Widelands - en to pt_BR translation catalogue (143 entries)

en: Ensure the supply of building wares
pt_BR: Garanta o fornecimento de materiais de construção.

en: Supply Building Wares
pt_BR: Fornecimento de materiais de construção

en: Supply basic building material for your economy:
pt_BR: Fornecimento básico de material de construção para sua economia:

en: Build a quarry
pt_BR: Construa uma pedreira

en: Build two woodcutter’s houses
pt_BR: Construa duas casas de lenhadores

en: Build two forester’s houses
pt_BR: Construa duas casas de reflorestadores

en: Build a sawmill
pt_BR: Construa uma serraria

en: Expand your territory and explore
pt_BR: Expanda seu território e explore a ilha

en: Expand and Explore
pt_BR: Expandir e Explorar

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
pt_BR: A ilha é enorme e enquanto não tivermos certeza de estarmos sozinhos aqui, não podemos relaxar. Explore e conquiste-a, esta é a única maneira de nos proteger de ameaças na ilha e dos Atlantes.

en: Build military sites to expand your territory
pt_BR: Construa instalações militares para expandir o seu território

en: Establish a solid food production
pt_BR: Estabelece um circuito sólido para a produção de comida

en: Food Production
pt_BR: Produção de Comida

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
pt_BR: Comida é muito importante para as minas e áreas de treinamento militar. Estabeleça uma boa produção de alimentos construindo ao menos uma fazenda, uma fazenda de raiz escura e um moinho. Os dois tipos de farinha adicionados à água cozinhará pão nas padarias, portanto construa um poço e uma padaria.

en: The other two important food wares are smoked fish and smoked meat. Raw meat is delivered from a hunter. A fisher gets the fish out of the sea while a fish breeder makes sure that a school of fish does not go extinct by breeding more. Make sure that there are always fish left, otherwise the fish breeder won’t be able to breed new ones. The smoking happens in a smokery, you will need at least two of those.
pt_BR: As outras duas importantes fontes alimentares são peixe e carne defumada. Carne crua é fornecida pelos caçadores. Os pescadores pescam peixes no mar enquanto o piscicultor garante que os peixes não serão extintos. Garanta que sempre haja peixe sobrando, do contrário o piscicultor não po- derá procriá-los. A defumação ocorre na defumaria, você precisará de ao menos duas delas.

en: Build a farm and a blackroot farm
pt_BR: Construa uma fazenda e uma fazenda de raiz escura

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
pt_BR: Construa um moinho para fazer farinha de milho e farinha de raiz escura

en: Build a well
pt_BR: Construa um poço

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
pt_BR: Construa uma padaria para assar pães com farinha de milho, farinha de raiz escura e água

en: Build a hunter’s house to get raw meat
pt_BR: Construa uma casa de caçador para conseguir carne

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
pt_BR: Construa uma casa de pescador perto da água para conseguir peixe

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
pt_BR: Construa um casa de piscicultor perto do pescador para garantir que os peixes não acabem

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
pt_BR: Construa duas defumarias para defumar peixe e carne

en: Build a spider farm and a weaving mill
pt_BR: Construai uma Criação de aranhas e uma Tecelagem

en: Spidercloth Production
pt_BR: Produção de tecido

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
pt_BR: Os tecelões produzem tecidos e tabardos na tecelagem. Tecido é necessário para a construção de alguns edifícios e vestuário, enquanto mantos são os uniformes dos soldados. A tecelagem necessita de fio de ouro e teia de aranha como matéria-prima. A teia de aranha é produzida pela fazenda de aranhas, enquanto o fio de ouro é produzido pela fábrica de fiação de ouro.

en: Build a weaving mill
pt_BR: Construa uma fábrica de tecelagem

en: Build a spider farm
pt_BR: Construa uma criação de aranhas

en: Build a gold spinning mill
pt_BR: Construa uma fábrica de fiação de ouro

en: Build industry and mines
pt_BR: Construa indústrias e minas

en: Industry and Mines
pt_BR: Indústrias e minas

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
pt_BR: Minério de ferro, de ouro e carvão são minerados em suas respectivas minas. A mina de cristal produz quartzo e diamantes – ambos materiais preciosos e encontrados muito raramente. Irá obter-se muito granito na busca por esses materiais.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
pt_BR: Os metais precisam ser derretidos na fundição antes de poderem ser usados. Depois de derretidos, são usados na fabricação de armas, de armaduras e ferramentas.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
pt_BR: Construa uma mina de cada tipo. Mande um geólogo à montanha antes.

