Widelands - en to sk translation catalogue (144 entries)

en: Ensure the supply of building wares
sk: Zabezpečte dodávku stavebných výrobkov

en: Supply Building Wares
sk: Dodanie stavebných výrobkov

en: Supply basic building material for your economy:
sk: Zaobstarajte základný stavebný materiál pre svoju ekonomiku:

en: Build a quarry
sk: Postavte kameňolom

en: Build two woodcutter’s houses
sk: Postavte dva drevorubačské domy

en: Build two forester’s houses
sk: Postavte dva horárne

en: Build a sawmill
sk: Postavte pílu

en: Expand your territory and explore
sk: Rozšírte svoje územie a preskúmajte ostrov

en: Expand and Explore
sk: Expanzia a prieskum

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
sk: Tento ostrov je obrovský a kým si nebudeme istí, že sme tu sami, nemôžeme ostať pokojní. Preskúmajte a obsaďte ho; je to jediný spôsob, ako nás ochrániť od hrozieb na ostrove a od Atlantídy.

en: Build military sites to expand your territory
sk: Postavte vojenské budovy a rozšírte si svoje územie

en: Establish a solid food production
sk: Zriaďte stálu produkciu jedla

en: Food Production
sk: Produkcia jedla

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
sk: Jedlo je veľmi dôležité pre bane a výcvikové oblasti. Zriaďte dobre fungujúce potravinárske prostredie postavením aspoň jednej farmy, jednej farmy s čiernym koreňom a mlynu. Tieto dva druhy múky sa spolu s vodou zo studne použijú na výrobu chleba v pekárni, takže postavte aj pekáreň a studňu.

en: The other two important food wares are smoked fish and smoked meat. Raw meat is delivered from a hunter. A fisher gets the fish out of the sea while a fish breeder makes sure that a school of fish does not go extinct by breeding more. Make sure that there are always fish left, otherwise the fish breeder won’t be able to breed new ones. The smoking happens in a smokery, you will need at least two of those.
sk: Ďalšími dvomi dôležitými potravinami sú údené ryby a údené mäso. Surové mäso dodáva lovec. Rybár loví ryby z mora, zatiaľ čo chovateľ rýb zabezpečuje, aby ryby v záľahách nevyhynuli, tým, že ich chová viac. Uistite sa, že sú stále k dispozícii nejaké ryby, inak chovateľ rýb nebude môcť chovať nové. Údenie nastáva v udiarni a budete ich potrebovať aspoň dve.

en: Build a farm and a blackroot farm
sk: Postavte farmu a čiernokoreňovú farmu

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
sk: Postavte mlyn na výrobu kukuričnej múky a čiernokoreňovej múky

en: Build a well
sk: Postavte studňu

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
sk: Postavte pekáreň na výrobu chleba z kukuričnej múky, čiernokoreňovej múky a vody.

en: Build a hunter’s house to get raw meat
sk: Postavte lovecký dom na zaobstaranie surového mäsa

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
sk: Postavte rybársky dom v blízkosti vody na zaobstaranie surových rýb

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
sk: Postavte rybnikársky dom neďaleko rybára, aby bolo isté, že ryby nevymrú

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
sk: Postavte dve udiarne na údenie surového mäsa a rýb

en: Build a spider farm and a weaving mill
sk: Postavte pavúčiu farmu a tkáčovňu

en: Spidercloth Production
sk: Produkcia pavúčej látky

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
sk: Tkáči vyrábajú v tkáčovni pavúčiu látku a kabátce. Pavúčia látka je potrebná na zhotovenie niektorých budov a oblečení a kabátce slúžia ako uniformy vojakov. Tkáčovňa potrebuje ako suroviny zlatú niť a pavúčí hodváb. Pavúčí hodváb sa produkuje na pavúčej farme, kým zlatá niť sa vyrába zo zlata v pradiarni zlata.

en: Build a weaving mill
sk: Postavte tkáčovňu

en: Build a spider farm
sk: Postavte pavúčiu farmu

en: Build a gold spinning mill
sk: Postavte pradiareň zlata

en: Build industry and mines
sk: Vybudujte priemysel a bane

en: Industry and Mines
sk: Priemysel a bane

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
sk: Železná ruda, zlatá ruda a uhlie sa ťažia v príslušných baniach. Kryštálová baňa ťaží kremene a diamanty – sú to vzácne materiály, ktoré sa vyskytujú len zriedka. Zatiaľ čo ich hľadá, vyťaží množstvo žuly.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
sk: Predtým, ako tieto rudy možno použiť, je potrebné ich taviť v taviarni. Vylepšené materiály sa potom spotrebúvajú vo vyhniach na zbrane, zbroje a nástroje.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
sk: Postavte baňu každého typu. Nezabudnite najprv vyslať k hore geológov.

