Widelands - en to sk translation catalogue (26 entries)

en: 5 minutes
sk: 5 minút

en: 10 minutes
sk: 10 minút

en: 15 minutes
sk: 15 minút

en: Rules
sk: Pravidlá

en: Welcome to Island Hopping
sk: Vitajte v Skákaní po ostrovoch

en: Island Hopping is a traditional tournament in Atlantean culture. The rules of the game are simple: you start with a headquarters on an island. When you finish a castle at the end of the first island, you are granted a second headquarters on a second island, which will contain all wares from your first headquarters.
sk: Skákanie po ostrovoch je tradičný turnaj v atlantídskej kultúre. Pravidlá hry sú jednoduché: začínate s ústredím na jednom ostrove. Keď dokončíte hrad na konci prvého ostrova, dostanete druhé ústredie na druhom ostrove, ktoré bude obsahovať všetok tovar z vášho prvého ústredia.

en: If you finish a castle in the target area on the second island, you will get a third headquarters on the third island. You must build a castle at the center of the third island and hold it for 20 minutes to win the game.
sk: Ak dokončíte hrad v cieľovej oblasti na druhom ostrove, získate tretie ústredie na treťom ostrove. Aby ste zvíťazili, musíte postaviť a udržať si hrad v centre tretieho ostrova na 20 minút.

en: Whenever you finish an island, you will get bonus wares, depending on how many players have finished the island before you. The earlier you finish, the fewer wares you will get. See below for the details.
sk: Keď dokončíte ostrov, dostanete bonusové tovary, ktorých počet závisí od počtu hráčov, ktorí dokončili ostrov pred vami. Čím skôr skončíte, tým menej tovarov získate. Pre detaily pozrite nižšie.

en: The point is that the first island only provides rocks and trees, the second only meadows and resources. The economies you leave behind will continue to work for you, but you will only reap the benefits at the moment you reach a new island.
sk: Dôležité je, že prvý ostrov poskytuje len skaly a stromy, druhý len lúky a nerastné bohatstvo. Ekonomiky, ktoré zanecháte, ostanú pre vás naďalej pracovať, ale výnosy získate až v momente, keď dosiahnete nový ostrov.

en: Finally, be careful not to waste your quartz and diamonds.
sk: Na záver si dajte pozor, aby ste neplytvali kremeňmi a diamantami.

en: Finish Rewards
sk: Odmeny za skončenie

en: First Island
sk: Prvý ostrov

en: 1st to finish
sk: 1. miesto

en: 2nd to finish
sk: 2. miesto

en: 3rd to finish
sk: 3. miesto

en: 4th to finish
sk: 4. miesto

en: Second Island
sk: Druhý ostrov

en: %1$s was the first to reach Island number %2$i.
sk: %1$s ako prvý dosiahol ostrov číslo %2$i.

en: %1$s was the second to reach Island number %2$i.
sk: %1$s ako druhý dosiahol ostrov číslo %2$i.

en: %1$s was the third to reach Island number %2$i.
sk: %1$s ako tretí dosiahol ostrov číslo %2$i.

en: %1$s was the fourth to reach Island number %2$i.
sk: %1$s ako štvrtý dosiahol ostrov číslo %2$i.

en: The reward for this feat amounts to:
sk: Odmena za tento čin je:

en: %s is now King of the Hill and will win the game in 20 minutes, if nobody takes over the hill before then.
sk: %s je odteraz kráľom hory a zvíťazí za 20 minút, ak do tej doby nikto horu neobsadí.

en: %s lost control of the hill.
sk: %s stratil kontrolu nad horou.

en: %1$s has been King of the Hill for %2$s!
sk: %1$s je kráľom hory už %2$s!

en: %s has won the game. Congratulations!
sk: %s vyhral/a túto hru. Gratulujeme!