en: Build a smelting works
pt_BR: Construa uma casa de fundição

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
pt_BR: Construa uma ferraria de armas e uma de armaduras

en: Build a toolsmithy
pt_BR: Construa uma ferraria

en: Build a barracks
pt_BR: Construa um quartel

en: Recruiting new soldiers
pt_BR: Recrutando novos soldados

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
pt_BR: Agora que as armas estão sendo forjadas, novos soldados podem ser recrutados. Para isso, precisaremos entregar tridentes leves e tabardas ao quartel. Recrutas virão do Armazém e receberão, cada um deles, algum treinamento básico para tornar-se um soldado.

en: Build training sites for soldiers
pt_BR: Construa centros de formação para soldados

en: Soldier Training Sites
pt_BR: Centro de formação para soldados

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
pt_BR: Como todas as outras tribos, os Atlantes também são aptos para treinar soldados: a caverna treina ataque – o maior atributo dos Atlantes – e o labirinto treina evasão, saúde e defesa. Estes itens produzidos pela indústria são usados para treinar melhor os soldados nos dois centros de treinamento.

en: Build a dungeon and a labyrinth
pt_BR: Construa uma caverna e um Labirinto

en: Build a warehouse and a horse farm
pt_BR: Construa um armazém e uma fazenda de cavalos

en: Warehouse and Horse Farm
pt_BR: Armazém e Fazenda de Cavalos

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
pt_BR: À medida que a tua rede de estradas se torna maior e mais complicada, deves empregar cavalos para ajudar os teus carregadores. Os cavalos são criados nos haras usando água e milho. Um armazém também irá assegurar que o teu sistema de transportes não entre em colapso.

en: Build a warehouse
pt_BR: Construa um armazém

en: Build a horse farm
pt_BR: Construa uma fazenda de cavalos

en: Build 3 ships to escape from the island
pt_BR: Construa 3 navios para escapar desta ilha

en: Escape From the Island
pt_BR: Fuja da ilha

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
pt_BR: Há um lago no topo da ilha. Construa 3 barcos nestas águas e talvez você possa salvar seu povo quando a ilha for completamente engolida pelo oceano.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
pt_BR: Construa um estaleiro perto do lago para construir os barcos

en: Proud to the Death
pt_BR: Orgulhoso até a morte.

en: Favored by the God
pt_BR: Favorecidos por Deus

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
pt_BR: Na escondida e perdida ilha de Atlântida, uma orgulhosa tribo se estabeleceu desde que o Mundo era muito novo. Governado pelos descendentes do Rei Ajanthul - o primeiro humano a receber do Deus do Mar Lutas o poder de respirar acima do nível do mar - e os sábios clérigos, que providenciaram a ligação com Lutas, eles prosperaram e se tornaram civilizados.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
pt_BR: Esta história ocorre durante o reinado do Rei Askandor, o 43º sucessor do Rei Ajanthul. Ele foi um bom Rei, governando Atlântida com sabedoria e previdência. Mas com os anos, ele se tornou temente à morte e assim passou a procurar por cura para a morte mesmo que a maioria dos clérigos o tenham avisado. Alguns lhe disseram que vida eterna é apenas para os Deuses, e buscá-la era proibido.

en: Disgraced Before the God
pt_BR: Desonrado Antes de Deus

en: The God’s Punishment
pt_BR: A punição Divina

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
pt_BR: Mas tudo parecia bem. Apenas os cavalos pareciam pressentir algum perigo. À noite, eles pareciam loucos e aterrorizados. Não demorou muito para que nosso domador Xydra descobrisse o que havia de errado com eles: o nível do mar em frente ao estábulo estava subindo cada dia mais depressa.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
pt_BR: Os clérigos entraram em meditação e a razão para a aumento do nível do mar foi rapidamente encontrado: o Deus Lutas havia perdido a fé nos Atlantes pela ousadia do seu Rei. Ele decidiu retirar os direitos dados ao Rei Ajanthul e seus filhos. Então, chamou-os novamente para debaixo do mar.

en: Uproar and Confusion
pt_BR: Tumulto e confusão

en: Emerging Chaos…
pt_BR: Caos emergente...

