimman poikansa Thronin seuraajakseen sotaherrana – se oli päätös joka aiheutti mielipahaa hänen muissa pojissaan. Ja vanha sotaherra tiesi sen. Kuten hänen isänsä oli opastanut, Thron jätti Al’thunran pääkaupungin, jossa lepäsi valtaistuin puiden keskellä, ja vetäytyi joukkoineen kukkuloille, jonne hän hautasi isänsä. Siellä hän vannoi isänsä ja Jumalien nimeen, että hän palaisi takaisin ja palauttaisi järjestyksen valtakuntaan. Sillä aikaa kun hänen veljensä ovat raivonneet sokeasti Thornia ja muutamia Al’thunranin rajoja turvaamaan jätettyjä joukkoja vastaan, on nuori sotaherra etsinyt tapaa koota jälleen kunnianhimoiset veljensä yhteen ja saada heimot marssimaan yhteisen lipun alla.

note: TRANSLATORS: The name of an Empire campaign
en: The Months of Exile
fi: Maanpaon Kuukaudet

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Empire.
fi: Tutustumme Keisarikuntaan.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Six months ago, Lutius – a young general of the Empire – was sent with 150 soldiers to the frontier beyond the northern forests where Barbarian tribes were crossing onto land held by the Empire. His task was to defend the Empire’s land. At first, everything was calm. He even talked to a few Barbarian children and thought about a peaceful life – side by side with this archaic folk. He began to feel safer and his army began to drop their attention off the potential enemy. That was their undoing. One night in March his unprepared army was attacked by 100 Barbarian footmen and was completely scattered. Only with his bare life he and a handful of his soldiers survived.
fi: Kuusi vuotta sitten, Lutius – nuori kenraali Keisarikunnassa – lähetettiin etulinjaan pohjoisten metsien taakse 150 sotilaan kera, missä barbaariheimot olivat ylittämässä Keisarikunnan maita, joita Lutiuksen tehtävänä oli puolustaa. Aluksi kaikkialla oli rauhallista. Hän jopa jutteli muutamien barbaarilasten kanssa ja pohti rauhallista elämää – rintarinnan näiden muinaisten ihmisen kanssa. Hän alkoi tuntea olonsa turvalliseksi ja hänen armeijansa tarkkaavaisuus alkoi horjua, pois mahdollisesta vihollisesta. Se oli heidän virheensä. Eräänä maaliskuisena yönä hänen valmistautumatonta armeijaansa vastaan hyökkäsi 100:n barbaarin vahvuinen armeija tehden heistä selvää jälkeä. Vain hän ja kourallinen hänen sotilaistaan selviytyi.

note: TRANSLATORS: The name of an Atlantean campaign
en: The Run for the Fire
fi: Tulta päin

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Atlanteans.
fi: Tutustumme Atlantislaisiin.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When their God lost faith in the Atlanteans and drowned their island, one woman’s struggle for justice and a second chance for her people would become the stuff of legends. Leading the remaining Atlanteans into a new future in a new part of the World, Jundlina became the most powerful human of her time, but at a high cost: her humanity and soul.
fi: Kun heidän Jumalansa menetetti uskonsa Atlantislaisiin ja upotti heidän saarensa, eräs nainen kamppaili oikeuden puolesta ja että hänen kansansa saisi uuden mahdollisuuden. Tästä tulisi legendojen aihe. Johtaessaan jäljelle jääneet Atlantislaiset uuteen maailmaan, Jundlinasta tuli aikansa mahtavin ihminen. Mutta hän joutui maksamaan tästä kalliisti: hän menetti inhimillisyytensä ja sielunsa.

note: TRANSLATORS: The name of a Frisian campaign
en: From Water to Ice
fi: Vedestä Jääksi

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Frisians.
fi: Tutustumme Vapaamielisiin

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (easiest of three options)
en: Sailor (Tricky)
fi: Merimies (Hankala)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (medium of three options)
en: Steersman (Very Hard)
fi: Perämies (Hyvin Vaikea)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (hardest of three options)
en: Captain (Unreasonable)
fi: Kapteeni (Kohtuuton)

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Living off the ocean is a constant struggle, and even more so for the inhabitants of the Frisian North Sea shore. Was the last storm flood, the most devastating one in human memory, really nothing more than yet another example for the hardships all Frisians have to face – or a sign from the gods that a tribe that only just settled here must seek out an entirely new home?
fi: Merestä eläminen on jatkuvaa taistelua ja eritoten se on sitä Pohjoisen Vapaamielenmeren rannikolla. Oliko viimeisin myrskytulva, yksi tuhoisimmista miesmuistiin, mitään muuta kuin taas yksi esimerkki vastoinkäymisistä, joita kaikkien Vapaamielisten on kohdattava – vai oliko se Jumalten muistutus siitä, että heimon, joka vasta asettui tänne, täytyy etsiä kokonaan uusi koti?

en: Not yet implemented
fi: Ei vielä toteutettu

en: Nobody
fi: Ei kukaan

en: Sorry, this map is not yet implemented.
fi: Anteeksi, tätä karttaa ei ole vielä toteutettu.

