Widelands - en to da translation catalogue (143 entries)

en: Ensure the supply of building wares
da: Sikr forsyningen af byggematerialer

en: Supply Building Wares
da: Skaf byggematerialer

en: Supply basic building material for your economy:
da: Skaf grundlæggende byggematerialer til din økonomi:

en: Build a quarry
da: Byg et stenbrud

en: Build two woodcutter’s houses
da: Byg to skovhuggerhuse

en: Build two forester’s houses
da: Byg to skovfogedhuse

en: Build a sawmill
da: Byg et savværk

en: Expand your territory and explore
da: Udvid dit territorium og udforsk

en: Expand and Explore
da: Udvid og udforsk

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
da: Øen er kæmpestor og så længe vi ikke er sikre på, at vi er alene, får vi aldrig fred. Udforsk og erobrer den, hvis det er den eneste måde vi kan beskytte os mod trusler på øen og fra Atlantis.

en: Build military sites to expand your territory
da: Byg militæranlæg og udvid dit territorium

en: Establish a solid food production
da: Etabler en solid fødevareproduktion

en: Food Production
da: Fødevareproduktion

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
da: Fødevarer er meget vigtige for miner og militære træningsanlæg. Etabler en velfungerende fødevareproduktion ved at bygge mindst et landbrug, et rodfrugtlandbrug og en mølle. De to slags mel sammen med vand fra en brønd vil blive bagt som brød i et bageri, så byg også et bageri.

en: The other two important food wares are smoked fish and smoked meat. Raw meat is delivered from a hunter. A fisher gets the fish out of the sea while a fish breeder makes sure that a school of fish does not go extinct by breeding more. Make sure that there are always fish left, otherwise the fish breeder won’t be able to breed new ones. The smoking happens in a smokery, you will need at least two of those.
da: De to andre vigtige fødevarer er røget fisk og røget kød. Råt kød leveret fra en jæger. En fisker fanger fiskene havet, mens en fiskeopdrætter sikrer, at en bestemt art ikke forsvinder på grund af overfiskning. Sikr dig at der altid er fisk tilbage, ellers vil fiskeopdrætteren ikke kunne opdrætte flere fisk. Røgeriet står for at ryge kødet. Du skal bruge mindst to af dem.

en: Build a farm and a blackroot farm
da: Byg et landbrug og et rodfrugtlandbrug

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
da: Byg en mølle til at lave majsmel og rodfrugtmel

en: Build a well
da: Byg en brønd

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
da: Byg et bageri til fremstilling af brød fra kornmel, rodfrugtmel og vand

en: Build a hunter’s house to get raw meat
da: Byg en jagthytte for at få råt kød

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
da: Byg et fiskerhus tæt på vandet for at få rå fisk

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
da: Byg et fiskeopdræt tæt på fiskerne for at sikre at fiskene ikke uddør

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
da: Byg to røgerier for at røge råt kød og rå fisk

en: Build a spider farm and a weaving mill
da: Byg et silkebrug og et væveri

en: Spidercloth Production
da: Produktion af silketøj

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
da: Væverne fremstiller silkeklæde og våbenkjortler i væveriet. Silkeklæde bruges til konstruktionen af visse bygninger og tøj, mens våbenkjortler bruges til at uniformere soldater. Væveriet skal bruge guldtråd og silketråd som råmaterialer. Edderkopsilke fremstilles af silkegårde, mens guldtråd fremstilles ud fra guld af guldspindemøllen.

en: Build a weaving mill
da: Byg et væveri

en: Build a spider farm
da: Byg et silkebrug

en: Build a gold spinning mill
da: Byg en guldspindemølle

en: Build industry and mines
da: Byg industri og miner

en: Industry and Mines
da: Industri og miner

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
da: Jernmalm, guldmalm og kul hentes fra de respektive miner. Krystalminen graver efter kvarts og diamanter - begge er dyrebare materialer og findes sjældent. Der vil blive opgravet en masse granit i jagten på disse materialer.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
da: Malmen skal smeltes på smelteværker før den kan bruges. De raffinerede materialer bruges så af våbensmedjen, rustningsmedjen og klejnsmedjen.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
da: Byg en mine af hver type. Sikr dig at du sender geologer til bjerget først.