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Guilt-ridden, the king committed suicide. Without a monarch, the people turned to the clerics, but they had no substantial help to offer. Most accepted their fate while others tried to change the god’s mind by offering animals in his temple. But to no avail…
pt_BR: Levado pela culpa, o Rei cometeu suicídio. Sem um monarca o povo voltou-se para os clérigos, que, contudo, não poderiam oferecer ajuda substancial. A maior parte do povo aceitou seu destino enquanto outros tentaram mudar a opinião do Deus ao oferecer animais em seu templo. Mas foi inútil...

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Jundlina, the late king’s daughter and the highest priestess of the god was the most determined cleric. As countless offerings didn’t change the situation, she convinced herself that to soothe the god, an offer of great personal value was needed. So she offered him her most beloved: her husband, the father of her only child.
pt_BR: Jundlina, filha do falecido Rei e alta sacerdotisa era a clériga mais determinada. Como inúmeras oferendas não mudaram a situação, ela se convenceu que para agradar o Deus, uma oferenda de grande valor pessoal era necessária. Então ela ofereceu seu maior amor: seu esposo, pai de seu único filho.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But not even this changed the mind of the god. The water kept on rising. Nearly driven insane by guilt, pain and anger, Jundlina became a heretic: Secretly, she gathered people of the common folk who were not in line with the decision of the clerics to accept the god’s will. Together with them, she set the temple on fire and stole a ship to flee from the god’s influence over Atlantis. This small group started praying to Satul, the fire god and the worst enemy of Lutas.
pt_BR: Mas nem isto mudou a mente de Deus. A água continuou subindo. Quase enlouquecendo de culpa, dor e raiva, Jundila virou herege:<br> secretamente, reuniu os gentis que não estavam de acordo com a decisão dos clérigos de aceitar a vontade divina. Junto com eles, ela pôs fogo no templo e roubou um navio para fugir da influência do Deus Atlante. Este pequeno grupo passou a adorar Satul, o Deus do fogo e maior inimigo de Lutas.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Leaving the dying Atlantis and their past behind, they started on a quest to find a place sheltered by the fire and protected from the sea.
pt_BR: Ao deixar a moribunda Atlântida e seu passado para trás, eles iniciaram uma busca por um lugar abrigado pelo fogo e protegido do mar.

en: The Princess’ Memoir
pt_BR: As memórias da princesa

en: Jundlina Writes Down Her Memories
pt_BR: Jundlina escreve suas memórias

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
pt_BR: Deixamos Atlântida e navegamos leste. Entramos o mar proibido no sexto dia sem notarmos qualquer perseguição de Atlântida e sem que Lutas esmagasse nosso barco. Agora estamos fora do seu alcance. Um dia depois, avistamos uma ilha que parece ter uma destas montanhas que cospem fogo. Decretei isto como um sinal do Deus do Fogo e atracamos em sua costa.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We spent the last week building two watchtowers on the mountains close to our landing area; and, of course, a hall for us all. We have very talented constructors in our group – still, the buildings do not match the art we had on Atlantis. I hope they will withstand the next rain. At least, the towers will warn us if a ship from Atlantis follows us and if the island is inhabited, we will see attackers a long time before they arrive.
pt_BR: Passamos a última semana construindo duas Torres de Vigia nas montanhas próximas de onde atracamos; e, é claro, um local para todos nós. Temos vários talentosos construtores entre nós - ainda assim, as construções não são páreo para a arte que tínhamos em Atlântida. Espero que aguentem a próxima chuva. Ao menos, as torres irão nos avisar se algum barco de Atlântida nos seguir e, se a ilha for habitada, veremos atacantes muito antes deles chegarem.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have established ourselves on this island. The next step is now to make it a home. I reckon we need to establish a sustainable economy and to explore our surroundings. I called for specialists and will follow their advice.
pt_BR: Já nos estabelecemos nesta ilha. O próximo passo agora é fazer dela um lar. Reconheço que precisamos estabelecer uma economia sustentável e explorar nosso entorno. Eu chamei especialistas e seguirei seus conselhos.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
pt_BR: Loftomor e Sidolus chegam.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you both. Loftomor, you have been the island’s most renowned architect. Sidolus, you are a seasoned warrior and strategist. I have called you before me to seek your counsel: what needs to be done to make this our new home?
pt_BR: Que Satul aqueça vocês dois. Loftomor, você foi o arquiteto mais renomado da ilha. Sidolus, você é um veterano guerreiro e estrategista. Chamei vocês até mim para pedir-lhes conselho: o que precisamos fazer para fazer disto nosso novo lar?

