Widelands - en to la translation catalogue (20 entries)

en: 5 minutes
la: quinque minutae

en: 10 minutes
la: Decem minutae

en: 15 minutes
la: 15 minutae

en: Rules
la: Regulae

en: Finish Rewards
la: Finiendi praemia

en: First Island
la: Prima insula

en: 1st to finish
la: primus finiens

en: 2nd to finish
la: secundus finiens

en: 3rd to finish
la: tertius finiens

en: 4th to finish
la: quartus finiens

en: Second Island
la: Secunda insula

en: %1$s was the first to reach Island number %2$i.
la: %1$s primus insulam %2$i numeratam accessit.

en: %1$s was the second to reach Island number %2$i.
la: %1$s secundus insulam %2$i numeratam accessit.

en: %1$s was the third to reach Island number %2$i.
la: %1$s tertius insulam %2$i numeratam accessit.

en: %1$s was the fourth to reach Island number %2$i.
la: %1$s quartus insulam %2$i numeratam accessit.

en: The reward for this feat amounts to:
la: Praemium huius est:

en: %s is now King of the Hill and will win the game in 20 minutes, if nobody takes over the hill before then.
la: %s nunc est rex tumuli and in viginti minutas victor erit, si nullus tumulum occupaverit.

en: %s lost control of the hill.
la: %s tumulum amisit.

en: %1$s has been King of the Hill for %2$s!
la: %1$s est rex tumuli ab %2$s!

en: %s has won the game. Congratulations!
la: %s victor est. Congratulamur!
