Widelands - en to pl translation catalogue (143 entries)

en: Ensure the supply of building wares
pl: Zapewnij dopływ materiałów budowlanych

en: Supply Building Wares
pl: Dostarcz materiały budowlane

en: Supply basic building material for your economy:
pl: Dostarcz podstawowe materiały budowlane swojej gospodarce:

en: Build a quarry
pl: Zbuduj kamieniołom

en: Build two woodcutter’s houses
pl: Zbuduj dwie chaty drwala

en: Build two forester’s houses
pl: Zbuduj dwie leśniczówki

en: Build a sawmill
pl: Zbuduj tartak

en: Expand your territory and explore
pl: Rozszerzaj swoje terytorium i eksploruj wyspę

en: Expand and Explore
pl: Rozszerzaj i eksploruj

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
pl: Wyspa jest wielka i tak długo, jak nie będziemy mieć pewności, że jesteśmy tu sami, nie możemy odpocząć. Jedyną drogą obrony przed zagrożeniami tej wyspy i Atlantydy jest odkrycie i zajęcie jej.

en: Build military sites to expand your territory
pl: Buduj budynki wojskowe, by poszerzyć swoje terytorium

en: Establish a solid food production
pl: Zapewnij solidną produkcję żywności

en: Food Production
pl: Produkcja żywności

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
pl: Żywność jest ważna dla kopalń i miejsc szkolenia armii. Zapewnij dobrze działającą sieć dostarczania żywności budując co najmniej jedną farmę, jedną farmę czarnych korzeni i młyn. Piekarnia z obu rodzajów mąki i wody upiecze chleb, zbuduj więc także piekarnię i studnię.

en: The other two important food wares are smoked fish and smoked meat. Raw meat is delivered from a hunter. A fisher gets the fish out of the sea while a fish breeder makes sure that a school of fish does not go extinct by breeding more. Make sure that there are always fish left, otherwise the fish breeder won’t be able to breed new ones. The smoking happens in a smokery, you will need at least two of those.
pl: Pozostałe dwa ważne towary spożywcze to wędzona ryba i mięso. Surowego mięsa dostarcza myśliwy. Rybak łowi ryby, a hodowca pilnuje, aby nie wyginęły hodując je. Zawsze sprawdzaj, czy są jeszcze jakieś ryby, inaczej hodowla nic nie da. Wędzenie następuje w wędzarni, będziesz potrzebował co najmniej dwóch.

en: Build a farm and a blackroot farm
pl: Zbuduj farmę i farmę czarnych korzeni

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
pl: Zbuduj młyn, aby wytwarzać kaszę kukurydzianą i mąkę korzenną

en: Build a well
pl: Zbuduj studnię

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
pl: Zbuduj piekarnię, aby wypiekać chleb z kaszy kukurydzianej, mąki korzennej i wody

en: Build a hunter’s house to get raw meat
pl: Zbuduj chatę myśliwego, aby zdobywać mięso

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
pl: Zbuduj chatę rybaka niedaleko wody, aby łowić ryby

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
pl: Zbuduj chatę hodowcy ryb, aby upewnić się, że ryby nie wymrą

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
pl: Zbuduj dwie wędzarnie, aby wędzić mięso i ryby

en: Build a spider farm and a weaving mill
pl: Zbuduj fermę pająków i tkalnię

en: Spidercloth Production
pl: Produkcja pajęczej tkaniny

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
pl: Tkacze produkują pajęczą tkaninę i kamizelki w tkalni. Pajęcza tkanina jest potrzebna do budowy niektórych budynków i tkania ubrań, a kamizelki służą żołnierzom za mundury. Tkalnia potrzebuje złotych nici i pajęczego jedwabiu do produkcji. Pajęczy jedwab jest wytwarzany na fermie pająków,zaś złota nić jest wytwarzana przez tkacza złota.

en: Build a weaving mill
pl: Zbuduj tkalnię

en: Build a spider farm
pl: Zbuduj fermę pająków

en: Build a gold spinning mill
pl: Zbuduj tkalnię złota

en: Build industry and mines
pl: Zbuduj podstawy przemysłu i kopalnie

en: Industry and Mines
pl: Przemysł i kopalnie

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
pl: Rudy złota, żelaza i węgiel wydobywane są w odpowiednich kopalniach. Kopalnia kryształów poszukiwać będzie kwarcu i diamentów - bardzo rzadkich, cennych minerałów. W trakcie tych poszukiwań dostarczać ci będzie dużo granitu.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
pl: Rudy muszą być przetopione przed użyciem. Przetworzone materiały używane są w pracowniach zbrojmistrza i płatnerza oraz w warsztacie.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
pl: Zbuduj kopalnię każdego rodzaju. Pamiętaj, by najpierw wysłać w góry geologów.