en: Build a smelting works
da: Byg et smelteværk

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
da: Byg en rustningsmedje og en våbensmedje

en: Build a toolsmithy
da: Byg en klejnsmed

en: Build a barracks
da: Byg en barrak

en: Recruiting new soldiers
da: Rekruttering af nye soldater

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
da: Nu da våben bliver smedet, kan nye soldater rekrutteres. For dette skal vi fremstille lette treforke og våbenkjortler til barakkerne. Rekrutter vil ankomme fra lageret og modtage en af hver og lidt grundlæggende træning for at blive soldat.

en: Build training sites for soldiers
da: Byg træningsanlæg for soldater

en: Soldier Training Sites
da: Træningsanlæg for soldater

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
da: Som alle andre stammer er atlanterne også i stand til at træne soldater; fangekælderen træner angreb - den vigtigste egenskab for atlanterne - og labyrinten træner undvigelse, helbred og forsvar. Produkterne fra industrien bruges til at træne bedre soldater i de to træningsanlæg.

en: Build a dungeon and a labyrinth
da: Byg en fangekælder og en labyrint

en: Build a warehouse and a horse farm
da: Byg et lager og et stutteri

en: Warehouse and Horse Farm
da: Lager og stutteri

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
da: Efterhånden som dit vejnetværk bliver længere og mere kompliceret, så kan du bruge heste til at hjælpe dine bærer. Heste avles på stutterier med vand og korn. Et lager vil også hjælpe dig med at sikre, at transportsystemet ikke bryder sammen.

en: Build a warehouse
da: Byg et lager

en: Build a horse farm
da: Byg et stutteri

en: Build 3 ships to escape from the island
da: Byg 3 skibe for at slippe væk fra øen

en: Escape From the Island
da: Slip væk fra øen

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
da: Der er en sø øverst på øen. Byg tre skibe i disse farvande og du kan måske redde folk før øen sluges helt af havet.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
da: Byg et skibsværft tæt på søen for at begynde bygning af skibene

en: Proud to the Death
da: Stolt til døden

en: Favored by the God
da: Favoriseret af Gud

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
da: På den skjulte og forbandede ø Atlantis har en stolt stamme befundet sig siden verden var meget ung. Regeret af kong Ajuanthuls blodlinje - det første menneske som fik beføjelse af havguden Lutas til at trække vejret over havets overflade - og de vise præster, som skabte forbindelsen til Lutas. De trivedes og blev civiliserede.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
da: Historien udfolder sig under kong Askandors styre, den 43. efterfølger til kong Ajanthul. Han var en god konge, regerede Atlantis med kløgt og forudsenenhed. Med alderen blev han dog bange for at dø og begyndte derfor at søge efter en kur mod døden. Dette selv om præsterne advarende ham mod det. Nogle sagde, at det uendelige liv kun var for guder og at lede var forbudt.

en: Disgraced Before the God
da: Fornedret foran Gud

en: The God’s Punishment
da: Guds straf

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
da: Men alt virkede til at være i orden. Kun hestene virkede som om, at de kunne mærke, at noget var galt. Om natten blev de vilde og var fulde af frygt. Det tog ikke lang tid før hesteavleren Xydra fandt ud af hvad der var galt med dem; havoverfladen foran deres stald steg med en stadig stigende hastighed.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
da: Præsterne trak sig tilbage og mediterede og årsagen til det stigende vand blev hurtigt fundet: Guden Lutas havde mistet håbet for atlanterne på grund af deres konge. Han besluttede at trække de rettigheder tilbage som var tildelt kong Ajanthul og hans børn. Og således kaldte han dem tilbage under havets overflade igen.

en: Uproar and Confusion
da: Oprør og forvirring

en: Emerging Chaos…
da: Begyndende kaos...

