Widelands - en to pt translation catalogue (26 entries)

en: 5 minutes
pt: 5 minutos

en: 10 minutes
pt: 10 minutos

en: 15 minutes
pt: 15 minutos

en: Rules
pt: Regras

en: Welcome to Island Hopping
pt: Bem-vindo as Ilhas Saltitantes

en: Island Hopping is a traditional tournament in Atlantean culture. The rules of the game are simple: you start with a headquarters on an island. When you finish a castle at the end of the first island, you are granted a second headquarters on a second island, which will contain all wares from your first headquarters.
pt: Ilhas Saltitantes é um torneio tradicional na cultura Atlanta. As regras do jogo são simples: Começarás com um quartel-general numa ilha. Quando terminares a construção de um castelo na tua primeira ilha, será te concebido um segundo quartel-general numa nova ilha que conterá todas as mercadorias da tua economia anterior.

en: If you finish a castle in the target area on the second island, you will get a third headquarters on the third island. You must build a castle at the center of the third island and hold it for 20 minutes to win the game.
pt: Quando terminares a construção de um castelo na área alvejada na segunda ilha, terás um terceiro quartel-general na terceira ilha. Tens de construir um castelo no centro desta e defender-o por 20 minutos para vencer o jogo.

en: Whenever you finish an island, you will get bonus wares, depending on how many players have finished the island before you. The earlier you finish, the fewer wares you will get. See below for the details.
pt: Sempre que terminares uma ilha, receberás um bónus de mercadorias dependendo de quantos jogadores terminaram antes de ti. O quão cedo terminares menos mercadorias receberás. Veja abaixo para detalhes.

en: The point is that the first island only provides rocks and trees, the second only meadows and resources. The economies you leave behind will continue to work for you, but you will only reap the benefits at the moment you reach a new island.
pt: A chave é que a primeira ilha somente oferece rochedos e árvores, a segunda apenas prados e recursos. A economia que deixares para traz irá continuar a fornecer-te de recursos, mas só beneficias deles quando chegares a próxima ilha.

en: Finally, be careful not to waste your quartz and diamonds.
pt: Finalmente, tenha cuidado para não desperdiçar o seu quartzo e diamantes.

en: Finish Rewards
pt: Recompensa por terminar

en: First Island
pt: Primeira Ilha

en: 1st to finish
pt: 1º a terminar

en: 2nd to finish
pt: 2º a terminar

en: 3rd to finish
pt: 3º a terminar

en: 4th to finish
pt: 4º a terminar

en: Second Island
pt: Segunda Ilha

en: %1$s was the first to reach Island number %2$i.
pt: %1$s fora o primeiro a chegar a ilha número %2$i.

en: %1$s was the second to reach Island number %2$i.
pt: %1$s fora o segundo a chegar a ilha número %2$i.

en: %1$s was the third to reach Island number %2$i.
pt: %1$s fora o terceiro a chegar a ilha número %2$i.

en: %1$s was the fourth to reach Island number %2$i.
pt: %1$s fora o quarto a chegar a ilha número %2$i.

en: The reward for this feat amounts to:
pt: A recompensa para estes feitos gloriosos para:

en: %s is now King of the Hill and will win the game in 20 minutes, if nobody takes over the hill before then.
pt: %s é agora o rei da montanha e irá vencer a partida em 20 minutos, se ninguém o desaloja da montanha até então.

en: %s lost control of the hill.
pt: %s perdeu o controlo da colina.

en: %1$s has been King of the Hill for %2$s!
pt: %1$s fora o Rei da Montanha deste %2$s!

en: %s has won the game. Congratulations!
pt: %s venceu a partida. Parabéns!