en: Build a smelting works
pl: Zbuduj hutę

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
pl: Zbuduj zakłady zbrojmistrza i płatnerza

en: Build a toolsmithy
pl: Zbuduj warsztat

en: Build a barracks
pl: Zbuduj koszary

en: Recruiting new soldiers
pl: Werbowanie nowych żołnierzy

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
pl: Teraz, gdy ruszyła produkcja broni, możemy zacząć zaciąg do wojska. W tym celu musimy dostarczyć lekkie trójzęby i tabardy do koszar. Rekruci udadzą się do nich z magazynu i otrzymają po jednym, a także odbędą podstawowe szkolenie.

en: Build training sites for soldiers
pl: Zbuduj obozy szkoleniowe dla żołnierzy

en: Soldier Training Sites
pl: Budynki szkoleniowe

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
pl: Jak wszystkie inne plemiona, Atlantydzi mogą szkolić żołnierzy. Lochy szkolą atak - główny atrybut Atlantów - a labirynt szkoli uniki, zdrowie i obronę. Przedmioty produkowane przez przemysł pomagają w szkoleniu lepszych żołnierzy w tych dwóch miejscach szkoleniowych.

en: Build a dungeon and a labyrinth
pl: Zbuduj podziemia i labirynt

en: Build a warehouse and a horse farm
pl: Zbuduj magazyn i stadninę

en: Warehouse and Horse Farm
pl: Magazyn i stadnina

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
pl: Wraz z rozwojem sieci dróg powinieneś zacząć wykorzystywać konie, aby pomagały tragarzom. Konie rodzą się w stadninie, zużywając wodę i kukurydzę. Magazyny również zapewniają większą wydajność systemu transportu.

en: Build a warehouse
pl: Zbuduj magazyn

en: Build a horse farm
pl: Zbuduj stadninę

en: Build 3 ships to escape from the island
pl: Zbuduj 3 statki, aby uciec z wyspy

en: Escape From the Island
pl: Ucieknij z wyspy

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
pl: Na górze wyspy jest jezioro. Zbuduj trzy statki w tych wodach, a może uda się uratować twoich ludzi, zanim wyspa zostanie całkowicie pochłonięta przez ocean.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
pl: Zbuduj stocznię nieopodal jeziora, aby zacząć budować statki.

en: Proud to the Death
pl: Dumni do śmierci

en: Favored by the God
pl: Ulubieniec boga

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
pl: Na ukrytej i zapomnianej wyspie Atlantydzie, kiedy świat był jeszcze bardzo młody, osiedlił się dumny naród. Rządzony przez dynastię Króla Ajanthula - pierwszego człowieka, któremu bóg morza Lutas pozwolił oddychać ponad poziomem wody - i mędrców, kapłanów zapewniających połączenie z Lutasem, stał się wysoką cywilizacją.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
pl: Ta historia wydarzyła się podczas panowania Króla Askandora, czterdziestego trzeciego następcy Króla Ajanthula. Był dobrym królem, mądrze i przyszłościowo rządzącym Atlantydą. Ale z wiekiem wystraszył się śmierci i rozpoczął poszukiwania nieśmiertelności, mimo ostrzeżeń kapłanów. Niektórzy mówili, że wieczne życie jest tylko dla bogów i poszukiwanie go jest zabronione.

en: Disgraced Before the God
pl: Upokorzony przez bogiem

en: The God’s Punishment
pl: Kara boska

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
pl: Wszystko wydawało się w porządku. Tylko konie zdawały się wyczuwać coś w powietrzu. Nocami szalały i były pełne strachu. Nie potrwało długo, nim Xydra, hodowca koni, odkrył co jest nie tak: poziom morza przed stajnią rósł w zastraszającym tempie.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
pl: Kapłani oddali się medytacji i powód podniesienia wód szybko się wyjawił: bóg Lutas zwątpił w Atlantydów z powodu bezczelności ich króla. Zdecydował odebrać prawa dane Królowi Ajanthulowi i jego dzieciom, wezwał ich więc z powrotem pod powierzchnię morza.

en: Uproar and Confusion
pl: Tumult i chaos

en: Emerging Chaos…
pl: Nastający chaos...

