Widelands - en to ru translation catalogue (180 entries)

en: From Nemesis to Genesis
ru: От конца к началу

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
ru: После высадки на расположенном неподалеку от Атлантиды таинственном острове, уцелевшие атланты пытаются построить для себя новый дом.

en: A Place to Call Home
ru: Назовем это место домом

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
ru: В этом сценарии, вы познакомитесь с важными производственными зданиями, включая шахты.

en: This Land is Our Land
ru: Эта земля - наша

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
ru: Этот обучающий курс объясняет как создать войска, построить тренировочные центры, и, знакомит вас с основами боя.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Easy.
ru: Легко

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Medium.
ru: Средне

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Hard.
ru: Трудно

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Challenging.
ru: Очень трудно

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
ru: Вторая империя

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Barbarians.
ru: Знакомство с варварами

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When Chat’Karuth died, he was an old man, father to three strong and ambitious sons, and warlord to an army that could match any enemy willing to rise against the ancient forests. Though at the end of his glorious reign, Chat’Karuth chose his eldest son, Thron, to succeed him as the tribe’s warlord – a decision that left his two brothers unsatisfied. The old warlord knew that. As his father instructed him, Thron left the capital of Al’thunran, the home of the Throne Among the Trees, and withdrew his forces to the high hills where he buried the corpse of his father. There he swore to the gods and his father’s spirit that he’d return to re-established order. While his brothers have raged blind war against Thron and the few forces he left to secure the borders of Al’thunran, the young warlord seeks to reunite his ambitious brothers and force the tribes to march once again under a common banner.
ru: Чат'Карут скончался стариком, отцом трех сильных и амбициозных сыновей, и предводителем армии, способной противостоять любому врагу, решившемуся нарушить покой древних лесов. Хотя в конце своего славного царствования, Чат'Карут избрал своего старшего сына, Трона, в качестве наследника и военачальника, это решение оставило его братьев неудовлетворенными. Старый военачальник знал это. Следуя воле своего отца Трон покинул столицу – Аль'Тунран, дом Трона среди Древ, и привел свои войска к высоким холмам, где и похоронил тело своего отца. Там он поклялся богам и духу своего отца, вернуться и восстановить порядок. Не смотря на то, что его братья развязали нелепую войну против Трона и поставленных им  для охраны Аль'Тунрана малочисленных подразделений, молодой военачальник стремится воссоединить своих амбициозных братьев и принудить племена вновь встать под общее знамя.

note: TRANSLATORS: The name of an Empire campaign
en: The Months of Exile
ru: Месяцы в изгнании

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Empire.
ru: Знакомство с имперцами

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Six months ago, Lutius – a young general of the Empire – was sent with 150 soldiers to the frontier beyond the northern forests where Barbarian tribes were crossing onto land held by the Empire. His task was to defend the Empire’s land. At first, everything was calm. He even talked to a few Barbarian children and thought about a peaceful life – side by side with this archaic folk. He began to feel safer and his army began to drop their attention off the potential enemy. That was their undoing. One night in March his unprepared army was attacked by 100 Barbarian footmen and was completely scattered. Only with his bare life he and a handful of his soldiers survived.
ru: Шесть месяцев назад, Люций – молодой имперский генерал – был послан с 150 солдатами на границу за северными лесами, где варварские племена кочевали по землям подконтрольным империи. Его задачей было защитить землю Империи. Сперва все было спокойно. Он даже общался с детьми варваров и думал о мирной жизни бок о бок с этим примитивным народом. Он почувствовал себя в безопасности, а его солдаты ослабили наблюдение за потенциальным противником. Это было фатальной ошибкой. В одну из мартовских ночей его армия была атакована армией варваров в 100 человек и полностью рассеяна. Люцию и горстке солдат едва удалось сохранить свои жизни.

note: TRANSLATORS: The name of an Atlantean campaign
en: The Run for the Fire
ru: Эстафета огня

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Atlanteans.
ru: Знакомство с атлантами

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When their God lost faith in the Atlanteans and drowned their island, one woman’s struggle for justice and a second chance for her people would become the stuff of legends. Leading the remaining Atlanteans into a new future in a new part of the World, Jundlina became the most powerful human of her time, but at a high cost: her humanity and soul.
ru: Когда Бог атлантов разочаровался в своем народе и потопил их остров, началась ставшая легендой борьба одной женщины за справедливость и второй шанс для своего народа. Джандлина стала самым могущественным человеком своей эпохи: она повела уцелевших атлантов к новому будущему в новом мире, но расплатится за это ей пришлось своей человечностью и душой.

note: TRANSLATORS: The name of a Frisian campaign
en: From Water to Ice
ru: От воды ко льду

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Frisians.
ru: Знакомство с Фризами