en: Build a smelting works
sk: Postavte taviareň

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
sk: Postavte vyhňu na zbroje a vyhňu na zbrane

en: Build a toolsmithy
sk: Postavte vyhňu na nástroje

en: Build a barracks
sk: Postavte kasárne

en: Recruiting new soldiers
sk: Nábor nových vojakov

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
sk: Teraz, keď sa kujú zbrane, je možné verbovať nových vojakov. Aby sa tak mohlo stať, musime do Kasární doručiť ľahké trojzubce a krátke plášte. Verbovanci dorazia zo Skladu, budú vyzbrojení, odetí a vycvičení a stanú sa vojakmi.

en: Build training sites for soldiers
sk: Postavte vojakom výcvikové budovy

en: Soldier Training Sites
sk: Stanovištia na výcvik vojakov

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
sk: Atlantíďania, rovnako ako ostatné kmene, dokážu tiež cvičiť vojakov: v kobke sa cvičí útok – hlavná vlastnosť Atlantíďanov – a v labyrinte uhýbanie, zdravie a obrana. V oboch výcvikových budovách sa na výcvik lepších vojakov používajú priemyselne vyrobené predmety.

en: Build a dungeon and a labyrinth
sk: Postavte kobku a labyrint

en: Build a warehouse and a horse farm
sk: Postavte sklad a stajňu

en: Warehouse and Horse Farm
sk: Sklad a stajňa

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
sk: Keď sa vaša cestná sieť predĺži a skomplikuje, mali by ste zamestnať kone na pomoc nosičom. Kone sa chovajú v stajniach pomocou vody a kukurice. Sklady vám tiež pomôžu zabezpečiť, aby sa váš transportný systém nezrútil.

en: Build a warehouse
sk: Postavte sklad

en: Build a horse farm
sk: Postavte stajňu

en: Build 3 ships to escape from the island
sk: Postavte 3 lode na únik z ostrova

en: Escape From the Island
sk: Únik z ostrova

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
sk: Na vrchole ostrova je jazero. Postavte v týchto vodách tri lode a možno sa vám podarí zachrániť svojich ľudí predtým, ako celý ostrov zhltne oceán.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
sk: Postavte lodenicu v blízkosti jazera na výrobu lodí

en: Proud to the Death
sk: Pyšný až do smrti

en: Favored by the God
sk: Uprednostnený bohom

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
sk: Na skrytom a stratenom ostrove Atlantída usadil sa od počiatkoch sveta hrdý kmeň. Pod vládou pokrvnej línie kráľa Ajanthula – prvého človeka oprávneného bohom mora Lutasa dýchať nad morskou hladinou – a múdrych duchovných, ktorí zabezpečili spojenie s Lutasom – nastalo obdobie prosperity a civilizácie.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
sk: Tento príbeh sa odohráva počas vlády kráľa Askandora, 43. nástupcu kráľa Ajanthula. Bol dobrým kráľom; vládol Atlantíde s rozumom a opatrnosťou. Ale ako starol, popadol ho strach zo smrti, nuž začal na ňu hľadať liek, aj keď ho pred tým väčšina duchovných varovala. Niektorí vraveli, že nekonečný život je určený len pre bohov a hľadať ho je zakázané.

en: Disgraced Before the God
sk: Potupený pred bohom

en: The God’s Punishment
sk: Trest boha

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
sk: Ale všetko sa zdalo byť v poriadku. Len kone cítili, že niečo bolo nedobre. Po nociach šaleli a boli vystrašené. Netrvalo dlho, kým chovateľ koní Xydra prišiel na to, čo s nimi bolo: úroveň morskej hladiny pred ich stajňou stúpala neustále sa zvyšujúcou rýchlosťou.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
sk: Duchovní sa oddali rozjímaniu a čoskoro zistili dôvod, prečo voda stúpa: boh Lutas stratil dôveru k Atlantíďanom pre drzosť ich kráľa. Rozhodol sa stiahnuť práva, ktoré udelil kráľovi Ajanthulovi a jeho deťom. A preto ich opäť volá pod morskú hladinu.