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Guilt-ridden, the king committed suicide. Without a monarch, the people turned to the clerics, but they had no substantial help to offer. Most accepted their fate while others tried to change the god’s mind by offering animals in his temple. But to no avail…
pl: Trapiony wyrzutami sumienia król popełnia samobójstwo. Bez władcy ludzie zwrócili się do kapłanów, ale ci nie mogli udzielić im pomocy. Większość pogodziła się ze swoim losem, inni próbowali wpłynąć na boga, ofiarując mu zwierzęta w świątyni. Bezskutecznie...

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Jundlina, the late king’s daughter and the highest priestess of the god was the most determined cleric. As countless offerings didn’t change the situation, she convinced herself that to soothe the god, an offer of great personal value was needed. So she offered him her most beloved: her husband, the father of her only child.
pl: Jundlina, córka króla i najwyższa kapłanka była najbardziej z nich zdeterminowaną. Ponieważ niezliczone ofiary nic nie dały, wmówiła sobie, że aby przebłagać boga należy złożyć ofiarę o ogromnej osobistej wartości. Poświęciła więc swoją największą miłość - swojego męża, ojca ich jedynego dziecka.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But not even this changed the mind of the god. The water kept on rising. Nearly driven insane by guilt, pain and anger, Jundlina became a heretic: Secretly, she gathered people of the common folk who were not in line with the decision of the clerics to accept the god’s will. Together with them, she set the temple on fire and stole a ship to flee from the god’s influence over Atlantis. This small group started praying to Satul, the fire god and the worst enemy of Lutas.
pl: Ale nawet to nie zmieniło zdania boga. Poziom wody wciąż rósł. Niemal doprowadzona do szaleństwa przez ból, poczucie winy i gniew Jundlina stała się heretykiem: sekretnie gromadziła ludzi nie zgadzających się z opinią kapłanów, aby pogodzić się z losem. Razem z nimi podpaliła świątynię i ukradła statek, aby uciec przed wpływem boga na Atlantydę. Ta mała grupa zaczęła czcić Satula, boga ognia i najgorszego wroga Lutasa.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Leaving the dying Atlantis and their past behind, they started on a quest to find a place sheltered by the fire and protected from the sea.
pl: Pozostawiając umierającą Atlantis i przeszłość za sobą, rozpoczęli wędrówkę w poszukiwaniu miejsca chronionego przed morzem przez ogień.

en: The Princess’ Memoir
pl: Wspomnienia księżniczki

en: Jundlina Writes Down Her Memories
pl: Jundlina zapisuje wspomnienia

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
pl: Opuściliśmy Atlantydę i pożeglowaliśmy na wschód. Wpłynęliśmy na zakazane morza szóstego dnia, nie widząc wciąż żadnego pościgu z Atlantydy ani nie tracąc statku przez Lutasa. Teraz jesteśmy poza jego zasięgiem. Dzień później zobaczyliśmy wyspę, która miała jedną z gór plujących ogniem. Odczytując to jako znak od boga ognia, wylądowaliśmy na jej wybrzeżu.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We spent the last week building two watchtowers on the mountains close to our landing area; and, of course, a hall for us all. We have very talented constructors in our group – still, the buildings do not match the art we had on Atlantis. I hope they will withstand the next rain. At least, the towers will warn us if a ship from Atlantis follows us and if the island is inhabited, we will see attackers a long time before they arrive.
pl: Spędziliśmy ostatni tydzień na budowie dwóch wież obserwacyjnych na górach niedaleko miejsca lądowania; i, oczywiście, schronienia dla nas wszystkich. Mamy bardzo uzdolnionych budowniczych, jednak budynki nie mogą się równać z tymi na Atlantydzie. Mam nadzieję, że wytrzymają następny deszcz. Przynajmniej wieże ostrzegą nas, jeśli podążą za nami statki z Atlantydy, a jeśli wyspa jest zamieszkana, ujrzymy zagrożenie na długo przed jego przybyciem.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have established ourselves on this island. The next step is now to make it a home. I reckon we need to establish a sustainable economy and to explore our surroundings. I called for specialists and will follow their advice.
pl: Zbudowaliśmy przyczółek na tej wyspie. Następnym krokiem jest uczynienie jej domem. Musimy zapewnić sobie samowystarczalną gospodarkę i zbadać okolicę. Zwołałam specjalistów i podążę za ich radą.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
pl: Loftomor i Sidolus przybywają