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Guilt-ridden, the king committed suicide. Without a monarch, the people turned to the clerics, but they had no substantial help to offer. Most accepted their fate while others tried to change the god’s mind by offering animals in his temple. But to no avail…
da: Plaget af skyld begik kongen selvmord. Uden en monark vendte folket sig mod præsterne, men de havde ingen reel hjælp at yde. De fleste accepterede deres skæbne mens andre forsøgte at ændre gudens valg ved at ofre dyr i hans tempel. Men til ingen nytte...

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Jundlina, the late king’s daughter and the highest priestess of the god was the most determined cleric. As countless offerings didn’t change the situation, she convinced herself that to soothe the god, an offer of great personal value was needed. So she offered him her most beloved: her husband, the father of her only child.
da: Jundlina, den sidste konges datter og den højeste præstinde for guden var den mest bestemte gejstlig. Da utallige ofringer ikke ændrede situationen overbeviste hun sig selv om at en større ofring af stor personlig værdi var krævet. Så hun ofrede sin mest elskede: Hendes mand, faren til hendes eneste barn.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But not even this changed the mind of the god. The water kept on rising. Nearly driven insane by guilt, pain and anger, Jundlina became a heretic: Secretly, she gathered people of the common folk who were not in line with the decision of the clerics to accept the god’s will. Together with them, she set the temple on fire and stole a ship to flee from the god’s influence over Atlantis. This small group started praying to Satul, the fire god and the worst enemy of Lutas.
da: Men selv ikke dette ændrede gudens vilje. Vandet steg stadig. Næsten vanvittig af skyld, smerte og anger blev Jundlina en kætter. I hemmelighed samlede hun folk som ikke fulgte beslutningen fra præsterne om at acceptere gudens vilje. Sammen med dem satte hun ild på templet og stjal et skib for at flygte fra gudens indflydelse over Atlantis. Den lille gruppe begyndte at bede til Satul, ildguden og Lutas værste fjende.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Leaving the dying Atlantis and their past behind, they started on a quest to find a place sheltered by the fire and protected from the sea.
da: De forlod den døende Atlantis og lagde deres fortid bag sig. De startede på en mission for at finde et sted afskærmet af ild og beskyttet mod havet.

en: The Princess’ Memoir
da: Prinsessens memoirer

en: Jundlina Writes Down Her Memories
da: Jundlina skriver sine memoirer ned

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
da: Vi forlod Atlantis og sejlede mod øst. Vi nåede det forbudte hav på den 6. dag uden at bemærke nogle forfølgere fra Atlantis og uden at Lutas havde ødelagt vores skib. Nu er vi uden for hans rækkevidde. En dag senere så vi en ø, som så ud til at have en af disse ildspyttende bjerge. Jeg så dette som et tegn fra ildguden og vi sejlede ind til dens bred.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We spent the last week building two watchtowers on the mountains close to our landing area; and, of course, a hall for us all. We have very talented constructors in our group – still, the buildings do not match the art we had on Atlantis. I hope they will withstand the next rain. At least, the towers will warn us if a ship from Atlantis follows us and if the island is inhabited, we will see attackers a long time before they arrive.
da: Vi brugte den sidste uge på at bygge to vagttårne på bjergene tæt på vores ankomstområde; og, selvfølgelig, en hal for os alle. Vi har meget talentfulde konstruktører i vores gruppe - men bygningerne matcher dog stadig ikke den viden vi havde i Atlantis. Jeg håber de kan modstå det næste store regnvejr. I det mindste vil tårnene advare os hvis et skib fra Atlantis følger efter os og hvis øen er befolket vil vi se eventuelle angribere i lang tid før de ankommer.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have established ourselves on this island. The next step is now to make it a home. I reckon we need to establish a sustainable economy and to explore our surroundings. I called for specialists and will follow their advice.
da: Vi har etableret os på denne ø. Det næste trin er at gøre det til et hjem. Vi må etablere en selvkørende økonomi og udforske vores omgivelser. Jeg har sammenkaldt specialisterne og vil følge deres råd.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
da: Loftomor og Sidolus ankommer