en: Uproar and Confusion
sk: Rozruch a zmätok

en: Emerging Chaos…
sk: Vystúpi chaos…

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Guilt-ridden, the king committed suicide. Without a monarch, the people turned to the clerics, but they had no substantial help to offer. Most accepted their fate while others tried to change the god’s mind by offering animals in his temple. But to no avail…
sk: Kráľ s výčitkami svedomia spáchal samovraždu. Bez panovníka sa ľudia obrátili na duchovných, ktorí im však nevedeli značne pomôcť. Väčšina ľudí prijala svoj osud, zatiaľ čo ostatní sa pokúšali zmeniť mienku boha obetou zvierat v jeho chráme. Ale bez úspechu…

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Jundlina, the late king’s daughter and the highest priestess of the god was the most determined cleric. As countless offerings didn’t change the situation, she convinced herself that to soothe the god, an offer of great personal value was needed. So she offered him her most beloved: her husband, the father of her only child.
sk: Jundlína, dcéra nebohého kráľa a najvyššia kňažka boha, bola najodhodlanejšou duchovnou. Keď ani nespočetné množstvo obiet nezmenilo situáciu, presvedčila samu seba, že na utíšenie boha je potrebný dar, ktorý má pre ňu veľkú osobnú hodnotu. Preto mu ponúkla to najdrahšie, čo mala: svojho manžela, otca svojho jediného dieťaťa.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But not even this changed the mind of the god. The water kept on rising. Nearly driven insane by guilt, pain and anger, Jundlina became a heretic: Secretly, she gathered people of the common folk who were not in line with the decision of the clerics to accept the god’s will. Together with them, she set the temple on fire and stole a ship to flee from the god’s influence over Atlantis. This small group started praying to Satul, the fire god and the worst enemy of Lutas.
sk: Ani to však nezmenilo mienku boha. Voda pokračovala v stúpaní. Takmer dohnaná k šialenstvu vinou, bolesťou a hnevom, Jundlína sa stala kacírkou. Tajne zhromaždila ľudí z obyčajného ľudu, ktorí nesúhlasili s rozhodnutím duchovných prijať vôľu boha. Spolu s nimi podpálila chrám a ukradla loď na únik od vplyvu boha nad Atlantídou. Táto skupinka sa začala modliť k Satulovi, bohu ohňa a najhoršiemu nepriateľovi Lutasa.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Leaving the dying Atlantis and their past behind, they started on a quest to find a place sheltered by the fire and protected from the sea.
sk: Zanechajúc umierajúcu Atlantídu a svoju minulosť za sebou, začali výpravu s cieľom nájsť miesto kryté ohňom a chránené pred morom.

en: The Princess’ Memoir
sk: Princeznine pamäti

en: Jundlina Writes Down Her Memories
sk: Jundlína zapisuje svoje spomienky

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
sk: Opustili sme Atlantídu a vyrazili na východ. V šiesty deň sme vstúpili do zakázaného mora bez toho, aby sme si všimli nejakých prenasledovateľov z Atlantídy a aby nám Lutas zdemoloval loď. Teraz sme za jeho dosahom. O deň nato sme spozorovali ostrov, na ktorom sa zdá byť jedna z tých hôr chrliacich oheň. Považovala som to za znamenie boha ohňa, a preto sme pristáli na jeho brehu.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We spent the last week building two watchtowers on the mountains close to our landing area; and, of course, a hall for us all. We have very talented constructors in our group – still, the buildings do not match the art we had on Atlantis. I hope they will withstand the next rain. At least, the towers will warn us if a ship from Atlantis follows us and if the island is inhabited, we will see attackers a long time before they arrive.
sk: Posledný týždeň sme strávili stavaním dvoch strážnych veží v horách neďaleko od miesta, kde sme sa vylodili, a, samozrejme, haly pre všetkých. V našej skupine máme veľmi talentovaných staviteľov – aj napriek tomu umenie našich budov nedosahuje úroveň toho, ktoré sme mali na Atlantíde. Dúfam, že odolajú ďalšiemu dažďu. Prinajmenšom nás veže varujú pred loďami z Atlantídy a ak je ostrov obývaný, útočníkov zbadáme dlho predtým, ako dorazia.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have established ourselves on this island. The next step is now to make it a home. I reckon we need to establish a sustainable economy and to explore our surroundings. I called for specialists and will follow their advice.
sk: Usadili sme sa na tomto ostrove. Ďalším krokom je teraz urobiť z neho domov. Počítam, že potrebujeme zriadiť udržateľnú ekonomiku a preskúmať okolie. Zavolala som špecialistov a počúvnem ich radu.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
sk: Loftomor a Sidolus dorazia