en: The Strands of Malac’ Mor
fi: Malac’ Morin rannat

en: After losing an important battle against the barbarians which lead to the loss of a big part of the Empire’s territory, Lutius leaves Fremil to start a new life. But his destiny takes his ship into a heavy storm, which nearly destroys it. Only with a lot of luck he manages to beach his damaged ship on an unknown desert strand and save his people. For now.
fi: Hävittyään tärkeän taistelun barbaareja vastaan, joka johti Keisarikunnan maiden suuren osan menettämiseen, Lutius jättää Fremilin aloittaakseen uuden elämän. Kohtalo puuttuu kuitenkin peliin ja hänen laivansa melkein tuhoutuu kovassa myrskyssä. Vain hyvällä onnella hän onnistuu rantautumaan vaurioituneella aluksellaan ja pelastamaan oman kansansa.

en: An Outpost for Exile
fi: Etuvartio Maanpakoon

en: Finally the ship was repaired, so Lutius and his people returned to the quest to find a good place for a new beginning. Only a few days later, they land on a green, Mediterranean island, looking like paradise. Overjoyed, they set out to explore this new living space.
fi: Lopulta laiva korjattiin, joten Lutius ja hänen kansansa palasivat etsimään hyvää paikkaa uuden elämän aloittamiselle. Vain muutama pävä myöhemmin he rantautuvat vihreälle, Välimeren saarelle, joka näyttää paratiisilta. Ikionnellisena he ryhtyivät tutkimaan tätä uutta asuinpaikkaa.

en: Neptune’s Revenge
fi: Neptunuksen Kosto

en: On their way home to defend the Empire, the crew of Lutius was surprised by the will of the gods.
fi: Matkalla kotiin puolustamaan Keisarikuntaa, Lutiuksen miehistö yllättyi jumalien tahdosta.

en: Surprise, Surprise!
fi: Yllätys, Yllätys!

en: After returning home, Lutius and his crew are faced with an economy in shambles. Resolving the bottlenecks in the economy will be of utmost importance to reinstate the glory of the empire.
fi: Kotiin palattuaan Lutiuksella ja hänen miehistöllään on vastassaan huonossa jamassa oleva talous, jonka pullonkaulojen selvittäminen tulee olemaan äärimmäisen tärkeässä osassa Keisarikunnan loistokkuuden palauttamisessa.

en: The Great Stormflood
fi: Suuri Myrskytulva

en: In 1362, the quiet, peaceful life of the inhabitants of the Northern Frisian Islands was disrupted by one of the greatest storm floods in human memory: Saint Marcellus’ Flood. Is it really nothing more than yet another storm, or a sign from the Gods that the Frisian community on the island of Langeness is not wanted here?
fi: Vuonna 1362, yksi suurimmista myrskytulvista miesmuistiin, pyhän Marcelluksen tulva häiritsee Pohjoisten Vapaamielissaarien asukkaiden hiljaista ja rauhaisaa elämää. Onko se taas vain yksi myrsky lisää, vai onko se merkki Jumalilta että Langenessin saaren Vapaamielisten yhteisöä ei haluta tänne?

en: This scenario is set in a historical context, but most of the story line is fiction.
fi: Tämä skenaario on asetettu historialliseen kontekstiin, mutta suurin osa juonesta on sepitettyä.

en: An Icy Welcome
fi: Jäätävä vastaanotto

en: Reebaud and his tribe have arrived in the North. But their arrival between the frozen steppes and the snow-covered mountains is less than welcome…
fi: Reebaud heimoineen on saapunut Pohjoiseen. Mutta heidän vastaanottonsa jäisen aron ja lumen peittämien vuorien välimaastoon on kaikkea muuta kuin lämmin…

en: Friends in Need
fi: Ystävät avuntarpeessa

en: Reebaud and his tribe are living happily in the North. Meanwhile, the countries they have left behind are all but peaceful, and an old friend is in desperate need for their help…
fi: Reebaud heimoineen asuu tyytyväisinä pohjolassa. Sillä välin taakse jääneissä maissa on kaikkea muuta kuin rauhallista, ja vanha ystävä on epätoivoisesti avun tarpeessa...

en: Two Friends Reunited
fi: Kahden ystävän uudelleentapaaminen

en: Claus and Henneke Lembeck have reached the North at last. But will they be able to convince Reebaud to send them aid?
fi: Claus ja Henneke Lembeck ovat saavuttaneet Pohjolan nyt viimeinkin. Mutta kykenevätkö he vakuuttamaan Reebaud:in lähettämään heille apuja?

en: Basic Control
fi: Perusteiden hallinta

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
fi: Tässä opetuspelissä sinulle opetaan kuinka navigoida Widelandsissa ja myös kuinka teitä ja rakennuksia rakennetaan.

en: Warfare
fi: Sodankäynti

en: In this tutorial, you will be taught the secrets of warfare: how to create soldiers, how to train them and how to lead them in battle. Scouting will be also covered.
fi: Tässä opetuspelissä sinulle opetaan sodankäynnin salaisuudet: kuinka luoda sotilaita, kouluttaa ja johtaa heitä taistelussa.

en: Seafaring
fi: Merenkäynti

en: In this tutorial, you will get to know seafaring, which is how to handle ships and ports, and how to use ferries and waterways.
fi: Tässä opetuspelissä opit merenkäynnistä, joka käsittää laivojen ja satamien käsittelyn, sekä lauttojen ja lauttareittien operoinnin.

en: Economy
fi: Talous

en: In this tutorial, you will learn what option Widelands offers to adjust your economy. Recommended for players with some experience.
fi: Tässä opetuspelissä opit mitä asetuksia Widelands tarjoaa talouden säätämiseksi. Näitä suositellaan hieman kokeneemmille pelaajille.

