Widelands - en to pl translation catalogue (175 entries)

en: From Nemesis to Genesis
pl: Od zagłady do genezy

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
pl: Po wylądowaniu na tajemniczej wyspie koło Atlantydy, ocaleli Atlantydzi starają się stworzyć dla siebie nowy dom.

en: A Place to Call Home
pl: Miejsce zwane domem

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
pl: W tym scenariuszu wprowadzone zostają zaawansowane budynki produkcyjne, w tym kopalnie.

en: This Land is Our Land
pl: Ta ziemia jest nasza

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
pl: Ten samouczek wyjaśnia działanie budynków wojskowych i treningowych, a także wprowadza do walk.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Easy.
pl: Łatwy.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Medium.
pl: Średni.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Hard.
pl: Trudny.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Challenging.
pl: Ambitny.

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
pl: Drugie Imperium

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Barbarians.
pl: Prezentuje Barbarzyńców.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When Chat’Karuth died, he was an old man, father to three strong and ambitious sons, and warlord to an army that could match any enemy willing to rise against the ancient forests. Though at the end of his glorious reign, Chat’Karuth chose his eldest son, Thron, to succeed him as the tribe’s warlord – a decision that left his two brothers unsatisfied. The old warlord knew that. As his father instructed him, Thron left the capital of Al’thunran, the home of the Throne Among the Trees, and withdrew his forces to the high hills where he buried the corpse of his father. There he swore to the gods and his father’s spirit that he’d return to re-established order. While his brothers have raged blind war against Thron and the few forces he left to secure the borders of Al’thunran, the young warlord seeks to reunite his ambitious brothers and force the tribes to march once again under a common banner.
pl: W dniu śmierci Chat’Karuth był już starym człowiekiem, ojcem trzech silnych i ambitnych synów i watażką dowodzącym armią gotową stawić czoła każdemu, kto wystąpiłby przeciwko pradawnym lasom. Pod koniec jego wspaniałych rządów Chat’Karuth wyznaczył swojego najstarszego syna, Throna, jako następcę – co nie zaspokoiło ambicji reszty rodzeństwa. Stary watażka o tym wiedział. Za radą ojca Thron opuścił stolicę, Al’thunran, dom Tronu Pośród Drzew i wycofał swoje siły na wysokie wzgórza, gdzie pochował zwłoki swojego ojca. Tam przysiągł na bogów i ducha ojca, że powróci i przywróci porządek. Podczas gdy jego bracia walczą ślepo ze sobą, Thronem i siłami, które pozostawił, by strzegły granic Al’thunran, ten próbuje na nowo pojednać rodzeństwo i zmusić plemiona do ponownego marszu pod wspólnym sztandarem.

note: TRANSLATORS: The name of an Empire campaign
en: The Months of Exile
pl: Miesiące Wygnania

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Empire.
pl: Prezentuje Imperium.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Six months ago, Lutius – a young general of the Empire – was sent with 150 soldiers to the frontier beyond the northern forests where Barbarian tribes were crossing onto land held by the Empire. His task was to defend the Empire’s land. At first, everything was calm. He even talked to a few Barbarian children and thought about a peaceful life – side by side with this archaic folk. He began to feel safer and his army began to drop their attention off the potential enemy. That was their undoing. One night in March his unprepared army was attacked by 100 Barbarian footmen and was completely scattered. Only with his bare life he and a handful of his soldiers survived.
pl: Sześć miesięcy temu Lucjusz – młody dowódca w służbie Imperium – posłany został ze 150 żołnierzami na granicę za północnymi lasami, gdzie barbarzyńskie plemiona wkraczały na tereny należące do Imperium. Za zadanie miał obronę granic. Z początku panował spokój. Lucjusz rozmawiał nawet z paroma barbarzyńskimi dziećmi i rozważał życie w pokoju z tym prymitywnym ludem. Poczuł się bezpiecznie, zaś jego wojsko mniej czujnie pilnowało potencjalnego wroga. Przyniosło im to zgubę, gdy pewnej marcowej nocy jego nieprzygotowana jednostka została zaatakowana i rozgromiona przez 100 barbarzyńskich piechurów. Z bitwy Lucjusz uniósł wyłącznie swoje życie i garstkę swoich ludzi.

note: TRANSLATORS: The name of an Atlantean campaign
en: The Run for the Fire
pl: Bieg po ogień

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Atlanteans.
pl: Prezentuje Atlantów.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When their God lost faith in the Atlanteans and drowned their island, one woman’s struggle for justice and a second chance for her people would become the stuff of legends. Leading the remaining Atlanteans into a new future in a new part of the World, Jundlina became the most powerful human of her time, but at a high cost: her humanity and soul.
pl: Gdy bóg Atlantów stracił w nich wiarę i zatopił ich wyspę, starania jednej kobiety o sprawiedliwość i drugą szansę dla swojego ludu stały się przedmiotem legend. Jundlina, prowadząc ocalałych Atlantów do nowej przyszłości w nieznanym zakątku świata stała się najpotężniejszym człowiekiem swoich czasów, lecz zapłaciła za to wysoką cenę - swoje człowieczeństwo i duszę.

note: TRANSLATORS: The name of a Frisian campaign
en: From Water to Ice
pl: Od Wody do Lodu

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Frisians.
pl: Prezentuje Fryzów.

