Widelands - en to nl translation catalogue (148 entries)

en: Ensure the supply of building wares
nl: Verzeker de aanvoer van bouwwaren

en: Supply Building Wares
nl: Voorzie bouwmaterialen

en: Supply basic building material for your economy:
nl: Voorzie elementaire bouwmaterialen voor je economie:

en: Build a quarry
nl: Bouw een steengroeve

en: Build two woodcutter’s houses
nl: Bouw twee houtvesterswoningen

en: Build two forester’s houses
nl: Bouw twee boswachtershuizen

en: Build a sawmill
nl: Bouw een houtzagerij

en: Expand your territory and explore
nl: Breid het grondgebied uit en ontdek

en: Expand and Explore
nl: Breid uit en ontdek

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
nl: Dit eiland is enorm en zolang we niet zeker weten dat we alleen zijn moeten we op onze hoede zijn. Ontdek en verover het, dit is de enige manier om ons te verdedigen tegen bedreigingen op het eiland en tegen Atlantis.

en: Build military sites to expand your territory
nl: Bouw militaire gebouwen om je grondgebied te vergroten

en: Establish a solid food production
nl: Verzorg een solide voedselproductie

en: Food Production
nl: Productie van voedsel

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
nl: Voedsel is erg belangrijk voor mijnen en militaire trainingsplaatsen. Zet een goed werkende voedselomgeving op door in iedere geval een boerderij, een helmkruidkwekerij en een molen te bouwen. De beide soorten meel samen met water kunnen tot brood gebakken worden, dus bouw ook een bakkerij en een waterput.

en: The other two important food wares are smoked fish and smoked meat. Raw meat is delivered from a hunter. A fisher gets the fish out of the sea while a fish breeder makes sure that a school of fish does not go extinct by breeding more. The smoking happens in a smokery, you will need at least two of those.
nl: De andere twee belangrijke levensmiddelen zijn gerookte vis en gerookt vlees. Rauw vlees wordt geleverd door een jager. Een visser haalt de vis uit zee en een viskweker zorgt ervoor dat een school vissen niet uitsterft door er meer te kweken. Het roken gebeurt in een rokerij, daar heb je er minstens twee van nodig.

en: Build a farm and a blackroot farm
nl: Bouw een boerderij en een helmkruidkwekerij

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
nl: Bouw een molen om maïsmeel en helmkruidbloem te maken

en: Build a well
nl: Bouw een waterput

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
nl: Bouw een bakkerij om brood te bakken van maïsmeel, helmkruidbloem en water

en: Build a hunter’s house to get raw meat
nl: Bouw een jachthuis voor rauw vlees

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
nl: Bouw een vissershuis dicht bij het water om rauwe vis te vangen

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
nl: Bouw een viskwekerij dicht bij de visser om voor voldoende vis te zorgen

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
nl: Bouw twee rokerijen om rauwe vis en vlees te roken

en: Build a spider farm and a weaving mill
nl: Bouw een spinnenboerderij en een weverij

en: Spidercloth Production
nl: Productie van spinnendoek

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
nl: De wevers produceren spinnendoek en tabberds in de weverij. Spinnendoek is nodig om sommige gebouwen en bekleding te maken, tabberds zijn de uniformen van de soldaten. De weverij heeft gouddraad en spinnengaren nodig. Spinnengaren wordt gemaakt door de spinnenboerderij en gouddraad wordt door de goudspinnerij van goud gemaakt.

en: Build a weaving mill
nl: Bouw een weverij

en: Build a spider farm
nl: Bouw een spinnenboerderij

en: Build a gold spinning mill
nl: Bouw een goudspinnerij

en: Build industry and mines
nl: Bouw industrie en mijnen

en: Industry and Mines
nl: Industrie en mijnen

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
nl: IJzererts, gouderts en kolen worden gedolven in de overeenkomstige mijnen. De kristalmijn graaft naar kwarts en diamant – kostbare materialen die zelden worden gevonden. Terwijl de mijnwerkers hiernaar zoeken, produceren ze een hoop graniet.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
nl: De ertsen moeten gesmolten worden in de hoogoven voordat ze bruikbaar zijn. De gezuiverde materialen worden daarna gebruikt in de wapensmederij, harnassmederij en de werktuigsmederij.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
nl: Bouw van elke soort een mijn. Zorg dat je eerst een geoloog naar de berg stuurt.

