Widelands - en to nb translation catalogue (99 entries)

en: Ensure the supply of building wares
nb: Sikre forsyningen av byggevarer

en: Supply Building Wares
nb: Forsyn med byggevarer

en: Supply basic building material for your economy:
nb: Forsyn økonomien med grunnleggende byggevarer:

en: Build a quarry
nb: Bygg et steinbrudd

en: Build two woodcutter’s houses
nb: Bygg to trefelleres hus

en: Build two forester’s houses
nb: Bygg to skogforvalterhus

en: Build a sawmill
nb: Bygg et sagbruk

en: Expand your territory and explore
nb: Utvid territoriet ditt og utforsk øya

en: Expand and Explore
nb: Utvid og utforsk

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
nb: Øya er enorm og så lang at vi ikke er sikre på om vi er alene her, vi kan ikke slappe av. Utforsk og erobre øya, dette er den eneste måten vi kan beskytte oss mot trussler fra øya og fra Atlantis.

en: Build military sites to expand your territory
nb: Bygg militære bygninger for å utvide territoriet ditt

en: Establish a solid food production
nb: Etabler en stødig produksjon av mat

en: Food Production
nb: Matproduksjon

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
nb: Mat er veldig viktig for gruver og militære treningsområdet. Etabler et fungerende matmiljø ved å bygge minst én gård, én svartrotgård og ei mølle. De to meltypene sammen med vann fra en brønn bakes til brød i et bakeri, så bygg et bakeri og en brønn også.

en: The other two important food wares are smoked fish and smoked meat. Raw meat is delivered from a hunter. A fisher gets the fish out of the sea while a fish breeder makes sure that a school of fish does not go extinct by breeding more. Make sure that there are always fish left, otherwise the fish breeder won’t be able to breed new ones. The smoking happens in a smokery, you will need at least two of those.
nb: De andre to viktige matvarene er røkt fisk og røkt kjøtt. Rått kjøtt leveres av en jeger. En fisker fanger fisk fra sjøen mens en fiskeoppdretter passer på at fiskestimen ikke utryddes ved å avle flere. Pass på at det alltid er fisk igjen, ellers kan ikke fiskeoppdretteren avle nye. Maten røykes i et røkeri, som du trenger minst to av.

en: Build a farm and a blackroot farm
nb: Bygg en gård og en svartrotgård

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
nb: Bygg ei mølle for å lage mais- og svartrotmel.

en: Build a well
nb: Bygg en brønn

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
nb: Bygg et bakeri for å bake brød fra maismel, svartrotmel og vann

en: Build a hunter’s house to get raw meat
nb: Bygg et jegerhus for å skaffe rått kjøtt

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
nb: Bygg et fiskerhus nærme vann for å skaffe rå fisk

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
nb: Bygg en fiskeoppdretters hus nær fiskerhuset for å passe på at fisken ikke dør ut

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
nb: Bygg to røkeri for å røyke rått kjøtt og rå fisk

en: Build a spider farm and a weaving mill
nb: Bygg en edderkoppgård og et veveri

en: Spidercloth Production
nb: Edderkopptøy-produksjon

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
nb: Veverne produserer edderkopptøy og kjortler i veveriet.
    Edderkoppsilke er nødvendig for å bygge enkelte bygninger og klær, mens kjortler er uniformer for soldatene. Veveriet behøver gulltråd og edderkoppsilke som råmateriale.
    Edderkoppsilke produseres i Edderkoppgården, gulltråd produseres ut av gull på gullspinneriet

en: Build a weaving mill
nb: Bygg et veveri

en: Build a spider farm
nb: Bygg en edderkoppgård

en: Build a gold spinning mill
nb: Bygg et gullspinneri

en: Build industry and mines
nb: Bygg industri og gruver

en: Industry and Mines
nb: Industri og gruver

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
nb: Jernmalm, gullmalm og kull utvinnes av de respektive gruver. Krystallgruven graver ut kvartz og diamant  – alle disse er dyrebare materialer og meget sjeldne. Det vil utvinnes mengder med Granitt når man leter etter kvartz og diamant.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
nb: Malmen må smeltes i et smelteverk før den kan brukes. De rafinerte materialene brukes så i våpensmia, rustningsmia og verktøysmia.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
nb: Bygg en gruve av hver type. Pass på å sende geologer til fjellene først.

en: Build a smelting works
nb: Bygg et smelteverk

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
nb: Bygg ei rustningsmie og ei våpensmie.

en: Build a toolsmithy
nb: Bygg en verktøysmie

en: Build a barracks
nb: Bygg en brakke

en: Recruiting new soldiers
nb: Rekrutter nye soldater

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
nb: Nå som våpen blir smidd, kan man rekruttere nye soldater. For å gjøre dette, må vi levere spyd og kjortler til brakken. Rekrutter vil komme fra varehuset og få et spyd og en kjortel, samt få grunnleggende trening for å bli en soldat.

en: Build training sites for soldiers
nb: Bygg treningsleirer for soldater

en: Soldier Training Sites
nb: Treningsleirer for soldater

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
nb: Som alle andre stammer, kan Atlanteanerne. også trene soldater: Fangehullet trener angrep – Atlanteanernes hovedegenskap – og labyrinten trener forduftning, helse og forsvar. Gjenstandene produsert av industrien blir brukt til å trene bedre soldater i de to treningsstedene.