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (easiest of three options)
en: Sailor (Tricky)
pl: Marynarz (zdradliwy)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (medium of three options)
en: Steersman (Very Hard)
pl: Sternik (bardzo trudny)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (hardest of three options)
en: Captain (Unreasonable)
pl: Kapitan (Niemożliwy)

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Living off the ocean is a constant struggle, and even more so for the inhabitants of the Frisian North Sea shore. Was the last storm flood, the most devastating one in human memory, really nothing more than yet another example for the hardships all Frisians have to face – or a sign from the gods that a tribe that only just settled here must seek out an entirely new home?
pl: Życie nad oceanem to ciągła walka, a tym bardziej dla mieszkańców wybrzeża fryzyjskiego Morza Północnego. Czy ostatnia sztormowa, najbardziej niszczycielska w ludzkiej pamięci, była niczym innym, jak tylko kolejnym przykładem trudności, z jakimi zmagają się wszyscy Fryzowie – lub znakiem od bogów, że plemię, które dopiero tu osiedliło, musi szukać całkowicie nowego domu?

en: Not yet implemented
pl: Jeszcze nie zaimplementowane

en: Nobody
pl: Nikt

en: Sorry, this map is not yet implemented.
pl: Przepraszamy, mapa nie jest jeszcze zaimplementowana.

en: The Strands of Malac’ Mor
pl: Brzegi Malac' Mor

en: After losing an important battle against the barbarians which lead to the loss of a big part of the Empire’s territory, Lutius leaves Fremil to start a new life. But his destiny takes his ship into a heavy storm, which nearly destroys it. Only with a lot of luck he manages to beach his damaged ship on an unknown desert strand and save his people. For now.
pl: Po przegraniu ważnej bitwy przeciwko barbarzyńcom i utracie dużej części ziem Imperium, Lucjusz opuszcza Fremil, aby zacząć nowe życie. Ale przeznaczenie kieruje jego statek w ostry sztorm, który prawie go niszczy. Szczęśliwie udaje mu się osadzić statek na nieznanym pustynnym wybrzeżu i ocalić swoich ludzi. Na razie.

en: An Outpost for Exile
pl: Strażnica dla wygnańca

en: Finally the ship was repaired, so Lutius and his people returned to the quest to find a good place for a new beginning. Only a few days later, they land on a green, Mediterranean island, looking like paradise. Overjoyed, they set out to explore this new living space.
pl: Wreszcie statek został naprawiony, więc Lucjusz i jego ludzie wyruszyli w poszukiwaniu dobrego miejsca na nowy początek. Kilka dni później wylądowali na zielonej, śródziemnomorskiej wyspie, wyglądającej niczym raj. Szczęśliwi ruszyli poznawać swój nowy dom.

en: Neptune’s Revenge
pl: Zemsta Neptuna

en: On their way home to defend the Empire, the crew of Lutius was surprised by the will of the gods.
pl: Na drodze do domu celem obrony Imperium załoga Lucjusza zaskoczona została przez wolę bogów.

en: Surprise, Surprise!
pl: Niespodzianka, niespodzianka!

en: After returning home, Lutius and his crew are faced with an economy in shambles. Resolving the bottlenecks in the economy will be of utmost importance to reinstate the glory of the empire.
pl: Po powrocie do domu Lutius i jego drużyna stają w obliczu ekonomii w rozsypce. Znalezienie rozwiązania dla wąskich gardeł w gospodarce będzie miało ogromne znaczenie dla przywrócenia chwały imperium.

en: The Great Stormflood
pl: Wielka Powódź

en: In 1362, the quiet, peaceful life of the inhabitants of the Northern Frisian Islands was disrupted by one of the greatest storm floods in human memory: Saint Marcellus’ Flood. Is it really nothing more than yet another storm, or a sign from the Gods that the Frisian community on the island of Langeness is not wanted here?
pl: W 1362r. ciche, spokojne życie mieszkańców Wysp Północnofryzyjskich zostało przerwane przez jedną z największych powodzi w historii: Powódź Świętego Marcellusa. Czy to naprawdę nic innego jak kolejna burza, czy znak od bogów, że wspólnota fryzyjska na wyspie Langeness nie jest mile widziana?

en: This scenario is set in a historical context, but most of the story line is fiction.
pl: Ten scenariusz jest osadzony w kontekście historycznym, ale większość fabuły to fikcja.

en: An Icy Welcome
pl: Lodowate powitanie

en: Reebaud and his tribe have arrived in the North. But their arrival between the frozen steppes and the snow-covered mountains is less than welcome…
pl: Reebaud i jego plemię przybyli na Północ. Ale ich przybycie między zamarzniętymi stepami a pokrytymi śniegiem górami jest nie do przyjęcia…

en: Friends in Need
pl: Przyjaciele w potrzebie

en: Reebaud and his tribe are living happily in the North. Meanwhile, the countries they have left behind are all but peaceful, and an old friend is in desperate need for their help…
pl: Reebaud i jego plemię żyje szczęśliwie na północy. Międzyczasie kraje które które porzucili są razem ale są pokojowe a stary przyjaciel jest zdesperowany i potrzebuje ich pomocy...

en: Basic Control
pl: Podstawy sterowania

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
pl: W tym samouczku nauczysz się podstaw nawigacji w Widelands oraz budowy budynków i dróg.