en: Archipelago Sea
fi: Saaristomeri

en: Between Sweden and Finland lies the archipelago sea. This place of incredible beauty is not land, and it is not sea, but it is both. Within a few hundred kilometers, there are no less than 50,000 islands and islets, most no more than a few acres across. The climate is quite mild for its latitude; farming thrives, berries are abundant, and fish plentiful. The small human population of this place never knew famine. You warlording bastards just couldn’t leave this little paradise in peace, could you?
fi: Ruotsin ja Suomen välissä sijaitsee saaristomeri. Tämä erittäin kaunis alue ei ole maata eikä merta, vaan molempia. Muutaman sadan kilometrin säteellä on ainakin 50 000 saarta ja luotoa, joista monet eivät ole muutamaa neliömetriä suurempia. Ilmasto on melko leuto, ottaen huomioon pohjoisen sijaintinsa; viljeltävää maata, marjoja on yltäkyllin sekä kalaa runsaasti. Tämän alueen pieni ihmispopulaatio ei koskaan ole kärsinyt nälästä. Ettekö te sotaisat roistot voisi jättää tätä pientä paratiisia rauhaan?

en: Large plots are rare on those small islands. Prioritize construction of large buildings on them. Sometimes you will need big military buildings to expand all the way to the next island. The AI will perform poorly.
fi: Laajat maa-alueet ovat harvinaisia noilla pienillä saarilla. Aseta suurten rakennusten rakentaminen niillä etusijalle. Joskus tulet tarvitsemaan suuren sotilasrakennuksen laajentaaksesi seuraavalle saarelle asti. Tekoäly suoriutunee siellä huonosti.

en: pbuczny@gmail.com – edited by Nordfriese
fi: pbuczny@gmail.com – editoija Nordfriese

en: Long, economic play in beautiful land. Try every player!
fi: Pitkä, taloudellinen peli kauniilla maaperällä. Kokeile kaikkia pelaajia!

en: Atoll
fi: Atolli

en: Who will be the real king of the big atoll?
fi: Kuka tulee olemaan suuren atollin todellinen kuningas?

en: It’s a pleasure to settle in the beauty of this fissured countryside. But the ways to encompass these large territories are long and meandering, so it is easy to err into the land of the foreign clans.
fi: On ilo asettua tälle kauniille maaseudulle, mutta näillä laajoilla on helppoa eksyä vieraiden heimojen alueille.

en: Checkmate
fi: Shakkimatti

en: Whether just one of nature’s strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
fi: Liekö kyseessä luonnon oikku vai hullun (ja pelihimoisen) jumalan luomus - tämä outo taistelutanner odottaa kahta vastustajaa taisteluun.

en: Comet Island
fi: Komeettasaari

en: Nasenbaer – edited by king_of_nowhere
fi: Nenäkarhu

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
fi: Muutaman kilometrin päässä Gerionin rannikon edustalla on pieni, nimetön saari. Tähän asti et ole nähnyt mitään syytä purjehtia sinne, mutta eilen valtava tulipallo putosi taivaalta saaren keskelle. Onko tämä merkki jumalilta? Uskot niin ja toivot heimosi löytävän saaren aarteen ennen kuin muut heimot seuraavat perässänne.

en: Red player is close to the ores, but has little fertile terrain. Yellow player has plenty of good land, but must move far from his starting position to find ores. Blue player takes the middle ground – he has some fertile land and is not too far away from the resources.
fi: Punaisen pelaajan lähellä on malmeja, mutta vain hiukan hedelmällistä maata. Keltaisella pelaajalla on runsaasti hyvää maata, mutta löytääkseen malmeja hänen täytyy siirtyä kauas lähtöpaikalta. Sininen pelaaja sijoittuu maan keskivaiheille – hänellä on jonkin verran maata ja se ei ole liian kaukana resursseista.

en: Crater
fi: Kraateri

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
fi: Kauan sen jälkeen, kun meteori iskeytyi kahteen vuoreen, elämä kukoistaa kraaterissa. Nyt kaksi heimoa taistelevat sen rikkaista resursseista.

en: Crossing the Horizon
fi: Taivaanrannan ylittäminen

en: Kristin – edited by 3plus4i
fi: Kristin –  3plus4i:n muokkaama

en: Man your ship and sail to the horizon.
fi: Miehitä laivasi ja purjehdi taivaanrantaan.

en: This map is not winnable with the ‘Autocrat’ win condition.
fi: Tätä karttaa ei voi voittaa 'Autocrat' voittoehdolla.

en: Dolomites 3.0
fi: Dolomiitit 3.0

en: The jewel of the alps, the dolomites mountain range has been declared a world heritage site for its pristine beauty. This map is an as-faithful-as-reasonable reconstruction of the area delimited by Cortina d’Ampezzo in the north-east and Canazei in the south-west. If you have to be pitted in a duel to the death with your enemies, it may as well be in a beautiful place.
fi: Alppien jalokivi, dolomiittien vuoristojono on julistettu maailmanperintökohteeksi sen häkellyttävän kauneuden johdosta. Tämä kartta on niin uskollinen uudelleenrakennus kuin järjellistä on alueelle jonka rajaa Cortina d’Ampezzo koillisessa ja Canazei lounaassa. Mikäli tilanne on se, että olet ajautunut taisteluun elämästä ja kuolemasta vihollistasi vastaan, sen voi yhtä hyvin toimittaa kauniissa paikassa.

