Widelands - en to nb translation catalogue (26 entries)

en: 5 minutes
nb: 5 minutter

en: 10 minutes
nb: 10 minutter

en: 15 minutes
nb: 15 minutter

en: Rules
nb: Regler

en: Welcome to Island Hopping
nb: Velkommen til øyhopping

en: Island Hopping is a traditional tournament in Atlantean culture. The rules of the game are simple: you start with a headquarters on an island. When you finish a castle at the end of the first island, you are granted a second headquarters on a second island, which will contain all wares from your first headquarters.
nb: Øyhopping er en tradisjonell atlantisk turnering. Reglene er enkle: Du starter med et hovedkvarter på en øy. Når du har fullført et slott i enden av den første øyen, blir du tildelt et nytt hovedkvarter på den andre øyen som inneholder alle varene fra det første.

en: If you finish a castle in the target area on the second island, you will get a third headquarters on the third island. You must build a castle at the center of the third island and hold it for 20 minutes to win the game.
nb: Hvis du fullfører et slott i målområdet på den andre øyen, blir du tildelt et tredje hovedkvarter på den tredje øyen. Du må bygge og holde på et slott i sentrum av den tredje øyen i 20 minutter for å vinne spillet.

en: Whenever you finish an island, you will get bonus wares, depending on how many players have finished the island before you. The earlier you finish, the fewer wares you will get. See below for the details.
nb: Når du er ferdig med en øy, får du varer i bonus basert på hvor mange spillere som har blitt ferdig med øyen før deg. Desto tidligere du blir ferdig, desto færre varer får du. Se under for detaljer.

en: The point is that the first island only provides rocks and trees, the second only meadows and resources. The economies you leave behind will continue to work for you, but you will only reap the benefits at the moment you reach a new island.
nb: Utfordringen er at den første øyen kun gir deg stein og trær. 
    den andre øyen kun åkre og resurser. 
    Økonomien du forlater vil fortsatt jobbe for deg, 
    men vil kun samle fordelene i det du ankommer en ny øy.

en: Finally, be careful not to waste your quartz and diamonds.
nb: Til slutt, vær nøye med å ikke sløse med kvarts og diamanter.

en: Finish Rewards
nb: Belønning

en: First Island
nb: Første øy

en: 1st to finish
nb: Første slott ferdig

en: 2nd to finish
nb: Andre slott ferdig

en: 3rd to finish
nb: Tredje slott ferdig

en: 4th to finish
nb: Fjerde slott ferdig

en: Second Island
nb: Andre øy

en: %1$s was the first to reach Island number %2$i.
nb: %1$s var den første til å nå øy nummer %2$i.

en: %1$s was the second to reach Island number %2$i.
nb: %1$s var den andre til å nå øy nummer %2$i.

en: %1$s was the third to reach Island number %2$i.
nb: %1$s var den tredje til å nå øy nummer %2$i.

en: %1$s was the fourth to reach Island number %2$i.
nb: %1$s var den fjerde til å nå øy nummer %2$i.

en: The reward for this feat amounts to:
nb: Belønningen for denne bragden er:

en: %s is now King of the Hill and will win the game in 20 minutes, if nobody takes over the hill before then.
nb: %s er nå kongen på haugen og vil vinne om 20 minutter, med mindre noen andre tar over haugen.

en: %s lost control of the hill.
nb: %s mistet kontroll over haugen.

en: %1$s has been King of the Hill for %2$s!
nb: %1$s har vært kongen på haugen i %2$s!

en: %s has won the game. Congratulations!
nb: %s har vunnet. Gratulerer!