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you both. Loftomor, you have been the island’s most renowned architect. Sidolus, you are a seasoned warrior and strategist. I have called you before me to seek your counsel: what needs to be done to make this our new home?
pl: Niech Satul was ogrzewa. Loftomorze, jesteś znanym i cenionym architektem. Sidolusie, ty jesteś doświadczonym wojownikiem i strategiem. Wezwałam was tutaj, aby zaczerpnąć rady. Co musimy zrobić, aby to miejsce stało się naszym nowym domem?

en: Loftomor Speaks
pl: Loftomor mówi

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! The most important things for building a settlement are the building materials. There are some trees here, so we should build housings for some woodcutters and of course also for foresters, so we will not run out of trees. Oh, and we mustn’t forget the sawmill, for most buildings can’t be made out of logs alone. Stronger buildings also need granite, but there is plenty to the north-east of here; we just need to build a quarry, and my stonemasons will go to work promptly.
pl: Niech cię Satul ogrzewa, Jundlino! Najważniejsze dla zbudowania osady są materiały budowlane. Jest tutaj parę drzew, powinnyśmy więc zbudować domy dla drwali i oczywiście dla leśniczych, aby nie skończyły się nam drzewa. I nie możemy zapomnieć o tartaku, większość budynków nie może być zbudowana ze zwykłych pni. Mocniejsze budynki potrzebują kamienia, ale jest go dużo na północny wschód stąd; musimy tylko zbudować kamieniołom, a moi kamieniarze natychmiast ruszą do pracy.

en: Sidolus Speaks
pl: Sidolus mówi

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I agree with what Loftomor proposes. We need a good supply of building materials for we have to expand our territory swiftly. I will not feel safe on this island as long as we have not seen all its shores. I brought plenty of good men from Atlantis. The military might is available. We only need some housing to live in.
pl: Niech cię Satul ogrzewa, Jundlino! Zgadzam się z propozycją Loftomora. Potrzebujemy solidnych dostaw materiałów budowlanych, jeśli mamy szybko rozszerzać nasze terytorium. Nie będę się tutaj czuł bezpiecznie, dopóki nie zobaczę wszystkich brzegów wyspy. Z Atlantydy przybyło wielu dobrych ludzi. Mamy z kogo robić żołnierzy. Potrzebujemy dla nich tylko placówek.

en: Jundlina is Satisfied
pl: Jundlina jest zadowolona

en: Jundlina’s Memoirs
pl: Dzienniki Jundliny

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Our building infrastructure is finished and I spent some days making sure that everybody is working well together. Now, there are other pressing matters. I called Colionder, my personal cook, before me to get his help with sorting some things out.
pl: Infrastruktura budowlana jest ukończona, spędziłam też kilka dni upewniając się, że wszyscy zgodnie razem pracują. Musimy zająć się jeszcze paroma innymi kwestiami - wezwałam Coliondra, mojego osobistego kucharza, aby pomógł mi uporządkować kilka spraw.

en: Colionder Arrives
pl: Colionder przybywa

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
pl: Niech cię Satul ogrzewa, Jundlino. Mogę coś zrobić dla ciebie lub boga?

en: Jundlina Replies
pl: Jundlina odpowiada

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Colionder. Yes, I wondered if there is a way that we could centralize our food production. We lose a lot of productivity because our people are accustomed to making their own food. I feel if we could split responsibilities, it would be better for us all. I want your thoughts on this.
pl: Niech Satul ogrzewa i ciebie, Coliondrze. Zastanawiałam się, czy nie ma sposobu, aby skupić produkcję żywności w jednym miejscu. Tracimy mnóstwo czasu, ponieważ lud jest przywykły do samodzielnego przygotowywania jedzenia. Wydaje mi się, że jeśli podzielilibyśmy się obowiązkami, dla wszystkich byłoby lepiej. Co o tym myślisz?