en: Loftomor Speaks
pt_BR: Loftomor fala

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! The most important things for building a settlement are the building materials. There are some trees here, so we should build housings for some woodcutters and of course also for foresters, so we will not run out of trees. Oh, and we mustn’t forget the sawmill, for most buildings can’t be made out of logs alone. Stronger buildings also need granite, but there is plenty to the north-east of here; we just need to build a quarry, and my stonemasons will go to work promptly.
pt_BR: Que Satul lhe aqueça, Jundlina! As coisas mais importantes para se construir um assentamento são os materiais de construção. Há algumas árvores aqui, então devemos construir habitações para os cortadores de madeira e, naturalmente, também para os reflorestadores, para que as árvores não acabem. Ah, e não podemos nos esquecer da Serraria, pois a muitos prédios não podem ser feitos apenas com toras de madeira. Construções mais sólidas também precisam de granito, mas há bastante granito a nordeste daqui; nós precisamos apenas construir uma Pedreira e meus canteiros irão trabalhar imediatamente.

en: Sidolus Speaks
pt_BR: Sidolus fala

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I agree with what Loftomor proposes. We need a good supply of building materials for we have to expand our territory swiftly. I will not feel safe on this island as long as we have not seen all its shores. I brought plenty of good men from Atlantis. The military might is available. We only need some housing to live in.
pt_BR: Que Satul a aqueça, Jundlina! Concordo com a proposta de Loftomor. Precisamos uma boa quantidade de materiais de construção pois necessitamos expandir nosso território rapidamente. Não me sentirei seguro nesta ilha enquanto não tivermos visto todas as suas costas. Eu trouxe vários bons homens de Atlântida. A força militar está pronta. Precisamos somente de algumas casas para viver.

en: Jundlina is Satisfied
pt_BR: Jundlina está satisfeita

en: Jundlina’s Memoirs
pt_BR: Memórias de Jundlina

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Our building infrastructure is finished and I spent some days making sure that everybody is working well together. Now, there are other pressing matters. I called Colionder, my personal cook, before me to get his help with sorting some things out.
pt_BR: Nossa infraestrutura está pronta e gastei alguns dias garantindo que ela funciona bem em conjunto. Agora, há outros assuntos problemáticos. Eu chamei Colionder, meu cozinheiro pessoal, à minha presença para que me ajudasse a elucidar algumas questões.

en: Colionder Arrives
pt_BR: Colionder chega

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
pt_BR: Que Satul a aqueça, Jundlina. Posso ser de algum serviço para você ou nosso Deus?

en: Jundlina Replies
pt_BR: Jundlina responde

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Colionder. Yes, I wondered if there is a way that we could centralize our food production. We lose a lot of productivity because our people are accustomed to making their own food. I feel if we could split responsibilities, it would be better for us all. I want your thoughts on this.
pt_BR: Que Satul o aqueça também, Colionder. Sim, imagino se não há uma maneira de centralizar nossa produção de alimentos. Perdemos muita produtividade por nosso povo estar acostumado a fazer sua própria comida. Sinto que, se pudermos dividir a responsabilidade, será melhor para todos. Quero sua opinião sobre isto.

