Widelands - en to cs translation catalogue (26 entries)

en: 5 minutes
cs: 5 minut

en: 10 minutes
cs: 10 minut

en: 15 minutes
cs: 15 minut

en: Rules
cs: Pravidla

en: Welcome to Island Hopping
cs: Vítej na Ostrovní štafetě

en: Island Hopping is a traditional tournament in Atlantean culture. The rules of the game are simple: you start with a headquarters on an island. When you finish a castle at the end of the first island, you are granted a second headquarters on a second island, which will contain all wares from your first headquarters.
cs: Ostrovní štafeta je tradičním turnajem Antlantské kultury. Pravidla hry jsou jednoduchá: začínáš s hlavní budovou na jednom z ostrovů. Jakmile dokončíš hrad na konci prvního ostrova, obdržíš na druhém ostrově další hlavní budovu, ve které budou všechny suroviny z tvé první hlavní budovy.

en: If you finish a castle in the target area on the second island, you will get a third headquarters on the third island. You must build a castle at the center of the third island and hold it for 20 minutes to win the game.
cs: Jakmile dokončíš hrad v cílové oblasti na druhém ostrově, obdržíš třetí hlavní budovu na třetím ostrově. K výhře musíš vybudovat hrad uprostřed třetího ostrova a udržet ho 20 minut.

en: Whenever you finish an island, you will get bonus wares, depending on how many players have finished the island before you. The earlier you finish, the fewer wares you will get. See below for the details.
cs: Vždy, když končíš etapu na jednom ostrově, dostaneš bonusové suroviny v závislosti na tom, kolik hráčů dokončilo etapu daného ostrova před tebou. Čím dříve skončíš, tím méně surovin dostaneš. Níže se můžeš podívat na podrobnější informace.

en: The point is that the first island only provides rocks and trees, the second only meadows and resources. The economies you leave behind will continue to work for you, but you will only reap the benefits at the moment you reach a new island.
cs: Příprav se na to, že na prvním ostrově najdeš pouze kamení a dřevo, na druhém pouze louky a suroviny. Hospodářské budovy, které zanecháš na předchozím ostrově, pracují dál, ale jejich výtěžek je ti připočten teprve v momentě přechodu na další ostrov.

en: Finally, be careful not to waste your quartz and diamonds.
cs: A na závěr, chovej se šetrně a neplýtvej křemeny a diamanty.

en: Finish Rewards
cs: Odměna za dokončení

en: First Island
cs: První ostrov

en: 1st to finish
cs: 1. místo

en: 2nd to finish
cs: 2. místo

en: 3rd to finish
cs: 3. místo

en: 4th to finish
cs: 4. místo

en: Second Island
cs: Druhý ostrov

en: %1$s was the first to reach Island number %2$i.
cs: %1$s přechází na ostrov %2$i z 1. místa.

en: %1$s was the second to reach Island number %2$i.
cs: %1$s přechází na ostrov %2$i z 2. místa.

en: %1$s was the third to reach Island number %2$i.
cs: %1$s přechází na ostrov %2$i z 3. místa.

en: %1$s was the fourth to reach Island number %2$i.
cs: %1$s přechází na ostrov %2$i z 4. místa.

en: The reward for this feat amounts to:
cs: Odměnou za tento výkon je:

en: %s is now King of the Hill and will win the game in 20 minutes, if nobody takes over the hill before then.
cs: %s je nyní Králem Hory a pokud nikdo jiný horu do 20 minut neobsadí, vyhraje.

en: %s lost control of the hill.
cs: %s přichází o kontrolu nad Horou.

en: %1$s has been King of the Hill for %2$s!
cs: %1$s je Králem Hory %2$s!

en: %s has won the game. Congratulations!
cs: Vítězí %s. Blahopřejeme k výhře!