en: Build a smelting works
nl: Bouw een hoogoven

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
nl: Bouw een harnassmederij en een wapensmederij

en: Build a toolsmithy
nl: Bouw een werktuigsmederij

en: Build a barracks
nl: Bouw een kazerne

en: Recruiting new soldiers
nl: Nieuwe soldaten rekruteren

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
nl: Nu er wapens worden gesmeed kunnen we nieuwe soldaten rekruteren. Daartoe moeten we de kazerne voorzien van lichte drietanden en tabberds. Er zullen rekruten uit het magazijn toekomen, die worden dan uitgerust met beide goederen en na een basisopleiding worden ze soldaten.

en: Build training sites for soldiers
nl: Bouw trainingsgebouwen voor de soldaten

en: Soldier Training Sites
nl: Trainingsgebouwen voor soldaten

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
nl: Zoals alle stammen kunnen ook de Atlantiërs soldaten trainen: de kerker traint de aanval – het belangrijkste kenmerk van de Atlantiërs – en het labyrint traint ontwijken, levenspunten en verdediging. De goederen die de industrie produceert worden gebruikt om betere soldaten te trainen in de twee trainingsgebouwen.

en: Build a dungeon and a labyrinth
nl: Bouw een kerker en een labyrint

en: Build a warehouse and a horse farm
nl: Bouw een magazijn en een paardenstal

en: Warehouse and Horse Farm
nl: Magazijn en paardenstal

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
nl: Omdat het wegennetwerk langer en complexer wordt is het verstandig om paarden in te schakelen om de dragers te helpen. Paarden worden gefokt in de paardenstallen met water en maïs. Een magazijn kan eveneens helpen om het transportsysteem niet te laten bezwijken.

en: Build a warehouse
nl: Bouw een magazijn

en: Build a horse farm
nl: Bouw een paardenstal

en: Build 3 ships to escape from the island
nl: Bouw drie schepen om van het eiland te vluchten

en: Escape From the Island
nl: Ontsnap van het eiland

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
nl: Er is een meer bovenop dit eiland. Bouw drie schepen in deze wateren, dan heb je misschien een kans om je volk te redden voor het eiland volledig verzwolgen wordt door de oceaan.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
nl: Bouw een scheepswerf in de buurt van het meer om te beginnen met schepen bouwen

en: Proud to the Death
nl: Te trots voor de dood

en: Favored by the God
nl: Gezegend door de god

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
nl: Sinds het begin van de wereld bevolkte een trotse stam het verborgen en verloren eiland Atlantis. Geheerst door de bloedlijn van Koning Ajanthul, de eerste mens die door de zegening van zeegod Lutas boven zeeniveau kon ademen, en de wijze geestelijken, die de link met Lutas verzorgden, floreerden ze en werden ze beschaafd.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
nl: Dit verhaal begint tijdens de regeerperiode van Koning Askandor, de 43ste opvolger van Koning Ajanthul. Hij was een goede koning, regeerde Atlantis met wijsheid en visie. Maar bij het ouder worden werd hij steeds banger te sterven en ging op zoek naar een middel tegen de dood, ondanks dat de meeste geestelijken hem waarschuwden. Sommigen zeiden dat oneindig leven enkel voor de goden was, en dat het verboden is er naar te zoeken.

en: Disgraced Before the God
nl: Gevallen uit de goddelijke gratie

en: The God’s Punishment
nl: Straf van de god

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
nl: Maar alles leek goed. Alleen de paarden leken te voelen dat er iets verkeerd zat. In de nachtelijke uren werden ze gek van angst. Het duurde niet lang voor paardenfokker Xydra ontdekt had wat er verkeerd met ze was: de zeespiegel voor hun stal was aan het rijzen, en steeg steeds sneller.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
nl: De geestelijken trokken zich terug in meditatie en de reden voor de waterstijging werd snel gevonden: de god Lutas had zijn vertrouwen in de Atlantiërs verloren vanwege de brutaliteit van hun koning. Hij had besloten de rechten die aan koning Ajanthul en diens kinderen waren toegekend terug te trekken. En dus riep hij ze terug de zee in.