en: Warfare
pl: Wojskowość

en: In this tutorial, you will be taught the secrets of warfare: how to create soldiers, how to train them and how to lead them in battle. Scouting will be also covered.
pl: W tym scenariuszu poznasz sekrety prowadzenia wojny: tworzenia żołnierzy, trenowania ich i prowadzenia ich do boju. Uwzględnione jest również rozpoznanie.

en: Seafaring
pl: Żeglarstwo

en: In this tutorial, you will get to know seafaring, which is how to handle ships and ports, and how to use ferries and waterways.
pl: W tym samouczku poznasz żeglarstwo, to jest budowę i wykorzystanie statków i portów oraz korzystanie z promów i dróg wodnych.

en: Economy
pl: Ekonomia

en: In this tutorial, you will learn what option Widelands offers to adjust your economy. Recommended for players with some experience.
pl: W tym samouczku poznasz możliwości regulowania ekonomii oferowane przez Widelands. Zalecany graczom o pewnym doświadczeniu.

en: Archipelago Sea
pl: Morze Archipelagów

en: Between Sweden and Finland lies the archipelago sea. This place of incredible beauty is not land, and it is not sea, but it is both. Within a few hundred kilometers, there are no less than 50,000 islands and islets, most no more than a few acres across. The climate is quite mild for its latitude; farming thrives, berries are abundant, and fish plentiful. The small human population of this place never knew famine. You warlording bastards just couldn’t leave this little paradise in peace, could you?
pl: Szwecję i  Finlandię rozdziela morze archipelagów. To przepiękne miejsce to ani stały ląd, ani morze, lecz obie te rzeczy naraz. W promieniu paruset ledwie kilometrów znaleźć można ponad 50,000 wysp i wysepek, większość nie większych niż parę hektarów. Jak na tę szerokość klimat jest łagodny, zdatny do uprawy roli, owoców, bogaty w ryby. Do domów nielicznych tubylców nigdy nie zawitał głód. Musieliście położyć na tym skrawku raju swoje rozbójnicze łapska, czyż nie?

en: Large plots are rare on those small islands. Prioritize construction of large buildings on them. Sometimes you will need big military buildings to expand all the way to the next island. The AI will perform poorly.
pl: Trudno na tych wysepkach o dobre miejsce na większy budynek - nie marnuj ich na mniejsze. Czasem potrzebny ci będzie większy budynek wojskowy, aby zająć teren na sąsiedniej wyspie. SI sobie tu nie poradzi.

en: pbuczny@gmail.com – edited by Nordfriese
pl: pbuczny@gmail.com – redagowane przez Nordfriese

en: Long, economic play in beautiful land. Try every player!
pl: Długa, ekonomiczna gra w pięknej krainie. Wypróbuj każdego gracza!

en: Atoll
pl: Atol

en: Who will be the real king of the big atoll?
pl: Kto zostanie prawdziwym królem wielkiego atolu?

en: It’s a pleasure to settle in the beauty of this fissured countryside. But the ways to encompass these large territories are long and meandering, so it is easy to err into the land of the foreign clans.
pl: Czystą przyjemnością jest osiedlanie się na tych poprzecinanych dolinami ziemiach - jednak tutejsze ścieżki są zdradliwe i nietrudno zapędzić się na terytoria obcych klanów.

en: Checkmate
pl: Szach mat

en: Whether just one of nature’s strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
pl: Czy jest to tylko wybryk natury, czy też twór szalonego (i chciwego gry) boga, to dziwne pole bitwy czeka na konfrontację dwóch przeciwników.

en: Comet Island
pl: Wyspa komet

en: Nasenbaer – edited by king_of_nowhere
pl: Nasenbaer - edytowany przez king_of_nowhere

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
pl: Parę mil od Brzegu Gerion leży mała, bezimienna wyspa. Aż do teraz nie miałeś powodów, aby tam wypłynąć, lecz wczoraj wielka kula ognia spadła z nieba na środek tej wyspy. Czy to znak od Bogów? Wierzysz, że tak i liczysz, że twoje plemię znajdzie na tej wyspie skarby, nim inne ruszą w twoje ślady.

en: Red player is close to the ores, but has little fertile terrain. Yellow player has plenty of good land, but must move far from his starting position to find ores. Blue player takes the middle ground – he has some fertile land and is not too far away from the resources.
pl: Czerwony gracz jest blisko rud, lecz ma bardzo mało urodzajnej ziemi. Żółty gracz ma jej po dostatkiem, lecz najbliższe złoża są bardzo daleko od jego pozycji startowej. Niebieski gracz jest w sytuacji pośredniej - trochę terenu, dość blisko surowce.

en: Crater
pl: Krater

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
pl: Długo po tym, jak meteoryt spadł na skupisko gór, życie zaczyna się pojawiać w kraterze. Teraz dwa plemiona walczą o bogate źródła zasobów.

en: Crossing the Horizon
pl: W stronę horyzontu

en: Kristin – edited by 3plus4i
pl: Kristin – edytowane przez 3plus4i

en: Man your ship and sail to the horizon.
pl: Wejdź na pokład swojego statku i odpłyń w stronę horyzontu.

en: This map is not winnable with the ‘Autocrat’ win condition.
pl: Na tej mapie nie da się wygrać używając warunku zwycięstwa ‘Samowładca’.

