Widelands - en to fi translation catalogue (26 entries)

en: 5 minutes
fi: 5 minuuttia

en: 10 minutes
fi: 10 minuuttia

en: 15 minutes
fi: 15 minuuttia

en: Rules
fi: Säännöt

en: Welcome to Island Hopping
fi: Tervetuloa Saarivalloitukseen

en: Island Hopping is a traditional tournament in Atlantean culture. The rules of the game are simple: you start with a headquarters on an island. When you finish a castle at the end of the first island, you are granted a second headquarters on a second island, which will contain all wares from your first headquarters.
fi: Saarivalloitus on perinteikäs kilpailu Atlantiksen kulttuurissa. Pelin säännöt ovat yksinkertaiset: aloitat saaren päämajasta. Kun olet saanut linnan valmiiksi ensimmäisen saaren lopussa, sinut palkitaan toisella päämajalla toisella saarella, joka sisältää kaikki tuotteet sinun ensimmäisestä päämajasta.

en: If you finish a castle in the target area on the second island, you will get a third headquarters on the third island. You must build a castle at the center of the third island and hold it for 20 minutes to win the game.
fi: Jos saat linnan valmiiksi toisen saaren kohdealueella, sinä saat kolmannen päämajan kolmannelta saarelta. Sinun täytyy rakentaa linna kolmannen saaren keskelle ja pitää se hallussa 20 minuuttia voittaaksesi pelin.

en: Whenever you finish an island, you will get bonus wares, depending on how many players have finished the island before you. The earlier you finish, the fewer wares you will get. See below for the details.
fi: Aina kun saat hoidettua saaren, sinä saat palkkioksi vuotteita, riippuen siitä kuinka moni pelaajaa on jo hoitanut saaren ennen sinua. Mitä aiemmin hoidat saaren, sitä vähemmän varusteita sinulle annetaan. Katso alta yksityiskohdat.

en: The point is that the first island only provides rocks and trees, the second only meadows and resources. The economies you leave behind will continue to work for you, but you will only reap the benefits at the moment you reach a new island.
fi: Idea piilee siinä että ensimmäisellä saarella on vain tarjolla kivikkoa ja puita, toisella vain niittyä ja resursseja. Taloudet, jotka jätät taakse, jatkavat sinun tukemistasi, mutta sinä korjaat vain niiden hyödyn saavuttaessasi uuden saaren.

en: Finally, be careful not to waste your quartz and diamonds.
fi: Lopuksi, ole varovainen ettet tuhlaa sinun kvartseja ja timantteja.

en: Finish Rewards
fi: Palkinnot Lopussa

en: First Island
fi: Ensimmäinen saari

en: 1st to finish
fi: 1. maalissa

en: 2nd to finish
fi: 2. maalissa

en: 3rd to finish
fi: 3. maalissa

en: 4th to finish
fi: 4. maalissa

en: Second Island
fi: Toinen saari

en: %1$s was the first to reach Island number %2$i.
fi: %1$s oli ensimmäinen, joka saavutti Saaren numero %2$i.

en: %1$s was the second to reach Island number %2$i.
fi: %1$s oli toinen, joka saavutti Saaren numero %2$i.

en: %1$s was the third to reach Island number %2$i.
fi: %1$s oli kolmas, joka saavutti Saaren numero %2$i.

en: %1$s was the fourth to reach Island number %2$i.
fi: %1$s oli neljäs, joka saavutti Saaren numero %2$i.

en: The reward for this feat amounts to:
fi: Palkkio tälle saavutukselle nousee:

en: %s is now King of the Hill and will win the game in 20 minutes, if nobody takes over the hill before then.
fi: %s on nyt Kukkulan Kuningas ha voittaa pelin  20 minuutissa, jos kukaan ei ota haltuunsa kukkulaa ennen sitä.

en: %s lost control of the hill.
fi: %s menetti kukkulan hallinnan.

en: %1$s has been King of the Hill for %2$s!
fi: %1$s on ollut Kukkulan Kuningas %2$s!

en: %s has won the game. Congratulations!
fi: %s on voittanut pelin. Onneksi olkoon!