en: Colionder is in Thought
pt_BR: Colionder está pensativo.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Ahh, but I think this is impossible to change. The preparing and eating of food is something deeply ingrained in us Atlanteans – it is a ceremony that we just need for our well-being. So I guess we cannot take this away from the individuals completely.
pt_BR: Ah ! Mas acho que vai ser impossível mudar isso. A preparação e as refeições dos Atlântes é algo que está fortemente enraizado neles - tudo envolve um cerimonial que contribui para o seu bem estar. Apesar de achar que vai ser difícil mudar-lhes os hábitos, podemos encontrar um meio termo.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: But we might find a compromise in between: for me, making bread is a troublesome task. Grinding the blackroots and corn to flour and then baking the bread is tedious and boring; I feel a more industrial approach would be helpful here. I for one would love to just have fresh bread delivered to my house every day.
pt_BR: Para mim, fazer pão é uma tarefa difícil. Moer as raízes escuras e o milho para fazer a farinha e então fazer o pão é entediante e cansativo. Acho que devíamos procurar uma solução mais industrial, pois não devo ser só eu a gostar de pão recém-feito entregue em minha casa todos os dias.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Oooh and even more important: the smoking of fish and meat to cleanse them and improve their taste is terrible. My house is full of smoke and stinks for weeks afterwards. Don’t you think that this could be done in a special building where the side effects do not matter? I think those two things would be accepted by the people and would reduce the cooking time without taking away the ritual.
pt_BR: Oooh e ainda mais importante: a defumação do peixe e da carne para purificá-las e apurar seus sabores é terrível. Minha casa está cheia de fumaça fédita faz semanas. Não acha que isto pode ser feito em um local apropriado onde os efeitos colaterais não importariam? Eu acho que essas duas coisas seriam aceitas pelas pessoas e reduziriam o tempo de cocção sem substituir o ritual.

en: Jundlina Agrees
pt_BR: Jundlina concorda

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
pt_BR: Suas palavras soam sábias à mim, Colionder. Que assim seja, então.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
pt_BR: Jundlina está analisando os relatórios

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
pt_BR: Parece que nossa produção de alimentos está pronta e todos estão trabalhando bem em conjunto. Está realmente começando a parecer um lar por aqui.

en: A Man Comes to Jundlina
pt_BR: Um homem chega a Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Opol, and I am the highest weaver of the guild abandoning Atlantis and Lutas with you. I come with sad news indeed: we have no more spidercloth. Not a single piece is to be found in our warehouses. Could you not help the weavers’ guild by arranging the building of a weaving mill and a spider farm? The spiders deliver the finest silk and we will produce the finest spidercloth from it.
pt_BR: Que Satul te aqueça, Jundlina. Meu nome é Opol, e eu sou o maior tecelão da guilda a abandonar Atlantis e Lutas com você. Eu trago más notícias, entretanto. Nós não temos mais tecidos. Nem ao menos uma peça pôde ser achada em nossos armazéns. Não poderia você ajudar os tecelões recuperando a tecelagem e a fazenda de aranhas? As aranhas produzem a mais refinada seda e iremos produzir os melhores tecidos com elas.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
pt_BR: Nos oferecemos também a produzir tabardos para os jovens soldados e os tabardos de ouro para os oficiais como retribuição. Você certamente precisará deles assim que quiseres recrutar novos soldados.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand your urgency. Your suggestion sounds fair to me, I will build your weaving mill and spider farm. I will also build a gold spinning mill so that the golden tabards you make will not be golden by name alone.
pt_BR: Que Satul te aqueça também, Opol. Eu queria adiar a produção de tecido, mas eu entendo sua urgência. Sua sugestão soa justa para mim, eu irei construir sua tecelagem e a fazenda de aranhas. Eu irei também construir seu engenho de fios de ouro para que seus tabardos de ouro não tenham ouro apenas no nome.

en: Opol Seeks Out Jundlina
pt_BR: Opol procura Jundlina.

