Widelands - en to hu translation catalogue (183 entries)

en: From Nemesis to Genesis
hu: Pusztulásból teremtésbe

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
hu: Miután a megmaradt atlantisziak egy rejtélyes szigeten kötnek ki Atlantisz közelében, nagy küzdelmek árán új otthont építenek maguknak.

en: Struggling For a New Home Again
hu: Küzdelem egy újabb otthonért

en: After the quick escape from the drowning island, the Atlanteans around Jundlina are faced with new challenges.
hu: Miután megmenekültek a süllyedő szigetről, a Jundlinát követő atlantisziak új kihívásokkal kerülnek szembe.

en: A Place to Call Home
hu: Egy hely, amit otthonnak hívhatunk

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
hu: Ebben a küldetésben a magasabb szintű termelő épületek és a bányászat kerülnek bemutatásra.

en: This Land is Our Land
hu: Ez a föld a miénk

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
hu: Ez az oktatójáték elmagyarázza a katonai és a kiképző épületek kezelését, és bemutatja a harc menetét.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Easy.
hu: Könnyű.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Medium.
hu: Közepes.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Hard.
hu: Nehéz.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Challenging.
hu: Kihívás.

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
hu: Második Birodalom

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Barbarians.
hu: A barbárok bemutatása.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When Chat’Karuth died, he was an old man, father to three strong and ambitious sons, and warlord to an army that could match any enemy willing to rise against the ancient forests. Though at the end of his glorious reign, Chat’Karuth chose his eldest son, Thron, to succeed him as the tribe’s warlord – a decision that left his two brothers unsatisfied. The old warlord knew that. As his father instructed him, Thron left the capital of Al’thunran, the home of the Throne Among the Trees, and withdrew his forces to the high hills where he buried the corpse of his father. There he swore to the gods and his father’s spirit that he’d return to re-established order. While his brothers have raged blind war against Thron and the few forces he left to secure the borders of Al’thunran, the young warlord seeks to reunite his ambitious brothers and force the tribes to march once again under a common banner.
hu: Chat'Karuth öregen halt meg, három erős és törekvő fiú apjaként, és erős hadúrként, olyan hadsereggel, amely bármelyik ellenséget képes legyőzni, amely szembe mer szállni az ősi erdővel. Dicső uralkodása után, Chat'Karuth a legidősebb fiára, Thronra hagyta a törzs vezetését – ezzel magára haragítva másik két fiát. Az öreg hadúr tudta ezt. Thron, ahogy azt az apja meghagyta neki, elhagyta Al'thunran fővárosát, az Erdők Övezte Trón otthonát, és visszavonta erőit a magas hegyekbe, ahol eltemette apját és megesküdött az Isteneknek, hogy egy nap visszatér és helyreállítja a rendet. Amíg testvérei vak háborút indítottak Thron és katonái ellen, akiket hátrahagyott, hogy megvédjék Al'thunran határát, a fiatal hadúr célja az volt, hogy megbékítse nagyravágyó testvéreit, hogy a törzseket újra egy zászló alatt egyesíthesse.

note: TRANSLATORS: The name of an Empire campaign
en: The Months of Exile
hu: A száműzetés hónapjai

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Empire.
hu: A Birodalom bemutatása.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Six months ago, Lutius – a young general of the Empire – was sent with 150 soldiers to the frontier beyond the northern forests where Barbarian tribes were crossing onto land held by the Empire. His task was to defend the Empire’s land. At first, everything was calm. He even talked to a few Barbarian children and thought about a peaceful life – side by side with this archaic folk. He began to feel safer and his army began to drop their attention off the potential enemy. That was their undoing. One night in March his unprepared army was attacked by 100 Barbarian footmen and was completely scattered. Only with his bare life he and a handful of his soldiers survived.
hu: Hat hónappal ezelőtt Lutiust – a Birodalom egy ifjú tábornokát – 150 katonával az északi erdőkön túli határvidékre küldték, ahol barbár törzsek léptek a Birodalom földjére. Feladata volt a Birodalom területének védelme. Kezdetben minden nyugodt volt. Még néhány barbár gyermekkel is elbeszélgetett, és egy békés életről álmodozott – egymás mellett élve ezzel az ősi törzzsel. Kezdte magát biztonságban érezni, és katonái egyre inkább figyelmen kívül hagyták a lehetséges ellenséget. Ezt lett a vesztük. Egy márciusi éjszakán 100 barbár gyalogos megtámadta a felkészületlen sereget, mire az teljesen szétzilálódott. Csak Lutius és egy maroknyi katonája menekült meg.

note: TRANSLATORS: The name of an Atlantean campaign
en: The Run for the Fire
hu: Hajsza a tűz után

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Atlanteans.
hu: Az Atlantisziak bemutatása.

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: When their God lost faith in the Atlanteans and drowned their island, one woman’s struggle for justice and a second chance for her people would become the stuff of legends. Leading the remaining Atlanteans into a new future in a new part of the World, Jundlina became the most powerful human of her time, but at a high cost: her humanity and soul.
hu: Amikor istenük csalódott az atlantisziakban, és szigetüket elsüllyesztette, egy asszony igazságért és népe új esélyéért vívott küzdelme legendává lett. Jundlina, ki a megmaradt atlantisziakat a világ egy új részére, új jövőbe vezette, kora leghatalmasabb embere lett – de ezért nagy árat fizetett: emberségét és lelkét.

note: TRANSLATORS: The name of a Frisian campaign
en: From Water to Ice
hu: Vízből tűzbe

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Frisians.
hu: A Frízek bemutatása.

