Widelands - en to hu translation catalogue (26 entries)

en: 5 minutes
hu: 5 perc

en: 10 minutes
hu: 10 perc

en: 15 minutes
hu: 15 perc

en: Rules
hu: Szabályok

en: Welcome to Island Hopping
hu: Üdvözlünk a szigetugráson!

en: Island Hopping is a traditional tournament in Atlantean culture. The rules of the game are simple: you start with a headquarters on an island. When you finish a castle at the end of the first island, you are granted a second headquarters on a second island, which will contain all wares from your first headquarters.
hu: A szigetugrás az atlantiszi kultúra egy hagyományos versenye. A játék szabályai egyszerűek: Egy szigeten kezdesz egy főhadiszállással. Ha befejezel egy várat az első sziget végén, akkor egy második szigeten kapsz egy második főhadiszállást, melybe minden áru átkerül az első főhadiszállásodból.

en: If you finish a castle in the target area on the second island, you will get a third headquarters on the third island. You must build a castle at the center of the third island and hold it for 20 minutes to win the game.
hu: Ha befejezel egy várat a második sziget célhelyén, kapsz egy harmadik főhadiszállást a harmadik szigeten. A játék megnyeréséhez fel kell építened és 20 percig meg kell tartanod egy várat a harmadik sziget közepén.

en: Whenever you finish an island, you will get bonus wares, depending on how many players have finished the island before you. The earlier you finish, the fewer wares you will get. See below for the details.
hu: Amikor végzel egy szigettel, ráadás árukat is kapsz attól függően, hogy hány játékos fejezte be előtted a szigetet. Minél hamarabb végzel, annál kevesebb árut kapsz. Lásd alább a részleteket.

en: The point is that the first island only provides rocks and trees, the second only meadows and resources. The economies you leave behind will continue to work for you, but you will only reap the benefits at the moment you reach a new island.
hu: A kulcs az, hogy az első sziget csak követ és fát nyújt, a második pedig csak legelőket és nyersanyagokat. A gazdaságok, amiket hátrahagysz, folytatják a munkát, de termékeikhez csak akkor jutsz hozzá, amikor elérsz egy új szigetet.

en: Finally, be careful not to waste your quartz and diamonds.
hu: Végül pedig figyelj arra, hogy ne pazarold el a kvarcot és a gyémántokat!

en: Finish Rewards
hu: Befejezési jutalmak

en: First Island
hu: Első sziget

en: 1st to finish
hu: Az elsőként befejezőé

en: 2nd to finish
hu: A másodikként befejezőé

en: 3rd to finish
hu: A harmadikként befejezőé

en: 4th to finish
hu: A negyedikként befejezőé

en: Second Island
hu: Második sziget

en: %1$s was the first to reach Island number %2$i.
hu: %1$s érte el elsőként a(z) %2$i. szigetet.

en: %1$s was the second to reach Island number %2$i.
hu: %1$s érte el másodikként a(z) %2$i. szigetet.

en: %1$s was the third to reach Island number %2$i.
hu: %1$s érte el harmadikként a(z) %2$i. szigetet.

en: %1$s was the fourth to reach Island number %2$i.
hu: %1$s érte el negyedikként a(z) %2$i. szigetet.

en: The reward for this feat amounts to:
hu: Jutalma:

en: %s is now King of the Hill and will win the game in 20 minutes, if nobody takes over the hill before then.
hu: %s immár a Domb királya, és 20 perc múlva megnyeri a játékot, hacsak addig valaki el nem foglalja a dombot.

en: %s lost control of the hill.
hu: %s elvesztette az uralmat a domb felett.

en: %1$s has been King of the Hill for %2$s!
hu: %1$s eddig volt a Domb királya: %2$s!

en: %s has won the game. Congratulations!
hu: %s megnyerte a játékot. Gratulálunk!
