Widelands - en to nb translation catalogue (79 entries)

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
nb: Etter å ha gått i land på en mystisk øy nær Atlantis, forsøker de gjenlevende atlanterne å finne et sted de kan bo.

en: This Land is Our Land
nb: Dette landet er vårt land

en: Not yet implemented
nb: Ikke lagt til ennå

en: Nobody
nb: Ingen

en: Sorry, this map is not yet implemented.
nb: Beklager, dette kartet har ikke blitt lagt til ennå.

en: An Outpost for Exile
nb: En eksil-utpost

en: Basic Control
nb: Grunnleggende kontroll

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
nb: I denne innføringen vil du lære å navigere deg rundt i Widelands, samt bygge bygninger og veier.

en: Warfare
nb: Krigføring

en: Seafaring
nb: Sjøfart

en: Economy
nb: Økonomi

en: In this tutorial, you will learn what option Widelands offers to adjust your economy. Recommended for players with some experience.
nb: I denne innføringen vil du lære om hvilke økonomivalg Widelands gir deg mulighet til å justert. Anbefalt for spillere med litt erfaring.

en: Who will be the real king of the big atoll?
nb: Hvem vil bli den virkelige herskeren over det store atollet?

en: Checkmate
nb: Sjakkmatt

en: Whether just one of nature’s strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
nb: Enten den er et av naturens underverker, eller laget av en gal (og spill-lysten) gud, venter denne merkelige slagmarken på to motstander for nok en konfrontasjon.

en: Comet Island
nb: Kometøya

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
nb: Et par mil utenfor Gerion-kysten ligger en liten, navnløs øy. Inntil nå har du ikke sett noen grunn til å seile dit, men i går falt en stor ildkule ned fra himmelen og slo ned i midten av øya. Er det et tegn fra gudene? Du tror det er, og håper at stammen din vil finne skatten på denne øya, før de andre stammene følger etter.

en: Crater
nb: Krater

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
nb: Lenge etter at en meteor slo ned i en fjellgruppe, yrer det nå av liv i krateret. To stammer kjemper nå om ressursene.

en: Crossing the Horizon
nb: Horisonten krysses

en: Man your ship and sail to the horizon.
nb: Bemann skipene dine og seil til horisonten.

en: Elven Forests
nb: Alviske skoger

en: The breath-taking beauty of these emerald lands has lured many tribes into an attempt to take them for themselves.
nb: Dette skjønne, smaragdgrønne landskapet kan ta pusten fra hver og en. Den har fått mange stammer til å forsøke å ta landene for seg selv.

en: Fellowships
nb: Brorskap

en: Finnish Lakes
nb: De finske sjøer

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
nb: Dette er de vakre finske landene med innsjøer, elver, eldgamle skoger og fjell. Det er opp til deg å finne en vei gjennom disse landene.

en: Firegames
nb: Lek med ilden

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
nb: Er det en test fra gudene, eller en ond plan lagt av noen andre, som har ført til at du og stammen din har våknet opp på denne øyen omgitt av ild og lava? Hittil virker det som du er alene, men hvem vet hva som kan skje om du møter en annen stamme?

en: Four Castles
nb: Fire slott

en: Four Mountains
nb: Fire fjell

en: Glacier Lake
nb: Isbresjøen

en: Golden Peninsula
nb: Gyllen halvøy

en: Ice wars
nb: Iskrigen

en: Autumn became winter. Some things are frozen, but not the war.
nb: Høst ble til vinter. Enkelte ting frøs, men ikke krigen.

en: Start positions are clockwise
nb: Startposisjoner går med klokka

en: Islands at War
nb: Øyer i krig

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
nb: I århundrer har du levd fredfullt sammen med den andre stammen på naboøyen.  Men nå ser freden å til å gå mot slutten – naboen din har begynt å  ekspandere.

en: Kings and Queens
nb: Konger og dronninger

en: Lake of Tranquility
nb: Stillhetens sjø

en: Last Bastion
nb: Siste bastion

en: Island Hopping
nb: Øyhopping

en: A special tournament in Atlantean culture is the so-called ‘Island Hopping’, where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first erecting a castle on the top of the central mountain.
nb: «Øyhopping» er navnet på en spesiell turnering i den atlantiske kulturen. I denne turneringen forsøker to eller flere grupper å nå den midterste øya så fort som mulig, for å være den første til å bygge et slott på toppen av fjellet midt på øya.

en: Smugglers
nb: Smuglere

en: Trident of Fire
nb: Trefork av ild

en: In the vicinity of three major volcanoes, six lovely islands are inviting settlers to start a new life. Deserts and a quickly growing forest wait to be discovered. But only by becoming a naval power will your tribe be able to explore enough resources to compete with its opponents.
nb: Rundtomkring tre større vulkaner ligger seks øyer som lokker nybyggere til å starte et nytt liv. Ørkener og en raskt voksende skog venter på å bli oppdaget. Men det er kun ved å bli en marin stormakt stammen din vil kunne finne nok ressurser til å hevde seg i teten.