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (easiest of three options)
en: Sailor (Tricky)
hu: Tengerész (Nehéz)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (medium of three options)
en: Steersman (Very Hard)
hu: Kormányos (Nagyon Nehéz)

note: TRANSLATORS: A campaign difficulty (hardest of three options)
en: Captain (Unreasonable)
hu: Kapitány (Lehetetlen)

note: TRANSLATORS: A long description of a campaign
en: Living off the ocean is a constant struggle, and even more so for the inhabitants of the Frisian North Sea shore. Was the last storm flood, the most devastating one in human memory, really nothing more than yet another example for the hardships all Frisians have to face – or a sign from the gods that a tribe that only just settled here must seek out an entirely new home?
hu: Az óceán melletti élet folyamatos küzdelem, és ez még inkább igaz a Jeges-tenger menti fríz lakosok esetén. A legutóbbi szökőár, amely emberemlékezet óta a legpusztítóbb volt, csak egy példa a nehézségekre, amelyekkel a frízek kénytelenek szembenézni – vagy egy jel az istenektől, hogy a frissen letelepedett törzsnek teljesen új otthont kell keresnie?

en: Not yet implemented
hu: Még nem készült el

en: Nobody
hu: Senki

en: Sorry, this map is not yet implemented.
hu: Sajnáljuk, ezt a térképet még nem készítették el.

en: The Strands of Malac’ Mor
hu: Malac' Mor partjai

en: After losing an important battle against the Barbarians which lead to the loss of a big part of the Empire’s territory, Lutius leaves Fremil to start a new life. But his destiny takes his ship into a heavy storm, which nearly destroys it. Only with a lot of luck he manages to beach his damaged ship on an unknown desert strand and save his people. For now.
hu: Lutius, miután elveszített egy fontos csatát a barbárok ellen, miáltal a Birodalom egy jelentős része elveszett, elhagyja Fremilt, hogy új életet kezdjen. De a sors a hajóját egy nagy viharba sodorja, ami kis híján elpusztítja azt. Csak nagy szerencsével sikerül a sérült hajóval egy ismeretlen, homokos parton kikötnie, és megmentenie embereit. Egyelőre.

en: An Outpost for Exile
hu: A száműzetés előőrse

en: Finally the ship was repaired, so Lutius and his people returned to the quest to find a good place for a new beginning. Only a few days later, they land on a green, Mediterranean island, looking like paradise. Overjoyed, they set out to explore this new living space.
hu: Végül megjavították a hajót, így Lutius és emberei folytatták útjukat, jó helyet keresve egy új kezdethez. Csak pár nap telik el, mire kikötnek egy zöld, mediterrán, paradicsomi szigeten. Elragadtatva felfedezőútra indulnak ezen az új lakhelyen.

en: Neptune’s Revenge
hu: Neptunus bosszúja

en: On their way home to defend the Empire, the crew of Lutius was surprised by the will of the gods.
hu: Úton hazafelé, hogy megvédjék a Birodalmat, Lutius és legénysége számára újabb meglepetést tartogatott az istenek akarata.

en: Surprise, Surprise!
hu: Meglepetés, meglepetés!

en: After returning home, Lutius and his crew are faced with an economy in shambles. Resolving the bottlenecks in the economy will be of utmost importance to reinstate the glory of the Empire.
hu: Miután hazatértek, Lutius és legénysége egy romokban álló gazdaságot talál. A gazdaság szűk keresztmetszeteinek megszüntetése a legfontosabb lépés a Birodalom dicsőségének helyreállításához.

en: The Great Stormflood
hu: A nagy szökőár

en: In 1362, the quiet, peaceful life of the inhabitants of the Northern Frisian Islands was disrupted by one of the greatest storm floods in human memory: Saint Marcellus’ Flood. Is it really nothing more than yet another storm, or a sign from the Gods that the Frisian community on the island of Langeness is not wanted here?
hu: 1362-ben, a Északi-Fríz-szigetek lakóinak csendes, békés életét az emberemlékezet óta legnagyobb szökőár zavarta meg: Szent Marcell áradása. Ez valóban csak egy újabb vihar lenne, vagy jel az istenektől, hogy a fríz közösség már nem kívánatos Langeness szigetén?

en: This scenario is set in a historical context, but most of the story line is fiction.
hu: Ez a küldetés történelmi helyzetbe van helyezve, de a történet a képzelet műve.

en: An Icy Welcome
hu: Jeges fogadtatás

en: Reebaud and his tribe have arrived in the North. But their arrival between the frozen steppes and the snow-covered mountains is less than welcome…
hu: Reebaud és a törzse megérkeztek Északra. De az érkezésük a fagyott sztyeppék és a hóval borított hegyek között minden csak nem biztató…

en: Friends in Need
hu: Barátok bajban

en: Reebaud and his tribe are living happily in the North. Meanwhile, the countries they have left behind are all but peaceful, and an old friend is in desperate need for their help…
hu: Reebaud és törzse boldogan élnek északon. Eközben a hátrahagyott országaik egyáltalán nem békések, és egy régi barátnak kétségbeesett szüksége van a segítségükre…

en: Two Friends Reunited
hu: Két barát újra együtt

en: Claus and Henneke Lembeck have reached the North at last. But will they be able to convince Reebaud to send them aid?
hu: Claus és Henneke Lembeck végre megérkeztek északra. De vajon rá tudják-e venni Reebaudot, hogy segítséget nyújtson nekik?