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (easiest of three options)
en: Sailor (Tricky)
ru: Моряк (нечестный)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (medium of three options)
en: Steersman (Very Hard)
ru: Рулевой (очень сложный)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (hardest of three options)
en: Captain (Unreasonable)
ru: Капитан (невозможный)

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Living off the ocean is a constant struggle, and even more so for the inhabitants of the Frisian North Sea shore. Was the last storm flood, the most devastating one in human memory, really nothing more than yet another example for the hardships all Frisians have to face – or a sign from the gods that a tribe that only just settled here must seek out an entirely new home?
ru: Жизнь у океана - постоянная борьба, и тем более для жителей фризского побережья Северного моря. Было ли последнее наводнение самым разрушительным в человеческой памяти? На самом деле это не более чем еще один пример трудностей, с которыми сталкиваются все Фризы. Или это послание богов – из-за которого племя, только что поселившееся здесь, должно искать новое пристанище?

en: Not yet implemented
ru: Еще не внедрена

en: Nobody
ru: Никого

en: Sorry, this map is not yet implemented.
ru: Извините, эта карта ещё не внедрена.

en: The Strands of Malac’ Mor
ru: Берега Малак' Мора

en: After losing an important battle against the barbarians which lead to the loss of a big part of the Empire’s territory, Lutius leaves Fremil to start a new life. But his destiny takes his ship into a heavy storm, which nearly destroys it. Only with a lot of luck he manages to beach his damaged ship on an unknown desert strand and save his people. For now.
ru: Потерпев поражение в важной битве с варварами, которое привело к потере значительной части территории Империи, Люциус покидает Фремил, чтобы начать новую жизнь. Но, по прихоти судьбы, его корабль попадает в сильный шторм, едва избежав гибели. Лишь благодаря невероятному везению ему удается довести свой поврежденный корабль до неизвестного пустынного берега. Люциус, и его люди почувствовали себя в безопасности. По-крайней мере, пока.

en: An Outpost for Exile
ru: Аванпост изгнанников

en: Finally the ship was repaired, so Lutius and his people returned to the quest to find a good place for a new beginning. Only a few days later, they land on a green, Mediterranean island, looking like paradise. Overjoyed, they set out to explore this new living space.
ru: Наконец корабль был отремонтирован, и Люциус со своими людьми продолжил путешествие в поисках места, где можно было бы обосноваться и начать новую жизнь. Только несколько дней спустя, они пристали к зеленому средиземноморскому острову, похожему на рай. В приподнятом настроении они отправились исследовать свое новое место жительства.

en: Neptune’s Revenge
ru: Месть Нептуна

en: On their way home to defend the Empire, the crew of Lutius was surprised by the will of the gods.
ru: На пути домой, чтобы защитить империю, команда Люциуса была удивлена воле богов.

en: Surprise, Surprise!
ru: Сюрприз, сюрприз!

en: After returning home, Lutius and his crew are faced with an economy in shambles. Resolving the bottlenecks in the economy will be of utmost importance to reinstate the glory of the empire.
ru: После возвращения домой, Люциус и его команда столкнулись с разрушенной экономикой. Урегулирование проблем в экономике будет иметь первостепенное значение для восстановления былой славы империи.

en: The Great Stormflood
ru: Великое наводнение

en: In 1362, the quiet, peaceful life of the inhabitants of the Northern Frisian Islands was disrupted by one of the greatest storm floods in human memory: Saint Marcellus’ Flood. Is it really nothing more than yet another storm, or a sign from the Gods that the Frisian community on the island of Langeness is not wanted here?
ru: В 1362 году тихая мирная жизнь обитателей Северных Фризских островов была разрушена одним из величайших штормовых наводнений в человеческой памяти: наводнением Сен-Марцелла. Что это? Ещё один шторм, или знак богов, что фризская община на острове Лангенес не нужна?

en: This scenario is set in a historical context, but most of the story line is fiction.
ru: Этот сценарий построен на исторических фактах, но большая часть сюжетной линии - вымысел.

en: An Icy Welcome
ru: Ледяной привет

en: Reebaud and his tribe have arrived in the North. But their arrival between the frozen steppes and the snow-covered mountains is less than welcome…
ru: Ребауд и его племя прибыли на Север. Но их прибывание между замерзшими степями и заснеженными горами не приветствуется ...

en: Friends in Need
ru: Друзья в нужде

en: Reebaud and his tribe are living happily in the North. Meanwhile, the countries they have left behind are all but peaceful, and an old friend is in desperate need for their help…
ru: Ребаунд и его племя счастливо жило на севере. Тем временем, на материке осталось практически все, кроме мира. Да к тому же, его старый друг отчаянно нуждается в помощи…

en: Basic Control
ru: Основы управления

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
ru: В этом обучающем курсе, вы узнаете, как ориентироваться в Widelands и как строить здания и дороги.