en: Uproar and Confusion
nl: Opschudding en verwarring

en: Emerging Chaos…
nl: Chaos ontstaat…

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Guilt-ridden, the king committed suicide. Without a monarch, the people turned to the clerics, but they had no substantial help to offer. Most accepted their fate while others tried to change the god’s mind by offering animals in his temple. But to no avail…
nl: Verteerd door schuldbesef pleegde de koning zelfmoord. Zonder een leider richtten de mensen zich tot de geestelijken, maar die hadden geen hulp te bieden. De meesten accepteerden hun lot, terwijl anderen probeerden de god van gedachten te veranderen door dieren te offeren in zijn tempel. Zonder succes…

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Jundlina, the late king’s daughter and the highest priestess of the god was the most determined cleric. As countless offerings didn’t change the situation, she convinced herself that to soothe the god, an offer of great personal value was needed. So she offered him her most beloved: her husband, the father of her only child.
nl: Jundlina, de dochter van de overleden koning en de hoogste priester van de god, was de meest vastberaden geestelijke. Toen ontelbare offers niets aan de situatie veranderden overtuigde ze zichzelf dat ze een grote persoonlijk prijs moest betalen om de god tevreden te stellen. Dus offerde ze wat haar het meest dierbaar was: haar man, vader van haar enige kind.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But not even this changed the mind of the god. The water kept on rising. Nearly driven insane by guilt, pain and anger, Jundlina became a heretic: Secretly, she gathered people of the common folk who were not in line with the decision of the clerics to accept the god’s will. Together with them, she set the temple on fire and stole a ship to flee from the god’s influence over Atlantis. This small group started praying to Satul, the fire god and the worst enemy of Lutas.
nl: Maar zelfs dit bracht de god niet op andere gedachten. Het water bleef stijgen. Bijna gek van schuld, pijn en woede, werd Jundlina een ketter: in het geheim verzamelde ze mensen uit het gewone volk die zich niet konden vinden in de beslissing van de geestelijken om Lutas' wil te aanvaarden. Samen met hen stak ze de tempel in vuur en vlam en stal een schip om de invloed die de god heeft op Atlantis te ontvluchten. Deze kleine groep richtte zich tot Satul, de god van het vuur en de grootste vijand van Lutas.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Leaving the dying Atlantis and their past behind, they started on a quest to find a place sheltered by the fire and protected from the sea.
nl: Ze lieten het zinkende Atlantis en hun verleden achter zich en gingen op zoek naar een plaats beschut door het vuur en beschermd van de zee.

en: The Princess’ Memoir
nl: De herinneringen van de prinses

en: Jundlina Writes Down Her Memories
nl: Jundlina schrijft haar memoires

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
nl: We verlieten Atlantis en zeilden oostwaarts. Op de zesde dag gingen we de verboden zee op zonder enige volgers uit Atlantis en zonder dat Lutas ons schip deed zinken. Nu zijn we buiten zijn bereik. Een dag later zagen we een eiland dat een vuurspuwende berg leek te hebben. Dit leek me een teken van de vuurgod en we gingen aan land.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We spent the last week building two watchtowers on the mountains close to our landing area; and, of course, a hall for us all. We have very talented constructors in our group – still, the buildings do not match the art we had on Atlantis. I hope they will withstand the next rain. At least, the towers will warn us if a ship from Atlantis follows us and if the island is inhabited, we will see attackers a long time before they arrive.
nl: De afgelopen week hebben we twee wachttorens op de bergen gebouwd dicht bij onze aanmeerplaats, en natuurlijk een hal voor ons allen. We hebben getalenteerde bouwers in onze groep, toch lijkt de stijl niet op wat we hadden op Atlantis. Ik hoop dat de gebouwen de volgende regen weerstaan. In elk geval zullen de torens ons waarschuwen als een schip uit Atlantis ons volgt, en als het eiland bewoond is zullen we dat ook waarnemen voor een aanvaller ons kan bereiken.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have established ourselves on this island. The next step is now to make it a home. I reckon we need to establish a sustainable economy and to explore our surroundings. I called for specialists and will follow their advice.
nl: We hebben ons gevestigd op dit eiland. De volgende stap is om het ons thuis te maken. Ik denk dat we een duurzame economie moeten opzetten en de omgeving verkennen. Daartoe heb ik de hulp ingeroepen van specialisten, ik zal hun advies volgen.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
nl: Loftomor en Sidolus arriveren