en: Mystical Maze
nb: Mystisk labyrint

en: There are two big questions in the air: Who created this unbelievably big maze, and what can be found inside?
nb: De to viktigste spørsmålene er: Hvem har laget denne utrolig store labyrinten og hva kan man finne i den?

en: Rendez-Vous
nb: Rendezvous

en: River Explorers
nb: Elveutforskere

en: Riverlands
nb: Elveland

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
nb: Et mystisk land, fullt av forskjellige landskaper, som alle krysses av en håndfull store elver.

en: The Green Plateau
nb: Det grønne platået

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains which keep a wonderful and mighty treasure in their middle – The Green Plateau, which is hard to conquer but easy to lose. So, if you want it, be aware of the other clans.
nb: Du står på en øy, omkranset av mektige fjell, som skjuler en vidunderlig og mektig skatt mellom dem – det grønne platået. Det er vanskelig å erobre, men lett å tape, så hvis du vil ha det bør du passe deg for de andre klanene.

en: Four tribes struggle with their nearest neighbor to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
nb: Fire stammer konkurrerer med sine nærmeste naboer om å bli den første til å nå fjellet av gull som lover rikdom som overgår de villeste drømmer. Men kan de to gjenværende dele ressursene sine på en god måte?

en: Swamp Island
nb: Sumpøya

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is a swamp. But it is the place you were born and where you’ve lived your whole life. If you don’t want to lose it, defend it!
nb: Det lukter som sump, det ser ut som sump og det er sump. Men det er her du ble født og har bodd hele livet ditt. Hvis du ikke vil miste det, må du forsvare det!

en: Swamp Monks
nb: Sumpmunker

en: It is said that the old war monks, living in the even older swamps, are the key to control over the whole island.
nb: Det blir sagt at de gamle krigermunkene, som bor i de enda eldre sumpene, er nøkkelen til å kontrollere hele øya.

en: The Big Lake
nb: Den store innsjøen

en: This island once appeared out of the deepest depths of the sea. In those days, fire rose out of the salty seawater and brought ash, stones and soil to light. And the fire came nearer and nearer to the sun, while the mountain grew and grew. Until one day, when the whole fire mountain exploded. Nowadays only this ring is left from that mighty fire mountain. Do you think that it is big enough for more than one tribe?
nb: Denne øya steg en gang opp fra et av de største dypene i havet. I de dager steg ild opp fra det salte sjøvannet og brakte aske, steiner og jord opp i dagslyset. Ilden kom nærmere og nærmere solen, mens fjellet vokste og vokste. Til en dag, da hele ildfjellet eksploderte. Nå er det kun en ring igjen av det mektige ildfjellet. Tror du at det kan være stort nok for mer enn en stamme?

en: The Far North
nb: Det fjerne nord

en: The Long Way
nb: Den lange veien

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
nb: Nok en underlig test fra gudene. Den eneste måten å komme til den andre siden ser ut til å være å ta over landområdene til fiendene dine.

en: The Nile
nb: Nilen

en: The river has always provided food and communication. This time, eight empires will fight for control over this land.
nb: Elven har alltid vært grunnlag for mat og kommunikasjon. Denne gangen kjemper åtte imperier om herredømmet i dette området.

en: The Oasis Triangle
nb: Oasetriangelet

en: There is something mystical like a gray atmosphere around these three oases, which no one has found out about yet. Perhaps you will be the one, but be aware of the others who are searching too!
nb: Det ligger noe mystisk, som en grå atmosfære, rundt disse tre oasene, som ingen har klart å finne ut av ennå. Kanskje blir det deg, men vokt deg for de andre som også leter.

en: The Pass Through the Mountains
nb: Passet gjennom fjellene

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
nb: I dette fjellrike området har to prinser slått seg ned. Nå utvider de begge territoriene sine uten å vite at de ikke er alene!

en: The Thaw
nb: Det tiner

en: Three Warriors
nb: Tre krigere

en: Together We’re Strong
nb: Sammen er vi sterke

en: Twin Lagoons
nb: Tvillinglaguner

en: Twinkling Waves
nb: Funklende bølger

en: Many beautiful, green islands await the ones brave enough to pass the thousand waves, twinkling in the sun.
nb: Mange vakre, grønne øyer venter på den som er modig nok til å krysse de tusen bølger, som funkler i solen.

en: Two Frontiers
nb: To fronter

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
nb: Et kart for krig mellom flere spillere på en liten sirkelformet øy.

en: Wisent Valley
nb: Visentdalen

en: It seems as if this magical valley has been inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offered enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbors?
nb: Det virker som om visenter har bodd i denne magiske dalen siden tidenes morgen. Når stammen din kom til dette stedet, var du sikker på at det var nok plass til å leve et fredelig liv her. Men kan stammen din leve i fred med naboene dine?