en: Warfare
ru: Война

en: In this tutorial, you will be taught the secrets of warfare: how to create soldiers, how to train them and how to lead them in battle. Scouting will be also covered.
ru: На этом уроке вы овладеете военным ремеслом: наймом солдат, их обучением и руководством в бою. Ах, да, о разведке тоже не забудем.

en: Seafaring
ru: Мореплавание

en: In this tutorial, you will get to know seafaring, which is how to handle ships and ports, and how to use ferries and waterways.
ru: Данный урок научит вас мореплаванию, управлению судами и портами, а также использованию паромов и фарваттеров.

en: Economy
ru: Экономика

en: In this tutorial, you will learn what option Widelands offers to adjust your economy. Recommended for players with some experience.
ru: В этом обучающем курсе вы узнаете, какими параметрами экономики Widelands вы сможете управлять. Рекомендуется для игроков с опытом.

en: Archipelago Sea
ru: Архипелаговое море

en: Between Sweden and Finland lies the archipelago sea. This place of incredible beauty is not land, and it is not sea, but it is both. Within a few hundred kilometers, there are no less than 50,000 islands and islets, most no more than a few acres across. The climate is quite mild for its latitude; farming thrives, berries are abundant, and fish plentiful. The small human population of this place never knew famine. You warlording bastards just couldn’t leave this little paradise in peace, could you?
ru: Между Швецией и Финляндией расположено Архипелаговое море. Это место невероятно красиво - это не земля и не море, это и то и другое. На протяжении нескольких сотен километров расположено не менее 50000 островов и островков, большинство из которых не больше нескольких акров. Климат довольно умеренный для этой широты; сельское хозяйство процветает, ягоды в изобилии и много рыбы. Малочисленное население этого места никогда не знало голода. Вы, сволочи-полководцы, не могли оставить этот маленький рай в покое, не так ли?

en: Large plots are rare on those small islands. Prioritize construction of large buildings on them. Sometimes you will need big military buildings to expand all the way to the next island. The AI will perform poorly.
ru: Большие строительные площадки редки на этих маленьких островах. Строительство больших зданий на них - ваш приоритет. Иногда вам потребуются большие военные строения, чтобы расширить территорию до следующего острова. ИИ будет работать плохо.

en: Astoria 2.R
ru: Астория 2.R

en: pbuczny@gmail.com – edited by Nordfriese
ru: pbuczny@gmail.com – в редакции Nordfriese

en: Long, economic play in beautiful land. Try every player!
ru: Долгое развитие экономики на прекрасном острове. Пусть попробует каждый!

en: Atoll
ru: Атолл

en: Who will be the real king of the big atoll?
ru: Кто будет настоящим королем большого атолла?

en: Calvisson
ru: Кальвиссон

en: It’s a pleasure to settle in the beauty of this fissured countryside. But the ways to encompass these large territories are long and meandering, so it is easy to err into the land of the foreign clans.
ru: Приятно поселиться в сельской местности, наслаждаясь её красотами. Но пути для охвата этих огромных территорий длинны и извилисты, поэтому легко ошибиться и вторгнутся во владения враждебных кланов.

en: Checkmate
ru: Шах и мат

en: Whether just one of nature’s strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
ru: Что это — игра природы, или создание помешанного на играх бога? Это безумное поле боя ждет двух противников для нового столкновения.

en: Comet Island
ru: Остров кометы

en: Nasenbaer – edited by king_of_nowhere
ru: Nasenbaer – под редакцией king_of_nowhere

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
ru: В нескольких милях напротив побережья Гериона находится небольшой безымянный остров. До сих пор вы не видели никаких причин, чтобы плыть туда, но вчера с небес пришел большой огненный шар, и ударил в центр острова. Что это — знак богов? Поверив в это, вы надеетесь, что ваше племя найти на этом острове сокровище, прежде чем спохватятся другие племена.

en: Red player is close to the ores, but has little fertile terrain. Yellow player has plenty of good land, but must move far from his starting position to find ores. Blue player takes the middle ground – he has some fertile land and is not too far away from the resources.
ru: Красный игрок близок к рудам, но имеет немного плодородных земель. У желтого игрока есть много хороших земель, но он должен уходить далеко от своей стартовой позиции, чтобы найти руды. Синий игрок занимает среднюю землю – у него есть плодородная земля и не так далеко от ресурсов.

en: Crater
ru: Кратер

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
ru: Спустя много лет после падения метеорита в горы, в кратере расцвела жизнь. И теперь два племени сражаются за богатые ресурсы.

