Widelands - en to da translation catalogue (26 entries)

en: 5 minutes
da: 5 minutter

en: 10 minutes
da: 10 minutter

en: 15 minutes
da: 15 minutter

en: Rules
da: Regler

en: Welcome to Island Hopping
da: Velkommen til ø-hop

en: Island Hopping is a traditional tournament in Atlantean culture. The rules of the game are simple: you start with a headquarters on an island. When you finish a castle at the end of the first island, you are granted a second headquarters on a second island, which will contain all wares from your first headquarters.
da: Ø-hop er en traditionel turnering i atlanternes kultur. Reglerne for spillet er simple: Du starter med et hovedkvarter på en ø. Når du har bygget en borg på enden af den første ø, så får du endnu et hovedkvarter på endnu en ø, som vil indeholde alle varerne fra det første hovedkvarter.

en: If you finish a castle in the target area on the second island, you will get a third headquarters on the third island. You must build a castle at the center of the third island and hold it for 20 minutes to win the game.
da: Hvis du bygger en borg i målområdet for den anden ø, så får du et tredje hovedkvarter på den tredje ø. Du skal bygge en borg i centrum af den tredje ø og holde den i 20 minutter for at vinde spillet.

en: Whenever you finish an island, you will get bonus wares, depending on how many players have finished the island before you. The earlier you finish, the fewer wares you will get. See below for the details.
da: Når du er færdig med en ø, så får du bonusvarer, afhængig af hvor mange spillere som har afsluttet øen før dig. Jo tidligere du er færdig, jo færre varer får du. Se nedenfor for detaljer.

en: The point is that the first island only provides rocks and trees, the second only meadows and resources. The economies you leave behind will continue to work for you, but you will only reap the benefits at the moment you reach a new island.
da: Ideen er at den første ø kun tilbyder sten og træ, den anden kun enge og ressourser. Infrastrukturerne du efterlader vil fortsætte med at arbejde for dig, men du får kun fordelene i det øjeblik du når en ny ø.

en: Finally, be careful not to waste your quartz and diamonds.
da: Endelig, vær omhyggelig med ikke at spilde dine kvarts og diamanter.

en: Finish Rewards
da: Belønninger

en: First Island
da: Første ø

en: 1st to finish
da: 1. færdig

en: 2nd to finish
da: 2. færdig

en: 3rd to finish
da: 3. færdig

en: 4th to finish
da: 4. færdig

en: Second Island
da: Anden ø

en: %1$s was the first to reach Island number %2$i.
da: %1$s var den første til at nå ø nummer %2$i.

en: %1$s was the second to reach Island number %2$i.
da: %1$s var den anden til at nå ø nummer %2$i.

en: %1$s was the third to reach Island number %2$i.
da: %1$s var den tredje til at nå ø nummer %2$i.

en: %1$s was the fourth to reach Island number %2$i.
da: %1$s var den fjerde til at nå ø nummer %2$i.

en: The reward for this feat amounts to:
da: Belønningen for denne bedrift er:

en: %s is now King of the Hill and will win the game in 20 minutes, if nobody takes over the hill before then.
da: %s er nu bakkens konge og vil vinde om 20 minutter hvis ingen overtager bakken inden da.

en: %s lost control of the hill.
da: %s mistede kontrol over bakken.

en: %1$s has been King of the Hill for %2$s!
da: %1$s har været bakkens konge i %2$s!

en: %s has won the game. Congratulations!
da: %s har vundet spillet. Tillykke!