en: Jundlina
sk: Jundlína

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you both. Loftomor, you have been the island’s most renowned architect. Sidolus, you are a seasoned warrior and strategist. I have called you before me to seek your counsel: what needs to be done to make this our new home?
sk: Nech vás oboch hreje Satul. Loftomor, ste najvychýrenejší architekt na ostrove. Sidolus, ste ostrieľaný bojovník a stratég. Zavolala som si vás ku mne, aby som vás požiadala o radu: čo je potrebné urobiť, aby sa toto miesto stalo naším novým domovom?

en: Loftomor Speaks
sk: Loftomor prehovorí

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! The most important things for building a settlement are the building materials. There are some trees here, so we should build housings for some woodcutters and of course also for foresters, so we will not run out of trees. Oh, and we mustn’t forget the sawmill, for most buildings can’t be made out of logs alone. Stronger buildings also need granite, but there is plenty to the north-east of here; we just need to build a quarry, and my stonemasons will go to work promptly.
sk: Nech vás hreje Satul, Jundlína! Pri budovaní osady hrajú najdôležitejšiu rolu stavebné materiály. V okolí je niekoľko stromov, takže by sme mali postaviť pár obydlí pre drevorubačov a, prirodzene, aj pre lesníkov, aby nám nedošli stromy. Och, a nesmieme zabudnúť na pílu, pretože na postavenie väčšiny budov samotné kmene nepostačia. Silnejšie budovy tiež vyžadujú žulu, ktorej je však na severovýchod odtiaľto hojne; potrebujeme len postaviť kameňolom a moji kamenári začnú okamžite pracovať.

en: Sidolus Speaks
sk: Sidolus prehovorí

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I agree with what Loftomor proposes. We need a good supply of building materials for we have to expand our territory swiftly. I will not feel safe on this island as long as we have not seen all its shores. I brought plenty of good men from Atlantis. The military might is available. We only need some housing to live in.
sk: Nech vás hreje Satul, Jundlína! Súhlasím s Loftomorovým návrhom. Budeme potrebovať dobrú zásobu stavebných materiálov, pretože si musíme rýchlo rozšíriť územie. Na tomto ostrove sa nebudem cítiť v bezpečí, kým nepreskúmame každý jeho breh. Priviedol som so sebou množstvo dobrých mužov z Atlantídy. Vojenská moc je k dispozícii. Potrebujeme len nejaký príbytok.

en: Jundlina is Satisfied
sk: Jundlína je spokojná

en: Jundlina’s Memoirs
sk: Jundlinine spomienky

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Our building infrastructure is finished and I spent some days making sure that everybody is working well together. Now, there are other pressing matters. I called Colionder, my personal cook, before me to get his help with sorting some things out.
sk: Naša stavebná infraštruktúra je hotová; niekoľko dní som dbala na to, aby všetci dobre spolupracovali. Teraz nás však čakajú naliehavejšie záležitosti. Zavolala som si pred seba Coliondera, svojho osobného kuchára, aby mi pomohol vyriešiť niektoré veci.

en: Colionder Arrives
sk: Colionder dorazí

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
sk: Nech vás hreje Satul, Jundlína. Môžem vám alebo bohovi nejako poslúžiť?

en: Jundlina Replies
sk: Jundlína odpovedá

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Colionder. Yes, I wondered if there is a way that we could centralize our food production. We lose a lot of productivity because our people are accustomed to making their own food. I feel if we could split responsibilities, it would be better for us all. I want your thoughts on this.
sk: Nech vás hreje Satul tiež, Colionder. Áno, premýšľala som nad spôsobom, ako sústrediť našu produkciu jedla. Strácame veľa produktivity kvôli tomu, že naši ľudia sú zvyknutí robiť si vlastné jedlo. Mám pocit, že ak by sa povinnosti rozdelili, bolo by to pre nás všetkých výhodnejšie. Chcem vedieť, čo si o tom myslíte.

