Widelands - en to tr translation catalogue (29 entries)

en: Not yet implemented
tr: Henüz tamamlanmadı

en: Atoll
tr: Mercanada

en: Checkmate
tr: Şah mat

en: Comet Island
tr: Kuyrukluyıldız Adası

en: Crater
tr: Krater

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
tr: Birkaç dağa meteor çarptıktan çok sonra, kraterde hayat canlandı. Şimdi iki kabile zengin kaynaklar için savaşıyor.

en: Elven Forests
tr: Elf Ormanı

en: Finnish Lakes
tr: Fin Gölleri

en: Firegames
tr: Ateşoyunları

en: Four Castles
tr: Dört Kale

en: Four Mountains
tr: Dört Dağ

en: Glacier Lake
tr: Buzul Göl

en: Golden Peninsula
tr: Altın Yarımada

en: Start positions are clockwise
tr: Başlangıç pozisyonları saat yönünde

en: Lake of Tranquility
tr: Sukünet Gölü

en: Last Bastion
tr: Son Kale

en: Mystical Maze
tr: Mistik Labirent

en: Rendez-Vous
tr: Randevu

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
tr: Mistik bir kara parçası, farklı manzaralarla dolu, hepsi de bir avuç büyük nehirle kesilmiş.

en: The Green Plateau
tr: Yeşil Plato

en: Swamp Island
tr: Bataklık Ada

en: Swamp Monks
tr: Bataklık Rahipleri

en: The Far North
tr: Uzak Kuzey

en: The Oasis Triangle
tr: Vaha Üçgeni

en: Three Warriors
tr: Üç Savaşçı

en: Twinkling Waves
tr: Parıldayan Dalgalar

en: Many beautiful, green islands await the ones brave enough to pass the thousand waves, twinkling in the sun.
tr: Gün ışığında parıldayan bin dalgayı geçebilecek kadar cesur olanları birçok güzel, yeşil ada beklemekte.

en: Two Frontiers
tr: İki Cephe

en: Wisent Valley
tr: Bizon Vadisi