en: The jewel of the alps, the dolomites mountain range has been declared a world heritage site for its pristine beauty. This map is an as-faithful-as-reasonable reconstruction of the area delimited by Cortina d’Ampezzo in the north-east and Canazei in the south-west. If you have to be pitted in a duel to the death with your enemies, it may as well be in a beautiful place.
pl: Klejnot Alp, pasmo górskie Dolomitów zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa ze względu na swoje nieskazitelne piękno. Ta mapa jest tak wierną, jak rozsądną rekonstrukcją obszaru wyznaczonego przez Cortinę d’Ampezzo na północnym wschodzie i Canazei na południowym zachodzie. Jeśli musisz stoczyć pojedynek na śmierć i życie ze swoimi wrogami, równie dobrze może być to w pięknym miejscu.

en: The mountains have an abundance of flat ground. Unfortunately, most of it is vertical – use the little building space you have wisely. A fortress at the mouth of a narrow mountain pass can be a formidable obstacle to an enemy army – use the terrain to your advantage. Chop all trees and expand wherever you can – it’s the only way to find all the precious farm spaces.
pl: Góry mają mnóstwo płaskiego terenu. Niestety większość z nich jest pionowa – wykorzystaj mądrze niewielką przestrzeń budowlaną, którą dysponujesz. Forteca u wylotu wąskiej przełęczy może stanowić potężną przeszkodę dla armii wroga – wykorzystaj ukształtowanie terenu na swoją korzyść. Wytnij wszystkie drzewa i rozwijaj się, gdzie tylko możesz – to jedyny sposób, aby znaleźć wszystkie cenne miejsca dla farm.

en: Elven Forests
pl: Elfickie lasy

en: The breath-taking beauty of these emerald lands has lured many tribes into an attempt to take them for themselves.
pl: Zapierające dech w piersiach piękno tych szmaragdowych krain przywiodło wiele plemion do próby zagarnięcia ich dla siebie.

en: Equal starting conditions for three players.
pl: Równe warunki początkowe dla trzech graczy.

en: A huge Europe map. Blue = Sweden, Red = Italy, Yellow = Spain, Green = Turkey, Black = Russia, Orange = England, Purple = France, White = Poland
pl: Ogromna mapa Europy. Niebieski = Szwecja, Czerwony = Włochy, Żółty = Hiszpania, Zielony = Turcja, Czarny = Rosja, Pomarańczowy = Anglia, Fioletowy = Francja, Biały = Polska

en: Fellowships
pl: Drużyny

en: Ships are your best fellows. Starting positions are similar, so the map should be fair.
pl: Statki są tu twoimi najlepszymi przyjaciółmi. Pozycje startowe są podobne, więc mapa powinna być sprawiedliwa.

en: This is a somewhat technical map, and it is best suited for two or three human players. Coal is hard to find – consider making some. There is gold near the starting point – do you see it?
pl: Mapa jest dość techniczna i najbardziej nadaje się na dwóch lub trzech graczy. Trudno tu o węgiel, rozważ własnoręczną produkcję. W pobliżu pozycji startowej jest trochę złota - widzisz je może?

en: Finnish Lakes
pl: Fińskie jeziora

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
pl: Piękna, fińska kraina jezior, rzek, starożytnych lasów i gór. Od ciebie zależy, czy znajdziesz drogę przez te tereny.

en: Yellow player has a much easier starting position than the other two; this map is suited for 1v2.
pl: Żółty gracz ma tu o wiele lepszą pozycję; mapa nadaje się dobrze do gry dwóch na jednego.

en: Firegames
pl: Zabawy z ogniem

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
pl: Czy to test od Bogów, czy też czyjś diabelski plan sprowadził twoje plemię we śnie na tę wyspę wśród ognia i lawy? Póki co wygląda na to, że jesteś tutaj sam, ale kto wie, co się stanie, jak spotkasz przeciwne plemię?

en: Four Castles
pl: Cztery zamki

en: Well protected in their mighty fortresses, four power-hungry warlords are completing their schemes to dominate these lands…
pl: Dobrze chronieni w swoich potężnych warowniach, czterej żądni władzy watażkowie przygotowują plany objęcia władzy nad tymi krainami...

en: Four Mountains
pl: Cztery góry

en: Each tribe is surrounded by four mighty mountains. Who will first conquer them and claim the resources for his own tribe?
pl: Każde z plemion otaczają cztery potężne góry, Kto pierwszy je podbije i zagarnie ich skarby dla swojego plemienia?

en: I: Water can be found along the river. II: Snowmen mark additional water sources. III: Each mountain contains only one resource.
pl: I: Wodę znajdziesz wzdłuż rzeki. II: Bałwany wskazują dodatkowe źródła wody. III: W każdej górze znajdziesz tylko jeden typ surowca.

en: Full Moon
pl: Pełnia Księżyca

en: Whether it is the latest solstice, or lunar illness, something moves these tribes towards their final ordeal.
pl: Może to ostatnie przesilenie, może wpływ miesiąca - coś pcha te plemiona ku ich ostatecznej próbie.