en: Reconquest
hu: Visszatérés

en: Back in Northern Frisia at last, Claus, Henneke, and Reebaud are preparing for battle against the invaders. They must gather allies and plan their strategy, but the foe is never far away…
hu: Végre újra Észak-Fríziában, Claus, Henneke és Reebaud felkészülnek, hogy szembe szállhassanak a betolakodókkal. Szövetségeseket kell gyűjteniük és haditervet készíteniük, de közben az ellenség is fenyeget…

en: Basic Control
hu: Alapvető vezérlés

en: In this tutorial, you will learn how to navigate in Widelands and how to build buildings and roads.
hu: Ebben az oktatójátékban megtanulsz eligazodni a Widelandsben, és megtanulod, hogy hogyan lehet épületeket és utakat építeni.

en: Warfare
hu: Hadviselés

en: In this tutorial, you will be taught the secrets of warfare: how to create soldiers, how to train them and how to lead them in battle. Scouting will be also covered.
hu: Ebben az oktatójátékban megismered a hadviselés titkait: hogyan toborozhatsz katonákat, miként fejlesztheted őket, és hogyan vezetheted őket a harcban. A felderítéssel is megismerkedhetsz.

en: Seafaring
hu: Hajózás

en: In this tutorial, you will get to know seafaring, which is how to handle ships and ports, and how to use ferries and waterways.
hu: Ebben az oktatójátékban megismered a hajózást, azon belül a hajók és a kikötők kezelését valamint a kompok és víziutak használatát.

en: Economy
hu: Gazdaság

en: In this tutorial, you will learn what option Widelands offers to adjust your economy. Recommended for players with some experience.
hu: Ebben az oktatójátékban megtudod, milyen lehetőségeket kínál a Widelands gazdaságod finomhangolására. Némi tapasztalattal rendelkező játékosoknak ajánljuk.

en: Archipelago Sea
hu: Finn-szigetvilág

en: Between Sweden and Finland lies the archipelago sea. This place of incredible beauty is not land, and it is not sea, but it is both. Within a few hundred kilometers, there are no less than 50,000 islands and islets, most no more than a few acres across. The climate is quite mild for its latitude; farming thrives, berries are abundant, and fish plentiful. The small human population of this place never knew famine. You warlording bastards just couldn’t leave this little paradise in peace, could you?
hu: Svédország és Finnország között fekszik egy szigetvilág. Ez a hihetetlen szépségű hely se nem föld, se nem tenger, hanem mindkettő. Néhány száz kilométeren belül, nem kevesebb mint 50.000 sziget és szigetecske található, a legtöbb nem nagyobb néhány holdnál. A klíma egész enyhe a szélességi fokhoz képest; a földművelés virágzik, bogyókból sok van, és bőséges a hal. A szigetvilág ritka lakossága sosem ismerte az éhínséget. De ti hódításra éhes gazemberek nem tudjátok ezt a kis paradicsomot békén hagyni…

en: Large plots are rare on those small islands. Prioritize construction of large buildings on them. Sometimes you will need big military buildings to expand all the way to the next island. The AI will perform poorly.
hu: A kis szigeteken ritkák a nagy épületeknek alkalmas helyek. Gondosan használd ki ezeket! Néha nagy katonai épületekre lesz szükséged, hogy a következő szigetig terjeszkedj. A mesterséges intelligencia nem tud jól játszani ezen a térképen.

en: pbuczny@gmail.com – edited by Nordfriese
hu: pbuczny@gmail.com – szerkesztette Nordfriese

en: Long, economic play in beautiful land. Try every player!
hu: Hosszú, gazdaságra épülő játék egy gyönyörű tájon. Próbálj ki minden játékost!

en: Atoll
hu: Korallzátony

en: Who will be the real king of the big atoll?
hu: Ki lesz a nagy korallzátony igazi királya?

en: It’s a pleasure to settle in the beauty of this fissured countryside. But the ways to encompass these large territories are long and meandering, so it is easy to err into the land of the foreign clans.
hu: Öröm ezen a gönyörű hasadékvidéken letelepedni. De csak hosszú és kanyargó utakon lehet körüljárni e nagy területet, így könnyen idegen klánok földjére tévedhet az ember.

en: Checkmate
hu: Sakk-matt

en: Whether just one of nature’s strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
hu: Akár a természet legfurább alkotása, akár egy őrült (és sakkmániás) isten teremtménye, e hátborzongató csatatér két ellenfél újabb küzdelmére vár.

en: Comet Island
hu: Üstökös-sziget

en: Nasenbaer – edited by king_of_nowhere
hu: Nasenbaer – szerkesztette: king_of_nowhere

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
hu: Egy apró, névtelen sziget fekszik néhány mérföldre Gerion partjával szemben. Eddig nem volt okod rá, hogy odahajózz, de tegnap az égből alászállt egy nagy tűzgolyó, megérintve a sziget közepét. Vajon ez az Istenek jele lenne? Úgy hiszed, igen, és reméled, hogy néped megtalálja a sziget kincsét, mielőtt más népek követnének.