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you both. Loftomor, you have been the island’s most renowned architect. Sidolus, you are a seasoned warrior and strategist. I have called you before me to seek your counsel: what needs to be done to make this our new home?
da: Må Satul varme jer begge. Loftomor, du har været øens mest anerkendte arkitekt. Sidolus, du er en erfaren kriger og strateg. Jeg har hidkaldt jer for at søge jeres råd: Hvad skal der gøres for at dette kan blive vores nye hjem?

en: Loftomor Speaks
da: Loftomor taler

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! The most important things for building a settlement are the building materials. There are some trees here, so we should build housings for some woodcutters and of course also for foresters, so we will not run out of trees. Oh, and we mustn’t forget the sawmill, for most buildings can’t be made out of logs alone. Stronger buildings also need granite, but there is plenty to the north-east of here; we just need to build a quarry, and my stonemasons will go to work promptly.
da: Må Satul være med dig, Jundlina! Det vigtigste i opbygning af en bosættelse er byggematerialerne. Der er lidt træ her, så vi bør bygge hytter til skovhuggere og selvfølgelig også skovfogeder, så vi ikke kommer til at mangle træer. Og vi må ikke glemme savværket, for de fleste bygninger kan ikke laves alene af stammer. Stærkere bygninger skal også bruge granit, men der er masser af det mod nordøst; vi skal bare bygge et stenbrud, og så vil mine stenhuggere gå i gang med det samme.

en: Sidolus Speaks
da: Sidolus taler

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I agree with what Loftomor proposes. We need a good supply of building materials for we have to expand our territory swiftly. I will not feel safe on this island as long as we have not seen all its shores. I brought plenty of good men from Atlantis. The military might is available. We only need some housing to live in.
da: Må Satul være med dig, Jundlina! Jeg er enig med det forslag som Loftomor stiller. Vi har brug for en god forsyning af byggematerialer, så vi hurtigt kan udvide vores territorium. Jeg vil ikke føle mig sikker på denne ø så længe vi endnu ikke har set hvor den ender. Jeg har medbragt masser af gode mænd fra Atlantis. Den militære magt er her. Vi skal bare bruge nogle huse at bo i.

en: Jundlina is Satisfied
da: Jundlina er tilfreds

en: Jundlina’s Memoirs
da: Jundlinas memoirer

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Our building infrastructure is finished and I spent some days making sure that everybody is working well together. Now, there are other pressing matters. I called Colionder, my personal cook, before me to get his help with sorting some things out.
da: Vores bygningsinfrastruktur er færdig og jeg brugte nogle dage med at sikre at alle arbejder godt sammen. Nu er der andre presserende ting. Jeg tilkaldte Colionder, men personlige kok, for at hjælpe med at udrede nogle ting.

en: Colionder Arrives
da: Colionder ankommer

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
da: Må Satul være med dig, Jundlina. Kan jeg være til tjeneste for dig eller guden?

en: Jundlina Replies
da: Jundlina svarer

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Colionder. Yes, I wondered if there is a way that we could centralize our food production. We lose a lot of productivity because our people are accustomed to making their own food. I feel if we could split responsibilities, it would be better for us all. I want your thoughts on this.
da: Må Satul være med dig, Colionder. Ja, jeg funderede over om der var en måde vi kunne centralisere vores madproduktion. Vi mister en masse produktivitet fordi vores folk er vant til at lave deres egen mad. Hvis vi kunne dele ansvaret, ville det være bedre for os alle. Jeg ønsker dine ideer til denne tanke.

