Widelands - en to fr translation catalogue (23 entries)

en: Rules
fr: Règles

en: Welcome to Island Hopping
fr: Bienvenue au Sautillement d'île

en: Island Hopping is a traditional tournament in Atlantean culture. The rules of the game are simple: you start with a headquarters on an island. When you finish a castle at the end of the first island, you are granted a second headquarters on a second island, which will contain all wares from your first headquarters.
fr: Le Sautillement d'île est un tournoi traditionnel dans la culture Atlante. Les règles du jeu sont simples : vous démarrez avec un quartier général sur une île. Quand vous terminez un château à la fin de la première île, vous bénéficiez d'un second quartier général sur une deuxième île qui contiendra toutes les marchandises de votre premier quartier général.

en: If you finish a castle in the target area on the second island, you will get a third headquarters on the third island. You must build a castle at the center of the third island and hold it for 20 minutes to win the game.
fr: Si vous finissez un château sur la cible de la seconde île, vous obtiendrez un troisième quartier général sur la troisième île. Vous devez construire et tenir un château au centre de la troisième île pendant 20 minutes pour gagner la partie.

en: Whenever you finish an island, you will get bonus wares, depending on how many players have finished the island before you. The earlier you finish, the fewer wares you will get. See below for the details.
fr: Chaque fois que vous terminez une île, vous obtenez des bonus de marchandises en fonction du nombre de joueurs ayant terminé l'île avant vous. Plus tôt vous avez terminé, moins de marchandises vous obtiendrez. Voir ci-dessous pour les détails.

en: The point is that the first island only provides rocks and trees, the second only meadows and resources. The economies you leave behind will continue to work for you, but you will only reap the benefits at the moment you reach a new island.
fr: Le fait est que la première île n'offre que des pierres et du bois, la seconde seulement des prairies et des ressources. Les économies que vous laissez derrière continueront à travailler pour vous, mais vous ne récoltez les bénéfices que lorsque vous atteignez une nouvelle île.

en: Finally, be careful not to waste your quartz and diamonds.
fr: Finalement, faites attention et ne gaspillez pas vos quartzs et diamants.

en: Finish Rewards
fr: Récompenses de fin

en: First Island
fr: Première île

en: 1st to finish
fr: Premier à finir

en: 2nd to finish
fr: Deuxième à finir

en: 3rd to finish
fr: Troisième à finir

en: 4th to finish
fr: Quatrième à finir

en: Second Island
fr: Deuxième île

en: %1$s was the first to reach Island number %2$i.
fr: %1$s était le premier à atteindre l'île numéro %2$i.

en: %1$s was the second to reach Island number %2$i.
fr: %1$s était le deuxième à atteindre l'ïle numéro %2$i.

en: %1$s was the third to reach Island number %2$i.
fr: %1$s était le troisième à atteindre l'ïle numéro %2$i.

en: %1$s was the fourth to reach Island number %2$i.
fr: %1$s était le quatrième à atteindre l'ïle numéro %2$i.

en: The reward for this feat amounts to:
fr: La récompense pour cet exploit s'élève à :

en: %s is now King of the Hill and will win the game in 20 minutes, if nobody takes over the hill before then.
fr: %s est maintenant Roi de la Colline et gagnera la partie dans 20 minutes si personne ne reprend la colline d'ici là.

en: %s lost control of the hill.
fr: %s a perdu le contrôle de la colline.

en: %1$s has been King of the Hill for %2$s!
fr: %1$s a été Roi de la Colline pendant %2$s!

en: %s has won the game. Congratulations!
fr: %s a gagné la partie. Félicitations !