en: The mountains have an abundance of flat ground. Unfortunately, most of it is vertical – use the little building space you have wisely. A fortress at the mouth of a narrow mountain pass can be a formidable obstacle to an enemy army – use the terrain to your advantage. Chop all trees and expand wherever you can – it’s the only way to find all the precious farm spaces.
fi: Vuorilla on yllin kyllin tasamaata. Valitettavasti, suurin osa siitä kulkee pystysuuntaisesti – käytä se vähä rakennustila mitä tarjolla on viisaasti. Linnake kapeassa vuorensolassa voi olla järkähtämätön este vihollisarmeijalle – käytä maastoa eduksesi. Kaada kaikki puut ja laajenna missä vain voit - tämä on ainoa keino löytää kaikki kallisarvoiset alueet maatiloille.

en: Elven Forests
fi: Haltiametsät

en: The breath-taking beauty of these emerald lands has lured many tribes into an attempt to take them for themselves.
fi: Nämä henkeä salpaavan kauniita smaragdisaaret ovat houkutelleet monia heimoja yrityksiin ottaa ne haltuunsa.

en: Equal starting conditions for three players.
fi: Yhtäläinen aloituspaikka kullakin kolmella pelaajalla.

en: A huge Europe map. Blue = Sweden, Red = Italy, Yellow = Spain, Green = Turkey, Black = Russia, Orange = England, Purple = France, White = Poland
fi: Jättimäinen Euroopan kartta. Sininen = Ruotsi, Punainen = Italia, Keltainen = Espanja, Vihreä = Turkki, Musta = Venäjä, Oranssi = Englanti, Purppura = Ranska, Valkoinen = Puola

en: Fellowships
fi: Toveruus

en: Ships are your best fellows. Starting positions are similar, so the map should be fair.
fi: Laivat ovat sinun parhaimmat ystävät. Lähtöpaikat ovat samanlaisia, joten kartan pitäisi olla tasapuolinen.

en: This is a somewhat technical map, and it is best suited for two or three human players. Coal is hard to find – consider making some. There is gold near the starting point – do you see it?
fi: Tämä on melko tekninen kartta ja se sopii parhaiten kahdelle tai kolmelle pelaajalle. Hiiltä on vaikea löytää – harkitse sen tekemistä itse. Lähtöpaikan lähellä on kultaa – näetkö sen?

en: Finnish Lakes
fi: Suomen järvet

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
fi: Nämä ovat kauniita suomalaisia maita, jotka ovat järviä, jokia, muinaisia metsiä ja tuntureita. On sinusta kiinni löytää reitti näiden maiden lävitse.

en: Yellow player has a much easier starting position than the other two; this map is suited for 1v2.
fi: Keltaisella pelaajalla on paljon helpompi aloituspaikka kuin kahdella muulla; tämä kartta on sopiva 1v2.

en: Firegames
fi: Tulileikit

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
fi: Liekö jumalten asettama koetus vai jonkin pahan noidan juoni, joka on heittänyt sinut ja heimosi tälle saarelle keskelle tulta ja laavaa? Tähän asti on vaikuttanut siltä, että olisitte yksin, mutta kukapa tietää, mitä tapahtuisi kohdatessanne vihollisheimon?

en: Four Castles
fi: Neljä linnaa

en: Well protected in their mighty fortresses, four power-hungry warlords are completing their schemes to dominate these lands…
fi: Heidän suunnattomat linnoituksensa ovat hyvin suojattuja, neljä vahvaa ja nälkäistä sotaherraa ovat saamassa päätökseen näiden maiden hallinnan…

en: Four Mountains
fi: Neljä vuorta

en: Each tribe is surrounded by four mighty mountains. Who will first conquer them and claim the resources for his own tribe?
fi: Jokainen heimo on ympäröity neljällä valtavalla vuorella. Kuka ensimmäisenä valloittaa ne ja valtaa resurssit omalle heimolleen?

en: I: Water can be found along the river. II: Snowmen mark additional water sources. III: Each mountain contains only one resource.
fi: I: Vettä voi löytää jokien mukaan. II: Lumimies merkitsee ylimääräiset veden lähteet. III: Jokainen vuori sisältää vain yhden resurssin.

en: Full Moon
fi: Täysikuu

en: Whether it is the latest solstice, or lunar illness, something moves these tribes towards their final ordeal.
fi: Joko se on viimeisin päivänseisaus tai kuuhun liittyvä sairaus, jokin liikuttaa näitä heimoja kohti heidän viimeistä koettelemusta.

en: Glacier Lake
fi: Jäätikön järvi

en: Your tribe has dwelt on this beautiful and lonely glacier lake for a long time. No one disturbed you and the resources were sufficient for your whole tribe, but a few months ago another tribe came over the mountains and settled down. And you are sure that there is only enough space for one tribe.
fi: Heimosi on asuttanut jo pitkään tätä kaunista ja syrjäistä jäätikköjärveä. Kukaan ei häirinnyt teitä ja resurssit ovat riittäneet koko heimollesi, mutta muutama kuukausi sitten toinen heimo tuli yli vuorten ja asettui aloilleen. Olet varma, että tilaa on vain yhdelle heimolle.

en: Golden Peninsula
fi: Kultainen niemimaa

en: Two empires race for the treasures of a legendary peninsula…
fi: Kaksi valtakuntaa kilpailee legendaarisen niemimaan aarteista…

en: Ice wars
fi: Jääsodat

en: Autumn became winter. Some things are frozen, but not the war.
fi: Syksyä seuraa talvi. Jotkin asia jäätyvät, muttei sota.