en: Colionder is in Thought
da: Colionder overvejer sit svar

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Ahh, but I think this is impossible to change. The preparing and eating of food is something deeply ingrained in us Atlanteans – it is a ceremony that we just need for our well-being. So I guess we cannot take this away from the individuals completely.
da: Ah, men jeg tror det er umuligt at ændre. Det at tilberede og spise mad er noget dybt integreret i os atlantere - det er en ceremoni, som vi har behov for at bevare vores velbefindende. Så jeg antager at vi ikke kan tage dette fuldstændig væk fra hvert individ.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: But we might find a compromise in between: for me, making bread is a troublesome task. Grinding the blackroots and corn to flour and then baking the bread is tedious and boring; I feel a more industrial approach would be helpful here. I for one would love to just have fresh bread delivered to my house every day.
da: Men vi kan måske finde et kompromis: For mig, er fremstillingen af brød en besværlig opgave. Maling af rodfrugter og korn til mel og så bagning efterfølgende er trættende og kedeligt; en mere industriel fremgangsmåde kan være nyttig her. Jeg ville i hvert fald elske at have frisk brød leveret til mit hus hver dag.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Oooh and even more important: the smoking of fish and meat to cleanse them and improve their taste is terrible. My house is full of smoke and stinks for weeks afterwards. Don’t you think that this could be done in a special building where the side effects do not matter? I think those two things would be accepted by the people and would reduce the cooking time without taking away the ritual.
da: Og endnu mere vigtigt: Rygning af fisk og kød for at rense dem og forbedre deres smag er et frygteligt arbejde. Mit hus er fuld af røg og stank i ugevis efter. Mon ikke det kan udføres i en speciel bygning, hvor sideeffekterne ikke har betydning? Jeg tror, at de to ting vil være acceptable for folket og samtidig vil reducere tilberedningstiden uden at fjerne ritualet.

en: Jundlina Agrees
da: Jundlina er enig

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
da: Dine ord lyder kloge, Colionder. Sådan bliver det.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
da: Jundlina gennemser rapporterne

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
da: Ser ud til, at vores fødevareproduktion er klar og alt fungerer som det skal. Vi kan begynde at føle os hjemme her.

en: A Man Comes to Jundlina
da: En mand besøger Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Opol, and I am the highest weaver of the guild abandoning Atlantis and Lutas with you. I come with sad news indeed: we have no more spidercloth. Not a single piece is to be found in our warehouses. Could you not help the weavers’ guild by arranging the building of a weaving mill and a spider farm? The spiders deliver the finest silk and we will produce the finest spidercloth from it.
da: Må Satul være med dig, Jundlina. Mit navn er Opol, og jeg er den øverste væver i lavet der forlod Atlantis og Lutas med dig. Jeg bringer dårligt nyt: Vi har ikke mere edderkoptøj. Ikke et eneste stykke kan findes i vores varehuse. Kan du hjælpe vævernes lav ved at arrangere bygning af en vævemølle og et landbrug til fremstilling af silke? Edderkopperne fremstiller den fineste silke og vi kan lave det fineste silketøj fra denne silke.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
da: Vi tilbyder også fremstilling af våbenkjortler til unge soldater og de gyldne våbenkjortler for officerer. Du skal bruge dem så snart du ønsker at rekruttere nye soldater.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand your urgency. Your suggestion sounds fair to me, I will build your weaving mill and spider farm. I will also build a gold spinning mill so that the golden tabards you make will not be golden by name alone.
da: Må Satul også være med dig, Opol. Jeg ønskede at forsinke produktionen af silke, men jeg forstår din utålmodighed. Dine forslag lyder rimelige i mine ører, jeg vil bygge et væveri og et silkelandbrug. Jeg vil også bygge en guldspindemølle, så at de gyldne våbenkjortler, du laver, ikke kun er gyldne af navn.

en: Opol Seeks Out Jundlina
da: Opol opsøger Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina! The weaving mill, gold spinning mill and spider farm buildings are complete and are starting their work at this very moment. The weavers’ guild is very grateful for your support and we will stand by our word and deliver the first tabard very soon.
da: Må Satul være med dig, Jundlina! Væveriet, guldspindemøllen og silkelandbruget er færdige og starter produktionen mens vi snakker. Vævernes lav er meget taknemlige for din støtte og vi vil stå ved vores ord og levere den første våbenkjortel meget snart.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This is good news indeed, Opol. Our economy is developing very well. Go back to your work now, Opol, and may Satul warm you and all your guild members!
da: Det er en rigtig god nyhed, Opol. Vores økonomi udvikler sig godt. Gå tilbage til dit arbejde nu, Opol, og må Satul være med dig og alle dine lavmedlemmer!