en: Colionder is in Thought
sk: Colionder sa zamyslí

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Ahh, but I think this is impossible to change. The preparing and eating of food is something deeply ingrained in us Atlanteans – it is a ceremony that we just need for our well-being. So I guess we cannot take this away from the individuals completely.
sk: Ach, nemyslím si však, že je to možné zmeniť. Príprava a jedenie jedla je niečo hlboko zakorenené v nás Atlantíďanoch – je to obrad, ktorý potrebujeme pre svoje blaho. Preto si myslím, že to nemožno jednotlivcom úplne vziať.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: But we might find a compromise in between: for me, making bread is a troublesome task. Grinding the blackroots and corn to flour and then baking the bread is tedious and boring; I feel a more industrial approach would be helpful here. I for one would love to just have fresh bread delivered to my house every day.
sk: Mohli by sme však uprostred nájsť kompromis: pre mňa je pečenie chleba otravná úloha. Drvenie čierneho koreňa a kukurice na múku a následné pečenie chleba je únavné a nudné; mám pocit, že by tu pomohol priemyselnejší prístup. Ja by som si napríklad prial každodennú donášku čerstvého chleba k svojmu domu.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Oooh and even more important: the smoking of fish and meat to cleanse them and improve their taste is terrible. My house is full of smoke and stinks for weeks afterwards. Don’t you think that this could be done in a special building where the side effects do not matter? I think those two things would be accepted by the people and would reduce the cooking time without taking away the ritual.
sk: Och, a ešte niečo dôležitejšie: údenie rýb a mäsa, za účelom ich očistenia a zlepšenia chuti, je hrozné. Môj dom je plný dymu a smrdí po ňom až týždne. Nemyslíte si, že by sa tieto činnosti mohli vykonávať v špeciálnych budovách, kde by vedľajšie účinky nevadili? Myslím si, že by ľudia tieto dve veci prijali a znížil by sa čas varenia bez toho, aby sa musel odstrániť rituál.

en: Jundlina Agrees
sk: Jundlína súhlasí

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
sk: Vaše slová sa mi zdajú byť múdre, Colionder. Tak teda súhlasím.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
sk: Jundlína hodnotí hlásenia

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
sk: Zdá sa, že produkcia jedla je hotová a všetci spolupracujú výborne. Naozaj sa tu začínam cítiť ako doma.

en: A Man Comes to Jundlina
sk: Muž prichádza k Jundlíne

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Opol, and I am the highest weaver of the guild abandoning Atlantis and Lutas with you. I come with sad news indeed: we have no more spidercloth. Not a single piece is to be found in our warehouses. Could you not help the weavers’ guild by arranging the building of a weaving mill and a spider farm? The spiders deliver the finest silk and we will produce the finest spidercloth from it.
sk: Nech vás hreje Satul, Jundlína. Volám sa Opol a som najvyšším tkáčom v cechu, ktorý s vami opustil Atlantídu a Lutasa. Prichádzam vskutku so smutnou správou: došla nám pavúčia látka. V našich skladoch nenájdete ani jediný kúsok. Nepomohli by ste tkáčskemu cechu postavením tkáčovne a pavúčej farmy? Pavúky poskytujú to najlepšie vlákno a my z neho vyrobíme tú najlepšiu pavúčiu látku.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
sk: Taktiež výmenou ponúkame výrobu kabátcov pre mladých vojakov a zlatých kabátcov pre dôstojníkov. Určite sa vám zídu, len čo budete chcieť verbovať nových vojakov.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand your urgency. Your suggestion sounds fair to me, I will build your weaving mill and spider farm. I will also build a gold spinning mill so that the golden tabards you make will not be golden by name alone.
sk: Nech vás hreje Satul tiež, Opol. Pôvodne som chcela produkciu pavúčej látky odložiť, ale chápem, že je to pre vás naliehavé. Váš návrh znie férovo, postavím vám tkáčovňu a pavúčiu farmu. Taktiež nechám postaviť pradiareň zlata, aby zlaté kabátce, ktoré vyrábate, neboli zlaté len v názve.

en: Opol Seeks Out Jundlina
sk: Opol vyhľadá Jundlínu

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina! The weaving mill, gold spinning mill and spider farm buildings are complete and are starting their work at this very moment. The weavers’ guild is very grateful for your support and we will stand by our word and deliver the first tabard very soon.
sk: Nech vás hreje Satul, Jundlína! Tkáčovňa, pradiareň zlata a pavúčia farma sú hotové a momentálne začínajú pracovať. Tkáčsky cech je veľmi vďačný za vašu podporu. Dodržíme slovo a čoskoro dodáme prvý kabátec.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This is good news indeed, Opol. Our economy is developing very well. Go back to your work now, Opol, and may Satul warm you and all your guild members!
sk: To sú naozaj dobré správy, Opol. Naša ekonomika sa vyvíja veľmi dobre. Teraz sa vráťte k svojej práci, Opol, a nech vás a všetkých členov vášho cechu hreje Satul!

