Widelands - en to pt_BR translation catalogue (26 entries)

en: 5 minutes
pt_BR: 5 minutos

en: 10 minutes
pt_BR: 10 minutos

en: 15 minutes
pt_BR: 15 Minutos

en: Rules
pt_BR: Regras

en: Welcome to Island Hopping
pt_BR: Bem vindo à Ilha Saltos

en: Island Hopping is a traditional tournament in Atlantean culture. The rules of the game are simple: you start with a headquarters on an island. When you finish a castle at the end of the first island, you are granted a second headquarters on a second island, which will contain all wares from your first headquarters.
pt_BR: A Ilha Salto é um torneio tradicional na cultura de Atlântida. As regras do jogo são simples: você começa com um quartel general em uma ilha. Quando você terminar um castelo no fim da primeira ilha, lhe é concedido um segundo quartel general numa segunda ilha, que irá conter todas as produtos do seu primeiro castelo.

en: If you finish a castle in the target area on the second island, you will get a third headquarters on the third island. You must build a castle at the center of the third island and hold it for 20 minutes to win the game.
pt_BR: Se você terminar um castelo na área alvo na segunda ilha, você obterá um terceiro quartel general numa terceira ilha. Você precisa construir um castelo no centro da terceira ilha e mantê-lo por 20 minutos para ganhar o jogo.

en: Whenever you finish an island, you will get bonus wares, depending on how many players have finished the island before you. The earlier you finish, the fewer wares you will get. See below for the details.
pt_BR: Sempre que você terminar uma ilha, você receberá produtos bônus, dependendo de quantos jogadores terminaram a ilha antes de você. Quanto mais cedo você terminar, mais produtos bônus você receberá. Veja abaixo para detalhes.

en: The point is that the first island only provides rocks and trees, the second only meadows and resources. The economies you leave behind will continue to work for you, but you will only reap the benefits at the moment you reach a new island.
pt_BR: A dica é que a primeira ilha possui apenas pedras e madeira, e a segunda apenas pastos e recursos. As economias que você deixa pra trás continuarão a trabalhar pra você, mas você só colherá os benefícios no momento que você alcançar uma nova ilha.

en: Finally, be careful not to waste your quartz and diamonds.
pt_BR: Por último, tome cuidado para não desperdiçar seus quartzos e diamantes.

en: Finish Rewards
pt_BR: Recompensas por terminar

en: First Island
pt_BR: Primeira ilha

en: 1st to finish
pt_BR: 1º a terminar

en: 2nd to finish
pt_BR: 2º a terminar

en: 3rd to finish
pt_BR: 3º a terminar

en: 4th to finish
pt_BR: 4º a terminar

en: Second Island
pt_BR: Segunda ilha

en: %1$s was the first to reach Island number %2$i.
pt_BR: %1$s foi o primeiro a chegar na ilha numero %2$i.

en: %1$s was the second to reach Island number %2$i.
pt_BR: %1$s foi o segundo a chegar na ilha numero %2$i.

en: %1$s was the third to reach Island number %2$i.
pt_BR: %1$s foi o terceiro a chegar na ilha numero %2$i.

en: %1$s was the fourth to reach Island number %2$i.
pt_BR: %1$s foi o quarto a chegar na ilha numero %2$i.

en: The reward for this feat amounts to:
pt_BR: A recompensa por esta façanha equivale a:

en: %s is now King of the Hill and will win the game in 20 minutes, if nobody takes over the hill before then.
pt_BR: %s agora é o Rei da Colina e vencerá o jogo em 20 minutos, se ninguém tomar a colina dele neste período.

en: %s lost control of the hill.
pt_BR: %s perdeu controle da colina.

en: %1$s has been King of the Hill for %2$s!
pt_BR: %1$s é Rei da Colina desde %2$s!

en: %s has won the game. Congratulations!
pt_BR: %s venceu o jogo. Parabéns!