en: Colionder is in Thought
pl: Colionder zastanawia się

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Ahh, but I think this is impossible to change. The preparing and eating of food is something deeply ingrained in us Atlanteans – it is a ceremony that we just need for our well-being. So I guess we cannot take this away from the individuals completely.
pl: Hmm, myślę, że to niewykonalne. Samodzielne przygotowywanie jedzenia to głęboko zakorzeniona w Atlantydach tradycja - ceremonia, potrzebna do dobrego samopoczucia. Myślę, że nie możemy tego całkiem odebrać ludowi.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: But we might find a compromise in between: for me, making bread is a troublesome task. Grinding the blackroots and corn to flour and then baking the bread is tedious and boring; I feel a more industrial approach would be helpful here. I for one would love to just have fresh bread delivered to my house every day.
pl: Ale możemy znaleźć kompromis. Dla mnie, pieczenie chleba to męczące zadanie - mielenie korzeni i kukurydzy i późniejsze wypiekanie to nudna i żmudna robota; przydałoby się tu bardziej przemysłowe podejście. Osobiście chciałbym, żeby dostarczano mi po prostu codziennie na próg domu świeży chleb.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Oooh and even more important: the smoking of fish and meat to cleanse them and improve their taste is terrible. My house is full of smoke and stinks for weeks afterwards. Don’t you think that this could be done in a special building where the side effects do not matter? I think those two things would be accepted by the people and would reduce the cooking time without taking away the ritual.
pl: A nawet gorsze jest wędzenie ryb i mięsa, żeby poprawić ich smak i czystość. Mój dom jest po nim zawsze pełen dymu i cuchnie tygodniami. Nie sądzisz, że wykonywanie tego w specjalnym budynku, gdzie efekty uboczne nie mają znaczenia, byłoby lepsze? Te dwie rzeczy zostałyby zaakceptowane przez ludzi i skróciłyby czas gotowania, bez odbierania ceremonii.

en: Jundlina Agrees
pl: Jundlina się zgadza

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
pl: Twoje słowa brzmią mądrze, Coliondrze. Niech tak będzie.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
pl: Jundlina przegląda raporty

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
pl: Wygląda na to, że produkcja żywności jest zapewniona i wszyscy świetnie ze sobą współpracują. Naprawdę zaczynam się tu czuć jak w domu.

en: A Man Comes to Jundlina
pl: Mężczyzna podchodzi do Jundliny

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Opol, and I am the highest weaver of the guild abandoning Atlantis and Lutas with you. I come with sad news indeed: we have no more spidercloth. Not a single piece is to be found in our warehouses. Could you not help the weavers’ guild by arranging the building of a weaving mill and a spider farm? The spiders deliver the finest silk and we will produce the finest spidercloth from it.
pl: Niech Satul cię ogrzewa, Jundlino. Nazywam się Opol i jestem najwyższym tkaczem gildii opuszczającej z tobą Atlantydę i Lutasa. Przychodzę ze złymi wieściami: nie mamy więcej pajęczej tkaniny. W magazynach nie zostało ani kawałka. Nie mogłabyś pomóc gildii tkaczy rozkazując budowę tkalni i fermy pająków? Pająki dostarczają najlepszych włókien, a my wytworzymy z nich wyśmienite tkaniny.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
pl: Możemy również szyć tabardy dla młodych żołnierzy i pozłacane tabardy dla oficerów. Na pewno będziesz ich potrzebować rekrutując nowych żołnierzy.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand your urgency. Your suggestion sounds fair to me, I will build your weaving mill and spider farm. I will also build a gold spinning mill so that the golden tabards you make will not be golden by name alone.
pl: Niech Satul ogrzewa i ciebie, Opolu. Chciałam zostawić produkcję tkaniny na później, ale rozumiem twój pośpiech. Twoja propozycja brzmi dobrze, zbuduję dla was tkalnię i fermę pająków. Zbuduję również tkalnię złota, żeby złote tabardy, które wytwarzacie, nie były złote tylko z nazwy.

en: Opol Seeks Out Jundlina
pl: Opol szuka Jundliny

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina! The weaving mill, gold spinning mill and spider farm buildings are complete and are starting their work at this very moment. The weavers’ guild is very grateful for your support and we will stand by our word and deliver the first tabard very soon.
pl: Niech cię Satul ogrzewa, Jundlino! Tkalnia, tkacz złota i ferma pająków są gotowe i właśnie rozpoczynają swoją pracę. Gildia tkaczy jest bardzo wdzięczna za twoją pomoc i dotrzyma słowa, dostarczając niebawem pierwszy tabard.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This is good news indeed, Opol. Our economy is developing very well. Go back to your work now, Opol, and may Satul warm you and all your guild members!
pl: To niewątpliwie dobra wiadomość, Opolu. Nasza gospodarka dobrze się rozwija. Powróć teraz do pracy, i niech Satul ogrzewa ciebie i członków twojej gildii!