en: Glacier Lake
pl: Lodowcowe jezioro

en: Your tribe has dwelt on this beautiful and lonely glacier lake for a long time. No one disturbed you and the resources were sufficient for your whole tribe, but a few months ago another tribe came over the mountains and settled down. And you are sure that there is only enough space for one tribe.
pl: Od bardzo dawna twe plemię żyło na tym pięknym, samotnym jeziorze lodowcowym. Nikt ci nie przeszkadzał, a zasoby naturalne wystarczały dla całego plemienia, lecz parę miesięcy temu inny szczep przybył zza gór i osiedlił się w pobliżu. Jesteś przekonany, że miejsca starczy tu tylko na jedno plemię.

en: Golden Peninsula
pl: Złoty półwysep

en: Two empires race for the treasures of a legendary peninsula…
pl: Dwa mocarstwa ścigają się o skarby legendarnego półwyspu...

en: Ice wars
pl: Wojny lodu

en: Autumn became winter. Some things are frozen, but not the war.
pl: Jesień przeszła w zimę, zmroziwszy wiele rzeczy - lecz nie zapał do wojny.

en: Start positions are clockwise
pl: Pozycje startowe podane zgodnie z ruchem wskazówek zegara

en: Islands at War
pl: Wojna wysp

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
pl: Setki lat żyłeś w pokoju z plemieniem na sąsiedniej wyspie. Ale ten pokój zaczyna się kończyć - twój sąsiad zaczyna się rozwijać.

en: Kings and Queens
pl: Królowie i królowe

en: An old legend tells that these seven kingdoms, that have flourished for ages in prosperity, will someday collapse into a devastating war. Has your latest betrayal been one too many and will the prophecy come true?
pl: Legenda głosi, że siedem królestw, od dawien dawna kwitnących w dostatku, pewnego dnia pogrąży się w wyniszczającej wojnie. Czy twoja ostatnia zdrada stała się kroplą, która przepełni czarę przepowiedni?

en: Lake of Tranquility
pl: Jezioro spokoju

en: This lake, deep in the most ancient forests, has long been known for its beauty and idyllic peace. However, its sanctity has been disturbed now, as two hostile tribes have arrived at its shores…
pl: To jezioro, głęboko w pradawnych lasach, znane jest ze swojej piękności i sielskiego spokoju. Jednakże, jego świętość została naruszona przez dwa wrogie plemiona, które się pojawiły na jego brzegu...

en: Last Bastion
pl: Ostatni bastion

en: Another Barbarian – edited by king_of_nowhere
pl: Another Barbarian - edytowany przez king_of_nowhere

en: The whimsical Gods didn’t answer our prayers. Instead, the increasing sunlight heated up the Earth a thousandfold and melted glaciers and people were plunged into the deep. But now – high in the majestic mountains, on the last scrap of land – two surviving tribes are sheltering. Even though the Gods showed mercy and the climate thus turned cooler again, the water is still rising and rising. Onto the last secure place – the highest mountain range where the amount of gold and the space to live merely suffice for one tribe – only two opposite paths lead. But remember, be careful… this last living space is also a hard and small place to live.
pl: Kapryśni Bogowie nie odpowiedzieli na nasze modlitwy. Zamiast tego tysiące razy gorętsze niż zwykle słońce roztopiło lodowce i ludzkość utonęła w głębinach. Ale teraz - wysoko w majestatycznych górach, na ostatnim skrawku lądu ukrywają się dwa ostałe przy życiu plemiona. Choć bogowie okazali litość i klimat znów się ochłodził, wody cały czas przybywa i przybywa. Ku ostatniemu bezpiecznemu miejscu - szczycie góry z wystarczającą ilością miejsca i złota dla przeżycia jednego plemiona - prowadzą dwie przeciwległe ścieżki. Ale pamiętaj - bądź ostrożny... to ostatnie miejsce jest też małe i niełatwo tam przeżyć.

en: Don’t forget to take care of your timber supplies, you’ll need them.
pl: Nie zapomnij zadbać o zasoby drewna, będziesz go potrzebował.

en: Last Survivors
pl: Ostatni Ocaleni

en: Four tribes fighting for dominance in a stark area. Resources are scattered all over the map.
pl: Cztery plemiona walczą o władzę w tej ponurej krainie. Zasoby rozrzucone są po całej mapie.

en: Lesser Ring 1.2
pl: Pomniejszy pierścień 1.2

en: A fair 8-player map with natural geographic features dividing land. The geographic features are meant to be somewhat realistic with rivers flowing from glaciers in the mountains through hills and flatlands into the sea. Gold is a much rarer resource compared to coal and iron. Different resources are often found at some distance to each other.
pl: 8-osobowa mapa o równych szansach z naturalnymi cechami geograficznymi dzielącymi ziemię. Cechy geograficzne mają być nieco realistyczne z rzekami płynącymi z lodowców w górach przez wzgórza i równiny do morza. Złoto jest znacznie rzadszym surowcem w porównaniu z węglem i żelazem. Różne zasoby często znajdują się w pewnej odległości od siebie.

en: Long, long way v2
pl: Długa, długa droga v2

en: >Where dat? A thousand miles from here.< [Porgy and Bess] You have to go long, long way to conquere all the islands. Good luck!
pl: >Dokąd? Tysiąc mil stąd.< [Porgy i Bess] Musisz przejść długą, długą drogę, aby podbić wszystkie wyspy. Powodzenia!