en: Red player is close to the ores, but has little fertile terrain. Yellow player has plenty of good land, but must move far from his starting position to find ores. Blue player takes the middle ground – he has some fertile land and is not too far away from the resources.
hu: A vörös játékos közel van az ércekhez, de kevés termőterülete van. A sárga játékosnak sok jó földje van, de messzire kell mennie a kiindulóhelyéről hogy ércet találjon. A kék játékosé a középső terület – van némi termőföldje és nincs túl messze a nyersanyagoktól.

en: Crater
hu: Kráter

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
hu: Réges régen egy meteor csapódott egy kis hegységbe. Mára élet virul a kráterben. Két törzs vív most harcot a bőséges erőforrásokért.

en: Crossing the Horizon
hu: Átkelés a horizonton

en: Kristin – edited by 3plus4i
hu: Kristin – szerkesztette 3plus4i

en: Man your ship and sail to the horizon.
hu: Legénység a fedélzetre, és irány a horizont.

en: Dolomites 3.0
hu: Dolomitok 3.0

en: The jewel of the alps, the dolomites mountain range has been declared a world heritage site for its pristine beauty. This map is an as-faithful-as-reasonable reconstruction of the area delimited by Cortina d’Ampezzo in the north-east and Canazei in the south-west. If you have to be pitted in a duel to the death with your enemies, it may as well be in a beautiful place.
hu: Az Alpok ékköve, a Dolomitok hegyei ősi szépségük miatt a Világörökség részévé lettek nyilvánítva. Ez a térkép amennyire lehet – és ésszerű – hű újraalkotása a területnek, amelyet északkeletről a Cortina d'Ampezzo, délkeletről pedig a Canazei határol. Ha már egy életre-halálra szóló viadalra kell kelned az ellenségeiddel, akkor azt egy gyönyörű helyen is megteheted.

en: The mountains have an abundance of flat ground. Unfortunately, most of it is vertical – use the little building space you have wisely. A fortress at the mouth of a narrow mountain pass can be a formidable obstacle to an enemy army – use the terrain to your advantage. Chop all trees and expand wherever you can – it’s the only way to find all the precious farm spaces.
hu: Sok lapos terület van a hegyeken. Sajnos a legtöbb függőleges. Használd bölcsen a kevés építési helyet! Egy erőd a keskeny hegyi átjárónál komoly akadály lehet egy ellenséges hadseregnek. Használd előnyödre a terepet! Vágd ki az összes fát, és terjeszkedj ahol csak tudsz – csak így találhatod meg a mezőgazdaság számára alkalmas létfontosságú helyeket.

en: Elven Forests
hu: Elf erdők

en: The breath-taking beauty of these emerald lands has lured many tribes into an attempt to take them for themselves.
hu: E smaragdzöld erdők lélegzetelállító bája számos törzset csábított arra, hogy megpróbálják maguknak megszerezni a vidéket.

en: Escher_Goose_Fish
hu: Escher: Levegő és víz

en: Equal starting conditions for three players.
hu: Azonos kezdőfeltételek 3 játékos számára.

en: Europa 1.2
hu: Európa 1.2

en: A huge Europe map. Blue = Sweden, Red = Italy, Yellow = Spain, Green = Turkey, Black = Russia, Orange = England, Purple = France, White = Poland
hu: Hatalmas Európa térkép. Kék = Svédország, Piros = Olaszország, Sárga = Spanyolország, Zöld = Törökország, Fekete = Oroszország, Narancs = Anglia, Lila = Franciaország, Fehér = Lengyelország

en: Fellowships
hu: Közösségek

en: Ships are your best fellows. Starting positions are similar, so the map should be fair.
hu: A hajók a legjobb társaid. A kezdőpontok hasonlóak, így a térkép igazságos.

en: This is a somewhat technical map, and it is best suited for two or three human players. Coal is hard to find – consider making some. There is gold near the starting point – do you see it?
hu: Ez egy valamelyest technikás térkép, leginkább kettő vagy három emberi játékosnak felel meg. A szén nehezen fellelhető – fontold meg faszén égetését! Van arany a kezdőpont közelében – látod?

en: Finnish Lakes
hu: Finn tavak

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
hu: A gyönyörű finn vidék, tavakkal, folyókkal, ősi erdőkkel és hegyekkel. Csak rajtad áll, hogy ezt a mesés világot meg tudod-e hódítani.

en: Yellow player has a much easier starting position than the other two; this map is suited for 1v2.
hu: A sárga játékosnak sokkal könnyebb kezdőpontja van, mint a másik kettőnek; ezt a térképet ketten egy ellen felálláshoz javasoljuk.

en: Firegames
hu: Tüzeskedés

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
hu: Ez az istenek próbája? Vagy egy gonosz terv, amelyben te és a törzsed ezen a szigeten ébredtetek tűzzel és lávával körülvéve? Eddig úgy tűnt, egyedül vagy, de senki sem tudja, mi történne, ha még egy ellenséges törzzsel is találkoznál?

en: Four Castles
hu: Négy kastély

en: Well protected in their mighty fortresses, four power-hungry warlords are completing their schemes to dominate these lands…
hu: Négy hataloméhes hadúr erős vára biztonságában tervezgeti, hogyan uralhatná e vidéket…

en: Four Mountains
hu: A négy hegység

en: Each tribe is surrounded by four mighty mountains. Who will first conquer them and claim the resources for his own tribe?
hu: Minden törzset négy hatalmas hegy övez. Ki foglalja el őket először, és kaparintja meg magának kincseiket?