en: Sidolus Seeks Out Jundlina
sk: Sidolus vyhľadá Jundlínu

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. Have you considered mining for resources in the mountains around us? We are running short of quartz and diamonds for our buildings. Also, we could use more iron, gold and especially coal. If we find an ample supply of those commodities, we could start producing weapons and tools; this would help enormously. Of course, we would need smelters, a weapon smithy, an armor smithy and a toolsmithy. And maybe even more.
sk: Nech vás hreje Satul, Jundlína! Premýšľali ste nad ťažbou v okolitých horách? Míňajú sa nám zásoby kremeňa a diamantov, bez ktorých nemôžete stavať budovy. Zišlo by sa aj viac železa, zlata a obzvlášť uhlia. Ak sa nám podarí nájsť hojné zásoby týchto surovín, mohli by sme začať výrobu zbraní a nástrojov; nesmierne by nám to pomohlo. Samozrejme, potrebovali by sme tavičov, vyhňu na zbrane, vyhňu na zbroje a vyhňu na nástroje. Ba možno aj viac.

en: Jundlina Nods
sk: Jundlína prikývne

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have considered this, Sidolus. I think it is about time. We will make this a priority for now. You shall get your industry soon!
sk: Premýšľala som o tom, Sidolus, a myslím si, že je najvyšší čas. Zatiaľ to budeme považovať za prioritu. Už čoskoro dostanete svoj priemysel!

en: Jundlina Writes a Letter
sk: Jundlína píše list

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have received word that our mining industry started working. Now that we are forging weapons, I will send a letter to Sidolus informing him that it’s time to build a barracks and start recruiting soldiers.
sk: Dostalo sa mi do uší, že náš ťažobný priemysel začal fungovať. A tak, keď už kujeme zbrane, pošlem list Sidolusovi a budem ho informovať, že je čas postaviť Kasárne a začať verbovať vojakov.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
sk: Dnes som pred novými kasárňami videl prvých verbovancov. Ak pôjde všetko dobre, čoskoro by mali prejsť tréningom.

en: Jundlina Summons Sidolus
sk: Jundlína predvolá Sidola

en: Jundlina is Angry
sk: Jundlína je nahnevaná

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: What is this I hear, Sidolus? I received words about your soldiers misbehaving and bullying the common folk. What is this nonsense all about? They are servants for the common good and must not misuse their powers. This is inexcusable! Explain this, if you will!
sk: Čo som sa to dopočula, Sidolus? Donieslo sa mi, že vaši vojaci sa správajú zle a šikanujú obyčajný ľud. Čo má tento nezmysel znamenať? Sú to služobníci za verejné dobro a nesmú zneužívať svoje právomoci. Toto je neospravedlniteľné! Vysvetlite to, prosím!

en: Sidolus Seems Contrite
sk: Sidolus sa tvári kajúcne

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I agree with you and I have punished the troublemakers severely. But it is very difficult to keep my men quiet: they are bored and have nothing to do. I would like to ramp up their drill. I think more routine in their life would keep them occupied and focused on their duties. I would need a dungeon and a labyrinth for them. I have the plans ready, but I guess they won’t come cheap.
sk: Súhlasím s vami a tých, ktorí robili problémy, som kruto potrestal. Umlčať mojich mužov je však ťažké: nudia sa a nemajú nič na práci. Chcel by som zrýchliť ich výcvik. Myslím si, že by ich viac praxe zamestnalo a sústredili by sa na svoje povinnosti. Potreboval by som pre ne kobku a labyrint. Pripravil som plány, ale domnievam sa, že ma to nevyjde lacno.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I do not fear the cost and labor as long as it keeps your people at bay. You shall get your buildings. But note that I will not tolerate any rogue soldier; if similar things happen again, I will make you responsible for them. Dismissed.
sk: Nebojím sa nákladov ani práce, pokiaľ to udrží vašich ľudí na uzde. Dostanete svoje budovy. Berte však na vedomie, že nebudem tolerovať žiadnych vojakov-gaunerov; ak sa niečo také zopakuje, budete zodpovedný vy. Môžete odísť.