en: Crossing the Horizon
ru: Пересекая горизонт

en: Kristin – edited by 3plus4i
ru: Кристина – в редакции 3plus4i

en: Man your ship and sail to the horizon.
ru: Снарядите корабль и плывите к горизонту.

en: This map is not winnable with the ‘Autocrat’ win condition.
ru: На данной карте тирания не сделает вас победителем.

en: Dolomites 3.0
ru: Доломиты 3.0

en: The jewel of the alps, the dolomites mountain range has been declared a world heritage site for its pristine beauty. This map is an as-faithful-as-reasonable reconstruction of the area delimited by Cortina d’Ampezzo in the north-east and Canazei in the south-west. If you have to be pitted in a duel to the death with your enemies, it may as well be in a beautiful place.
ru: Жемчужина Альп - доломитовый горный хребет - был объявлен памятником мирового наследия за его девственную красоту. Эта карта представляет собой первозданно воссозданную реконструкцию приграничной области Италии от Кортина д'Ампеццо на северо-востоке и Канацеи на юго-западе. Если вам предстоит помериться силами в поединке на смерть против своих врагов, это лучше сделать в этом прекрасном месте.

en: The mountains have an abundance of flat ground. Unfortunately, most of it is vertical – use the little building space you have wisely. A fortress at the mouth of a narrow mountain pass can be a formidable obstacle to an enemy army – use the terrain to your advantage. Chop all trees and expand wherever you can – it’s the only way to find all the precious farm spaces.
ru: В горах часто встречается ровные места. Часто, увы, это обрывы. Мудро пользуйтесь каждым пятачком для строительства. Крепость на выходе из ущелья может стать надежным оплотом – рельеф вам в помощь. Рубите деревья и расширяйтесь как можно быстрее – только так у вас будет достаточно места под поля.

en: Elven Forests
ru: Леса эльфов

en: The breath-taking beauty of these emerald lands has lured many tribes into an attempt to take them for themselves.
ru: Захватывающая дух красота этих изумрудных земель заставила уже не одно племя попытаться захватить их.

en: Escher_Goose_Fish
ru: Лебедь, рак и щука

en: Equal starting conditions for three players.
ru: Три игрока в равных условиях.

en: Europa 1.2
ru: Европа 1.2

en: A huge Europe map. Blue = Sweden, Red = Italy, Yellow = Spain, Green = Turkey, Black = Russia, Orange = England, Purple = France, White = Poland
ru: Большая карта Европы. Швеция = синие, Италия = крас, Испания = жел, Россия = чер, Англия = ор, Франция = фиол, Польша = бел

en: Fellowships
ru: Братства

en: Ships are your best fellows. Starting positions are similar, so the map should be fair.
ru: Корабли ваши лучшие друзья. Стартовые позиции схожи, поэтому карта должна быть честной для всех.

en: This is a somewhat technical map, and it is best suited for two or three human players. Coal is hard to find – consider making some. There is gold near the starting point – do you see it?
ru: Это, отчасти, техническая карта и лучше всего подходит для 2 или 3 человек. Уголь найти трудно - рассмотрите вопрос его создания. Зато, золото рядом со стартовой точкой - видите?

en: Finnish Lakes
ru: Финские озера

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
ru: Это прекрасный финский край; край озер, рек, древних лесов и гор. И все это для вас, чтобы найти путь через эти земли.

en: Yellow player has a much easier starting position than the other two; this map is suited for 1v2.
ru: Стартовая позиция желтого игрока намного лучше, чем у двух других игроков. Эта карта предназначена для игры 1 против 2.

en: Firegames
ru: Игры с огнем

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
ru: Почему вы и ваше племя пробудились на этом острове, посреди пламени и лавы? Что это, ниспосланное Богами испытание, или чей-то злобный план? До сих пор казалось, что вы здесь одни, но кто знает, что может произойти, если вам встретиться враждебное племя?

en: Four Castles
ru: Четыре замка

en: Well protected in their mighty fortresses, four power-hungry warlords are completing their schemes to dominate these lands…
ru: Хорошо защищенные в своих могучих крепостях, четыре властолюбивых военачальника заканчивают приготовления к захвату этих земель...

en: Four Mountains
ru: Четыре горы

en: Each tribe is surrounded by four mighty mountains. Who will first conquer them and claim the resources for his own tribe?
ru: Каждое племя окружено четырьмя могучими горами. Кто первым захватит их и объявит ресурсы собственностью своего племени?

en: I: Water can be found along the river. II: Snowmen mark additional water sources. III: Each mountain contains only one resource.
ru: I: Воду можно найти вдоль реки. II: Дополнительные источники воды отмечены снеговиками. III: Каждая гора содержит только один ресурс.