en: I: Water can be found along the river. II: Snowmen mark additional water sources. III: Each mountain contains only one resource.
hu: I: Vizet a folyó mellett lehet találni. II: A hóemberek további vízforrásokat jelölnek. III: Minden hegy csak egy nyersanyagot rejt.

en: Full Moon
hu: Telihold

en: Whether it is the latest solstice, or lunar illness, something moves these tribes towards their final ordeal.
hu: Legyen az a legutóbbi napforduló, vagy holdkór, de valami a végső megpróbáltatásuk felé hajtja ezeket a törzseket.

en: Glacier Lake
hu: Tengerszem

en: Your tribe has dwelt on this beautiful and lonely glacier lake for a long time. No one disturbed you and the resources were sufficient for your whole tribe, but a few months ago another tribe came over the mountains and settled down. And you are sure that there is only enough space for one tribe.
hu: A törzsed már hosszú ideje ennek a gyönyörű, magányos gleccsertónak a vidékén időzik. Senki sem háborgatta a vidéket, és a nyersanyag is elég volt az egész törzsnek, de néhány hónapja a hegyeken átkelt egy másik törzs is, és letelepedett a környéken. Biztos vagy benne, hogy csak egy törzsnek van itt elég hely.

en: Golden Peninsula
hu: Arany félsziget

en: Two empires race for the treasures of a legendary peninsula…
hu: Két birodalom versenyez a mesés kincsért ezen a legendás félszigeten…

en: Ice wars
hu: Jégháborúk

en: Autumn became winter. Some things are frozen, but not the war.
hu: Az ősz télbe váltott. Sok minden befagyott, de a háború nem.

en: Start positions are clockwise
hu: Az óramutató járásával megegyező kezdőpozíciók

en: Islands at War
hu: Szigetek háborúban

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
hu: Évszázadok óta békében él a törzsed a szomszédos szigettel. A béke azonban, úgy tűnik, véget ér, a szomszédod terjeszkedni kezd.

en: Kings and Queens
hu: Királyok és királynők

en: An old legend tells that these seven kingdoms, that have flourished for ages in prosperity, will someday collapse into a devastating war. Has your latest betrayal been one too many and will the prophecy come true?
hu: Egy régi legenda szerint a hét királyság, mely gazdagon virágzott megannyi emberöltőn át, egyszer csak egy pusztító háborúba sodródik. A legutóbbi árulás már túl sok volt, és a prófécia beteljesedik?

en: Lake of Tranquility
hu: Nyugalom tava

en: This lake, deep in the most ancient forests, has long been known for its beauty and idyllic peace. However, its sanctity has been disturbed now, as two hostile tribes have arrived at its shores…
hu: Ez a folyó, a legősibb erdők mélyén, régóta ismert szépségéről és idillikus nyugalmáról. Azonban most e szent tó partjára két ellenséges törzs érkezett…

en: Last Bastion
hu: Az utolsó védőbástya

en: Another Barbarian – edited by king_of_nowhere
hu: Még egy barbár – szerkesztette: king_of_nowhere

en: The whimsical Gods didn’t answer our prayers. Instead, the increasing sunlight heated up the Earth a thousandfold and melted glaciers and people were plunged into the deep. But now – high in the majestic mountains, on the last scrap of land – two surviving tribes are sheltering. Even though the Gods showed mercy and the climate thus turned cooler again, the water is still rising and rising. Onto the last secure place – the highest mountain range where the amount of gold and the space to live merely suffice for one tribe – only two opposite paths lead. But remember, be careful… this last living space is also a hard and small place to live.
hu: A szeszélyes Istenek nem hallgatták meg imáinkat, helyette az ezerszer melegebb Nap felhevítette a földet, elolvasztotta a gleccsereket, és a tenger elárasztotta a vidéket. Most, a fenséges hegyekben, az utolsó darabka földön, két életben maradt törzs keresett menedéket. Noha az Istenek megkönyörültek rajtuk, és az időjárást hűvösebbre változtatták, a víz továbbra is emelkedik és emelkedik. Az utolsó biztonságos helyre, a legmagasabb hegyláncra – ahol az arany és a hely alig elegendő egy törzsnek – csak két szembemenő útvonal vezet. Légy nagyon óvatos… ez az utolsó föld kicsi, és nehéz életben maradni rajta.

en: Don’t forget to take care of your timber supplies, you’ll need them.
hu: Ne feledkezz meg gondoskodni a fautánpótlásról – szükséged lesz rá.

en: Last Survivors
hu: Az utolsó túlélők

en: Four tribes fighting for dominance in a stark area. Resources are scattered all over the map.
hu: Négy törzs harcol az uralomért egy rideg területen. Nyersanyagok csak elszórtan találhatók a térképen.

en: Lesser Ring 1.2
hu: Hatalom Gyűrűje 1.2

en: A fair 8-player map with natural geographic features dividing land. The geographic features are meant to be somewhat realistic with rivers flowing from glaciers in the mountains through hills and flatlands into the sea. Gold is a much rarer resource compared to coal and iron. Different resources are often found at some distance to each other.
hu: Igazságos térkép 8 játékos számára, ahol természetes földrajzi alakzatok tagolják a szárazföldet. Valósághűnek szánt táj, ahol a folyók a hegyi gleccserektől a dombságokon és síkságokon keresztül a tengerbe folynak. Az arany a szénnél és vasnál sokkal ritkább. A különböző nyersanyagok gyakran egymástól távol találhatók.