en: Build a dungeon and a labyrinth
nb: Bygg et fangehull og en labyrint

en: Build a warehouse and a horse farm
nb: Bygg et varehus og en stall

en: Warehouse and Horse Farm
nb: Varehus og stall

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
nb: fordi ditt veinett blir lengre og mer komplisert, bør du ansette hester til å hjelpe dem som bærer. Hester avles i Stallen og bruker vann og mais. Et varehus vil også hjelpe med å forsikre at ditt transportsystem ikke kollapser.

en: Build a warehouse
nb: Bygg et varehus

en: Build a horse farm
nb: Bygg en stall

en: Build 3 ships to escape from the island
nb: Bygg 3 skip for å flykte fra øyen

en: Escape From the Island
nb: Flykt fra øyen

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
nb: Det er en innsjø øverst på øyen. Bygg tre skip i innsjøen og du kan få muligheten til å redde ditt folk før hele øyen blir slukt av havet.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
nb: Bygg et skipsverft nær en innsjø for å bygge skip

en: Proud to the Death
nb: Stolt til døden

en: Favored by the God
nb: Gudens velsignelse

en: Disgraced Before the God
nb: Vanæret for Gud

en: The God’s Punishment
nb: Gudens straff

en: Uproar and Confusion
nb: Opprør og forvirring

en: The Princess’ Memoir
nb: Prinsessens memoarer

en: Jundlina Writes Down Her Memories
nb: Jundlina skriver ned hennes memoarer

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
nb: Vi forlot Atlantis og seilte mot øst. Vi entret det forbudte hav på den sjette dagen uten å se noen forfølgere fra Atlantis og unngått at Lutas smadret vårt skip. Nå er vi utenfor hans rekkevidde.
    En dag senere, så vi en øy som så ut til å ha en av disse ildsprutende fjellene på seg. Jeg tok dette som et tegn fra ildguden og vi ankret opp på kystlinjen.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
nb: Loftomor og Sidolus ankommer

en: Loftomor Speaks
nb: Loftomor sier

en: Sidolus Speaks
nb: Sidolus sier

en: Jundlina is Satisfied
nb: Jundlina er fornøyd

en: Jundlina’s Memoirs
nb: Jundlinas memoarer

en: Colionder Arrives
nb: Colionder ankommer

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
nb: Måtte Satul varme deg, Jundlina. Kan jeg være til hjelp for deg eller til gud?

en: Jundlina Replies
nb: Jundlina svarer

en: Colionder is in Thought
nb: Colionder er tankefull

en: Jundlina Agrees
nb: Jundlina er enig

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
nb: Dine ord lyder vise, Colionder. Så la gå da.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
nb: Jundlina går igjennom rapportene

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
nb: Det ser ut som våre matproduksjoner er ferdig og alle jobber godt sammen. Det begynner å føles ut som hjemme her.

en: A Man Comes to Jundlina
nb: En mann kommer til Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
nb: Vi tilbyr også å produsere kjortler til unge soldater og gullkjortler til offiserene i byttehandel. Du vil absolutt trenge så fort du vil rekruttere nye soldater.

en: Jundlina Nods
nb: Jundlina nikker

en: Jundlina Writes a Letter
nb: Jundlina skriver et brev

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
nb: I dag så jeg de første rekruttene samle seg foran den nye brakken. Hvis alt går bra, vil de snart få sin trening.

en: Jundlina Summons Sidolus
nb: Jundlina tilkaller Sidolus

en: Jundlina is Angry
nb: Jundlina er sint

en: Jundlina Received a Letter
nb: Jundlina mottok et brev

en: Jundlina Considers the Economy
nb: Jundlina vurderer økonomien

en: A Dangerous Discovery
nb: Et farlig funn

en: Jundlina is in Thought
nb: Jundlina er tankefull

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
nb: Vi må forbedre våre militære kapabiliteter. Hvis det er fiender på øyen, må vi være forberedt når vi møter dem. Vi bør også forsterke befestningene langs våre grenser.

en: Another Building
nb: En annen bygning

en: Jundlina is Worried
nb: Jundlina er bekymret

en: One More Building
nb: En bygning til

en: The Water is Rising!
nb: Vannet stiger!

en: A Young Man Approaches
nb: En ung man kommer

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
nb: Ostur, vi har ikke tid. Vannet stiger for fort, og hvis vi bygger skipene på kysten vil de fordufte i havet før de kan flyte. Jeg frykter vi er fortapt!

en: Ostur Seems Confident
nb: Ostur virker selvsikker

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
nb: Ditt røde hår er et tegn fra ildguden. Jeg stoler på deg og støtter din plan. Vår overlevelse ligger i dine hender nå, Ostur.

en: Jundlina is Relieved
nb: Jundlina er lettet

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
nb: Jeg forventer en lang reise, men vi vil Satuls land til slutt. Det er hva jeg lovet mitt folk. Og meg selv.

en: Congratulations
nb: Gratulerer

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
nb: Mistet en bygning!

en: We lost a building to the ocean!
nb: Vi mistet en bygning til havet!
