Widelands - en to ar translation catalogue (84 entries)

en: Ensure the supply of building wares
ar: تأكد من المؤن لبناء المبني

en: Supply Building Wares
ar: المؤن تبنى المتاع

en: Supply basic building material for your economy:
ar: زود المباني الأساسية بالموارد من اجل الاقتصاد:

en: Build a quarry
ar: إبني محجر

en: Build two woodcutter’s houses
ar: إبنى اثنين من منازل قاطعي الأخشاب

en: Build two forester’s houses
ar: إبنى أثنين من منازل الأحراش

en: Build a sawmill
ar: إبنى منشرة

en: Expand your territory and explore
ar: وسع منطقة سيطرتك وإكتشف

en: Expand and Explore
ar: وسع وإكتشف من حولك

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
ar: الجزيرة كبيرة وطالما أننا لسنا متأكدين إننا بمفردنا هنا, لا يمكننا الأسترخاء, أستطلع وسيطر عليها, هذه هى الطريقة الوحيدة التي ستحمينا من الأخطار على الجزيرة ومن المحيط الاطلنطي.

en: Build military sites to expand your territory
ar: إبنى مواقع عسكرية ووسع منطقة نفوذك

en: Establish a solid food production
ar: أنشئ إنتاج طعام متين

en: Food Production
ar: إنتاج الطعام

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
ar: الطعام مهم جدا للمناجم ومناطق التدريب العسكرية. أنشئ إنتاج طعام جيد ببناء على الاقل مزرعة واحدة, ومزرعة الجزر الأسود و طاحونة. النوعان من الدقيق معا مع الماء من البئر سوف يُخبز الى خُبز فى المخبز, إذا إبنى مخبزا و بئر أيضا.

en: The other two important food wares are smoked fish and smoked meat. Raw meat is delivered from a hunter. A fisher gets the fish out of the sea while a fish breeder makes sure that a school of fish does not go extinct by breeding more. Make sure that there are always fish left, otherwise the fish breeder won’t be able to breed new ones. The smoking happens in a smokery, you will need at least two of those.
ar: النوعان الآخران المهمان من الطعام هو السمك المدخن واللحم المدخن. اللحم النئ يُوصل من الصياد. صياد السمك يخرج السمك من البحر في حين أن مربى السمك يتأكد من أن الأسماك لن تنقرض بتربية أسماك أكثر. تأكد دائما من أن يكون هناك بعض السمك الباقي وإلا لن يستطيع مربى الأسماك من تربيه المزيد. التدخين يحصل فى المدخنة. أنت سوف تحتاج على الأقل أثنين من هذه.

en: Build a farm and a blackroot farm
ar: إبنى مزرعة ومزرعة الجزر الأسود

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
ar: إبنى طاحونة لكي تُنتج نشا الذرة و طحين الجذور السوداء

en: Build a well
ar: إبنى بئر

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
ar: إبنى مخبز لكي تنتج الخبز من نشا الذرة, طحين الجذور السوداء والماء

en: Build a hunter’s house to get raw meat
ar: إبنى منزل الصياد لكي تحصل على اللحم النئ

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
ar: إبنى منزل صياد السمك بالقرب من الماء لكي تحصل على سمك نئ

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
ar: إبنى منزل مربي الأسماك قريبا من الصياد لكى تتأكد أن السمك لا ينتهي

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
ar: إبنى مدَخنَتيَن لكى تُدخن السمك واللحم النيئ

en: Build a spider farm and a weaving mill
ar: إبنى مزرعة العنكبوت و مصنع النسيج

en: Spidercloth Production
ar: إنتاج ملابس العنكبوت

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
ar: النساجون ينتجون ملابس العنكبوت والسترات القصيرة فى مصنع النسيج. قماش العنكبوت مطلوبة لبناء بعض المباني وصناعة الملابس, حينما تكون السترات ملابس الجنود. مصانع النسيج تحتاج إلى مصدر الذهب وخيوط العنكبوت كمادة بدائية. خيوط العنكبوت تُنَتج بواسطة مزرعة العنكبوت, فى حين أن الذهب يُنتج من منجم الذهب.