en: Full Moon
ru: Полнолуние

en: Whether it is the latest solstice, or lunar illness, something moves these tribes towards their final ordeal.
ru: То ли это последний день солнцестояния, то ли полнолуние, что-то движет эти племена к их последнему испытанию.

en: Glacier Lake
ru: Ледниковое озеро

en: Your tribe has dwelt on this beautiful and lonely glacier lake for a long time. No one disturbed you and the resources were sufficient for your whole tribe, but a few months ago another tribe came over the mountains and settled down. And you are sure that there is only enough space for one tribe.
ru: Ваше племя долгое время пребывало на этом прекрасном и одиноком ледниковом озере. Никто не беспокоил вас, и ресурсов были предостаточно для всего вашего племени, но несколько месяцев назад еще одно племя спустилось с гор и поселилось у подножья. А вы уверены, что места хватит только для одного племени.

en: Golden Peninsula
ru: Золотой полуостров

en: Two empires race for the treasures of a legendary peninsula…
ru: Две империи в погоне за сокровищами легендарного полуострова...

en: Ice wars
ru: Ледяные войны

en: Autumn became winter. Some things are frozen, but not the war.
ru: За осенью приходит зима. Замерзло многое, но не война.

en: Start positions are clockwise
ru: Стартовые позиции располагаются по часовой стрелке

en: Islands at War
ru: Острова войны

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
ru: На протяжении веков, вы жили мирно бок о бок с другим племенем на соседнем острове. Но, похоже, этот мир подходит к концу — ваш сосед задумал расширить свои владения.

en: Kings and Queens
ru: Короли и Королевы

en: An old legend tells that these seven kingdoms, that have flourished for ages in prosperity, will someday collapse into a devastating war. Has your latest betrayal been one too many and will the prophecy come true?
ru: Старая легенда гласит, что семь процветавших в течение веков в достатке королевств, когда-нибудь погрязнут в разрушительной войне. Не превысила ли последняя измена чашу терпения, не сбывается ли пророчество?

en: Lake of Tranquility
ru: Озеро Спокойствия

en: This lake, deep in the most ancient forests, has long been known for its beauty and idyllic peace. However, its sanctity has been disturbed now, as two hostile tribes have arrived at its shores…
ru: Это озеро, в глубине самых древних лесов, издавна славится своей красотой и безмятежностью. Тем не менее, теперь, когда две враждебных племени объявились на его берегах, святость озера была нарушена...

en: Last Bastion
ru: Последняя крепость

en: Another Barbarian – edited by king_of_nowhere
ru: Другой варвар - под редакцией king_of_nowhere

en: The whimsical Gods didn’t answer our prayers. Instead, the increasing sunlight heated up the Earth a thousandfold and melted glaciers and people were plunged into the deep. But now – high in the majestic mountains, on the last scrap of land – two surviving tribes are sheltering. Even though the Gods showed mercy and the climate thus turned cooler again, the water is still rising and rising. Onto the last secure place – the highest mountain range where the amount of gold and the space to live merely suffice for one tribe – only two opposite paths lead. But remember, be careful… this last living space is also a hard and small place to live.
ru: Капризные Боги не отвечают на наши молитвы. Вместо этого, солнечные лучи сильно нагрели Землю и вызвали таяние ледников; людей поглотила бездна. Но двум оставшимся в живых племенам удалось укрыться на последнем клочке земли, высоко в величественных горах. И хотя Боги смилостивились, и климат вновь стал прохладнее, вода продолжала прибывать и пребывать. К последнему безопасному месту – самому высокому горному массиву, где золота и пространства хватит только для одного племени – ведут два противоположных пути. Но помните, будьте осторожны ... это последнее жизненное пространство, оно невелико и выживать здесь трудно.

en: Don’t forget to take care of your timber supplies, you’ll need them.
ru: Не забудьте позаботиться о запасах древесины, она понадобится им.

en: Last Survivors
ru: Последние выжившие

en: Four tribes fighting for dominance in a stark area. Resources are scattered all over the map.
ru: Четыре племени дерутся за доминирование в суровом районе. Ресурсы разбросаны по всей карте.

en: Lesser Ring 1.2
ru: Малое кольцо 1.2

en: A fair 8-player map with natural geographic features dividing land. The geographic features are meant to be somewhat realistic with rivers flowing from glaciers in the mountains through hills and flatlands into the sea. Gold is a much rarer resource compared to coal and iron. Different resources are often found at some distance to each other.
ru: Сбалансированная карта для 8ми игроков с правдоподобным рельефом. Реки здесь стекают с ледников, с гор и холмов, пока не достигают моря. Золото встречается существенно реже угля и железа. Ресурсы часто удалены друг от друга.

