Widelands - en to sv translation catalogue (26 entries)

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: Rules
sv: Regler

en: Welcome to Island Hopping
sv: Välkommen till Ö-hoppningen

en: Island Hopping is a traditional tournament in Atlantean culture. The rules of the game are simple: you start with a headquarters on an island. When you finish a castle at the end of the first island, you are granted a second headquarters on a second island, which will get all wares, workers and soldiers transferred from your headquarters and warehouses on the first island.
sv: Ö-hoppningen är en traditionell tävling i den atlantiska kulturen.  Spelets regler är enkla. Du startar med ett högkvarter på en ö. När du har byggt färdigt ett slott i änden av den första ön får du ett andra högkvarter på en andra ö, vilket kommer att få alla varor, arbetare och soldater flyttat till sig från ditt högkvarter och dina magasin på den första ön.

en: If you finish a castle in the target area on the second island, you will get a third headquarters on the third island with all wares, workers and soldiers getting transferred from your previous headquarters and warehouses again. You must build a castle at the center of the third island and hold it for 20 minutes to win the game.
sv: Om du gör färdigt ett slott i målområdet på den andra ön får du ett tredje högkvarter på den tredje ön och alla varor flyttas återigen till ditt nya högkvarter från ditt förra högkvarter och dina tidigare magasin. Du måste bygga ett slott i mitten av den tredje ön och hålla det i 20 minuter för att vinna spelet.

en: Whenever you finish an island, you will get bonus wares, depending on how many players have finished the island before you. The earlier you finish, the fewer wares you will get. See below for the details.
sv: När du är färdig med en ö får du bonusvaror beroende på hur många spelare som blev färdiga före dig. Ju förr du blir färdig, desto färre varor får du. Se nedan för detaljerad information.

en: The point is that the first island only provides rocks and trees, the second only meadows and resources. The economies you leave behind will continue to work for you, but you will only reap the benefits at the moment you reach a new island.
sv: Poängen är att den första ön endast tillhandahåller klippor och träd, den andra endast ängar och resurser. Ekonomin du lämnar bakom dig kommer att fortsätta arbeta för dig, men du kommer bara att skörda frukten av det i den stund du når en ny ö.

en: Finally, be careful not to waste your quartz and diamonds.
sv: Slutligen, var noga med att inte slösa bort din kvarts och dina diamanter.

en: Finish Rewards
sv: Målgångsbelöningar

en: First Island
sv: Första ön

en: 1st to finish
sv: Nr 1 i mål

en: 2nd to finish
sv: Nr 2 i mål

en: 3rd to finish
sv: Nr 3 i mål

en: 4th to finish
sv: Nr 4 i mål

en: Second Island
sv: Andra ön

en: %1$s was the first to reach Island number %2$i.
sv: %1$s var först att nå ö nummer %2$i.

en: %1$s was the second to reach Island number %2$i.
sv: %1$s var den andra att nå ö nummer %2$i.

en: %1$s was the third to reach Island number %2$i.
sv: %1$s var den tredje att nå ö nummer %2$i.

en: %1$s was the fourth to reach Island number %2$i.
sv: %1$s var den fjärde att nå ö nummer %2$i.

en: The reward for this feat amounts to:
sv: Belöningen för den bedriften är:

en: %s is now King of the Hill and will win the game in 20 minutes, if nobody takes over the hill before then.
sv: %s är nu kullens kung och kommer att vinna spelet om 20 minuter, om ingen tar över kullen före dess.

en: %s lost control of the hill.
sv: %s förlorade kontrollen över kullen.

en: %1$s has been King of the Hill for %2$s!
sv: %1$s har varit kullens kung i %2$s!

en: %s has won the game. Congratulations!
sv: %s vann spelet. Grattis!