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina! The weaving mill, gold spinning mill and spider farm buildings are complete and are starting their work at this very moment. The weavers’ guild is very grateful for your support and we will stand by our word and deliver the first tabard very soon.
pt_BR: Que Satul te aqueça, Jundlina! A tecelagem, o engenho de fios ouro e a fazenda de aranhas estão completas e começarão a funcionar imediatamente. A guilda é muito grata por sua ajuda e manterá sua palavra lhe entregando o primeiro tabardo em breve.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This is good news indeed, Opol. Our economy is developing very well. Go back to your work now, Opol, and may Satul warm you and all your guild members!
pt_BR: Isto é de fato ótima notícia, Opol. Nossa economia está se desenvolvendo bem. Volte ao seu trabalho agora, Opol, e que Satul aqueça você e os membros de sua guilda!

en: Sidolus Seeks Out Jundlina
pt_BR: Sidolus procura Jundlina

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. Have you considered mining for resources in the mountains around us? We are running short of quartz and diamonds for our buildings. Also, we could use more iron, gold and especially coal. If we find an ample supply of those commodities, we could start producing weapons and tools; this would help enormously. Of course, we would need smelters, a weapon smithy, an armor smithy and a toolsmithy. And maybe even more.
pt_BR: Que Satul a aqueça, Jundlina. Você já pensou em cavar por recursos nas montanhas que nos cercam? Estamos ficando com pouco quartzo, cristal e diamantes para nossos edifícios. Também seria bom termos mais ferro, ouro e, especialmente, carvão. Se acharmos uma ampla fonte dessas mercadorias, poderemos começar a produzir armas e ferramentas. Isto seria de muita valia. Obviamente, precisaremos de fundidores, de um armeiro, de uma forja de armaduras e de uma ferraria, e talvez de mais coisas.

en: Jundlina Nods
pt_BR: Jundlina acena

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have considered this, Sidolus. I think it is about time. We will make this a priority for now. You shall get your industry soon!
pt_BR: Eu estive considerando isso, Sidolus. Eu acho que já é hora. Vamos fazer disso uma prioridade. Você deve preparar sua indústria logo!

en: Jundlina Writes a Letter
pt_BR: Jundlina escreve uma carta

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have received word that our mining industry started working. Now that we are forging weapons, I will send a letter to Sidolus informing him that it’s time to build a barracks and start recruiting soldiers.
pt_BR: Eu recebi a informação de que nossa indústria de mineração começou a funcionar. Agora que estamos forjando armas, enviarei uma carta a Sidolus o informando que é hora de construir um quartel e começar a recrutar soldados.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
pt_BR: Hoje vi os primeiros recrutas ajuntando-se na frente do novo quartel. Se tudo ocorrer bem, eles muito em breve já estarão recebendo seu treinamento.

en: Jundlina Summons Sidolus
pt_BR: Jundlina convoca Sidolus

en: Jundlina is Angry
pt_BR: A Jundlina está muito zangada

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: What is this I hear, Sidolus? I received words about your soldiers misbehaving and bullying the common folk. What is this nonsense all about? They are servants for the common good and must not misuse their powers. This is inexcusable! Explain this, if you will!
pt_BR: O que é isto que escuto, Sidolus? Recebi notícias sobre teus soldados tumultuando e afrontando a população. Que absurdos são estes? Eles são funcionários para o bem comum e não podem fazer mal uso dos seus poderes. Isto é inadmissível! Explique, por favor!

en: Sidolus Seems Contrite
pt_BR: Sidolus parece arrependido

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I agree with you and I have punished the troublemakers severely. But it is very difficult to keep my men quiet: they are bored and have nothing to do. I would like to ramp up their drill. I think more routine in their life would keep them occupied and focused on their duties. I would need a dungeon and a labyrinth for them. I have the plans ready, but I guess they won’t come cheap.
pt_BR: Eu concordo contigo e puni os baderneiros severamente. Mas é muito difícil manter meus homens calmos: eles estão entediados e não têm o que fazer. Eu gostaria de aumentar seus treinos. Acredito que mais rotina em suas vidas irá mantê-los ocupados e focados em suas tarefas. Eu precisaria de um calabouço e um labirinto para eles. Já tenho os projetos prontos, mas acredito que não serão baratos.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I do not fear the cost and labor as long as it keeps your people at bay. You shall get your buildings. But note that I will not tolerate any rogue soldier; if similar things happen again, I will make you responsible for them. Dismissed.
pt_BR: Eu não temo o preço e o trabalho contanto que mantenha seus homens calmos. Você terá suas construções. Mas não tolerarei nenhuma soldado rebelde; se algo similar voltar a ocorrer, eu o farei responsável. Dispensado.