en: Sidolus Seeks Out Jundlina
da: Sidolus opsøger Jundlina

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. Have you considered mining for resources in the mountains around us? We are running short of quartz and diamonds for our buildings. Also, we could use more iron, gold and especially coal. If we find an ample supply of those commodities, we could start producing weapons and tools; this would help enormously. Of course, we would need smelters, a weapon smithy, an armor smithy and a toolsmithy. And maybe even more.
da: Må Satul være med dig, Jundlina. Har du overvejet at minedrift i bjergene omkring os? Vi er ved at løbe tør for kvarts, krystal og diamanter til vores bygninger. Vi kunne også bruge mere jern, guld og specielt kul. Hvis vi finder en rig forsyning af disse varer, så kan vi starte produktionen af våben og værktøjer; dette vil hjælpe os enormt. Selvfølgelig skal vi bruge smelteværker, en våbensmedje, en rustningsmedje og en klejnsmedje. Og måske mere.

en: Jundlina Nods
da: Jundlina nikker

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have considered this, Sidolus. I think it is about time. We will make this a priority for now. You shall get your industry soon!
da: Jeg har overvejet dette, Sidolus. Jeg synes det er på tide. Vi vil opprioritere dette. Du får snart din industri!

en: Jundlina Writes a Letter
da: Jundlina skriver et brev

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have received word that our mining industry started working. Now that we are forging weapons, I will send a letter to Sidolus informing him that it’s time to build a barracks and start recruiting soldiers.
da: Jeg har modtaget besked om, at mineindustrien er begyndt med sit arbejde. Nu da vi smeder våben, vil jeg sende et brev til Sidolus, der informerer ham om at det er tid at bygge en barak og starte rekrutteringen af soldater.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
da: I dag så jeg de første rekrutter samle sig foran den nye barak. Hvis alt går godt, så er de snart uddannet.

en: Jundlina Summons Sidolus
da: Jundlina hidkalder Sidolus

en: Jundlina is Angry
da: Jundlna er vred

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: What is this I hear, Sidolus? I received words about your soldiers misbehaving and bullying the common folk. What is this nonsense all about? They are servants for the common good and must not misuse their powers. This is inexcusable! Explain this, if you will!
da: Hvad er det jeg hører, Sidolus? Jeg har modtaget efterretninger om at dine soldater har dårlig disciplin og generer det almene folk. Hvad går det ud på? De er tjenere af den gode gud og må ikke misbruge deres magt. Dette er utilgiveligt! Forklar dig!

en: Sidolus Seems Contrite
da: Sidolus virker angerfuld

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I agree with you and I have punished the troublemakers severely. But it is very difficult to keep my men quiet: they are bored and have nothing to do. I would like to ramp up their drill. I think more routine in their life would keep them occupied and focused on their duties. I would need a dungeon and a labyrinth for them. I have the plans ready, but I guess they won’t come cheap.
da: Jeg er enig med dig og jeg har straffet ballademagerne hårdt. Men det er meget svært at holde mine mænd i ro: De keder sig, da de intet har at lave. Jeg vil godt have dem i gang. Jeg tror, at mere rutine i deres liv vil holde dem beskæftiget og fokuseret på deres pligter. Jeg skal bruge en fangekælder og en labyrint. Jeg har planerne klar, men det bliver nok ikke helt billigt.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I do not fear the cost and labor as long as it keeps your people at bay. You shall get your buildings. But note that I will not tolerate any rogue soldier; if similar things happen again, I will make you responsible for them. Dismissed.
da: Jeg frygter ikke prisen og arbejdskraften så længe det holder dine mænd i ave. Du får dine bygnigner. Men bemærk at jeg ikke tolererer flere udisciplinerede soldater; hvis jeg hører om lignende episoder, så bliver du gjort ansvarlig for dem. Træd af.