en: Island Hopping
pl: Wyzwanie Wyspiarskie

en: A special tournament in Atlantean culture is the so-called ‘Island Hopping’, where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first erecting a castle on the top of the central mountain.
pl: Szczególnym rodzajem zawodów w kulturze atlantydzkiej jest tzw. "Wyzwanie Wyspiarskie", w którym dwa lub więcej zespołów stara się jak najszybciej dotrzeć na środkową wyspę celem zbudowania zamku na szczycie w jej centrum.

en: Smugglers
pl: Przemytnicy

en: Your well established smuggling routes suddenly got busy: two other tribes have appeared and now a rivalry among smugglers has started. Which team will be the first to smuggle a certain number of wares?
pl: Utworzone przez Ciebie szlaki przemytnicze nagle stały się tłoczne - pojawiły się dwa nowe plemiona rozpoczynając rywalizację pomiędzy przemytnikami. Który zespół jako pierwszy zdoła przemycić dość towarów?

en: Trident of Fire
pl: Ognisty trójząb

en: In the vicinity of three major volcanoes, six lovely islands are inviting settlers to start a new life. Deserts and a quickly growing forest wait to be discovered. But only by becoming a naval power will your tribe be able to explore enough resources to compete with its opponents.
pl: Uroczy archipelag wysp w pobliżu trzech potężnych wulkanów kusi swym pięknem osadników szukających nowego początku. Pustynie, lecz i szybko rozprzestrzeniające się lasy czekają na odkrycie. Tylko stając się morską potęgą zdołasz wydrzeć wyspom dla swojego plemienia surowce potrzebne, by podbić swoich przeciwników.

en: Mystical Maze
pl: Mistyczny labirynt

en: There are two big questions in the air: Who created this unbelievably big maze, and what can be found inside?
pl: W powietrzu wiszą dwa pytania: kto stworzył ten niemożliwie wielki labirynt i co jest w środku?

en: No metal challenge v2
pl: Wyzwanie bez metalu v2

en: This map is intended as a solo challenge for those very skilled players that find 1 vs 6 against the AI too easy. Blue player has no metal (except a bit of iron to kickstart your economy), so you have to rely on the 5% production of an empty mine. And you’re still 1 vs 6 (though of course you can remove some AI players to make it a bit easier). Good luck!
pl: Ta mapa jest przeznaczona dla samodzielnego wyzwania dla bardzo doświadczonych graczy którzy uważają grę 1 vs 6 jako za proste. Niebieski gracz nie ma metalu (poza małymi ilościami żelaza by wystartować twoją ekonomię), więc musisz się opierać na 5% produkcji pustych kopalń. W dodatku nadal jesteś 1 vs 6 (możesz oczywiście usunąć trochę komputerowych graczy by ułatwić sobie rozgrywkę). Powodzenia!

en: Rendez-Vous
pl: Spotkanie

en: Only a small hill in the centre of the map connects these four competing tribes. Lead your army to this hill right away and build a giant stronghold as a sign of your superiority!
pl: Jedynym połączeniem między czterema konkurującymi plemionami jest niewielkie wzgórze w centrum wyspy. Zajmij je natychmiast swoimi wojskami i zbuduj na nim potężną warownię jako symbol twojej dominacji!

en: There is space for only one stronghold in the centre. Water can be found everywhere, so there is no need to send out geologists.
pl: Na wzgórzu jest miejsce tylko na jedną warownię. Woda jest wszędzie, więc nie przejmuj się badaniem terenu geologami.

en: River Explorers
pl: Eksploratorzy rzek

en: Each player has a different obstacle to expansion, and there’s always more than one way to overcome it. While the AI can be defeated here without building a single ship, players are advised to make ports and shipyards a priority – expeditions are universally useful and are often the fastest way to gold deposits.
pl: Każdemu z graczy stoi na drodze do ekspansji inna przeszkoda, z którą zawsze można sobie poradzić na więcej niż jeden sposób. O ile możliwe jest pokonanie komputera bez wyruszania na morze, dobrze jest uczynić to priorytetem - ekspedycje są zawsze warte swojej ceny i często najszybciej zapewnią ci dostęp do złota.

en: Riverlands
pl: Lądy rzek

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
pl: Mistyczny ląd, pełen różnych krajobrazów przecinanych przez liczne rzeki.

en: Along The River
pl: Wzdłuż rzeki

en: It is the land where the sun is hardly seen during the winter and where spring floods away any reminiscence of the past. Strange tensions have grown among its residents and many selfish rulers have taken advantage of the chaos. The superstitious people appear to be no obstacle for the developments of better equipped armies. Tough times are on the brink of emerging, and you should heed the words of your wise advisors, or fade into oblivion like the others.
pl: Jest to kraina, w której zimą prawie nie widać słońca, a wiosna zasypuje wszelkie wspomnienia przeszłości. Wśród jego mieszkańców narosły dziwne napięcia i wielu samolubnych władców wykorzystało chaos. Przesądni ludzie zdają się nie być przeszkodą w rozwoju lepiej wyposażonych armii. Trudne czasy są na skraju jutra i powinieneś słuchać słów swoich mądrych doradców lub odejść w zapomnienie, jak inni.