en: Jundlina Received a Letter
sk: Jundlína dostala list

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I received an invitation from Sidolus. The first day of training in the newly finished labyrinth will be tomorrow. The dungeon is done as well and will start its work soon. I am looking forward to tomorrow; I am very interested in how our soldiers are trained, and I wonder if the additional workload will keep them from bullying the civilian population.
sk: Dostala som pozvanie od Sidola. Prvý deň výcviku v novo postavenom labyrinte bude zajtra. Kobka je hotová tiež a svoju prácu začne čoskoro. Teším sa na zajtrajšok; veľmi ma zaujíma, ako sú naši vojaci vycvičení, a som zvedavá, či im práca navyše zabráni šikanovať civilné obyvateľstvo.

en: Jundlina Considers the Economy
sk: Jundlína sa zamyslí nad ekonomiku

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: People are complaining about crowded streets and slow transportation. We need to help out our carriers on the roads. I have decided to build a horse farm so that the horses can help with the heavy wares.
sk: Ľudia sa sťažujú na preplnené ulice a pomalú prepravu. Musíme vypomôcť našim nosičom na cestách. Rozhodla som sa postaviť stajňu, aby prepravu ťažkého tovaru mohli uľahčiť kone.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Another way to take load from our roads is to build warehouses. We have claimed the mountain now, it seems a good idea to have a warehouse on the plateau to avoid having to transport everything up and down the slopes.
sk: Ďalším spôsobom, ako zmierniť záťaž na cestách, je postaviť sklady. Hora je teraz naša a bolo by dobré postaviť sklad na jej plošine. Vyhneme sa tak prenášaniu vecí hore-dolu svahmi.

en: A Dangerous Discovery
sk: Nebezpečný objav

en: Jundlina is in Thought
sk: Jundlína sa zamyslí

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found an old building, destroyed and burned by flames. I am very worried about this discovery. The building is not of any kind I’ve ever seen. It is certainly not designed by any Atlantean architect I’ve ever heard about. The building is crude, the assemblage is sloppy. But the materials are very enduring: the wood used for it seemed to have been burned in a strange way before it was used as building material – it is hard as stone.
sk: Našli sme starú budovu, zničenú a spálenú plameňmi. Z tohto objavu mám veľké obavy. Takýto druh budovy som nikdy nevidela. Nenavrhol ju určite žiaden architekt z Atlantídy, o ktorom som počula. Budova je nedokončená, montáž neporiadna. Materiály sú však veľmi pevné: zdá sa, že predtým, než použili drevo ako stavebný materiál, opálili ho zvláštnym spôsobom – je tvrdé ako kameň.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: The implications frighten me. Are there others on this island? Where are they then? They work with fire, are they praying to Satul too? Are they friends or foe? And why is the building burned down? Has this island seen war? Is a war being waged on it right now?
sk: Dôsledky ma desia. Sú na tomto ostrove aj iní? Kde sú potom? Ak pracujú s ohňom, modlia sa tiež k Satulovi? Sú priatelia či nepriatelia? A prečo je táto budova zhorená? Zažil tento ostrov vojnu? Vedie sa na ňom v tejto chvíli vojna?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
sk: Musíme zdokonaliť naše vojenské schopnosti. Ak sa na ostrove nachádzajú nepriatelia, musíme byť pripravení, keď na nich narazíme. Mali by sme tiež posilniť opevnenie na hraniciach.

en: Another Building
sk: Ďalšia budova

en: Jundlina is Worried
sk: Jundlína je znepokojená

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found one more building of this strange making. We have yet to see any of its builders. But obviously there has been a community on this island before and obviously it was militarized. I have to check on our military status with my generals. I will not allow that a potential enemy will find us unprepared.
sk: Našli sme ďalšiu budovu v tomto zvláštnom štýle. Po staviteľoch zatiaľ ani chýru. Očividne však na tomto ostrove žilo spoločenstvo, ktoré bolo zrejme podriadené vojenskej správe. Musím sa pozhovárať so svojimi generálmi a preveriť náš vojenský stav. Nedopustím, aby nás možný nepriateľ objavil nepripravených.

