Widelands - en to pt_BR translation catalogue (69 entries)

en: From Nemesis to Genesis
pt_BR: Do Nêmese ao Gênese

en: After landing on a mysterious island close to Atlantis, the remaining Atlanteans struggle to make a new home for themselves.
pt_BR: Após atracar numa misteriosa ilha perto de Atlântida, os Atlantes sobreviventes lutam para construir um novo lar.

en: A Place to Call Home
pt_BR: Um lugar para chamar de lar.

en: In this scenario, the higher production buildings including mining will be introduced.
pt_BR: Neste cenário serão apresentados os edifícios com maiores níveis de produção, incluindo as minas.

en: This Land is Our Land
pt_BR: Essa é a nossa terra

en: This tutorial explains the handling of military and training site buildings and will introduce fighting.
pt_BR: Este tutorial explica a gestão e treino militar e ainda faz a introdução às batalhas.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Easy.
pt_BR: Fácil.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Medium.
pt_BR: Médio.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Hard.
pt_BR: Difícil.

note: TRANSLATORS: The difficulty level of a campaign
en: Challenging.
pt_BR: Desafiante.

note: TRANSLATORS: The name of a Barbarian campaign
en: The Second Empire
pt_BR: O segundo Império.

note: TRANSLATORS: A short description of a campaign
en: Introduces the Barbarians.
pt_BR: Introduzindo os Bárbaros

en: Not yet implemented
pt_BR: Não Implementado Ainda

en: Finally the ship was repaired, so Lutius and his people returned to the quest to find a good place for a new beginning. Only a few days later, they land on a green, Mediterranean island, looking like paradise. Overjoyed, they set out to explore this new living space.
pt_BR: Finalmente o barco foi consertado, então Lutius e seu povo novamente saíram em busca por um bom lugar para um novo começo. Apenas alguns dias depois eles atracaram numa verde, mediterrânea ilha, parecendo o paraíso. Muito contentes, saíram a explorar esta nova moradia.

en: Atoll
pt_BR: Atol

en: Who will be the real king of the big atoll?
pt_BR: Quem será o verdadeiro Rei do grande atol?

en: Checkmate
pt_BR: Xeque-mate

en: Whether just one of nature’s strangest features or the creation of a mad (and game-hungry) god, this weird battleground awaits two opponents for another confrontation.
pt_BR: Seria apenas uma das mais estranhas características da natureza ou a criação de um louco (e faminto por jogos) deus, esta batalha estranha aguarda por dois adversários por outro confronto.

en: Comet Island
pt_BR: Ilha Cometa

en: A few miles in front of Gerion Coast lies a small unnamed island. Until now, you have not seen any reason to sail there, but yesterday a big fireball came from the sky and touched down in its center. Is this a sign of the Gods? You believe it is and you hope that your tribe will find the treasure of this island before other tribes will follow.
pt_BR: A poucos quilómetros em frente da Costa Gerion se encontra uma pequena ilha sem nome. Até agora, você não viu qualquer razão, para navegar até lá, mas ontem uma grande bola de fogo desceu do céu e pousou em seu meio. Será isto um sinal dos Deuses? Você acredita que é e você espera que sua tribo vai encontrar o tesouro da ilha, antes de outras tribos.

en: Crater
pt_BR: Cratera

en: Long after a meteor crashed into a couple of mountains, life blossoms in the crater. Two tribes are now fighting for the rich resources.
pt_BR: Muito tempo depois de um meteoro se chocou contra um par de montanhas, a vida floresce na cratera. Duas tribos lutam agora para a riqueza de recursos.

en: Elven Forests
pt_BR: Florestas élfica

en: The breath-taking beauty of these emerald lands has lured many tribes into an attempt to take them for themselves.
pt_BR: A beleza de tirar o fôlego destas terras de esmeralda tem atraído muitas tribos em uma tentativa de tomá-las para si.