en: Long, long way v2
ru: Долгий, долгий путь v2

en: >Where dat? A thousand miles from here.< [Porgy and Bess] You have to go long, long way to conquere all the islands. Good luck!
ru: >Где победа? В тысячах миль отсюда.< [Porgy и Bess] Вам предстоит долгий-долгий путь к завоеванию всех островов. Удачи!

en: Island Hopping
ru: Захват островов

en: A special tournament in Atlantean culture is the so-called ‘Island Hopping’, where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first erecting a castle on the top of the central mountain.
ru: «Захват островов» это особое соревнование характерное для культуры Атлантов, в которой две или более групп пытаются добраться до центра острова как можно быстрее, чтобы первым возвести замок на вершине центральной горы.

en: Smugglers
ru: Контрабандисты

en: Your well established smuggling routes suddenly got busy: two other tribes have appeared and now a rivalry among smugglers has started. Which team will be the first to smuggle a certain number of wares?
ru: Ваши проверенные контрабандные маршруты перекрыты: появились два других племени, что привело к соперничеству между контрабандистами. Какая команда первой переправит определенное количество товаров?

en: Trident of Fire
ru: Огненный трезубец

en: In the vicinity of three major volcanoes, six lovely islands are inviting settlers to start a new life. Deserts and a quickly growing forest wait to be discovered. But only by becoming a naval power will your tribe be able to explore enough resources to compete with its opponents.
ru: Шесть прекрасных островов, расположенные вблизи от трех вулканов,  привлекают поселенцев, чтобы начать новую жизнь. Вам откроются пустыни и быстрорастущие леса. Но победить в конкурентной борьбе сможет только то племя, которое утвердит свое господство на море.

en: Mystical Maze
ru: Таинственный лабиринт

en: There are two big questions in the air: Who created this unbelievably big maze, and what can be found inside?
ru: В воздухе повисли два больших вопроса: кто создал этот невероятно большой лабиринт и что скрывается внутри?

en: No metal challenge v2
ru: Вызов: нет металла, v2

en: This map is intended as a solo challenge for those very skilled players that find 1 vs 6 against the AI too easy. Blue player has no metal (except a bit of iron to kickstart your economy), so you have to rely on the 5% production of an empty mine. And you’re still 1 vs 6 (though of course you can remove some AI players to make it a bit easier). Good luck!
ru: Если вы щёлкаете 6 ИИ как орешки, эта карта бросит Вам достойный вызов. Синий игрок лишен металла (если не считать необходимых для раскачки крох), а вся добыча  - 5% с одной шахты. Все также 1 против 6 ИИ игроков (возможно, вы захотите убрать некоторых, чтобы было полегче). Успехов вам!

en: Rendez-Vous
ru: Место встречи изменить нельзя

en: Only a small hill in the centre of the map connects these four competing tribes. Lead your army to this hill right away and build a giant stronghold as a sign of your superiority!
ru: Только небольшой холм в центре карты соединяет эти четыре конкурирующие племени. Немедленно направьте свою армию на этот холм и постройте гигантскую крепость как символ Вашего превосходства!

en: There is space for only one stronghold in the centre. Water can be found everywhere, so there is no need to send out geologists.
ru: В центре есть место только для одного укрепления. Вода может быть найдена повсюду, поэтому нет необходимости направлять геологов.

en: River Explorers
ru: Исследователи рек

en: Each player has a different obstacle to expansion, and there’s always more than one way to overcome it. While the AI can be defeated here without building a single ship, players are advised to make ports and shipyards a priority – expeditions are universally useful and are often the fastest way to gold deposits.
ru: У каждого из игроков есть различные затруднения препятствующие расширению, преодолеть которые можно различными способами. Хотя одолеть ИИ можно не построив ни одного корабля, игроки советуют строить гавани и верфи — экспедиции во всех отношениях выгодны, и являются самым быстрым способом найти месторождения золота.

en: Riverlands
ru: Речная страна

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
ru: Загадочная страна с разнообразными ландшафтами, рассеченными несколькими большими реками.

en: Along The River
ru: Через реку

en: It is the land where the sun is hardly seen during the winter and where spring floods away any reminiscence of the past. Strange tensions have grown among its residents and many selfish rulers have taken advantage of the chaos. The superstitious people appear to be no obstacle for the developments of better equipped armies. Tough times are on the brink of emerging, and you should heed the words of your wise advisors, or fade into oblivion like the others.
ru: Здесь зимой не видно солнца, а весенние паводки не оставляют от прошлого и следа. Непонятное напряжение растёт, и этим пользуются амбициозные вожди. Глупость людей не помешает сделать из них настоящих солдат. Если вы не прислушаетесь к мудрецам, то с наступлением скорых трудных времён канете в лету вслед за остальными.