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you both. Loftomor, you have been the island’s most renowned architect. Sidolus, you are a seasoned warrior and strategist. I have called you before me to seek your counsel: what needs to be done to make this our new home?
nl: Moge Satul jullie beiden verwarmen. Loftomor, jij was de meest vermaarde architect op het eiland. Sidolus, jij bent de meest ervaren krijger en strateeg. Ik heb jullie bij me geroepen om raad: wat moet gedaan worden om dit ons nieuwe thuis te maken?

en: Loftomor Speaks
nl: Loftomor spreekt

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! The most important things for building a settlement are the building materials. There are some trees here, so we should build housings for some woodcutters and of course also for foresters, so we will not run out of trees. Oh, and we mustn’t forget the sawmill, for most buildings can’t be made out of logs alone. Stronger buildings also need granite, but there is plenty to the north-east of here; we just need to build a quarry, and my stonemasons will go to work promptly.
nl: Satul verwarme u, Jundlina! Het belangrijkste om een nederzetting te bouwen zijn de bouwmaterialen. Er zijn wat bomen hier, dus moeten we huizen maken voor de houtvesters en natuurlijk voor de boswachters zodat we niet zonder bomen komen te zitten. Oh, en we mogen de houtzagerij niet vergeten, de meeste gebouwen hebben meer nodig dan boomstammen alleen. Sterkere gebouwen hebben ook graniet nodig, maar er is genoeg ten noordoosten van hier; we hoeven enkel een steengroeve te bouwen en mijn steenhouwers zullen snel aan het werk gaan.

en: Sidolus Speaks
nl: Sidolus spreekt

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I agree with what Loftomor proposes. We need a good supply of building materials for we have to expand our territory swiftly. I will not feel safe on this island as long as we have not seen all its shores. I brought plenty of good men from Atlantis. The military might is available. We only need some housing to live in.
nl: Mag Satul u verwarmen, Jundlina! Ik ben het eens met wat Loftomor voorstelt. We hebben een mooie voorraad bouwmaterialen nodig om ons grondgebied snel uit te breiden. Ik zal me niet veilig voelen op dit eiland zolang we niet alle kusten hebben gezien. Ik heb voldoende goede mannen uit Atlantis meegenomen. De militaire macht is beschikbaar, we hebben enkel gebouwen nodig om in te leven.

en: Jundlina is Satisfied
nl: Jundlina is tevreden

en: Jundlina’s Memoirs
nl: Jundlinas memoires

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Our building infrastructure is finished and I spent some days making sure that everybody is working well together. Now, there are other pressing matters. I called Colionder, my personal cook, before me to get his help with sorting some things out.
nl: Onze bouwinfrastructuur is klaar en ik heb enkele dagen gekeken of iedereen goed samenwerkt. Nu zijn er andere dringende zaken. Ik heb Colionder, mijn persoonlijke kok, bij me geroepen voor advies over enkele dingen.

en: Colionder Arrives
nl: Colionder arriveert

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
nl: Moge Satul u verwarmen Jundlina! Wat kan ik voor u of de god betekenen?

