Widelands - en to ru translation catalogue (26 entries)

en: 5 minutes
ru: 5 минут

en: 10 minutes
ru: 10 минут

en: 15 minutes
ru: 15 минут

en: Rules
ru: Правила

en: Welcome to Island Hopping
ru: Добро пожаловать на Захват Островов

en: Island Hopping is a traditional tournament in Atlantean culture. The rules of the game are simple: you start with a headquarters on an island. When you finish a castle at the end of the first island, you are granted a second headquarters on a second island, which will contain all wares from your first headquarters.
ru: Захват островов - традиционный для атлантов вид состязаний. Правила игры просты: вы начинаете игру со штабом на первом острове. Когда вы построите замок на краю первого острова, вам дадут второй остров со штабом, содержащим все ваши запасы из первого штаба.

en: If you finish a castle in the target area on the second island, you will get a third headquarters on the third island. You must build a castle at the center of the third island and hold it for 20 minutes to win the game.
ru: Если вы построите замок в указанной зоне второго острова, вы перейдёте на третий остров со штабом. Тут вам нужно построить замок в центре острова и удерживать его 20 минут, чтобы победить.

en: Whenever you finish an island, you will get bonus wares, depending on how many players have finished the island before you. The earlier you finish, the fewer wares you will get. See below for the details.
ru: Когда вы заканчиваете остров, вы получаете товары в количестве, зависящем от количества игроков, закончивших этот остров перед вами. Чем раньше вы закончите, тем меньше товаров вы получите. Подробности ниже.

en: The point is that the first island only provides rocks and trees, the second only meadows and resources. The economies you leave behind will continue to work for you, but you will only reap the benefits at the moment you reach a new island.
ru: Дело в том, что на первом острове есть только скалы и деревья, на втором - только луга и ресурсы. Экономика, которую Вы оставляете позади, продолжит работать для вас, но пользоваться благами вы сможете только в тот момент, когда достигнете нового острова.

en: Finally, be careful not to waste your quartz and diamonds.
ru: Постарайтесь не тратить ваш кварц и алмазы.

en: Finish Rewards
ru: Награда за окончание

en: First Island
ru: Первый Остров

en: 1st to finish
ru: 1ый закончил

en: 2nd to finish
ru: 2ой закончил

en: 3rd to finish
ru: 3ий закончил

en: 4th to finish
ru: 4ый закончил

en: Second Island
ru: Второй Остров

en: %1$s was the first to reach Island number %2$i.
ru: Игрок %1$s первым достиг острова номер %2$i.

en: %1$s was the second to reach Island number %2$i.
ru: Игрок %1$s вторым достиг острова номер %2$i.

en: %1$s was the third to reach Island number %2$i.
ru: Игрок %1$s третьим достиг острова номер %2$i.

en: %1$s was the fourth to reach Island number %2$i.
ru: Игрок %1$s четвертым достиг острова номер  %2$i

en: The reward for this feat amounts to:
ru: Награда за данный подвиг:

en: %s is now King of the Hill and will win the game in 20 minutes, if nobody takes over the hill before then.
ru: %s теперь Царь Горы и выиграет игру через 20 минут, если никто не займёт его место.

en: %s lost control of the hill.
ru: %s утратил лидерство.

en: %1$s has been King of the Hill for %2$s!
ru: %1$s был Царём Горы %2$s!

en: %s has won the game. Congratulations!
ru: %s победил. Поздравляем!