en: Long, long way v2
hu: Hosszú-hosszú út v2

en: >Where dat? A thousand miles from here.< [Porgy and Bess] You have to go long, long way to conquere all the islands. Good luck!
hu: „Az merre van?” – „Ezer mérföldre innen.” [Porgy és Bess] Hosszú, hosszú utat kell megtenned, hogy meghódítsd az összes szigetet. Sok szerencsét!

en: Island Hopping
hu: Szigetugrás

en: A special tournament in Atlantean culture is the so-called ‘Island Hopping’, where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first erecting a castle on the top of the central mountain.
hu: Az atlantiszi kultúra egy sajátos versenye az úgynevezett „szigetugrás”, melynek során két vagy több csoport igyekszik eljutni a középső szigetre, minél gyorsabban, hogy elsőként építhessen várat a középső hegy tetejére.

en: Smugglers
hu: Csempészek

en: Your well established smuggling routes suddenly got busy: two other tribes have appeared and now a rivalry among smugglers has started. Which team will be the first to smuggle a certain number of wares?
hu: A régóta működő csempészútvonalaidon hirtelen nagy lett a forgalom: két másik törzs jelent meg, és versengés indult a csempészek között. Melyik csapat csempészik át hamarabb egy bizonyos mennyiségű árut?

en: Trident of Fire
hu: A tűz szigonya

en: In the vicinity of three major volcanoes, six lovely islands are inviting settlers to start a new life. Deserts and a quickly growing forest wait to be discovered. But only by becoming a naval power will your tribe be able to explore enough resources to compete with its opponents.
hu: Három nagy vulkán környékén hat kedves sziget csalogatja a telepeseket, hogy ott kezdjenek új életet. Sivatagok és egy gyorsan gyarapodó erdő vár felfedezésre. De csak akkor lesz a törzsednek elég nyersanyaga versenyre kelni az ellenfeleiddel, ha tengeri nagyhatalommá fejlődsz.

en: Mystical Maze
hu: Titokzatos labirintus

en: There are two big questions in the air: Who created this unbelievably big maze, and what can be found inside?
hu: Két nagy kérdés merül fel: ki készítette ezt a hihetetlenül nagy útvesztőt, és mit találni a belsejében?

en: No metal challenge v2
hu: Fémek nélküli kihívás v2

en: This map is intended as a solo challenge for those very skilled players that find 1 vs 6 against the AI too easy. Blue player has no metal (except a bit of iron to kickstart your economy), so you have to rely on the 5% production of an empty mine. And you’re still 1 vs 6 (though of course you can remove some AI players to make it a bit easier). Good luck!
hu: Egyszemélyes kihívás a legtapasztaltabb játékosok számára, akiknek egyedül 6 számítógépes ellenfél ellen is túl könnyű már. A kék játékosnak nincsenek fémei (kivéve egy kevés vasat a gazdaság beindításához), úgyhogy a kiürült bánya 5%-os termelésére kell hagyatkoznod. És továbbra is 1 a 6 ellen. (Persze ki is kapcsolhatsz néhány ellenfelet, hogy kicsivel könnyebb legyen.) Sok szerencsét!

en: Rendez-Vous
hu: Randevú

en: Only a small hill in the centre of the map connects these four competing tribes. Lead your army to this hill right away and build a giant stronghold as a sign of your superiority!
hu: Csak a térkép közepén lévő kis domb köti össze a négy versengő törzset. Vezesd seregedet egyenesen a dombra, és építs egy hatalmas erődöt felsőbbséged jeléül!

en: There is space for only one stronghold in the centre. Water can be found everywhere, so there is no need to send out geologists.
hu: Középen csak egyetlen erődnek van hely. Vizet bárhol találni, nem kell geológusokat kiküldeni.

en: River Explorers
hu: Folyami felfedezők

en: Each player has a different obstacle to expansion, and there’s always more than one way to overcome it. While the AI can be defeated here without building a single ship, players are advised to make ports and shipyards a priority – expeditions are universally useful and are often the fastest way to gold deposits.
hu: Minden játékosnak más akadálya van a terjeszkedésben, de mindig több módja van ezek megkerülésének. Noha a mesterséges intelligencia legyőzhető egyetlen hajó építése nélkül is, érdemes a játékosoknak a kikötőket és hajóács műhelyeket előnyben részesíteniük – a felfedezőutak mindig hasznosak, és gyakran ez a leggyorsabb út az aranykészletekhez.

en: Riverlands
hu: Folyamvidék

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
hu: Misztikus vidék, különböző tájakkal, amiket hatalmas folyók választanak el.

en: Along The River
hu: A folyó mentén

en: It is the land where the sun is hardly seen during the winter and where spring floods away any reminiscence of the past. Strange tensions have grown among its residents and many selfish rulers have taken advantage of the chaos. The superstitious people appear to be no obstacle for the developments of better equipped armies. Tough times are on the brink of emerging, and you should heed the words of your wise advisors, or fade into oblivion like the others.
hu: Ez az a vidék, ahol télen alig látni a napot, és ahol a tavaszi áradás elmossa a múlt minden emlékét. Különös feszültségek dúlták szét az itt élő közösségeket, a káoszt pedig több önző uralkodó is kihasználta. Úgy tűnik, a babonás nép nem állhat útjába a jól felszerelt hadseregek törekvéseinek. Nehéz idők küszöbén állunk, ezért ha nem követed bölcs tanácsadóid szavait, a többiekhez hasonlóan te is nyomtalanul odaveszel.

