Widelands - en to pl translation catalogue (24 entries)

en: 5 minutes
pl: 5 minut

en: 10 minutes
pl: 10 minut

en: 15 minutes
pl: 15 minut

en: Rules
pl: Zasady

en: Welcome to Island Hopping
pl: Witaj w Wyzwaniu Wyspiarskim

en: Whenever you finish an island, you will get bonus wares, depending on how many players have finished the island before you. The earlier you finish, the fewer wares you will get. See below for the details.
pl: Ukończenie każdej z wysp daje ci premię do zasobów zależną od tego, ilu graczy ukończyło wyspę przed tobą. Wczesne zakończenie odpowiada niewielkiej premii. Dokładny opis poniżej.

en: The point is that the first island only provides rocks and trees, the second only meadows and resources. The economies you leave behind will continue to work for you, but you will only reap the benefits at the moment you reach a new island.
pl: Zwróć uwagę, że pierwsza z wysp dostarcza jedynie drewna i kamieni, druga posiada surowce i łąki. Pozostawione na wyspach ośrodki wciąż będą dostarczać ci surowców niezbędnych do rozwoju na kolejnych wyspach.

en: Finally, be careful not to waste your quartz and diamonds.
pl: Pamiętaj, by nie zmarnować swoich zapasów kwarcu i diamentów.

en: Finish Rewards
pl: Nagrody za ukończenie

en: First Island
pl: Pierwsza Wyspa

en: 1st to finish
pl: Pierwsze miejsce

en: 2nd to finish
pl: Drugie miejsce

en: 3rd to finish
pl: Trzecie miejsce

en: 4th to finish
pl: Czwarte miejsce

en: Second Island
pl: Druga Wyspa

en: %1$s was the first to reach Island number %2$i.
pl: %1$s jako pierwszy dotarł do wyspy numer %2$i.

en: %1$s was the second to reach Island number %2$i.
pl: %1$s jako drugi dotarł do wyspy numer %2$i.

en: %1$s was the third to reach Island number %2$i.
pl: %1$s jako trzeci dotarł do wyspy numer %2$i.

en: %1$s was the fourth to reach Island number %2$i.
pl: %1$s jako czwarty dotarł do wyspy numer %2$i.

en: The reward for this feat amounts to:
pl: Nagroda za to osiągnięcie wynosi:

en: %s is now King of the Hill and will win the game in 20 minutes, if nobody takes over the hill before then.
pl: %s jest teraz Królem Wzgórza i wygra grę, jeśli w ciągu 20 minut nikt nie przejmie wzgórza.

en: %s lost control of the hill.
pl: %s stracił panowanie na wzgórzu.

en: %1$s has been King of the Hill for %2$s!
pl: %1$s jest Królem Wzgórza od %2$s!

en: %s has won the game. Congratulations!
pl: %s wygrał grę. Gratulacje!
