Widelands - en to ja translation catalogue (26 entries)

en: 5 minutes
ja: 5分

en: 10 minutes
ja: 10分

en: 15 minutes
ja: 15分

en: Rules
ja: ルール

en: Welcome to Island Hopping
ja: 「島跳び」へようこそ

en: Island Hopping is a traditional tournament in Atlantean culture. The rules of the game are simple: you start with a headquarters on an island. When you finish a castle at the end of the first island, you are granted a second headquarters on a second island, which will contain all wares from your first headquarters.
ja: 島跳びはアトランティスの文化における伝統的なトーナメント競技です。ルールはシンプルです。あなたは島にある本拠地からスタートします。その島の端に城を建設すると、二番目の島に二番目の本拠地が与えられます。その際、前の本拠地にあった全ての物資は新しい本拠地に移動されます。

en: If you finish a castle in the target area on the second island, you will get a third headquarters on the third island. You must build a castle at the center of the third island and hold it for 20 minutes to win the game.
ja: 二番目の島の目的エリアに城を建設すると、今度は三番目の島に本拠地を与えられます。三番目の島の中央に城を建て、それを 20 分維持できたらゲームに勝利できます。

en: Whenever you finish an island, you will get bonus wares, depending on how many players have finished the island before you. The earlier you finish, the fewer wares you will get. See below for the details.
ja: 島を突破するごとにボーナスとして物資がもらえます。ボーナスはあなたの前に何人のプレイヤーが先に突破しているかによって変わります。早く突破するほど、もらえる物資の量は少なくなります。ボーナスの詳細については下に記述があります。

en: The point is that the first island only provides rocks and trees, the second only meadows and resources. The economies you leave behind will continue to work for you, but you will only reap the benefits at the moment you reach a new island.
ja: 最初の島には岩と木しか無いこと、二番目の島には牧草地と資源しかないことがポイントです。前の島に残した経済はその後も動きつづけますが、物資を回収できるのは次の島に移るタイミングだけです。

en: Finally, be careful not to waste your quartz and diamonds.
ja: 最後になりますが、水晶とダイヤモンドの浪費は避けましょう。

en: Finish Rewards
ja: 突破ボーナス

en: First Island
ja: 最初の島

en: 1st to finish
ja: １番

en: 2nd to finish
ja: ２番

en: 3rd to finish
ja: ３番

en: 4th to finish
ja: ４番

en: Second Island
ja: 二番目の島

en: %1$s was the first to reach Island number %2$i.
ja: %1$s が一番手で %2$i つめの島に到達しました。

en: %1$s was the second to reach Island number %2$i.
ja: %1$s が二番手で %2$i つめの島に到達しました。

en: %1$s was the third to reach Island number %2$i.
ja: %1$s が三番手で %2$i つめの島に到達しました。

en: %1$s was the fourth to reach Island number %2$i.
ja: %1$s が四番手で %2$i つめの島に到達しました。

en: The reward for this feat amounts to:
ja: この順位の報酬は以下のようになります:

en: %s is now King of the Hill and will win the game in 20 minutes, if nobody takes over the hill before then.
ja: %s が丘の王となりました。20 分の間丘を維持できれば勝利となります。

en: %s lost control of the hill.
ja: %s が丘の支配権を失いました。

en: %1$s has been King of the Hill for %2$s!
ja: %1$s が %2$s の間丘の王でありつづけています！

en: %s has won the game. Congratulations!
ja: %s の勝利です。おめでとうございます！