en: The Green Plateau
pl: Zielony płaskowyż

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains which keep a wonderful and mighty treasure in their middle – The Green Plateau, which is hard to conquer but easy to lose. So, if you want it, be aware of the other clans.
pl: Stoisz na wyspie z koroną potężnych gór, które mają piękny i potężny skarb w środku - Zielonym Płaskowyżu, który jest ciężko zdobyć, lecz łatwo stracić, także jeśli go pragniesz, uważaj na inne plemiona.

en: Sandy Passes
pl: Piaszczyste przełęcze

en: Four tribes struggle with their nearest neighbor to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
pl: Cztery plemiona pasują się ze swoimi najbliższymi sąsiadami o pierwszeństwo na szczycie złotej góry obiecującej niewyobrażalne bogactwa. Ale czy dwa plemiona, które pozostaną na placu boju będą w stanie podzielić między siebie surowce?

en: Swamp Island
pl: Bagienna wyspa

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is a swamp. But it is the place you were born and where you’ve lived your whole life. If you don’t want to lose it, defend it!
pl: Pachnie to jak bagno, wygląda to jak bagno i jest to bagno. Ale jest to miejsce w którym się urodziłeś i spędziłeś całe swoje życie. Jeśli nie chcesz go stracić, broń je!

en: Swamp Monks
pl: Bagienni Mnisi

en: It is said that the old war monks, living in the even older swamps, are the key to control over the whole island.
pl: Mówi się, że stary zakon mnichów wojny żyjący na jeszcze starszych bagnach jest kluczem do opanowania całej wyspy.

en: The Big Lake
pl: Wielkie jezioro

en: This island once appeared out of the deepest depths of the sea. In those days, fire rose out of the salty seawater and brought ash, stones and soil to light. And the fire came nearer and nearer to the sun, while the mountain grew and grew. Until one day, when the whole fire mountain exploded. Nowadays only this ring is left from that mighty fire mountain. Do you think that it is big enough for more than one tribe?
pl: Ta wyspa pewnego dnia wynurzyła się z największych głębin morza. Tego dnia ogień wzbił się ze słonej wody morskiej i wyniósł popiół, kamienie i ziemię na światło dzienne. Zaś ogień zbliżał się do słońca bardziej i bardziej, a góra rosła i rosła. Aż do dnia, kiedy całe ogniste wzgórze wybuchło. Dziś nie zostało z tej góry nic, prócz pierścienia. Myślisz, że jest wystarczająco duży dla więcej niż jednego plemiona?

en: The Far North
pl: Daleka północ

en: Some say that impenetrable lands to the far north scared away even the most courageous settlers and the bravest of the brave warriors. Big and old forests, full of big and predatory game, cut across by wetlands and hills were shrouded in mystery. The ones who had managed to come back mentioned tremendous buildings, decorated with carvings and gold from majestic mountain ranges somewhere amongst the wilderness. Dozens of years after only some crumbly ruins remain of these good old times, covered with moss and trees. Their shapes give only an idea about the craftsmanship of ancient constructors. Nobody knows why they (have) disappeared. Nobody knows why. People say that now nothing is blocking the road to wealth. But many will die pulled apart by wolves, engulfed by swamp… encircled by hostile tribes.
pl: Niektórzy mówią, że nieprzeniknione krainy północy wystraszyły nawet najbardziej śmiałych osadników i najodważniejszych z wojowników. Wielkie i stare lasy, pełne wielkich i drapieżnych zwierząt, przecinane przez mokradła i góry, skryte są całunem tajemnicy. Ci, którym udało się wrócić, opowiadali o ogromnych budynkach zdobnych w rzeźby i złoto z majestatycznych pasm górskich, głęboko w dziczy. Dziesiątki lat później pozostały tylko ruiny jako wspomnienie tych starych dobrych czasów, przykryte mchem i drzewami. Ich kształty mało co mówią o rzemiośle starożytnych budowniczych. Nikt nie wie, co się z nimi stało. Nikt nie wie, dlaczego. Ludzie mówią, że nic nie blokuje drogi do ich bogactwa. Ale wielu zginie rozerwanych przez wilki, pochłoniętych przez bagna... otoczonych przez nieprzyjazne plemiona.

en: The Long Way
pl: Długa droga

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
pl: Kolejny osobliwy test od Bogów. Aby dostać się na drugą stronę, musisz przejść przez ląd zajęŧy przez twoich przeciwników.

en: The Nile
pl: Nil

en: The river has always provided food and communication. This time, eight empires will fight for control over this land.
pl: Kto ma władzę nad rzeką, ten ma żywność i transport. Tym razem osiem imperiów stoczy bój o jej brzegi.

en: Use the river wisely. Your opponents will do the same. You will find the main ore resources deep in the desert.
pl: Mądrze wykorzystaj rzekę - twoi przeciwnicy nie zawahają się przed tym samym. Główne złoża rud znajdziesz głęboko na pustyni.

en: The Oasis Triangle
pl: Trójkąt oaz

en: There is something mystical like a gray atmosphere around these three oases, which no one has found out about yet. Perhaps you will be the one, but be aware of the others who are searching too!
pl: Jest coś mistycznego, rodzaj szarej atmosfery, dookoła tych trzech oaz, których nikt jeszcze nie odkrył. Może ty będziesz pierwszym, które na nie natrafi. Ale wiedz, że są inni, którzy też chcą je odnaleźć!

en: The Pass Through the Mountains
pl: Górski przesmyk

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
pl: W tej górzystej krainie osiedlili się dwaj książęta. Teraz rozszerzają swoje terytorium, nie wiedząc, że nie są sami!