en: Jundlina Replies
nl: Jundlina antwoordt

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Colionder. Yes, I wondered if there is a way that we could centralize our food production. We lose a lot of productivity because our people are accustomed to making their own food. I feel if we could split responsibilities, it would be better for us all. I want your thoughts on this.
nl: Satul verwarme ook jou Colionder. Ik vroeg me af of er een manier is om onze voedselbereiding te centraliseren. We verliezen veel productiviteit doordat mensen hun eigen voedsel moeten maken. Het lijkt me dat als we verantwoordelijkheden opdelen, het beter is voor ons allen. Ik wil jouw gedachten hierover.

en: Colionder is in Thought
nl: Colionder is in gedachten

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Ahh, but I think this is impossible to change. The preparing and eating of food is something deeply ingrained in us Atlanteans – it is a ceremony that we just need for our well-being. So I guess we cannot take this away from the individuals completely.
nl: Ahh, maar dat is onmogelijk om te veranderen. Het bereiden en eten van voedsel is iets wat diep geworteld is in ons Atlantiërs, het is gewoon een ceremonie die we nodig hebben voor ons welzijn. Dus ik denk dat we dit niet volledig kunnen ontnemen van individuen.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: But we might find a compromise in between: for me, making bread is a troublesome task. Grinding the blackroots and corn to flour and then baking the bread is tedious and boring; I feel a more industrial approach would be helpful here. I for one would love to just have fresh bread delivered to my house every day.
nl: Maar we kunnen er een compromis in vinden. Voor mij is het maken van brood een lastige taak: het malen van helmkruid en maïs tot meel en dan brood bakken is vervelend en saai. Ik denk dat een meer industriële aanpak hier nuttig zou zijn. Ik zou zelf graag gewoon elke dag vers brood aan huis geleverd krijgen.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Oooh and even more important: the smoking of fish and meat to cleanse them and improve their taste is terrible. My house is full of smoke and stinks for weeks afterwards. Don’t you think that this could be done in a special building where the side effects do not matter? I think those two things would be accepted by the people and would reduce the cooking time without taking away the ritual.
nl: Oh, en nog belangrijker, het roken van vis en vlees om het te reinigen en de smaak te verbeteren is verschrikkelijk. Mijn huis hangt vol rook en blijft nog weken stinken. Denkt u niet dat dit in een apart gebouw zou kunnen gedaan worden waar de neveneffecten er niet toe doen? Ik denk dat die twee dingen aanvaard zouden worden door het volk en de bereidingstijden zouden verminderen zonder het ritueel weg te nemen.

en: Jundlina Agrees
nl: Jundlina stemt in

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
nl: Je woorden klinken mij wijs Colionder. Zo zal het dan wezen.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
nl: Jundlina bekijkt de rapporten

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
nl: Het lijkt er op dat onze voedselproductie klaar is en iedereen mooi samenwerkt. Het begint echt als een thuis te voelen hier.

en: A Man Comes to Jundlina
nl: Een man komt bij Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Opol, and I am the highest weaver of the guild abandoning Atlantis and Lutas with you. I come with sad news indeed: we have no more spidercloth. Not a single piece is to be found in our warehouses. Could you not help the weavers’ guild by arranging the building of a weaving mill and a spider farm? The spiders deliver the finest silk and we will produce the finest spidercloth from it.
nl: Satul verwarme u, Jundlina. Mijn naam is Opol en ik ben de hoogste wever van het gilde dat met u Atlantis en Lutas verlaten heeft. Ik heb slecht nieuws te melden: we hebben geen spinnendoek meer. Er is geen meter meer te vinden in onze magazijnen. Kunt u het weversgilde niet helpen door de bouw van een weverij en een spinnenboerderij te voorzien? De spinnen leveren de fijnste zijde en we zullen er de beste spinnendoek van maken.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
nl: We bieden in ruil daarvoor aan om de tabberds voor jonge soldaten en de gouden tabberds voor officieren te produceren. U zult ze nodig hebben zodra u nieuwe soldaten wilt rekruteren.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand your urgency. Your suggestion sounds fair to me, I will build your weaving mill and spider farm. I will also build a gold spinning mill so that the golden tabards you make will not be golden by name alone.
nl: Moge Satul ook jou verwarmen Opol. Ik wilde de productie van spinnendoek uitstellen, maar ik begrijp dat je aandringt. Je suggestie klinkt redelijk, ik zal een weverij en spinnenboerderij laten bouwen. Ik zal ook een goudspinnerij bouwen zodat de gouden tabberds niet alleen van goud heten, maar ook zijn.

