Widelands - en to it translation catalogue (26 entries)

en: 5 minutes
it: 5 minuti

en: 10 minutes
it: 10 minuti

en: 15 minutes
it: 15 minuti

en: Rules
it: Regole

en: Welcome to Island Hopping
it: Benvenuto al salto delle isole

en: Island Hopping is a traditional tournament in Atlantean culture. The rules of the game are simple: you start with a headquarters on an island. When you finish a castle at the end of the first island, you are granted a second headquarters on a second island, which will contain all wares from your first headquarters.
it: Il Salto delle Isole è un tradizione torneo della cultura Atlantidea. Le regole del gioco sono semplici: cominci con un quartier generale su un'isola. Quando finisci di costruire un castello alla fine della prima isola ricevi un secondo quartier generale sulla seconda isola contenente tutte le merci del tuo primo quartier generale.

en: If you finish a castle in the target area on the second island, you will get a third headquarters on the third island. You must build a castle at the center of the third island and hold it for 20 minutes to win the game.
it: Se termini un castello all'interno dell'area obiettivo sulla seconda isola, riceverai un terzo quartier generale sulla terza isola. Per vincere la partita devi costruire e mantenere un castello al centro della terza isola per 20 minuti.

en: Whenever you finish an island, you will get bonus wares, depending on how many players have finished the island before you. The earlier you finish, the fewer wares you will get. See below for the details.
it: Ogni volta che termini un'isola ottieni delle risorse bonus che dipendono da quanti giocatori hanno completato l'isola prima di te. Prima finisci, meno risorse ottieni. Leggi sotto per ulteriori dettagli.

en: The point is that the first island only provides rocks and trees, the second only meadows and resources. The economies you leave behind will continue to work for you, but you will only reap the benefits at the moment you reach a new island.
it: La chiava è il fatto che la prima isola offre solamente pietre e legno, la seconda prati e risorse. Le economie che lasci dietro di te continuano a lavorare per te, ma puoi raccoglierne i frutti solamente quando raggiungi una nuova isola.

en: Finally, be careful not to waste your quartz and diamonds.
it: Infine, fai attenzione a non sprecare il tuo quarzo e i tuoi diamanti.

en: Finish Rewards
it: Ricompense completate

en: First Island
it: Prima isola

en: 1st to finish
it: Primo a finire

en: 2nd to finish
it: Secondo a finire

en: 3rd to finish
it: Terzo a finire

en: 4th to finish
it: Quarto a finire

en: Second Island
it: Seconda isola

en: %1$s was the first to reach Island number %2$i.
it: %1$s è stato il primo a raggiungere l'isola numero %2$i.

en: %1$s was the second to reach Island number %2$i.
it: %1$s è stato il secondo a raggiungere l'isola numero %2$i.

en: %1$s was the third to reach Island number %2$i.
it: %1$s è stato il terzo a raggiungere l'isola numero %2$i.

en: %1$s was the fourth to reach Island number %2$i.
it: %1$s è stato il quarto a raggiungere l'isola numero %2$i.

en: The reward for this feat amounts to:
it: La ricompensa per questa impresa ammonta a:

en: %s is now King of the Hill and will win the game in 20 minutes, if nobody takes over the hill before then.
it: %s è adesso il Re della Collina e vincerà la partita in 20 minuti, se nessuno gli avrà strappato la collina fino ad allora.

en: %s lost control of the hill.
it: %s ha perso il controllo della collina.

en: %1$s has been King of the Hill for %2$s!
it: %1$s è stato il re della collina da %2$s!

en: %s has won the game. Congratulations!
it: %s ha vinto la partita. Congratulazioni!