en: Build a weaving mill
ar: إبنى مصنع نسيج

en: Build a spider farm
ar: إبنى مزرعة عنكبوت

en: Build a gold spinning mill
ar: إبنى مصنع ومنجم الذهب

en: Build industry and mines
ar: ابنى الصناعة والمناجم

en: Industry and Mines
ar: الصناعة والمناجم

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
ar: خام الحديد, خام الذهب والفحم يُعَدن عنها فى مناجمها المحددة. منجم الكريستال سوف يبحث عن الكوارتز والمجوهرات -- كلها معادن غالية وقليلة الوجود جدا. سوف ينتج الكثير من الجرانيت حالما يبحث عنهم.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
ar: المعدن الخام يجب أن يٌصهر فى أعمال الصهر قبل أن يُستخدم. الموارد المستخرجة تستخدم فى حدادة الأسلحة, حدادة الدروع و حدادة الادوات.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
ar: إبنى منجم من كل نوع. لكن تأكد أن تُرسل الجيولوجيون إلى الجبل اولاً.

en: Build a smelting works
ar: إبنى مصنع الصهر

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
ar: إبني حداد الدرع و حداد الأسلحة

en: Build a toolsmithy
ar: إبنى حداد الأدوات

en: Build a barracks
ar: إبنى ثكنات

en: Recruiting new soldiers
ar: جند جنود جدد

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
ar: الأن الأسلحة يتم صياغتها، الجنود الجدد يمكن أن يجندوا. من أجل هذا، نحن نحتاج الرمح الخفيف ثلاثى الشعب و السترة القصيرة أن تُرسل إلي الثكنات. المُجندون سوف يَصلون من المستودع ويحصلون على واحدة من كل من الرمح والسترة و بعض التدريب البسيط ويصبح جندياً.

en: Build training sites for soldiers
ar: إبنى مواقع تدريب للجنود

en: Soldier Training Sites
ar: موقع تدريب الجنود

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
ar: مثل كل القبائل الأخرى, الاطلانطسيون أيضا لديهم المقدرة على تدريب الجنود: البرج يدرب الهجوم -- الهجوم الاساسي للاطلانطسيون -- و المتاهه تدرب المراوغة, الصحة والدفاع. الأدوات المنتجة بالصناعة تستخدم لتدريب الجنود الافضل فى مكانين للتدريب.

en: Build a dungeon and a labyrinth
ar: إبنى البرج و المتاهه

en: Build a warehouse and a horse farm
ar: إبنى مستودع و مزرعة أحصنة

en: Warehouse and Horse Farm
ar: مستودع و مزرعة أحصنة

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
ar: بما أن شبكة الطرق تصبح أطول وأكثر تعقيداً, يجب عليك أن توكل بعض الاحصنة لكي تساعد الحمالين. الأحصنة تُربي في مزرعة الأحصنة بأستخدام الماء والذرة. مستودع سوف يساعد أيضاً على تأكيد أن نظام النقل لن ينهار.

en: Build a warehouse
ar: إبني مستودع

en: Build a horse farm
ar: إبنى مزرعة أحصنة

en: Build 3 ships to escape from the island
ar: إبنى 3 سفن لكي تهرب من الجزيرة

en: Escape From the Island
ar: أهرب من الجزيرة

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
ar: هُناك بُحيرة فى أعلى الجزيرة. إبنى ثلاث سفن فى هذه المياه وربما من الممكن أن تُنقذ شعبك قبل أن تُبتَلع الجزيرة بالكامل من البحر.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
ar: إبنى حوض سفن قريب من البحيرة لكى تبدأ بناء السفن

en: Proud to the Death
ar: فخور حتى الموت

en: Favored by the God
ar: إختاره الإله

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
ar: علي جزيرة مخفية وضائعة فى أتلانتيس، قبيلة فخورة إستقرت عليها منذ كان العالم صغير جداً. محكومة بسلالة الملك "أجانثول" -- أول إنسان يفوض من ألهه البحر "لوتاس" ليعيش فوق مستوي البحر -- ورجال الدين الحكماء الذين وفروا الرابط بـ"لوتاس" -- هم إزدهروا و أصبحوا متحضريين.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
ar: القصة تحدث في عصر حكم الملك "أسكندور"، الحاكم 43 من سلالة الملك"أجانثول". هو كان ملك جيد، يحكم أتلانتيس بالحكمة والبصيرة. لكن مع العمر، هو أصبح خائفاً من الموت و بدأ يتكلم ويبحث عن علاج للموت بالرغم من أن رجال الدين حذروه من ما يفعلة. البعض قال أن الحياة اللانهائية كانت فقط للالهة والبحث عنها مُحرم.