en: The Green Plateau
hu: A zöld fennsík

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains which keep a wonderful and mighty treasure in their middle – The Green Plateau, which is hard to conquer but easy to lose. So, if you want it, be aware of the other clans.
hu: Egy szigeten állsz, amelyet fenséges hegyek díszítenek, közöttük pedig csodás és gazdag kincs rejtőzik – a Zöld Fennsík, amit nehéz meghódítani, de könnyű elveszíteni. Ha meg akarod szerezni, figyelj oda a többi klánra!

en: Sandy Passes
hu: Homokos átjárók

en: Four tribes struggle with their nearest neighbor to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
hu: Négy törzs küzd a legközelebbi szomszédjával, hogy az elsők legyenek, akik elérik az aranyhegyet, ami hihetetlen gazdagságot ígér. De vajon a két megmaradt törzs képes lesz bölcsen megosztozni az erőforrásokon?

en: Swamp Island
hu: Mocsár-sziget

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is a swamp. But it is the place you were born and where you’ve lived your whole life. If you don’t want to lose it, defend it!
hu: A szaga, mint egy mocsáré, úgy is néz ki, mint egy mocsár, és tényleg egy mocsár. De ez az a hely, ahol születtél, és éltél egész életedben. Ha nem akarod elveszíteni, védd meg!

en: Swamp Monks
hu: Mocsári remeték

en: It is said that the old war monks, living in the even older swamps, are the key to control over the whole island.
hu: Azt mondják, a vén mocsarakban élő öreg harcos remeték a kulcsai a teljes sziget fölötti uralomnak.

en: The Big Lake
hu: A nagy tó

en: This island once appeared out of the deepest depths of the sea. In those days, fire rose out of the salty seawater and brought ash, stones and soil to light. And the fire came nearer and nearer to the sun, while the mountain grew and grew. Until one day, when the whole fire mountain exploded. Nowadays only this ring is left from that mighty fire mountain. Do you think that it is big enough for more than one tribe?
hu: Ez a sziget egyszercsak kiemelkedett a tenger mélységéből. A tűzhányó hamut és köveket hozott a felszínre. Ahogy nőtt a hegy, a tűz úgy került egyre közelebb és közelebb a naphoz. Egy nap az egész tűzhányó felrobbant. Ma már csak a kráter maradt meg a legendás vulkánból. Szerinted elég egynél több törzsnek?

en: The Far North
hu: A távoli észak

en: Some say that impenetrable lands to the far north scared away even the most courageous settlers and the bravest of the brave warriors. Big and old forests, full of big and predatory game, cut across by wetlands and hills were shrouded in mystery. The ones who had managed to come back mentioned tremendous buildings, decorated with carvings and gold from majestic mountain ranges somewhere amongst the wilderness. Dozens of years after only some crumbly ruins remain of these good old times, covered with moss and trees. Their shapes give only an idea about the craftsmanship of ancient constructors. Nobody knows why they (have) disappeared. Nobody knows why. People say that now nothing is blocking the road to wealth. But many will die pulled apart by wolves, engulfed by swamp… encircled by hostile tribes.
hu: Azt mondják, a távoli északra vezető áthatolhatatlan vidék elijesztette még a legelszántabb gyarmatosítókat és a legbátrabb harcosok legbátrabbjait is. A nagy és öreg erdőket, tele hatalmas ragadozókkal, lápokkal és dombokkal szabdalva, a rejtély homálya fedi. Akiknek sikerült visszatérni, azok óriási épületekről meséltek, faragott díszekkel, és arannyal, ami valahol a vadonban található fenséges hegyláncokból származik. Emberöltők után immár csak néhány omladozó, mohos, fákkal benőtt rom maradt a régi dicső korból. Alakjukból csak felsejlik ősi alkotóik szakértelme. Senki sem tudja, miért tűntek el. Senki sem tudja. Azt beszélik, immár semmi sem állja el a gazdagsághoz vezető utat. De sokakat elragadnak a farkasok, elnyelnek a mocsarak… elfognak ellenséges törzsek.

en: The Long Way
hu: A hosszú út

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
hu: Az istenek egy újabb furcsa kísérlete. Hogy elérd a túloldalt, nincs más választásod, mint elfoglalni az ellenségeid földjét.

en: The Nile
hu: A Nílus

en: The river has always provided food and communication. This time, eight empires will fight for control over this land.
hu: A folyó mindig élelmet és közlekedési útvonalat biztosított. Ezúttal nyolc birodalom harcol a vidék fölötti uralomért.

en: Use the river wisely. Your opponents will do the same. You will find the main ore resources deep in the desert.
hu: Használd bölcsen a folyót! Az ellenfeleid ugyanezt fogják tenni. A fő érclelőhelyeket mélyen a sivatagban találod.

en: The Oasis Triangle
hu: Az oázisháromszög

en: There is something mystical like a gray atmosphere around these three oases, which no one has found out about yet. Perhaps you will be the one, but be aware of the others who are searching too!
hu: E három oázist valami rejtély övezi, mint valami szürke köd – és még senki nem fejtette meg a titkát. Talán neked sikerül, de vigyázz, mert mások is keresik!

en: The Pass Through the Mountains
hu: Átkelés a hegyeken

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
hu: Ezen a hegyvidéken két herceg telepedett le. Most területeiket bővítik, de még nem tudják, hogy nincsenek egyedül!

