Widelands - en to nl translation catalogue (26 entries)

en: 5 minutes
nl: 5 minuten

en: 10 minutes
nl: 10 minuten

en: 15 minutes
nl: 15 minuten

en: Rules
nl: Spelregels

en: Welcome to Island Hopping
nl: Welkom bij eilandhoppen

en: Island Hopping is a traditional tournament in Atlantean culture. The rules of the game are simple: you start with a headquarters on an island. When you finish a castle at the end of the first island, you are granted a second headquarters on a second island, which will get all wares, workers and soldiers transferred from your headquarters and warehouses on the first island.
nl: Eilandhoppen is een traditioneel toernooi in de Atlantische cultuur. De spelregels zijn eenvoudig: je begint met een hoofdkwartier op een eiland. Als je aan het einde van het eerste eiland een kasteel afmaakt, krijg je een tweede hoofdkwartier op een tweede eiland, waar alle goederen, arbeiders en soldaten van je hoofdkwartier en magazijnen op het eerste eiland naartoe worden overgebracht.

en: If you finish a castle in the target area on the second island, you will get a third headquarters on the third island with all wares, workers and soldiers getting transferred from your previous headquarters and warehouses again. You must build a castle at the center of the third island and hold it for 20 minutes to win the game.
nl: Als je een kasteel afmaakt in het doelgebied op het tweede eiland, krijg je een derde hoofdkwartier op het derde eiland met alle goederen, arbeiders en soldaten die weer worden overgebracht van je vorige hoofdkwartier en magazijnen. Je moet een kasteel bouwen in het midden van het derde eiland en het 20 minuten vasthouden om het spel te winnen.

en: Whenever you finish an island, you will get bonus wares, depending on how many players have finished the island before you. The earlier you finish, the fewer wares you will get. See below for the details.
nl: Zodra je een eiland voltooit, krijg je bonusgoederen afhankelijk van hoeveel spelers het eiland eerder dan jou hadden voltooid. Des te eerder je finisht, des te minder goederen je krijgt. Zie hieronder voor de details.

en: The point is that the first island only provides rocks and trees, the second only meadows and resources. The economies you leave behind will continue to work for you, but you will only reap the benefits at the moment you reach a new island.
nl: Het punt is dat het eerste eiland alleen rotsen en bomen bevat, en het tweede alleen weiden en grondstoffen. De economieën die je achterlaat, blijven voor je werken, maar je krijgt alleen de voordelen ervan wanneer je een nieuw eiland bereikt.

en: Finally, be careful not to waste your quartz and diamonds.
nl: Tenslotte, let er op dat je niet je kwarts en diamanten verspilt.

en: Finish Rewards
nl: Bouwbeloning

en: First Island
nl: Het eerste eiland

en: 1st to finish
nl: Als 1e klaar

en: 2nd to finish
nl: Als 2e klaar

en: 3rd to finish
nl: Als 3e klaar

en: 4th to finish
nl: Als 4e klaar

en: Second Island
nl: Het tweede eiland

en: %1$s was the first to reach Island number %2$i.
nl: %1$s was de eerste die eiland nummer %2$i bereikte.

en: %1$s was the second to reach Island number %2$i.
nl: %1$s heeft als tweede eiland nummer %2$i bereikt.

en: %1$s was the third to reach Island number %2$i.
nl: %1$s heeft als derde eiland nummer %2$i bereikt.

en: %1$s was the fourth to reach Island number %2$i.
nl: %1$s heeft als vierde eiland nummer %2$i bereikt.

en: The reward for this feat amounts to:
nl: De beloning voor dit wapenfeit bedraagt:

en: %s is now King of the Hill and will win the game in 20 minutes, if nobody takes over the hill before then.
nl: %s is nu Koning van de Heuvel  en zal het spel in 20 minuten winnen, als niemand anders de heuvel verovert.

en: %s lost control of the hill.
nl: %s verliest contole over de heuvel.

en: %1$s has been King of the Hill for %2$s!
nl: %1$s is Koning van de Heuvel sinds %2$s!

en: %s has won the game. Congratulations!
nl: %s heeft gewonnen. Proficiat!