en: Start positions are clockwise
fi: Aloituspaikat ovat myötäpäivää

en: Islands at War
fi: Saaret sodassa

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
fi: Satojen vuosien ajan olemme eläneet sovussa naapurisaaren heimon kanssa. Rauhanaika näyttää nyt päättyvän - naapurimme alkaa laajentua.

en: Kings and Queens
fi: Kuninkaat ja Kuningattaret

en: An old legend tells that these seven kingdoms, that have flourished for ages in prosperity, will someday collapse into a devastating war. Has your latest betrayal been one too many and will the prophecy come true?
fi: Vanhan tarun mukaan nämä seitsemän valtakuntaa, jotka ovat kukoistaneet ikuisuuden vauraudessa, tulevat jonakin päivänä sortumaan tuhoavaan sotaan. Onko viimeisin kavalluksenne ollut jo liikaa ja tuleeko ennustus toteutumaan?

en: Lake of Tranquility
fi: Rauhan järvi

en: This lake, deep in the most ancient forests, has long been known for its beauty and idyllic peace. However, its sanctity has been disturbed now, as two hostile tribes have arrived at its shores…
fi: Tämä järvi, syvällä ikimetsissä, on kauan ollut tunnettu sen kauneudesta ja paikan rikkumattomasta rauhasta. Nyt sen koskemattomuus on uhattuna, kun kaksi heimoa on saapunut sen rannoille…

en: Last Bastion
fi: Viimeinen turvapaikka

en: Another Barbarian – edited by king_of_nowhere
fi: Toinen Barbaari

en: The whimsical Gods didn’t answer our prayers. Instead, the increasing sunlight heated up the Earth a thousandfold and melted glaciers and people were plunged into the deep. But now – high in the majestic mountains, on the last scrap of land – two surviving tribes are sheltering. Even though the Gods showed mercy and the climate thus turned cooler again, the water is still rising and rising. Onto the last secure place – the highest mountain range where the amount of gold and the space to live merely suffice for one tribe – only two opposite paths lead. But remember, be careful… this last living space is also a hard and small place to live.
fi: Oikuttelevat Jumalat eivät vastanneet rukouksiimme. Sen sijaan, voimistuva auringonvalo lämmitti maata tuhatkertaisesti ja sulatti jäätiköt sekä syöksi ihmiset turmioon. Mutta nyt – korkealla majesteettisilla vuorilla, viimeisellä maatilkulla – kaksi jäljelle jäänyttä heimoa ovat suojautuneena. Jumalien osoittaman armon myötä ilmasto tuli viileämmäksi, mutta veden pinta silti jatkoi nousuaan. Viimeisellä turvallisella paikalla – korkeimmalla vuorijonolla, jossa riittää kultaa ja tilaa tyydyttävästi yhden heimon tarpeisiin – on vain kaksi vastakkaista suuntausta vallalla. Muista olla varovainen… tämä viimeinen elinkelpoinen tila on kova ja pieni paikka elää.

en: Don’t forget to take care of your timber supplies, you’ll need them.
fi: Älä unohda huolehtia puutavarastasi, tulet tarvitsemaan niitä.

en: Last Survivors
fi: Viimeiset selviytyjät

en: Four tribes fighting for dominance in a stark area. Resources are scattered all over the map.
fi: Neljä heimoa taistelee karun alueen hallinnasta. Resurssit ovat pirstoutuneet koko kartan alueelle.

en: Lesser Ring 1.2
fi: "Vähäkehä" - Lesser Ring 1.2

en: A fair 8-player map with natural geographic features dividing land. The geographic features are meant to be somewhat realistic with rivers flowing from glaciers in the mountains through hills and flatlands into the sea. Gold is a much rarer resource compared to coal and iron. Different resources are often found at some distance to each other.
fi: Reilu 8-pelaajan kartta jossa luonnolliset maantieteelliset ominaisuudet jakavat maan. Maantieteelliset ominaisuudet ovat tarkoitetut olemaan jokseenkin todenmukaisia jossa joet virtaavat vuorijäätiköiltä läpi rinteiden ja tasamaiden mereen. Kulta on paljon harvinaisempi käyttövara verraten hiileen ja rautaan. Eri luonnonvarat löytyvät usein toisiinsa nähden kohtalaisten etäisyyksien päästä.

en: Long, long way v2
fi: Hyvin kaukana v2

en: >Where dat? A thousand miles from here.< [Porgy and Bess] You have to go long, long way to conquere all the islands. Good luck!
fi: >Missä dat? Kaukana täältä.< [Porgy and Bess] Sinun täytyy kulkea hyvin pitkä matka valloittaaksesi kaikki saaret. Onnea matkaan!

en: Island Hopping
fi: Saarivalloitus

en: A special tournament in Atlantean culture is the so-called ‘Island Hopping’, where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first erecting a castle on the top of the central mountain.
fi: Erityinen turnaus Atlantislaisessa kulttuurissa on niin sanottu 'Saarivalloitus', jossa kaksi tai useampi ryhmä yrittää saavuttaa saaren keskustan niin nopeasti kuin mahdollista ja pystyttääkseen ensimmäisenä linnan keskusvuoren päälle.

en: Smugglers
fi: Salakuljettajat

en: Your well established smuggling routes suddenly got busy: two other tribes have appeared and now a rivalry among smugglers has started. Which team will be the first to smuggle a certain number of wares?
fi: Sinun hyvin vakiintuneet salakuljetusreittisi vilkastuvat yllättäin: kaksi muuta heimoa ovat ilmestyneet apajille ja kilpailu on nyt alkanut olemaan kovaa. Mikä ryhmä tulee olemaan ensimmäinen, joka salakuljettaa tietyn määrän tuotteita?