en: Sidolus Seeks Out Jundlina
pl: Sidolus szuka Jundliny

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. Have you considered mining for resources in the mountains around us? We are running short of quartz and diamonds for our buildings. Also, we could use more iron, gold and especially coal. If we find an ample supply of those commodities, we could start producing weapons and tools; this would help enormously. Of course, we would need smelters, a weapon smithy, an armor smithy and a toolsmithy. And maybe even more.
pl: Niech cię Satul ogrzewa, Jundlino. Zastanawiałaś się nad wydobyciem surowców w górach niedaleko nas? Kończą się nam kwarc i diamenty dla naszych budynków. Przydałoby się też więcej żelaza, złota, a zwłaszcza węgla. Jeśli zapewnimy stabilną dostawę tych surowców, moglibyśmy rozpocząć produkcję broni i narzędzi; to bardzo by pomogło. Potrzebowalibyśmy oczywiście hutników, warsztatu, oraz zakładów płatnerza i zbrojmistrza. A może nawet więcej.

en: Jundlina Nods
pl: Jundlina potakuje

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have considered this, Sidolus. I think it is about time. We will make this a priority for now. You shall get your industry soon!
pl: Zastanawiałam się nad tym, Sidolusie. Myślę, że nadszedł odpowiedni czas. Od teraz to będzie nasz priorytet. Wkrótce powrócisz do swojej branży!

en: Jundlina Writes a Letter
pl: Jundlina pisze list

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have received word that our mining industry started working. Now that we are forging weapons, I will send a letter to Sidolus informing him that it’s time to build a barracks and start recruiting soldiers.
pl: Otrzymałam wieści, że zaczęliśmy wydobycie i obróbkę metali. Teraz, gdy wykuwamy broń, wyślę list do Sidolusa, że już czas zbudować koszary i zacząć zaciąg do wojska.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
pl: Ujrzałam dziś pierwszych rekrutów zebranych wokół ich nowych koszar. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, już wkrótce odbędą szkolenie.

en: Jundlina Summons Sidolus
pl: Jundlina wzywa Sidolusa

en: Jundlina is Angry
pl: Jundlina jest zła

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: What is this I hear, Sidolus? I received words about your soldiers misbehaving and bullying the common folk. What is this nonsense all about? They are servants for the common good and must not misuse their powers. This is inexcusable! Explain this, if you will!
pl: Co ja słyszę, Sidolusie? Dochodzą mnie słuchy o twoich żołnierzach zachowujących się niegodnie i straszących naszych ludzi. O co w tym chodzi? Maja służyć wspólnemu dobru i nie można im pozwolić nadużywać władzy. To niewybaczalne! Wytłumacz to, jeśli potrafisz!

en: Sidolus Seems Contrite
pl: Sidolus wydaje się skruszony

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I agree with you and I have punished the troublemakers severely. But it is very difficult to keep my men quiet: they are bored and have nothing to do. I would like to ramp up their drill. I think more routine in their life would keep them occupied and focused on their duties. I would need a dungeon and a labyrinth for them. I have the plans ready, but I guess they won’t come cheap.
pl: Zgadzam się z tobą i surowo ukarałem buntowników. Ale bardzo ciężko utrzymać moich ludzi w ryzach; są znudzeni i nie mają co robić. Chciałbym trochę nad nimi popracować. Więcej działania da im zajęcie i ułatwi skupienie na obowiązkach. Potrzebuję do tego podziemi i labiryntu. Opracowałem już plany, ale koszty będą dość duże.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I do not fear the cost and labor as long as it keeps your people at bay. You shall get your buildings. But note that I will not tolerate any rogue soldier; if similar things happen again, I will make you responsible for them. Dismissed.
pl: Nie boję się kosztów i pracy, o ile to uspokoi twoich ludzi. Dostaniesz budynki, których potrzebujesz. Ale pamiętaj, że nie będę tolerowała żadnego buntu. Jeśli coś podobnego znów się zdarzy, ty będziesz odpowiedzialny. Możesz odejść.

