Widelands - en to fy translation catalogue (10 entries)

en: Wares Smuggled
fy: Smokkele guod

en: Rules
fy: Rigels

en: Smugglers
fy: Smokkelers

en: Smugglers is a fun map for 4 players. You and your partner start diagonally from each other on a point symmetric island. There are plenty of smuggling tunnels on this island, each consisting of a receiving and a sending end.
fy: Smokkelers is in map foar 4 spilers. Do en dyn maat begjinne diagonaal tsjin inoar oer op in symmetrysk eilân. Dêr binne in soad smokkeltunnels op it eilând. Elts bestiet út in yngong en útgong.

en: To establish a smuggling route, you need to build a warehouse on a sending/receiving spot while your team mate has to build one on the corresponding receiving/sending spot. A ware is then transported every 10 seconds.
fy: Om in smokkelrûte op te setten is it nedich datsto in pakhûs by in yn- of in útgong delsetst wylst dyn maat oan de oare ein in pakhûs hat. Alle 10 sekonden wurdt der dan wat hinne en wer ferfierd.

note: TRANSLATORS: %s = '<number> points'
en: For harder to defend smuggling routes, you get 2 or 3 points per ware smuggled. The first team to collect %s wins.
fy: Foar smokkelrûtes dy't muoiliker te ferdigenje binne falle der 2 as 3 punten te fertsjinjen foar elts foarwerp dat ferfierd wurdt. It earste tiim mei %s punten wint.

en: A sending spot
fy: In útgong

en: A receiving spot
fy: In yngong

en: Notes
fy: Oantekenings

en: Remember that the map has rotational symmetry. For example, when you have found a spot to the top-left of your headquarters, the corresponding spot will be to the bottom-right of the headquarters of your team mate.
fy: Unthâld dat de kaart rotaasjesymmetrysk is. Wannears befoarbyld in plak oan de linkerboppekant fan dyn haadkertier fûn hast wol dat sizze dat it oare byhearrende plak oan de rjochterûnderkant fan dyn maat syn haadkertier te finen is.