en: Trident of Fire
fi: Tulen kolminaisuus

en: In the vicinity of three major volcanoes, six lovely islands are inviting settlers to start a new life. Deserts and a quickly growing forest wait to be discovered. But only by becoming a naval power will your tribe be able to explore enough resources to compete with its opponents.
fi: Kolmen suurimman tulivuoren läheisyydessä, kuusi viehättävää saarta kutsuvat uudisasukkaita aloittamaan uuden elämän. Aavikot ja nopeasti kasvavat metsät odottavat löytämistään. Mutta vain tulemalla merivoimien suurvallaksi heimosi kykenee hankkimaan riittävästi resursseja vastustajan hoitamiseksi.

en: Mystical Maze
fi: Mystinen sokkelo

en: There are two big questions in the air: Who created this unbelievably big maze, and what can be found inside?
fi: Ilmassa on kaksi iso kysymystä: Kuka loi tämän uskomattoman suuren labyrintin ja mitä sen sisältä voikaan löytyä?

en: No metal challenge v2
fi: Metallipula-haastekartta (v.2)

en: This map is intended as a solo challenge for those very skilled players that find 1 vs 6 against the AI too easy. Blue player has no metal (except a bit of iron to kickstart your economy), so you have to rely on the 5% production of an empty mine. And you’re still 1 vs 6 (though of course you can remove some AI players to make it a bit easier). Good luck!
fi: Tämä kartta on tarkoitettu yksinpeluuhaasteeksi heille jotka ovat erittäin taitavia pelaajia ja jotka kokevat 1 vs 6 keinoälyn liian helppona. Sinisellä pelaajalla ei ole metallia (paitsi hiukan rautaa potkaistakseen taloutesi liikkeelle), joten sinun täytyy luottaa 5% tuotantoon tyhjän kaivoksen johdosta. Ja olet edelleenkin 1 vs 6 (vaikkakin voit poistaa joitakin keinoälypelaajia helpottaaksesi tilannetta). Onnea matkaan!

en: Rendez-Vous
fi: Kohtaamispaikka

en: Only a small hill in the centre of the map connects these four competing tribes. Lead your army to this hill right away and build a giant stronghold as a sign of your superiority!
fi: Vain pieni kukkula kartan keskellä yhdistää näitä neljää kilpailevaa heimoa. Johda armeijasi tuolle kukkulalle pikimmiten ja rakenna sinne jättiläsmäinen tukikohta merkiksi ylivoimaisuudestasi!

en: There is space for only one stronghold in the centre. Water can be found everywhere, so there is no need to send out geologists.
fi: Keskellä on tilaa vain yhdelle tukikohdalle. Vettä voi löytää kaikkialta, joten geologin lähettämiselle ei ole tarvetta.

en: River Explorers
fi: Jokilöytöretkeilijät

en: Each player has a different obstacle to expansion, and there’s always more than one way to overcome it. While the AI can be defeated here without building a single ship, players are advised to make ports and shipyards a priority – expeditions are universally useful and are often the fastest way to gold deposits.
fi: Jokaisella pelaajalla on eri päämäärät laajentamisessa ja siihen pääsemiseksi on aina enemmän kuin yksi tapa. Vaikka teköäly voidaan täällä voittaa tekemättä yhtään laivaa, pelaajia neuvotaan ensisijassa tekemään satamia ja telakoita – odotukset ovat universaalisti hyödyllisiä ja ovat useimmiten nopein tie kultapinnoitteisiin.

en: Riverlands
fi: Jokimaat

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
fi: Tämä mystinen maa on täynnä erilaisia maisemia, joita halkoo kourallinen suuria jokia.

en: Along The River
fi: Jokea pitkin

en: It is the land where the sun is hardly seen during the winter and where spring floods away any reminiscence of the past. Strange tensions have grown among its residents and many selfish rulers have taken advantage of the chaos. The superstitious people appear to be no obstacle for the developments of better equipped armies. Tough times are on the brink of emerging, and you should heed the words of your wise advisors, or fade into oblivion like the others.
fi: Se on maa jossa aurinkoa harvemmin nähdään talviaikaan ja missä kevättulvat pyyhkivät menneen sitten tehokkaasti pois. Outoja jännitteitä on muodostunut sen kansalaisten keskuuteen ja monet itsekkäät hallitsijat ovat käyttäneet hyväkseen sekasortoa. Taikauskoiset ihmiset eivät vaikuta olevat este parempien armeijoiden varustamiselle. Kovat ajat ovat tulosillaan, ja sinun tulisi ottaa vaarin neuvonantajiesi sanoista, taikka vaipua unholaan kuten kaikki muutkin.

en: The Green Plateau
fi: Vihreä ylätasanko

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains which keep a wonderful and mighty treasure in their middle – The Green Plateau, which is hard to conquer but easy to lose. So, if you want it, be aware of the other clans.
fi: Seisot saarella, jota kruunaavat mahtavat vuoret sulkevat keskelleen mahtavan aarteen - Vihreän tasangon. Se on vaikea vallata, mutta helppo menettää, joten jos haluat sen, varo muita klaaneja.

en: Sandy Passes
fi: Hiekkakulut - Sandy Passes

en: Four tribes struggle with their nearest neighbor to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
fi: Neljä heimoa kamppailevat heidän lähimmän naapurin kanssa saavuttaakseen ensimmäisenä kultavuoren, joka lupaa uskomattomia rikkauksia. Mutta voiko viimeiset kaksi jakaa resurssit viisaasti?