en: Jundlina Received a Letter
pl: Jundlina otrzymała list

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I received an invitation from Sidolus. The first day of training in the newly finished labyrinth will be tomorrow. The dungeon is done as well and will start its work soon. I am looking forward to tomorrow; I am very interested in how our soldiers are trained, and I wonder if the additional workload will keep them from bullying the civilian population.
pl: Otrzymałam zaproszenie od Sidolusa. Jutro jest pierwszy dzień treningu w nowym labiryncie. Podziemia także są ukończone i niedługo zaczną pracę. Nie mogę się doczekać kolejnego dnia; strasznie interesuje mnie, jak nasze wojska są szkolone i zastanawiam się, czy to powstrzyma je przed terroryzowaniem cywili.

en: Jundlina Considers the Economy
pl: Jundlina zastanawia się nad gospodarką

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: People are complaining about crowded streets and slow transportation. We need to help out our carriers on the roads. I have decided to build a horse farm so that the horses can help with the heavy wares.
pl: Ludzie narzekają na zatłoczone ulice i wolny transport. Musimy pomóc tragarzom na drogach. Zdecydowałam zbudować stadninę, aby w przenoszeniu ciężkich towarów mogły pomagać konie.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Another way to take load from our roads is to build warehouses. We have claimed the mountain now, it seems a good idea to have a warehouse on the plateau to avoid having to transport everything up and down the slopes.
pl: Inną metodą na odciążenie dróg jest budowanie magazynów. Zajęliśmy górę, wydaje się dobrym pomysłem zbudowanie na szczycie magazynu, aby nie nosić wszystkiego w górę i w dół.

en: A Dangerous Discovery
pl: Groźne znalezisko

en: Jundlina is in Thought
pl: Jundlina jest zamyślona

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found an old building, destroyed and burned by flames. I am very worried about this discovery. The building is not of any kind I’ve ever seen. It is certainly not designed by any Atlantean architect I’ve ever heard about. The building is crude, the assemblage is sloppy. But the materials are very enduring: the wood used for it seemed to have been burned in a strange way before it was used as building material – it is hard as stone.
pl: Znaleźliśmy stary budynek, zniszczony przez płomienie. Bardzo mnie to martwi. Nie był podobny do żadnego, jakie kiedykolwiek widziałam. Na pewno nie był projektowany przez architekta Atlantydów. Był prosty, surowy, niechlujnie zbudowany. Ale materiał jest bardzo wytrzymały: drewno użyte do budowy wyglądało na palone w dziwny sposób przed użyciem jako budulec - jest twarde jak skała.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: The implications frighten me. Are there others on this island? Where are they then? They work with fire, are they praying to Satul too? Are they friends or foe? And why is the building burned down? Has this island seen war? Is a war being waged on it right now?
pl: Wnioski mnie przerażają. Czy są inni na tej wyspie? Jeśli tak, to gdzie? Pracują ogniem, czy więc chwalą też Satula? Czy są przyjaźni czy wrodzy? Czemu ten budynek jest spalony? Może na tej wyspie trwała wojna, a może właśnie teraz jest prowadzona?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
pl: Musimy wzmocnić swoje siły wojskowe. Jeśli są tu wrogowie, musimy być przygotowani na ich spotkanie. Musimy też wzmocnić ochronę naszych granic.

en: Another Building
pl: Kolejny budynek

en: Jundlina is Worried
pl: Jundlina się niepokoi

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found one more building of this strange making. We have yet to see any of its builders. But obviously there has been a community on this island before and obviously it was militarized. I have to check on our military status with my generals. I will not allow that a potential enemy will find us unprepared.
pl: Znaleźliśmy jeszcze jeden taki dziwny budynek. Jeszcze nie spotkaliśmy jednak budowniczych. Ale oczywista jest obecność innej kultury na tej wyspie i na pewno są uzbrojeni. Muszę sprawdzić nasz stan wojskowy z generałami. Nie pozwolę, by jakikolwiek wróg zastał nas nieprzygotowanych do walki.

en: One More Building
pl: Jeszcze jeden budynek

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: And yet another of these buildings. We know now that the tribe that built them once had complete control over the island. But I am no longer so scared of potential enemies. We know so much of this island already and there is no trace of this old economy to be found. I am starting to relax, but I will not let our guard down as we continue to explore this beautiful island. But without obvious dangers, I am feeling very much at home here already.
pl: Kolejny budynek. Wiemy teraz, że lud, który je zbudował, miał kiedyś całkowitą władzę nad wyspą. Ale nie boję się już potencjalnych wrogów. Wiemy o tej wyspie bardzo dużo, a nigdzie nie znaleźliśmy śladów dawnej gospodarki. Zaczynam się odprężać, ale nie tracę czujności - będziemy dalej badać wyspę. Mimo to dzięki brakowi otwartych zagrożeń zaczynam czuć się na tej pięknej wyspie jak w domu.