en: Jundlina Received a Letter
pt_BR: Jundlina recebeu uma carta

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I received an invitation from Sidolus. The first day of training in the newly finished labyrinth will be tomorrow. The dungeon is done as well and will start its work soon. I am looking forward to tomorrow; I am very interested in how our soldiers are trained, and I wonder if the additional workload will keep them from bullying the civilian population.
pt_BR: Eu recebi um convite de Sidolus. O primeiro dia de treinamento no recém terminado labirinto será amanhã. A masmorra está pronta e começará a funcionar logo. Eu estou ansioso por amanhã; Eu me interesso muito em como nossos soldados são treinados e me pergunto se o trabalho extra vai fazê-los parar de incomodar os civis.

en: Jundlina Considers the Economy
pt_BR: A Jundlina tem em consideração a economia

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: People are complaining about crowded streets and slow transportation. We need to help out our carriers on the roads. I have decided to build a horse farm so that the horses can help with the heavy wares.
pt_BR: O povo está reclamando das ruas congestionadas e do transporte lento. Nós precisamos ajudar nossos carregadores nas ruas. Eu decidi construir um haras para que os cavalos possam ajudar com os materiais pesados.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Another way to take load from our roads is to build warehouses. We have claimed the mountain now, it seems a good idea to have a warehouse on the plateau to avoid having to transport everything up and down the slopes.
pt_BR: Outra maneira de diminuir o peso de nossas estradas é construir armazéns. Nós conquistamos esta montanha, me parece uma boa ideia ter um armazém no platô para evitar termos que transportar tudo subindo e descendo as ladeiras.

en: A Dangerous Discovery
pt_BR: Uma busca perigosa

en: Jundlina is in Thought
pt_BR: A Jundlina está pensativa

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found an old building, destroyed and burned by flames. I am very worried about this discovery. The building is not of any kind I’ve ever seen. It is certainly not designed by any Atlantean architect I’ve ever heard about. The building is crude, the assemblage is sloppy. But the materials are very enduring: the wood used for it seemed to have been burned in a strange way before it was used as building material – it is hard as stone.
pt_BR: Encontramos uma velha construção, destruída e queimada pelo fogo. Estou muito preocupado com este achado. A construção não é de nada que eu já tenha visto. Certamente não foi projetada por nenhum arquiteto Atlante que eu já tenho escutado. A construção é bruta, a montagem é mal feita. Mas os materiais são muito duráveis: a madeira usada parece ter sido queimada de algum modo estranho antes de ser usada na construção - é dura como pedra.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: The implications frighten me. Are there others on this island? Where are they then? They work with fire, are they praying to Satul too? Are they friends or foe? And why is the building burned down? Has this island seen war? Is a war being waged on it right now?
pt_BR: A implicação me assusta. Há outros nesta ilha? Quem são eles então? Eles trabalham com fogo, são devotos de Satul também? São amigos ou inimigos? E por que a construção foi queimada? Terá havido guerra nesta ilha? Estará havendo guerra neste momento?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
pt_BR: Precisamos melhorar nossa capacidade militar. Se há inimigos nesta ilha, precisamos estar preparados quando os encontrarmos. Precisamos também reforçar a fortificação de nossas fronteiras.

en: Another Building
pt_BR: Outro edifício

en: Jundlina is Worried
pt_BR: Jundlina está preocupada

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found one more building of this strange making. We have yet to see any of its builders. But obviously there has been a community on this island before and obviously it was militarized. I have to check on our military status with my generals. I will not allow that a potential enemy will find us unprepared.
pt_BR: Encontramos mais uma obra desta construção estranha. Ainda havemos de encontrar algum dos seus construtores. Obviamente existiu alguma comunidade nesta ilha e obviamente ela foi militarizada. Tenho que checar nosso status militar com meus generais. Não permitirei que um inimigo em potencial nos pegue despreparados.

en: One More Building
pt_BR: Mais uma construção

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: And yet another of these buildings. We know now that the tribe that built them once had complete control over the island. But I am no longer so scared of potential enemies. We know so much of this island already and there is no trace of this old economy to be found. I am starting to relax, but I will not let our guard down as we continue to explore this beautiful island. But without obvious dangers, I am feeling very much at home here already.
pt_BR: E mais um destes edifícios. Sabemos agora que a tribo que os construiu antes tinha o domínio total desta ilha. Mas eu já não estou com tanto medo dos nossos potenciais inimigos. Já descobrimos tanto sobre esta ilha e nem sinal que esta velha economia ainda exista. Estou ficando mais descansado, mas não vou baixar a guarda enquanto houver ilha por explorar. Mas sem perigos óbvios já me sento em casa.