en: Swamp Island
fi: Suosaari

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is a swamp. But it is the place you were born and where you’ve lived your whole life. If you don’t want to lose it, defend it!
fi: Se haisee suolle, se näytää suolta ja se on suo. Mutta se on myös paikka, jossa synnyit ja olet elänyt koko elämäsi. Jos et halua menettää sitä, sinun on puolustettava sitä!

en: Swamp Monks
fi: Suomunkit

en: It is said that the old war monks, living in the even older swamps, are the key to control over the whole island.
fi: Sanotaan että vanhan sodan munkit elävät tasaisilla vanhoilla soilla, ne ovat avain koko saaren hallintaan.

en: The Big Lake
fi: Suuri järvi

en: This island once appeared out of the deepest depths of the sea. In those days, fire rose out of the salty seawater and brought ash, stones and soil to light. And the fire came nearer and nearer to the sun, while the mountain grew and grew. Until one day, when the whole fire mountain exploded. Nowadays only this ring is left from that mighty fire mountain. Do you think that it is big enough for more than one tribe?
fi: Tämä saari nousi aikoinaan meren syvimmästä pohjasta. Noina päivinä tuli syöksyi suolaisen meriveden läpi ja toi muassaan tuhkaa, kiviä ja maata päivänvaloon. Tuli kohosi ylös yhä lähemmäs aurinkoa, ja vuori kasvoi kasvamistaan. Lopulta eräänä päivänä koko tulinen vuori räjähti. Nykyään vain rengas on jäljellä mahtavasta tulisesta vuoresta. Luuletko, että se on riittävän suuri useammalle kuin yhdelle heimolle?

en: The Far North
fi: Kaukainen pohjoinen

en: Some say that impenetrable lands to the far north scared away even the most courageous settlers and the bravest of the brave warriors. Big and old forests, full of big and predatory game, cut across by wetlands and hills were shrouded in mystery. The ones who had managed to come back mentioned tremendous buildings, decorated with carvings and gold from majestic mountain ranges somewhere amongst the wilderness. Dozens of years after only some crumbly ruins remain of these good old times, covered with moss and trees. Their shapes give only an idea about the craftsmanship of ancient constructors. Nobody knows why they (have) disappeared. Nobody knows why. People say that now nothing is blocking the road to wealth. But many will die pulled apart by wolves, engulfed by swamp… encircled by hostile tribes.
fi: Jotkut sanovat kaukaisen pohjoisen läpitunkemattomien maiden säikäyttäneen pois jopa kaikkein rohkeimmat uudisraivaajat ja urhollisimmat soturit. Suuret ja vanhat metsät, täynnä suuria ja petomaisia riistaeläimiä, ylipääsemättömiä soita ja kukkuloita kätkettyin salaisuuksin. Ne harvat, jotka olivat selviytyneet sieltä takaisin, mainitsivat hämmästyttävän hienosti kaiverruksilla ja majesteettisien vuorijonojen kullalla koristellut rakennelmat, jossain keskellä erämaata. Kymmeniä vuosia myöhemmin jäljellä on jäänyt vain joitakin hauraita sammalien ja puiden peittämiä raunioita noista hyvistä vanhoista ajoista. Niiden muodot antavat vain viitteitä muinaisten rakennelmien käsityöläisten taidoista. Kukaan ei tiedä miksi (he) katosivat. Kukaan ei tiedä miksi. Ihmiset sanovat ettei nykyään kukaan ole estämässä pääryä tuohon vaurauteen. Mutta sillä matkalla, monet tulevat kuolemaan susien raateluihin, hukkumaan kosteikkoihin.. tai päätyvät vihamielisien heimojen saartamiksi.

en: The Long Way
fi: Pitkä matka

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
fi: Jälleen outo jumalten asettama koetus. Päästäksesi toiselle puolelle sinun on nähtävästi pakko vallata vihollistesi maat.

en: The Nile
fi: Niili

en: The river has always provided food and communication. This time, eight empires will fight for control over this land.
fi: Joki on aina tarjonnut ruokaa ja kulkuyhteyksiä. Tällä kertaa kahdeksan valtakuntaa tulee taistelemaan tämän maan hallinnasta.

en: Use the river wisely. Your opponents will do the same. You will find the main ore resources deep in the desert.
fi: Käytä jokea viisaasti. Vastustajasi tulevat tekemään myös niin. Tulet löytämään tärkeän malmiresurssit syvältä autiomaasta.

en: The Oasis Triangle
fi: Keitaiden kolmio

en: There is something mystical like a gray atmosphere around these three oases, which no one has found out about yet. Perhaps you will be the one, but be aware of the others who are searching too!
fi: Näiden kolmen keitaan ympärillä on jotain mystistä. Kukaan ei ole vielä niitä löytänyt. Ehkä sinä olet ensimmäinen, mutta ole varuillasi, koska on toisiakin etsijöitä!

en: The Pass Through the Mountains
fi: Tie vuorten läpi

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
fi: Tälle vuoristoiselle alueelle on asettunut kaksi prinsessaa. He ovat juuri nyt laajentamassa territoriaan, tietämättöminä siitä, etteivät he ole yksin!