en: Disgraced Before the God
ar: المٌنكر من قبل الإله

en: The God’s Punishment
ar: عقاب الإله

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
ar: لكن كل شئ كان يبدو جيداً. فقط الأحصنة تبدو أنها تَحسُ أن شئ ما خاطئ. في خلال الليل، أصابهم الجنون وأصبحوا ملئيين بالخوف. لم يطول الأمر حتي إكتشف مُربي الأحصنة "زيدرا" ماذا يحصل مع الأحصنة: مستوي البحر أمام الإسطبل كان يرتفع بشكل متسارع.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
ar: رجال الدين رجعوا إلي إلي التفكير والسبب في إرتفاع الماء سرعان ما وُجد: الإله "لوتاس" فقد إيمانه في الأطلانطيين بسبب وقاحة ملكهم. الإله قرر أن يسحب الحقوق التي مُنحت إلي الملك "أجانثول" و أطفاله. وهكذا، هو إستدعاهم لتحت الماء مجدداً.

en: Uproar and Confusion
ar: ضجة وإرتباك

en: Emerging Chaos…
ar: الفوضي الناشئة...

en: Jundlina is Angry
ar: "جوندلينا" غاضب

en: Jundlina Received a Letter
ar: "جوندلينا" إستقبل رسالة

en: Jundlina Considers the Economy
ar: "جوندلينا" يأخذ الأقتصاد بعين الاعتبار

en: A Dangerous Discovery
ar: إكتشاف خطير

en: Jundlina is in Thought
ar: "جوندلينا" فى تفكير

en: Another Building
ar: مبني أخر

en: Jundlina is Worried
ar: "جوندلينا" قلق

en: One More Building
ar: مبنى واحد أكثر

en: The Water is Rising!
ar: المياة ترتفع!

en: A Young Man Approaches
ar: رجل شاب يقترب

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
ar: "أوستر"، نحن ليس لدينا وقت، الماء يرتفع بسرعة جداً، و إذا بنينا السفن علي الشاطئ هي سوف تنتهي في البحر قبل أن تُبحر. أنا أخاف أن نكون محكومين بالهلاك!

en: Ostur Seems Confident
ar: "أوستر" يبدو واثقاً

note: TRANSLATORS: Ostur
en: A friend of mine explored the island on his own and he told me of a big lake at the top of the mountain. I suggest we build the ships in this lake and wait until the island drowns beneath us. Then we can sail away. It is a bold plan, but I think it could work.
ar: صديق لي تَفحص الجزيرة مع نفسه و أخبرني عن بحيرة كبيرة في أعلي الجبل. أنا أقترح أن نبني السفن في هذه البحيرة و ننتظر حتي تغرق الجزيرة تحتنا. حتي يمكننا أن نبحر بعيداً. هي خطه جريئة، ولكن أظن أنها من الممكن أن تنجح.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
ar: شعرك الأحمر إشارة من إله النار. أنا سوف أثق بك أدعم خِطتك. نجاتنا في يديك الأن ،"أوستر".

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Swift now, we need a house for Ostur next to the lake, and we need planks, logs and spidercloth for the construction there. Forget about everything else, we need those wares on top of the mountain before our warehouses are all swallowed by the sea.
ar: بسرعة الأن، نحن نحتاج منزل لـ"أوستر" بجانب البحيرة، ونحن نحتاج ألواح، وقطع من الخشب وملابس العنكبوت من أجل الإنتاج هناك. إنسي أي شئ أخر، نحن نحتاج هذه السلع في أعلي الجبل قبل أن يَبتلع  البحر المخزن.

en: Jundlina is Relieved
ar: "جوندلينا" مُرتاح

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul! Ostur, the young ship builder did it. We have three ships – never have I seen sturdier ones – with enough room to carry all of us and some wares too. And this rescue came just in time: Lutas is about to swallow the rest of this island, the water rises faster by the hour. But we can make our escape now and start over in some country farther away…
ar: مَجد "ساتول"!، بنای السفن الصغير فعلها. لدينا ثلاثة سفن -- لم أري أفضل منها -- مع مساحة كافية لحملنا جميعاً وبعض السلع أيضاً. وهذا الإنقاذ جاء فی الوقت: "لوتاس" علی وشك إبتلاع بقية الجزيرة، الماء يرتفع أسرع مع الوقت. لكننا يمكننا الهرب والبدء من جديد فی مدينة أبعد قليلاً...

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
ar: انا أتوقع مشوار طويل, لكنك ستجد أرض "ساتول" فى النهاية. هذا ما وَعَدتُ بِه الناس, ونفسي.

en: Congratulations
ar: تهانينا

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
ar: مبنى فُقد!

en: We lost a building to the ocean!
ar: لقد فقدنا مبنى للبحر!