en: Opol Seeks Out Jundlina
nl: Opol bezoekt Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina! The weaving mill, gold spinning mill and spider farm buildings are complete and are starting their work at this very moment. The weavers’ guild is very grateful for your support and we will stand by our word and deliver the first tabard very soon.
nl: Moge Satul u verwarmen, Jundlina! De weverij, goudspinnerij en de spinnenboerderij zijn klaar en beginnen met werken op dit moment. De weversgilde is erg dankbaar voor uw ondersteuning en zal zijn woord houden en binnenkort de eerste tabberd afleveren.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This is good news indeed, Opol. Our economy is developing very well. Go back to your work now, Opol, and may Satul warm you and all your guild members!
nl: Dat is inderdaad goed nieuws Opol. Onze economie ontwikkelt zich goed. Ga terug naar je werk Opol, en moge Satul jou en je gildeleden verwarmen!

en: Sidolus Seeks Out Jundlina
nl: Sidolus bezoekt Jundlina

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. Have you considered mining for resources in the mountains around us? We are running short of quartz and diamonds for our buildings. Also, we could use more iron, gold and especially coal. If we find an ample supply of those commodities, we could start producing weapons and tools; this would help enormously. Of course, we would need smelters, a weapon smithy, an armor smithy and a toolsmithy. And maybe even more.
nl: Mag Satul u verwarmen Jundlina. Heeft u overwogen om grondstoffen te delven in de bergen rondom ons? We hebben weinig kwarts en diamanten meer over voor onze gebouwen. Daarnaast kunnen we ook meer ijzer, goud en vooral kolen gebruiken. Als we een ruim aanbod van deze grondstoffen vinden, kunnen we beginnen met het produceren van wapens en gereedschappen, dit zou ons enorm helpen. Natuurlijk hebben we dan een hoogoven, een wapensmederij, een harnassmederij en een werktuigsmederij nodig. En misschien zelfs meer.

en: Jundlina Nods
nl: Jundlina knikt

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have considered this, Sidolus. I think it is about time. We will make this a priority for now. You shall get your industry soon!
nl: Ik heb dit bekeken, Sidolus. Ik denk dat het tijd wordt, we maken er nu een prioriteit van. Je zult je industrie krijgen, en spoedig!

en: Loftomor Reports
nl: Loftomor rapporten

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! We have completed a toolsmithy and now our toolsmiths will produce new tools in an instant.
nl: Moge Satul je verwarmen, Jundlina! We hebben een gereedschapsmakerij voltooid en nu zullen onze gereedschapsmeden in een oogwenk nieuw gereedschap produceren.

en: Jundlina Reminds
nl: Jundlina herinnert

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you as well, Loftomor. That is good news to hear. However please remember that our toolsmiths need to be equipped with a saw. Making tools is an art for us, requiring a precise tool like a saw, not a brutal hammer like for the other tribes.
nl: Moge Satul jou ook verwarmen, Loftomor. Dat is goed nieuws om te horen. Vergeet echter niet dat onze gereedschapsmakers een zaag nodig hebben. Het maken van gereedschap is voor ons een kunst, waarvoor een precies gereedschap als een zaag nodig is, geen brute hamer zoals bij de andere stammen.

en: Jundlina Writes a Letter
nl: Jundlina schrijft een brief

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have received word that our mining industry started working. Now that we are forging weapons, I will send a letter to Sidolus informing him that it’s time to build a barracks and start recruiting soldiers.
nl: Ik heb het bericht ontvangen dat onze mijnindustrie opgestart is. Nu we in staat zijn wapens te smeden zal ik Sidolus een brief sturen om hem erop te wijzen dat het tijd is een kazerne te bouwen en soldaten te beginnen rekruteren.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
nl: Vandaag zag ik de eerste rekruten samenkomen aan de poorten van onze nieuwe kazerne. Als alles goed gaat zullen ze er binnenkort hun training aanvatten.

