Widelands - en to el translation catalogue (16 entries)

en: Ensure the supply of building wares
el: Επιβεβαίωσε την παροχή προϊόντων στο κτίριο

en: Supply Building Wares
el: Προμήθευσε προϊόντα για το κτίριο

en: Supply basic building material for your economy:
el: Προμήθευσε βασικά δομικά υλικά για την οικονομία σου:

en: Build a quarry
el: Κατασκεύασε ένα λατομείο

en: Build two woodcutter’s houses
el: Κατασκεύασε δύο σπίτια ξυλοκόπου

en: Build two forester’s houses
el: Κατασκεύασε δύο σπίτια δασοκόμου

en: Build a sawmill
el: Φτιάξτε ένα πριονιστήριο

en: Expand your territory and explore
el: Επέκτεινε την περιοχή σου και εξερεύνησε

en: Expand and Explore
el: Επεκτάσου και εξερεύνησε

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
el: Το νησί είναι τεράστιο και όσο δεν είμαστε σίγουροι ότι είμαστε μόνοι μας, δεν μπορούμε να ησυχάσουμε. Εξερεύνησέ το και κατάκτησέ το, αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να προστατευθούμε από τις απειλές στο νησί και από την Ατλαντίδα.

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
el: Φτιάξτε μια ιχθυοκαλλιέργεια κοντά στον ψαρά, για να εξασφαλίσετε ότι τα ψάρια δεν θα εξαντληθούν

en: Build a toolsmithy
el: Φτιάξτε ένα τορνευτήριο

en: Build a barracks
el: Φτιάξτε έναν στρατώνα

en: The God’s Punishment
el: Η θεϊκή τιμωρία

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
el: Το κτίριο χάθηκε!

en: We lost a building to the ocean!
el: Χάσαμε ένα κτίριο στον ωκεανό!