en: The Thaw
pl: Odwilż

en: Another thaw set in. Three tribes were sheltering from severe winter among majestic mountains. At the time of the solstice they listened to the oracle and went to war. The only survivor will sacrifice his enemies’ treasures on the ancient altar, build there a splendid castle and gain the goodwill and respect of the Gods.
pl: Nastała kolejna odwilż. Trzy plemiona znalazły schronienie przed srogą zimą pośród majestatycznych gór. W czasie przesilenia posłuchały wyroczni i poszły na wojnę. Ocalałe plemię ofiaruje skarby swych wrogów na starożytnym ołtarzu, wybuduje tam wspaniały zamek i zdobędzie życzliwość i szacunek bóstw.

en: Three Warriors
pl: Trzej wojownicy

en: Mighty mountains divide this land into three fertile valleys. But a path connects the valleys and thus a fight seems inescapable!
pl: Potężne góry rozdzielają ten ląd na trzy urodzajne doliny. Ale doliny łączy ścieżka i wygląda na to, że wojna jest nieunikniona!

en: Water can be found around the lakes.
pl: Wodę znajdziesz wokół jezior.

en: Together We’re Strong
pl: W jedności siła

en: The four mighty harbors of the Craw Islands have been trading their goods among each other for ages. All of them needed resources that they could not produce in their own territory and in exchange provided other resources to those that could not produce them. Based on these trades, a very friendly commerce was common between the four harbors and the people living on the Craw Islands – until recently, when two of the harbors united to form an exclusive trade alliance, forcing the other two to do the same. Suddenly, it seems only a matter of time before the first fights between the harbors will shatter the peaceful life that has lasted for so long…
pl: Cztery potężne porty Wysp Crawa handlowały pomiędzy sobą od wieków. Każdy z nich potrzebował surowców nieosiągalnych na jego terenach, w zamian handlując własnymi unikalnymi wyrobami. Ekonomia oparta na tym handlu umacniała przyjaźń między portami oraz ludźmi zamieszkującymi wyspy - do czasu, gdy dwa z portów podpisały traktat o wzajemnej wyłączności handlu swoimi towarami, co zmusiło dwa pozostałe porty do podobnego aliansu. Wygląda na to, że wojna jest nieunikniona...

en: Twin Lagoons
pl: Bliźniacze laguny

en: When the wind swelled up and the first dunes were formed on these abandoned twin lagoons, nobody could have expected that two tribes that are desperately searching for more resources to support their endlessly ongoing wars, would end up in this forgotten place at the same time and for the same well-known reason.
pl: Gdy wiatr urósł w siłę i uformował pierwsze wydmy na tych opuszczonych lagunach, nikt nie przypuszczał, że dwa wiecznie toczące ze sobą walki plemiona desperacko poszukujące środków, by przeważyć szalę spotkają się właśnie na tych zapomnianych skrawkach lądu, właśnie teraz, szukając tego samego.

en: Defend your transport lines, or use ships to bypass the opponent. Then remove all enemy activity.
pl: Broń swoich linii transportowych lub dokonaj desantu za liniami wroga. Dokonawszy tego, nie pozostaw po nim śladu.

en: Twinkling Waves
pl: Migotliwe fale

en: Many beautiful, green islands await the ones brave enough to pass the thousand waves, twinkling in the sun.
pl: Dużo pięknych, zielonych wysp oczekuje na wystarczająco odważnych, by przebyć tysiące fal mrugających w słońcu.

en: Take care not to build your ships in the lagoons. They cannot pass through the reefs to the main ocean, where your ports are located.
pl: Uważaj by nie budować swoich statków na lagunach. Nie mogę one przepłynąć raf by dostać się na główne wody tam gdzie twój port jest zlokalizowany.

en: Two Frontiers
pl: Dwie granice

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
pl: Bitewna mapa dla wielu graczy na małej wyspie w kształcie koła.

en: Wide World
pl: Szeroki Świat

en: The world is not enough! If you want to win, you have to send some ships. But remember: your opponents are very close to you.
pl: Jeden świat to za mało! Jeśli chcesz wygrać, przyjdzie ci budować statki. Pamiętaj jednak: twoi przeciwnicy zaczynają tuż obok ciebie.

en: Wisent Valley
pl: Dolina żubrów

en: It seems as if this magical valley has been inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offered enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbors?
pl: Wygląda na to, że tę magiczną dolinę od niepamiętnych czasów zamieszkują żubry. Gdy twoje plemię przybyło do tego miejsca, byłeś pewien, że oferuje wystarczająco dużo miejsca na spokojne życie. Lecz czy potraficie żyć w zgodzie z sąsiadami?

en: The black player is surrounded in the center with no resources, so there are three different ways to use this map: without the black player for a normal 4 players’ map, with a black AI to add a complication to the expansion of the other players, or you can play as a challenge with the black player against the other 4 (VERY difficult).
pl: Czarny gracz jest zaczyna otoczony w środku i nie ma zasobów, można więc grać na tej mapie na kilka sposobów: w 4 osoby bez środkowego gracza, z czarną SI, aby utrudnić graczom zagarnianie terytorium lub z graczem środkowym przeciwko całej reszcie (BARDZO trudne).