en: The Green Plateau
ru: Зелёное Плато

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains which keep a wonderful and mighty treasure in their middle – The Green Plateau, which is hard to conquer but easy to lose. So, if you want it, be aware of the other clans.
ru: Вы стоите на острове, увенчанном могучими горами, в сердцевине которых скрыто удивительное и могущественное сокровище — Зеленое Плато, которое трудно захватить, но легко потерять. Так что, если хотите заполучить его, опасайтесь других кланов.

en: Sandy Passes
ru: Златоносные пески

en: Four tribes struggle with their nearest neighbor to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
ru: Четыре племени борятся с соседями за невообразимую кучу золота. Сумеют ли двое уцелевших мудро распорядиться ресурсами?

en: Swamp Island
ru: Болотный остров

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is a swamp. But it is the place you were born and where you’ve lived your whole life. If you don’t want to lose it, defend it!
ru: Это пахнет болотом, выглядит как болото, да это и есть болото. Но это место, где вы родились и прожили жизнь. Если вы не хотите лишиться его, готовьтесь к бою!

en: Swamp Monks
ru: Болотные монахи

en: It is said that the old war monks, living in the even older swamps, are the key to control over the whole island.
ru: Говорят, что старые боевые монахи, живущие в древних болотах — ключ к контролю над всем островом.

en: The Big Lake
ru: Большое озеро

en: This island once appeared out of the deepest depths of the sea. In those days, fire rose out of the salty seawater and brought ash, stones and soil to light. And the fire came nearer and nearer to the sun, while the mountain grew and grew. Until one day, when the whole fire mountain exploded. Nowadays only this ring is left from that mighty fire mountain. Do you think that it is big enough for more than one tribe?
ru: Этот остров когда-то появился из глубин моря. В те дни, огонь поднялся из соленой морской воды и выбросил пепел, камни и почву на поверхность. Огонь поднимался все выше и ближе к солнцу, а гора росла и росла. До тех пор, пока вся огненная гора не взорвалась. В настоящее время только это кольцо осталось от могучей огненной горы. Достаточно ли здесь места для более чем одного племени?

en: The Far North
ru: Крайний север

en: Some say that impenetrable lands to the far north scared away even the most courageous settlers and the bravest of the brave warriors. Big and old forests, full of big and predatory game, cut across by wetlands and hills were shrouded in mystery. The ones who had managed to come back mentioned tremendous buildings, decorated with carvings and gold from majestic mountain ranges somewhere amongst the wilderness. Dozens of years after only some crumbly ruins remain of these good old times, covered with moss and trees. Their shapes give only an idea about the craftsmanship of ancient constructors. Nobody knows why they (have) disappeared. Nobody knows why. People say that now nothing is blocking the road to wealth. But many will die pulled apart by wolves, engulfed by swamp… encircled by hostile tribes.
ru: Говорят, что непроходимые земли крайнего севера пугают даже самых отважных поселенцев и храбрейших воинов. Обширные старые леса, полные крупной и хищной дичи, пересекают болота и таинственные холмы. Те, кто отважился добраться туда, рассказывали об огромных зданиях, украшенных резьбой и золотом из горных приисков где-то в глуши. Спустя многие годы лишь остатки руин, на которых уже проросли кустарник и деревья, напоминали об этих старых добрых временах. Очертания руин дают лишь слабое представление о мастерстве древних строителей. Никто не знает, почему (и как) они исчезли. Говорят, что теперь ничто не преграждает путь к богатству. Но многие умерли разорванные волками, другие утопли в болоте... в окружении враждебных племен.

en: The Long Way
ru: Длинный путь

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
ru: Очередное странное испытание богов. Похоже, добраться до другой стороны, можно только заняв землю ваших врагов.

en: The Nile
ru: Нил

en: The river has always provided food and communication. This time, eight empires will fight for control over this land.
ru: Река всегда была источником пищи и транспортной артерией. И вот теперь, восемь империй сразятся за контроль над этой землёй.

en: Use the river wisely. Your opponents will do the same. You will find the main ore resources deep in the desert.
ru: Используйте реку с умом. Ваши оппоненты поступят так же. Вы найдете основные рудные ресурсы в глубине пустыни.

en: The Oasis Triangle
ru: Треугольник оазисов

en: There is something mystical like a gray atmosphere around these three oases, which no one has found out about yet. Perhaps you will be the one, but be aware of the others who are searching too!
ru: Есть что-то таинственное в серой атмосфере окутывающей эти три оазиса, о которых никто ничего не знает. Возможно, вы будете первым, кто откроет их тайны, но остерегайтесь других, которые ищут того же!

en: The Pass Through the Mountains
ru: Горный перевал

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
ru: В этом горном районе обосновались двое князей. Теперь они расширяют свою территорию, не подозревая о соседстве!