en: Jundlina Received a Letter
da: Jundlina modtog et brev

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I received an invitation from Sidolus. The first day of training in the newly finished labyrinth will be tomorrow. The dungeon is done as well and will start its work soon. I am looking forward to tomorrow; I am very interested in how our soldiers are trained, and I wonder if the additional workload will keep them from bullying the civilian population.
da: Jeg modtog en invitation fra Sidolus. Den første træningsdag i den nybyggede labyrint vil foregå i morgen. Fangekælderen er færdig og træningen starter snart. Jeg glæder mig til i morgen; jeg er meget interesseret i hvordan vores soldater trænes, og om yderligere pligter vil afholde dem fra at chikanere den civile befolkning.

en: Jundlina Considers the Economy
da: Jundlina overvejer økonomien

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: People are complaining about crowded streets and slow transportation. We need to help out our carriers on the roads. I have decided to build a horse farm so that the horses can help with the heavy wares.
da: Folk klager over overbefolkede veje og langsom transport. Vi bør hjælpe vores bærer på vejene. Jeg har besluttet at bygge et stutteri, så hestene kan hjælpe med transport af de tunge varer.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Another way to take load from our roads is to build warehouses. We have claimed the mountain now, it seems a good idea to have a warehouse on the plateau to avoid having to transport everything up and down the slopes.
da: En anden måde at afbelaste vores veje er at bygge varehuse. Vi har erobret bjerget nu. Det virker som en god ide, at have et varehus på plateauet for at undgå at skulle transportere alt op og ned af skråningerne.

en: A Dangerous Discovery
da: En farlig opdagelse

en: Jundlina is in Thought
da: Jundlina er tænksom

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found an old building, destroyed and burned by flames. I am very worried about this discovery. The building is not of any kind I’ve ever seen. It is certainly not designed by any Atlantean architect I’ve ever heard about. The building is crude, the assemblage is sloppy. But the materials are very enduring: the wood used for it seemed to have been burned in a strange way before it was used as building material – it is hard as stone.
da: Vi fandt en gammel bygning, ødelagt og nedbrændt. Jeg er meget bekymret over dette fund. Bygningen ligner ikke noget vi har set før. Den er bestemt ikke designet af en arkitekt fra Atlantis, som jeg har hørt om. Bygningen er rå, samlingen sjusket. Men materialerne er holdbare: Træet ser ud til at være brændt på en mærkelig måde før det blev brugt som byggemateriale - det er hårdt som sten.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: The implications frighten me. Are there others on this island? Where are they then? They work with fire, are they praying to Satul too? Are they friends or foe? And why is the building burned down? Has this island seen war? Is a war being waged on it right now?
da: Implikationerne gør mig frygtsom. Er der andre på øen? Hvor er de? De arbejder med ild, tilbeder de også Satul? Er de ven eller fjende? Og hvorfor er bygningen brændt ned? Har øen set krig? Er krigen i gang nu?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
da: Vi må forbedre vores militære evner. Hvis der er fjender på øen, så må vi være forberedte når vi møder dem. Vi bør også forstærke vores fæstningsanlæg ved vores grænser.

en: Another Building
da: Endnu en bygning

en: Jundlina is Worried
da: Jundlina er bekymret

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found one more building of this strange making. We have yet to see any of its builders. But obviously there has been a community on this island before and obviously it was militarized. I have to check on our military status with my generals. I will not allow that a potential enemy will find us unprepared.
da: Vi fandt endnu en bygning med de samme kendetegn. Vi har endnu ikke sit nogle af dens beboere. Men der har tydeligvis været et samfund på øen før og det var tydeligvis også militariseret. Jeg må gennemgå vores militære status med mine generaler. jeg vil ikke tillade, at en potentiel fjende vil overraske os uforberedte.

en: One More Building
da: En mere bygning

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: And yet another of these buildings. We know now that the tribe that built them once had complete control over the island. But I am no longer so scared of potential enemies. We know so much of this island already and there is no trace of this old economy to be found. I am starting to relax, but I will not let our guard down as we continue to explore this beautiful island. But without obvious dangers, I am feeling very much at home here already.
da: Og endnu en af disse bygninger. Vi ved nu at stammen som har bygget dem engang havde fuldstændig kontrol over øen. Men jeg er ikke længere så bange for potentielle fjender. Vi kender så meget til øen nu og der er ingen stpor af den gamle økonomi. Jeg begynder at slappe af, men vi sænker ikke paraderne, da vi fortsætter med at udforske denne smukke ø. Men uden indlysende farer, føler jeg mig allerede nu godt tilpas her.