en: The Water is Rising!
pl: Woda się podnosi!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul save us! Lutas is still trying to get to us. A scout informed me that the ocean is rising quickly. We have to reach higher ground and evacuate everybody and as much wares as we can from the headquarters up the mountains. How can we escape?
pl: Zachowaj nas, Satulu! Lutas ciągle próbuje nas dostać. Zwiadowca doniósł mi, że ocean raptownie się podnosi. Musimy dostać się wyżej i ewakuować ludzi oraz towary w góry. Jak mamy stąd uciec?

en: A Young Man Approaches
pl: Podchodzi młody mężczyzna

note: TRANSLATORS: Ostur
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Ostur and I construct ships. I have invented a new kind of ship: smaller than those we are used to, but much sturdier. If we build them correctly, I am confident that we can sail a much longer distance with them and maybe escape from Lutas’ influence.
pl: Niech cię Satul ogrzewa, Jundlino. Nazywam się Ostur i jestem budowniczym statków. Wynalazłem nowy rodzaj okrętu - mniejszy od tych, do których przywykliśmy, ale o wiele wytrzymalszy. Jeśli zbudujemy je jak trzeba, na pewno uda się nam uciec o wiele dalej, może nawet poza wpływ Lutasa.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
pl: Osturze, nie mamy czasu. Woda podnosi się zbyt wysoko, a jeśli będziemy budować statki na wybrzeżu, znikną w morzu zanim będą mogły się unieść. Jesteśmy zgubieni!

en: Ostur Seems Confident
pl: Ostur wydaje się pewny

note: TRANSLATORS: Ostur
en: A friend of mine explored the island on his own and he told me of a big lake at the top of the mountain. I suggest we build the ships in this lake and wait until the island drowns beneath us. Then we can sail away. It is a bold plan, but I think it could work.
pl: Mój przyjaciel wędrował po wyspie i powiedział mi, że na szczycie góry jest duże jezioro. Zbudujmy na nim statki i poczekajmy, aż wyspa poniżej nas zostanie zatopiona. Wtedy będziemy mogli odpłynąć. To ryzykowny plan, ale może zadziałać.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
pl: Twoje rude włosy to znak od boga ognia. Zaufam ci i będę wspierać twój plan. Nasz los jest w twoich rękach, Osturze.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Swift now, we need a house for Ostur next to the lake, and we need planks, logs and spidercloth for the construction there. Forget about everything else, we need those wares on top of the mountain before our warehouses are all swallowed by the sea.
pl: Teraz szybko, musimy zbudować dom dla Ostura przy jeziorze. Potrzebujemy desek, pni i pajęczej tkaniny na budowę. Zapomnijcie o wszystkim innym, potrzebujemy tych towarów zanim magazyny pochłonie morze.

en: Jundlina is Relieved
pl: Jundlina odczuwa ulgę

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul! Ostur, the young ship builder did it. We have three ships – never have I seen sturdier ones – with enough room to carry all of us and some wares too. And this rescue came just in time: Lutas is about to swallow the rest of this island, the water rises faster by the hour. But we can make our escape now and start over in some country farther away…
pl: Chwała Satulowi! Ostur, młody budowniczy statku, dokonał tego. Mamy trzy statki - nigdy nie widziałam solidniejszych - i dostatecznie dużo miejsca, żeby zabrać nas wszystkich i trochę towaru. Pomóc nadeszła w samą porę: Lutas zaraz pochłonie resztę wyspy, woda podnosi się coraz szybciej z godziny na godzinę. Ale teraz możemy uciec i zacząć wszystko od nowa w jakimś jeszcze bardziej odległym kraju...

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
pl: Przed nami długa podróż, ale w końcu znajdziemy kraj Satula. Obiecałam to moim ludziom. I sobie równeż.

en: Congratulations
pl: Gratulacje!

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
pl: Budynek stracony!

en: We lost a building to the ocean!
pl: Ocean zabrał nam budynek!
