Widelands - en to ro translation catalogue (15 entries)

en: Ensure the supply of building wares
ro: Asigura livrarea materialelor de construcții

en: Supply Building Wares
ro: Furnizare marfă pentru constructii

en: Supply basic building material for your economy:
ro: Asigura materialele de construcții de bază pentru economia ta:

en: Build a quarry
ro: Construiește o carieră de piatră

en: Build two woodcutter’s houses
ro: Construiește doua case ale tăietărilor de lemne

en: Build two forester’s houses
ro: Construiește doua case ale padurarului

en: Build a sawmill
ro: Construiește o fabrică de cherestea

en: Expand your territory and explore
ro: Extindeți teritoriul și explorează

en: Expand and Explore
ro: Extinde și explorează

en: Build military sites to expand your territory
ro: Construiețe o bază militară și extindeți teritoriul

en: Establish a solid food production
ro: Asigură o producție de mâncare solidă

en: Food Production
ro: Producția de mâncare

en: Build a well
ro: Construiește o fântână

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
ro: Cladire pierdută!

en: We lost a building to the ocean!
ro: Am pierdut o cladire în ocean!