en: The Thaw
ru: Оттепель

en: Another thaw set in. Three tribes were sheltering from severe winter among majestic mountains. At the time of the solstice they listened to the oracle and went to war. The only survivor will sacrifice his enemies’ treasures on the ancient altar, build there a splendid castle and gain the goodwill and respect of the Gods.
ru: Еще одна оттепель. Три племена укрывались от суровой зимы среди величественных гор. Во время зимнего солнцестояния они услышали пророчество и начали войну. Единственный оставшийся в живых принесет сокровища своих врагов на древний алтарь, построит там роскошный замок и получит благословение и расположение Богов.

en: Three Warriors
ru: Три воина

en: Mighty mountains divide this land into three fertile valleys. But a path connects the valleys and thus a fight seems inescapable!
ru: Могучие горы делят этот край на три изобильных долины. Но есть путь, соединяющий долины, а значит война неизбежна!

en: Water can be found around the lakes.
ru: Воду можно найти вокруг озёр.

en: Together We’re Strong
ru: Вместе мы сила

en: The four mighty harbors of the Craw Islands have been trading their goods among each other for ages. All of them needed resources that they could not produce in their own territory and in exchange provided other resources to those that could not produce them. Based on these trades, a very friendly commerce was common between the four harbors and the people living on the Craw Islands – until recently, when two of the harbors united to form an exclusive trade alliance, forcing the other two to do the same. Suddenly, it seems only a matter of time before the first fights between the harbors will shatter the peaceful life that has lasted for so long…
ru: Четыре могучих гавани островов Кроу веками торговали своими товарами друг с другом. Все они нуждаются в ресурсах, которые не могут добыть на своей территории и обменивают свои ресурсы на те, в которых нуждаются. Таким образом, обитателей островов Кроу и их четыре гавани связывала дружественная и взаимовыгодная торговля. Однако недавно, две гавани объединились, и сформировали особый торговый союз, вынуждая двух других сделать то же самое. Похоже, начало войны между портами — это вопрос ближайшего времени, и мирная жизнь, которая длилась так долго, развеется как дым...

en: Twin Lagoons
ru: Двойные лагуны

en: When the wind swelled up and the first dunes were formed on these abandoned twin lagoons, nobody could have expected that two tribes that are desperately searching for more resources to support their endlessly ongoing wars, would end up in this forgotten place at the same time and for the same well-known reason.
ru: Когда поднялся ветер, и на этих покинутых близнецах-лагунах были созданы первые дюны, никто не ожидал, что два племен, которые отчаянно ищут больше ресурсов для поддержки своих бесконечных войн, встретятся в этом забытом месте одновременно и по одной и той же хорошо известной причине.

en: Defend your transport lines, or use ships to bypass the opponent. Then remove all enemy activity.
ru: Защитите ваши транспортные магистрали или используйте корабли, чтобы обойти соперника. Затем устраните всю вражескую активность.

en: Twinkling Waves
ru: Мелководье

en: Many beautiful, green islands await the ones brave enough to pass the thousand waves, twinkling in the sun.
ru: Множество прекрасных зеленых островов ожидают смельчаков, не боящихся перейти в брод мерцающее на солнце мелководье между ними.

en: Take care not to build your ships in the lagoons. They cannot pass through the reefs to the main ocean, where your ports are located.
ru: Нежелательно строить корабли в лагунах: они не смогут выйти в океан из-за рифов, а значит, попасть в ваши порты.

en: Two Frontiers
ru: Две границы

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
ru: Многопользовательская карта для сражения на небольшом круглом острове.

en: Wide World
ru: Обширный мир

en: The world is not enough! If you want to win, you have to send some ships. But remember: your opponents are very close to you.
ru: Земли не хватает! Если вы хотите выиграть, вам придется отправить несколько кораблей. Но помните: ваши противники находятся очень близко к вам.

en: Wisent Valley
ru: Долина зубров

en: It seems as if this magical valley has been inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offered enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbors?
ru: Кажется от начала дней эта магическое долина была заселена зубрами. Когда ваше племя объявилось здесь, вы были уверены, что места для мирной жизни тут достаточно. Но сможет ли ваше племя жить в мире с соседями?

en: The black player is surrounded in the center with no resources, so there are three different ways to use this map: without the black player for a normal 4 players’ map, with a black AI to add a complication to the expansion of the other players, or you can play as a challenge with the black player against the other 4 (VERY difficult).
ru: Черный игрок находится в центре, где нет ресурсов, поэтому есть три различных способа использования этой карты: без черного игрока - это нормальная карта для 4 игроков, карта с черным ИИ - для усложнения развития других игроков, или вы можете играть за черного игрока, бросив вызов другим 4 игрокам (чрезвычайно сложно).