en: Finnish Lakes
pt_BR: Lagos finlandeses

en: These are the beautiful Finnish lands of lakes, rivers, ancient forests and mountains. It is up to you to find a way through these lands.
pt_BR: Estas são as terras bonitas finlandesas, nos quais há lagos, rios, florestas antigas e as montanhas. Cabe a você, encontrar um caminho por essas terras.

en: Firegames
pt_BR: Jogos de fogo

en: Is this a test by the Gods or an evil plan by someone else, that you and your tribe woke up on this island among fire and lava? Until now it seems as if you are alone, but no-one knows what might happen if you met an opposing tribe?
pt_BR: Isso é um teste dos deuses ou um plano maligno de outra pessoa, que você e sua tribo acordam nesta ilha entre fogo e lava? Até agora, parece que você está sozinho, mas ninguém sabe o que pode acontecer se encontrar uma tribo oponente?

en: Four Castles
pt_BR: Quatro Castelos

en: Four Mountains
pt_BR: Quatro Montanhas

en: Glacier Lake
pt_BR: Lago glacial

en: Golden Peninsula
pt_BR: Península dourada

en: Start positions are clockwise
pt_BR: As posições iniciais são distribuidas em sentido horário

en: Islands at War
pt_BR: Ilhas em guerra

en: For centuries, you’ve lived peacefully side by side with the other tribe on the neighboring island. This peace seems to come to an end now – your neighbor has begun to expand.
pt_BR: Durante séculos você viveu pacificamente em conjunto com a outra tribo na ilha vizinha. Esta paz parece terminar agora - o seu vizinho começa a se expandir.

en: Lake of Tranquility
pt_BR: Lago da Tranquilidade

en: Last Bastion
pt_BR: Última Fortaleza

en: Island Hopping
pt_BR: Pulando Ilhas

en: A special tournament in Atlantean culture is the so-called ‘Island Hopping’, where two or more groups try to reach the center island as fast as possible, to be the first erecting a castle on the top of the central mountain.
pt_BR: Um torneio especial na cultura atlanteana é o chamado "Pulando Ilhas", onde dois ou mais grupos tentam alcançar a ilha central o mais rápido que podem, para ser o primeiro a construir um castelo no topo da montanha central.

en: Mystical Maze
pt_BR: Labirinto Místico

en: There are two big questions in the air: Who created this unbelievably big maze, and what can be found inside?
pt_BR: Há duas grandes questões aqui: quem criou este labirinto incrivelmente grande e que pode ser encontrado em seu interior?

en: Rendez-Vous
pt_BR: Encontro

en: Riverlands
pt_BR: Terra de rios

en: A mystical land, full of different landscapes, which are all crossed by a handful of big rivers.
pt_BR: Uma região mística, cheia de diferentes paisagens, as quais são todas cruzadas por um punhado de grandes rios.

en: The Green Plateau
pt_BR: O Planalto Verde

en: You are standing on an island, crowned by mighty mountains which keep a wonderful and mighty treasure in their middle – The Green Plateau, which is hard to conquer but easy to lose. So, if you want it, be aware of the other clans.
pt_BR: Você está em pé sobre uma ilha, coroada por montanhas poderosas, que mantêm um tesouro maravilhoso e poderoso em seu meio - O Planalto Verde, que é difícil de se obter, mas fácil de perder, por isso, se o quer, tome cuidado com os outros clãs .

en: Four tribes struggle with their nearest neighbor to be the first to reach the mountain of gold that promises riches beyond belief. But can the two remaining ones share the resources wisely?
pt_BR: Quatro tribos disputam com seu vizinho mais próximo quem será o primeiro a alcançar a montanha de outro que promete riquezas além da imaginação. Mas poderão os outros dois remanescentes dividir os recursos de forma sábia?