en: The Water is Rising!
da: Vandet stiger!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul save us! Lutas is still trying to get to us. A scout informed me that the ocean is rising quickly. We have to reach higher ground and evacuate everybody and as much wares as we can from the headquarters up the mountains. How can we escape?
da: Må Satul redde os! Lutas forsøger stadig at nå os. En spejder har informeret mig om, at havet stiger stærkt. Vi må nå højere områder og evakuere alle og så mange varer vi kan fra hovedkvarterne på bjergene. Hvordan kan vi undslippe?

en: A Young Man Approaches
da: En ung mand nærmer sig

note: TRANSLATORS: Ostur
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Ostur and I construct ships. I have invented a new kind of ship: smaller than those we are used to, but much sturdier. If we build them correctly, I am confident that we can sail a much longer distance with them and maybe escape from Lutas’ influence.
da: Må Satul være med dig, Jundlina. Mit navn er Ostur og jeg konstruerer skibe. Jeg har opfundet en ny slags skibe: Mindre end dem vi er vandt til, men meget mere solide. Hvis vi bygger dem korrekt, er jeg overbevist om, at vi kan sejle en meget længere distance og måske undslippe Lutas' indflydelse.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
da: Ostur, vi har ikke tid. Vandet stiger for hurtigt, og hvis vi bygger skibene på bredden vil de forsvinde i havet før de kan flyde. Jeg frygter, at vi er fortabt!

en: Ostur Seems Confident
da: Ostur ser selvsikker ud

note: TRANSLATORS: Ostur
en: A friend of mine explored the island on his own and he told me of a big lake at the top of the mountain. I suggest we build the ships in this lake and wait until the island drowns beneath us. Then we can sail away. It is a bold plan, but I think it could work.
da: En ven undersøgte øen på egen hånd og han fortalte mig om en stor sø øverst på bjerget. Jeg foreslår at vi bygger skibene i denne sø og venter indtil øen drukner under os. Så kan vi sejle væk. Det er en modig plan, men jeg tror den kan lykkes.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
da: Dit røde hår er et signal fra ildgulden. Jeg stoler på dig og vil støtte din plan. Vores overlevelse ligger nu i dine hænder, Ostur.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Swift now, we need a house for Ostur next to the lake, and we need planks, logs and spidercloth for the construction there. Forget about everything else, we need those wares on top of the mountain before our warehouses are all swallowed by the sea.
da: Hurtigt, vi skal bruge en bygning til Ostur ved siden af søen, og vi skal bruge brædder, træstammer og silketøj til konstruktionen. Glem alt andet, vi skal bruge disse varer på toppen af bjerget før alle vores varehuse bliver slugt af havet.

en: Jundlina is Relieved
da: Jundlina er lettet

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul! Ostur, the young ship builder did it. We have three ships – never have I seen sturdier ones – with enough room to carry all of us and some wares too. And this rescue came just in time: Lutas is about to swallow the rest of this island, the water rises faster by the hour. But we can make our escape now and start over in some country farther away…
da: Hil Satul! Ostur, den unge skibsbygger gjorde det. Vi har tre skibe - aldrig har jeg set mere solide - med nok plads til os alle og også nogle forsyninger. Og redningen kom i sidste øjeblik: Lutas er ved at sluge resten af denne ø, og vandet stiger hurtigere for hver time der går. Men vi kan undslippe nu og begynde forfra i et land længere væk...

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
da: Jeg forventer en lang rejse, men vi vil finde landet Satul til sidst. Det er, hvad jeg har lovet mit folk - og mig selv.

en: Congratulations
da: Tillykke

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
da: Bygning tabt!

en: We lost a building to the ocean!
da: Vi mistede en bygning til havet!