en: One More Building
sk: Ďalšia budova

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: And yet another of these buildings. We know now that the tribe that built them once had complete control over the island. But I am no longer so scared of potential enemies. We know so much of this island already and there is no trace of this old economy to be found. I am starting to relax, but I will not let our guard down as we continue to explore this beautiful island. But without obvious dangers, I am feeling very much at home here already.
sk: Opäť ďalšia takáto budova. Teraz vieme, že kmeň, ktorý ich postavil, mal raz úplnú moc nad týmto ostrovom. Z možných nepriateľov však už nemám taký strach. O tomto ostrove už vieme tak veľa a po starej ekonomike ani stopy. Začínam sa uvoľňovať, ale nemienim poľaviť v ostražitosti, keď budeme pokračovať v prieskume tohto nádherného ostrova. Bez zjavných nebezpečenstiev sa tu už však cítim takmer ako doma.

en: The Water is Rising!
sk: Voda stúpa!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul save us! Lutas is still trying to get to us. A scout informed me that the ocean is rising quickly. We have to reach higher ground and evacuate everybody and as much wares as we can from the headquarters up the mountains. How can we escape?
sk: Kiež nás Satul zachráni! Lutas sa k nám stále pokúša dostať. Istý prieskumník ma informoval, že oceán rýchlo stúpa. Musíme dosiahnuť vyššie položené miesto, potom evakuovať všetkých a preniesť čo najviac výrobkov z ústredia do hôr. Ako len unikneme?

en: A Young Man Approaches
sk: Prichádza mladý muž

note: TRANSLATORS: Ostur
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Ostur and I construct ships. I have invented a new kind of ship: smaller than those we are used to, but much sturdier. If we build them correctly, I am confident that we can sail a much longer distance with them and maybe escape from Lutas’ influence.
sk: Nech vás hreje Satul, Jundlína. Volám sa Ostur a staviam lode. Vynašiel som nový druh lodí: menšie ako tie, na ktoré sme zvyknutí, ale omnoho pevnejšie. Som presvedčený, že ak ich postavíme správne, budeme sa s nimi môcť plaviť na oveľa dlhšie vzdialenosti a možno unikneme pred mocou Lutasa.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
sk: Ostur, nemáme čas. Voda stúpa príliš rýchlo a ak by sme postavili lode na brehu, zmizli by v mori skôr, ako by sa mohli plaviť. Bojím sa, že sme odsúdení na skazu!

en: Ostur Seems Confident
sk: Ostur znie sebaisto

note: TRANSLATORS: Ostur
en: A friend of mine explored the island on his own and he told me of a big lake at the top of the mountain. I suggest we build the ships in this lake and wait until the island drowns beneath us. Then we can sail away. It is a bold plan, but I think it could work.
sk: Istý môj priateľ preskúmal ostrov na vlastnú päsť a povedal mi o veľkom jazere na vrchole hory. Navrhujem, aby sme v tomto jazere postavili lode a počkali, kým sa ostrov pod nami potopí. Potom môžeme vyplávať preč. Je to smelý plán, ale myslím si, že by mohol fungovať.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
sk: Vaše červené vlasy sú znamením od boha ohňa. Dôverujem vám a podporím váš plán. Náš osud je teraz vo vašich rukách, Ostur.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Swift now, we need a house for Ostur next to the lake, and we need planks, logs and spidercloth for the construction there. Forget about everything else, we need those wares on top of the mountain before our warehouses are all swallowed by the sea.
sk: Rýchlo, musíme Osturovi postaviť budovu pri jazere. Na stavbu budeme potrebovať dosky, kmene a pavúčiu látku. Zabudnite na všetko ostatné; tento tovar je nutné preniesť na vrchol hory, skôr ako všetky naše sklady zhltne more.

en: Jundlina is Relieved
sk: Jundlína je upokojená

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul! Ostur, the young ship builder did it. We have three ships – never have I seen sturdier ones – with enough room to carry all of us and some wares too. And this rescue came just in time: Lutas is about to swallow the rest of this island, the water rises faster by the hour. But we can make our escape now and start over in some country farther away…
sk: Chvála Satulovi! Ostur, náš mladý staviteľ lodí, to dokázal. Máme tri lode – pevnejšie som nikdy nevidela – s dostatkom miesta pre nás všetkých aj niektoré výrobky. Táto záchrana prišla práve včas: Lutas sa chystá pohltiť zvyšok ostrova; voda stúpa rýchlejšie každú hodinu. Teraz však môžeme ujsť a začať odznova v nejakom ďalekom kraji…

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
sk: Očakávam dlhú cestu, ale na konci nájdeme Satulovu zem. Sľúbila som to svojmu ľudu. A sebe.

en: Congratulations
sk: Gratulujeme

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
sk: Strata budovy

en: We lost a building to the ocean!
sk: Prišli sme o budovu v boji s oceánom!