en: Jundlina Summons Sidolus
nl: Jundlina ontbiedt Sidolus

en: Jundlina is Angry
nl: Jundlina is boos

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: What is this I hear, Sidolus? I received words about your soldiers misbehaving and bullying the common folk. What is this nonsense all about? They are servants for the common good and must not misuse their powers. This is inexcusable! Explain this, if you will!
nl: Wat heb ik nu gehoord Sidolus? Het is mij ter ore gekomen dat je soldaten zich misdragen en het gewone volk intimideren. Waar gaat deze onzin over? Ze zijn dienaars van het algemeen belang en mogen hun macht niet misbruiken. Dit is onaanvaardbaar! Verklaar je als je kunt!

en: Sidolus Seems Contrite
nl: Sidolus lijkt berouwvol

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I agree with you and I have punished the troublemakers severely. But it is very difficult to keep my men quiet: they are bored and have nothing to do. I would like to ramp up their drill. I think more routine in their life would keep them occupied and focused on their duties. I would need a dungeon and a labyrinth for them. I have the plans ready, but I guess they won’t come cheap.
nl: Ik ben het met u eens en heb de probleemgevallen streng gestraft. Maar het is erg moeilijk om mijn mannen rustig te houden, ze hebben niets te doen en vervelen zich. Ik zou graag hun training opvoeren. Meer routine in hun leven zal ze bezig houden, dan zullen ze zich richten op hun taken. Ik zou een kerker en een labyrint voor hen willen. De plannen heb ik klaar, maar ik denk dat ze niet goedkoop zijn.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I do not fear the cost and labor as long as it keeps your people at bay. You shall get your buildings. But note that I will not tolerate any rogue soldier; if similar things happen again, I will make you responsible for them. Dismissed.
nl: Ik vrees de kosten noch het werk, zo lang het je mensen in bedwang houdt. Je krijgt je gebouwen. Maar weet dat ik geen enkele crapuleuze soldaat tolereer, als zoiets weer gebeurt zal ik jou verantwoordelijk voor hen houden. Ingerukt.

en: Jundlina Received a Letter
nl: Jundlina ontvangt een brief

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I received an invitation from Sidolus. The first day of training in the newly finished labyrinth will be tomorrow. The dungeon is done as well and will start its work soon. I am looking forward to tomorrow; I am very interested in how our soldiers are trained, and I wonder if the additional workload will keep them from bullying the civilian population.
nl: Ik ontving een uitnodiging van Sidolus. De eerste trainingsdag in het net voltooide labyrint zal morgen zijn. De kerker is ook al klaar en zal zijn werk spoedig aanvangen. Ik kijk uit naar morgen, ik ben erg geïnteresseerd hoe onze soldaten worden getraind en ben benieuwd of de extra belasting ze ervan zal weerhouden het volk lastig te vallen.

en: Jundlina Considers the Economy
nl: Jundlina overdenkt de economie

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: People are complaining about crowded streets and slow transportation. We need to help out our carriers on the roads. I have decided to build a horse farm so that the horses can help with the heavy wares.
nl: Mensen klagen over de drukke straten en het trage vervoer. We moeten onze dragers op de wegen helpen. Ik heb besloten om een paardenstal te bouwen, zodat de paarden kunnen helpen met zware vracht.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Another way to take load from our roads is to build warehouses. We have claimed the mountain now, it seems a good idea to have a warehouse on the plateau to avoid having to transport everything up and down the slopes.
nl: Een andere manier om de wegen te ontlasten is door magazijnen te bouwen. We hebben de berg nu opgeëist, het lijkt een goed idee om een magazijn op het plateau te hebben om niet alles op en af de hellingen te moeten vervoeren.