en: Swamp Island
pt_BR: Ilha do Pântano

en: It smells like swamp, it looks like swamp and it is a swamp. But it is the place you were born and where you’ve lived your whole life. If you don’t want to lose it, defend it!
pt_BR: Tem cheiro de pântano, parece pântano e é pântano. Mas é o lugar onde você nasceu e viveu sua vida inteira. Se você não quer perdê-lo, defenda-o!

en: Swamp Monks
pt_BR: Monges do Pântano

en: It is said that the old war monks, living in the even older swamps, are the key to control over the whole island.
pt_BR: Diz-se que os velhos monges guerreiros, que vivem nos pântanos ainda mais antigos, são a chave para o controle de toda a ilha.

en: The Big Lake
pt_BR: O grande lago

en: This island once appeared out of the deepest depths of the sea. In those days, fire rose out of the salty seawater and brought ash, stones and soil to light. And the fire came nearer and nearer to the sun, while the mountain grew and grew. Until one day, when the whole fire mountain exploded. Nowadays only this ring is left from that mighty fire mountain. Do you think that it is big enough for more than one tribe?
pt_BR: Esta ilha saiu do canto mais profundo do mar. Naqueles dias, o fogo passou jorrou da água salgada do mar e trouxe cinzas, pedras e terra para a luz do dia. E o fogo se aproximou mais e mais perto do sol, enquanto a montanha crescia e crescia. Até que um dia, quando a montanha de fogo explodiu. Hoje em dia este é apenas um anel que resta da poderosa montanha de fogo. Você acha que é grande o suficiente para mais de uma tribo?

en: The Far North
pt_BR: O Extremo Norte

en: The Long Way
pt_BR: O longo caminho

en: Another strange test by the Gods. To reach the other side, there seems to be no other way but to occupy the land of your enemies.
pt_BR: Outro estranho teste dos Deuses. Para alcançar o outro lado, parece que não há outro caminho, além de ocupar os territórios de nossos inimigos.

en: The Oasis Triangle
pt_BR: O Triângulo dos Oásis

en: There is something mystical like a gray atmosphere around these three oases, which no one has found out about yet. Perhaps you will be the one, but be aware of the others who are searching too!
pt_BR: Há algo de místico, como uma atmosfera cinzenta, em torno destes três oásis, que ninguém descobriu ainda. Talvez você seja o único, mas esteja ciente de outros, que estão pesquisando também!

en: The Pass Through the Mountains
pt_BR: A passagem entre as montanhas

en: In this mountainous area two princes have settled. Now they are expanding their territories, unaware of the fact that they are not alone!
pt_BR: Nesta área montanhosa dois príncipes se instalaram. Agora eles estão expandindo seus territórios desconhecem o fato de que eles não estão sozinhos!

en: The Thaw
pt_BR: O Degelo

en: Three Warriors
pt_BR: Três Guerreiros

en: Together We’re Strong
pt_BR: Juntos somos mais fortes

en: Twinkling Waves
pt_BR: Ondas Cintilantes

en: Many beautiful, green islands await the ones brave enough to pass the thousand waves, twinkling in the sun.
pt_BR: Muitos bonitas, ilhas verdes aguardam os corajosos o suficiente para passar as mil vagas, cintilantes ao sol.

en: Two Frontiers
pt_BR: Duas Fronteiras

en: A multiplayer battle map on a small circle-shaped island.
pt_BR: Um mapa de batalha multiplayer em uma pequena ilha em formato circular.

en: Wisent Valley
pt_BR: Vale dos Bisontes

en: It seems as if this magical valley has been inhabited by wisents since the beginning of days. When your tribe came to this place, you were sure that it offered enough space for a peaceful life. But can your tribe live in peace with your neighbors?
pt_BR: Parece como se este vale mágico habitado por wisents desde o início do dia. Quando sua tribo veio para este lugar, você estava certo de que ele oferece espaço suficiente para uma vida pacífica. Mas pode a sua tribo vive em paz com seus vizinhos?