en: The Thaw
fi: Suojasää

en: Another thaw set in. Three tribes were sheltering from severe winter among majestic mountains. At the time of the solstice they listened to the oracle and went to war. The only survivor will sacrifice his enemies’ treasures on the ancient altar, build there a splendid castle and gain the goodwill and respect of the Gods.
fi: Toinen suojasää on asettumassa. Kolme heimoa ovat suojautuneet ankaralta talvelta majesteetillisien vuorten lomaan. Päivänseisauksen aikaan he kuuntelivat oraakkelia ja ryhtyivät sotaan. Ainoa selviytynyt uhraa vihollisen aarteet muinaisella alttarilla, rakentaa sinne suuremmoiseen linnaan ja ansaitsee Jumalien hyvän tahdon ja kunnioituksen.

en: Three Warriors
fi: Kolme soturia

en: Mighty mountains divide this land into three fertile valleys. But a path connects the valleys and thus a fight seems inescapable!
fi: Suunnattomat vuoret jakavat tämän maan kolmeen hedelmälliseen laaksoon. Mutta polku yhdistää laaksot toisiinsa ja siksi taistelu näyttää väistämättömältä!

en: Water can be found around the lakes.
fi: Vettä voi löytää saarien ympäriltä.

en: Together We’re Strong
fi: Yhdessä olemme vahvoja

en: The four mighty harbors of the Craw Islands have been trading their goods among each other for ages. All of them needed resources that they could not produce in their own territory and in exchange provided other resources to those that could not produce them. Based on these trades, a very friendly commerce was common between the four harbors and the people living on the Craw Islands – until recently, when two of the harbors united to form an exclusive trade alliance, forcing the other two to do the same. Suddenly, it seems only a matter of time before the first fights between the harbors will shatter the peaceful life that has lasted for so long…
fi: Neljä Craw Saarien mahtavaa satamaa ovat käyneet tavarakauppaa toistensa kanssa ikuisuuksia. Heistä kaikki tarvitsevat resursseja, joita he eivät pysty omalla alueellaan itse tuottamaan ja vaihtokauppana tarjoavat muita resursseja, joita muut eivät pysty tuottamaan. Perustuen tähän kaupankäyntiin, näiden neljän sataman välillä oli hyvin ystävällismieliset kauppasuhteet ja ihmiset elivät onnellisina Craw Saarilla – kunnes aivan äskettäin, kaksi satamista yhdistyivät muodostaen yhteisen kauppaliiton, mikä pakotti myös kahden muun muodostamaan liiton. Lopulta, oli vain ajan kysymys milloin ensimmäiset taistelut rikkoisivat näiden satamien niin pitkään kestäneen rauhallisen elinolon…

en: Twin Lagoons
fi: Kaksoislaguuni

en: When the wind swelled up and the first dunes were formed on these abandoned twin lagoons, nobody could have expected that two tribes that are desperately searching for more resources to support their endlessly ongoing wars, would end up in this forgotten place at the same time and for the same well-known reason.
fi: Kun tuuli yltyi ja ensimmäiset dyynit muodostuivat näille hyljätyille kaksoislaguunille, kukaan ei voinut olettaa, että kaksi heimoa, jotka epätoivoisesti etsivät lisää resursseja loputtomien sotien tueksi, tulisi päätymään samanaikaisesti tälle unohdetulle paikalle ja samasta hyvin tunnetusta syystä.

en: Defend your transport lines, or use ships to bypass the opponent. Then remove all enemy activity.
fi: Puolusta kuljetusväyliäsi tai käytä laivoja vastustajan ohittamiseksi. Sen jälkeen poista kaikki vihollistoiminta.

en: Twinkling Waves
fi: Kimaltelevat aallot

en: Many beautiful, green islands await the ones brave enough to pass the thousand waves, twinkling in the sun.
fi: Monta kaunista, vehreää saarta odottaa niitä, jotka ovat riittävän urheita ylittämään auringonpaisteessa kimaltelevat tuhannet aallot.

en: Take care not to build your ships in the lagoons. They cannot pass through the reefs to the main ocean, where your ports are located.
fi: Huolehdi ettet rakenna laivojasi laguuneille. Ne eivät voi läpäistä riuttoja päämerelle, jossa satamasi sijaitsevat.

en: Two Frontiers
fi: Kaksi rintamaa

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
fi: Moninpeliin sopiva taistelukartta pienellä, ympyränmuotoisella saarella.

en: Wide World
fi: Suuri Maailma

en: The world is not enough! If you want to win, you have to send some ships. But remember: your opponents are very close to you.
fi: Maailma ei riitä! Jos haluat voittaa, sinun täytyy lähettää joitakin laivoja. Mutta muista: vastustajasi ovat hyvin lähellä sinua.

en: Wisent Valley
fi: Visenttilaakso

en: It seems as if this magical valley has been inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offered enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbors?
fi: Näyttää siltä, että tämä maaginen laakso on ollut vinsenttien asuttama aikojen alusta. Kun heimosi tuli tänne, olit varma sen tarjoavan riittävästi tilaa rauhalliselle elämälle. Mutta voiko heimosi elää rauhassa naapurienne kanssa?

en: The black player is surrounded in the center with no resources, so there are three different ways to use this map: without the black player for a normal 4 players’ map, with a black AI to add a complication to the expansion of the other players, or you can play as a challenge with the black player against the other 4 (VERY difficult).
fi: Musta pelaaja on saarrettu keskelle ilman resursseja, joten on kolme eri tapaa käyttää tätä karttaa: normaali 4 pelaajan kartta ilman mustaa pelaajaa, mustan tekoälyn kanssa lisää monimutkaisuutta muille pelaajille laajentumisessa tai voit pelata mustalla pelaajalla haasteena muita neljää vastaan (HYVIN vaikea).
