Widelands - en to nds translation catalogue (27 entries)

en: 5 minutes
nds: 5 Menüten

en: 10 minutes
nds: 10 Menüten

en: 15 minutes
nds: 15 Menüten

note: TRANSLATORS: number + resource name, e.g. '1x Log'
en: %1$dx %2$s
nds: %1$d× %2$s

en: Rules
nds: Regels

en: Welcome to Island Hopping
nds: Willkomen bi’m Insel-Jumpen

en: Island Hopping is a traditional tournament in Atlantean culture. The rules of the game are simple: you start with a headquarters on an island. When you finish a castle at the end of the first island, you are granted a second headquarters on a second island, which will contain all wares from your first headquarters.
nds: Insel-Jumpen is een Speel im Atlantisken Bruuk. De Regels sünd eenfach: Du begünnst mit eenem Raadhuus up eener Insel. Wenn du am Enn vun de eersten Insel een Slött baust, kriggst du een nejes Raadhuus up eener tweeden Insel, un ’t hett all Waren vum eersten Raadhuus.

en: If you finish a castle in the target area on the second island, you will get a third headquarters on the third island. You must build a castle at the center of the third island and hold it for 20 minutes to win the game.
nds: Wenn du een Slött in de Enn-Gewest vun de tweeden Insel baust, kriggst du een dardes Raadhuus up de darde Insel. Du mutt in de Midde vun de darden Insel een Slött bauen un 20 Menüten behollen, um to winnen.

en: Whenever you finish an island, you will get bonus wares, depending on how many players have finished the island before you. The earlier you finish, the fewer wares you will get. See below for the details.
nds: Immer wenn du eene Insel daan hest, kriggst du bovendeem neje Waren. De Lohn hangt davun of, wo völe Spelers vör di de Insel daan hebben. So ehrder du se daan hest, so minner Waren kriggst du. Lees wieder för mehr Informationen.

en: The point is that the first island only provides rocks and trees, the second only meadows and resources. The economies you leave behind will continue to work for you, but you will only reap the benefits at the moment you reach a new island.
nds: De eerste Insel hett nix as Stenen un Bomen, de tweede nix as Felden un Mineraale. De Weertskupp, de du torügglettst, arbeidt wieder, aver du kriggst de Nütt blot dann, wenn du eene neje Insel to faten kriggst.

en: Finally, be careful not to waste your quartz and diamonds.
nds: Un pass up dienen Blinkerflint un Edelstenen up. Verklüngel se nich.

en: Finish Rewards
nds: Lohn am Enn

en: First Island
nds: Eerste Insel

en: 1st to finish
nds: As 1. daan

en: 2nd to finish
nds: As 2. daan

en: 3rd to finish
nds: As 3. daan

en: 4th to finish
nds: As 4. daan

en: Second Island
nds: Tweede Insel

en: %1$s was the first to reach Island number %2$i.
nds: %1$s hett as eerster de %2$i. Insel to faten kriggt.

en: %1$s was the second to reach Island number %2$i.
nds: %1$s hett as tweeder de %2$i. Insel to faten kriggt.

en: %1$s was the third to reach Island number %2$i.
nds: %1$s hett as darder de %2$i. Insel to faten kriggt.

en: %1$s was the fourth to reach Island number %2$i.
nds: %1$s hett as veerder de %2$i. Insel to faten kriggt.

en: The reward for this feat amounts to:
nds: De Lohn för deese Leistung is:

en: %s is now King of the Hill and will win the game in 20 minutes, if nobody takes over the hill before then.
nds: %s regeert nu de Hövel un winnt in 20 Menüten dat Speel, wenn keen anner Speler vörher de Hövel innimmt.

en: %s lost control of the hill.
nds: %s regeert nich mehr de Hövel.

en: %1$s has been King of the Hill for %2$s!
nds: %1$s regeert siet %2$s de Hövel!

en: %s has won the game. Congratulations!
nds: %s hett dat Speel wunnen. Glückwunsk!