en: The Water is Rising!
pt_BR: A água está subindo!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul save us! Lutas is still trying to get to us. A scout informed me that the ocean is rising quickly. We have to reach higher ground and evacuate everybody and as much wares as we can from the headquarters up the mountains. How can we escape?
pt_BR: Que Satul nos salve! Lutas está tentando nos pegar. Um escoteiro me informou que o oceano está subindo rapidamente. Temos que atingir um terreno alto e evacuar todos e quantos materiais de nosso quartel general forem possíveis. Como poderemos escapar?

en: A Young Man Approaches
pt_BR: Um jovem se apresenta

note: TRANSLATORS: Ostur
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Ostur and I construct ships. I have invented a new kind of ship: smaller than those we are used to, but much sturdier. If we build them correctly, I am confident that we can sail a much longer distance with them and maybe escape from Lutas’ influence.
pt_BR: Que Satul a aqueça, Jundlina. Meu nome é Ostur e eu construo barcos. Eu inventei um novo tipo de barco: menores dos que os que estamos acostumados, mas mais firme. Se os construirmos corretamente, tenho certeza que poderemos ir muito mais longe com eles e talvez escapar da influência de Lutas.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
pt_BR: Ostur, não temos tempo. A água sobe muito rápido e se construirmos os barcos na costa eles irão desaparecer no mar antes de poderem flutuar. Temo estarmos condenados!

en: Ostur Seems Confident
pt_BR: Ostur parece confiante

note: TRANSLATORS: Ostur
en: A friend of mine explored the island on his own and he told me of a big lake at the top of the mountain. I suggest we build the ships in this lake and wait until the island drowns beneath us. Then we can sail away. It is a bold plan, but I think it could work.
pt_BR: Um amigo meu explorou a ilha por conta própria e ele me falou de um grande lago no topo da montanha. Sugiro construir os navios neste lago e esperar até que a ilha se afunde debaixo de nós. Então nós podemos velejar. É um plano ousado, mas acho que isso poderia funcionar.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
pt_BR: Seu cabelo ruivo é um sinal do Deus do Fogo. Eu confiarei em você e darei apoio ao seu plano. Nossa sobrevivência está em suas mãos agora, Ostur.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Swift now, we need a house for Ostur next to the lake, and we need planks, logs and spidercloth for the construction there. Forget about everything else, we need those wares on top of the mountain before our warehouses are all swallowed by the sea.
pt_BR: Imediatemente, precisamos de uma casa para Ostur perto do lago e precisamos de tábuas, troncos e tecido de teia para a construção lá. Esqueça todo o resto, precisamos destes bens no topo da montanha antes que nossos armazéns seja engolidos pelo mar.

en: Jundlina is Relieved
pt_BR: Jundlina está aliviada

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul! Ostur, the young ship builder did it. We have three ships – never have I seen sturdier ones – with enough room to carry all of us and some wares too. And this rescue came just in time: Lutas is about to swallow the rest of this island, the water rises faster by the hour. But we can make our escape now and start over in some country farther away…
pt_BR: Glória a Satul! O jovem construtor de barcos Ostur conseguiu. Nós temos três embarcações – nunca vi embarcações mais magnificas – com espaço o suficiente para carregar todos nós e algumas mercadorias também. E essa ajuda veio bem a tempo: Lutas está prestes a engolir o resto da ilha, e o mar está em um turbilhão no momento. Porém, podemos escapar e recomeçar em alguma terra bem longe daqui...

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
pt_BR: Eu aguardo uma longa jornada, mas nós vamos encontrar a terra de Satul no final. Isto foi o que eu prometi para o meu povo. E para mim mesmo

en: Congratulations
pt_BR: Parabéns!

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
pt_BR: Edifício perdido!

en: We lost a building to the ocean!
pt_BR: Nós perdemos uma construção para o oceano!