en: The Thaw
hu: Az olvadás

en: Another thaw set in. Three tribes were sheltering from severe winter among majestic mountains. At the time of the solstice they listened to the oracle and went to war. The only survivor will sacrifice his enemies’ treasures on the ancient altar, build there a splendid castle and gain the goodwill and respect of the Gods.
hu: Egy újabb olvadás köszöntött be. Három törzs keresett oltalmat a kemény tél elől a magas hegyek között. A napforduló idején a jóslatra hallgatva háborúzni kezdtek. Az egyetlen túlélő fel fogja áldozni ellenségei kincseit az ősi oltáron, épít ott egy ragyogó palotát, ezzel elnyerve az istenek kegyét és tiszteletét.

en: Three Warriors
hu: A három harcos

en: Mighty mountains divide this land into three fertile valleys. But a path connects the valleys and thus a fight seems inescapable!
hu: Hatalmas hegyek osztják fel a vidéket három termékeny völgyre. De egy ösvény összeköti ezeket, így a harc elkerülhetetlennek látszik!

en: Water can be found around the lakes.
hu: Víz a tavak körül található.

en: Together We’re Strong
hu: Együtt erősek vagyunk

en: The four mighty harbors of the Craw Islands have been trading their goods among each other for ages. All of them needed resources that they could not produce in their own territory and in exchange provided other resources to those that could not produce them. Based on these trades, a very friendly commerce was common between the four harbors and the people living on the Craw Islands – until recently, when two of the harbors united to form an exclusive trade alliance, forcing the other two to do the same. Suddenly, it seems only a matter of time before the first fights between the harbors will shatter the peaceful life that has lasted for so long…
hu: A Rák-szigetek négy nagy kikötője időtlen idők óta kereskedett egymással. Mindnyájuknak kellettek nyersanyagok, melyekkel nem rendelkeztek, cserébe olyat adtak, amije a másiknak nem volt. Erre a csereberére egy igen barátságos kereskedelem épült a négy kikötő és a Rák-szigetek népei között – egészen addig, amíg nemrég két kikötő kizárólagos kereskedelmi szerződést nem kötött egymással, ugyanerre kényszerítve ezzel a másik kettőt. Hirtelen úgy látszik, már csak idő kérdése, hogy a kikötők közötti első harcok szétzilálják a békét, ami oly sokáig tartott…

en: Twin Lagoons
hu: Ikerlagúnák

en: When the wind swelled up and the first dunes were formed on these abandoned twin lagoons, nobody could have expected that two tribes that are desperately searching for more resources to support their endlessly ongoing wars, would end up in this forgotten place at the same time and for the same well-known reason.
hu: Amikor feltámadt a szél, és ezen elhagyott ikerlagúnák első dűnéit felhalmozta, még senki sem gondolta, hogy egyszer két törzs, reménytelenül kutatva új nyersanyagok után véget nem érő háborúik számára, ugyanabban az időben és ugyanazzal a jól ismert céllal érkezik majd meg eme elfeledett helyre.

en: Defend your transport lines, or use ships to bypass the opponent. Then remove all enemy activity.
hu: Védd meg szállítási útvonalaidat, vagy használj hajókat, hogy kikerüld ellenfeledet. Azután szüntess meg minden ellenséges tevékenységet.

en: Twinkling Waves
hu: Táncoló hullámok

en: Many beautiful, green islands await the ones brave enough to pass the thousand waves, twinkling in the sun.
hu: Tengernyi gyönyörű zöld sziget várja a bátrakat, akik átkelnek a napfényben csillogó ezer hullámon.

en: Take care not to build your ships in the lagoons. They cannot pass through the reefs to the main ocean, where your ports are located.
hu: Ügyelj arra, hogy a hajóid ne a lagúnákban épüljenek, mert nem tudnak átkelni a zátonyokon a nyílt óceánra, ahol a kikötők vannak.

en: Two Frontiers
hu: Két határ

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
hu: Egy többjátékosos harci térkép egy kis kör alakú szigeten.

en: Wide World
hu: Nagyvilág

en: The world is not enough! If you want to win, you have to send some ships. But remember: your opponents are very close to you.
hu: A világ nem elég! Ha nyerni akarsz, hajókat kell kiküldened. De ne felejtsd: az ellenfeleid nagyon közel vannak hozzád.

en: Wisent Valley
hu: Bölény-völgy

en: It seems as if this magical valley has been inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offered enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbors?
hu: Olybá tűnik, mintha ezt a varázslatos völgyet már az idők kezdete óta bölények laknák. Amikor a törzsed ideért, biztos voltál benne, hogy elég helyet biztosít a nyugodt élethez. De vajon békében tudsz-e élni szomszédaiddal?

en: The black player is surrounded in the center with no resources, so there are three different ways to use this map: without the black player for a normal 4 players’ map, with a black AI to add a complication to the expansion of the other players, or you can play as a challenge with the black player against the other 4 (VERY difficult).
hu: A középen lévő fekete játékos körbe van véve, nyersanyagok nélkül, így három különböző módja is van a térkép használatának: a fekete játékos nélkül normál 4 játékos térképként, egy fekete MI-vel, hogy megnehezítse a többi játékos terjeszkedését, vagy kihívásként a fekete játékosnak a többi négy ellen (NAGYON nehéz).