en: A Dangerous Discovery
nl: Een gevaarlijke vondst

en: Jundlina is in Thought
nl: Jundlina is in gedachten

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found an old building, destroyed and burned by flames. I am very worried about this discovery. The building is not of any kind I’ve ever seen. It is certainly not designed by any Atlantean architect I’ve ever heard about. The building is crude, the assemblage is sloppy. But the materials are very enduring: the wood used for it seemed to have been burned in a strange way before it was used as building material – it is hard as stone.
nl: We hebben een oud gebouw gevonden, vernietigd en verbrand door de vlammen. Ik ben bezorgd door deze vondst. Het gebouw lijkt niet op iets wat ik eerder gezien heb. Het is zeker niet ontworpen door een Atlantische architect waarvan ik gehoord heb. Het bouwwerk is ruw en slordig. Maar de materialen zijn erg duurzaam, het hout dat gebruikt is in de constructie lijkt op een vreemde manier gebrand te zijn, het is hard als steen.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: The implications frighten me. Are there others on this island? Where are they then? They work with fire, are they praying to Satul too? Are they friends or foe? And why is the building burned down? Has this island seen war? Is a war being waged on it right now?
nl: Ik ben beangstigd door de betekenis van deze vondst. Betekent dit dat er anderen op het eiland zijn? Waar zijn ze dan? Ze werken met vuur, bidden ze dan ook tot Satul? Zijn het vrienden of vijanden? En waarom is het gebouw afgebrand? Heeft dit eiland een oorlog gekend? Wordt er een oorlog gevoerd op dit moment?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
nl: We moeten onze militaire capaciteiten verbeteren. Als er vijanden zijn op het eiland, moeten we voorbereid zijn om hen te ontmoeten. We moeten ook de versterking van onze grenzen doorzetten.

en: Another Building
nl: Nog een gebouw

en: Jundlina is Worried
nl: Jundlina is bezorgd

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found one more building of this strange making. We have yet to see any of its builders. But obviously there has been a community on this island before and obviously it was militarized. I have to check on our military status with my generals. I will not allow that a potential enemy will find us unprepared.
nl: We vonden nog zo'n gebouw van vreemde makelij. Het is wachten op wie het ook gebouwd heeft. Maar overduidelijk was er eerder een gemeenschap op dit eiland, en kennelijk was die gemilitariseerd. Ik moet dringend onze militaire toestand bespreken met mijn generaals. Ik zal niet toestaan dat een mogelijke vijand ons onvoorbereid vind.

en: One More Building
nl: Nog een vreemd gebouw

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: And yet another of these buildings. We know now that the tribe that built them once had complete control over the island. But I am no longer so scared of potential enemies. We know so much of this island already and there is no trace of this old economy to be found. I am starting to relax, but I will not let our guard down as we continue to explore this beautiful island. But without obvious dangers, I am feeling very much at home here already.
nl: En weer één van deze gebouwen. We weten dat een stam ze ooit bouwde om het hele eiland te beheersen. Maar ik ben niet meer bang voor mogelijke vijanden. We weten zo veel van het eiland en er is geen spoor van deze oude economie te vinden. Ik begin me te ontspannen, toch blijf ik op mijn hoede terwijl we dit prachtige eiland ontdekken. Maar zonder duidelijk gevaar voel ik me hier al erg thuis.

en: The Water is Rising!
nl: Het water stijgt!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul save us! Lutas is still trying to get to us. A scout informed me that the ocean is rising quickly. We have to reach higher ground and evacuate everybody and as much wares as we can from the headquarters up the mountains. How can we escape?
nl: Moge Satul ons redden! Lutas probeert nog steeds bij ons te komen. Een verkenner informeerde me dat het peil van de oceaan snel stijgt. We moeten hogere gronden opzoeken, en iedereen en zo veel mogelijk waren uit het hoofdkwartier evacueren naar de bergen. Hoe kunnen we ontsnappen?

en: A Young Man Approaches
nl: Een jonge man nadert

note: TRANSLATORS: Ostur
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Ostur and I construct ships. I have invented a new kind of ship: smaller than those we are used to, but much sturdier. If we build them correctly, I am confident that we can sail a much longer distance with them and maybe escape from Lutas’ influence.
nl: Satul verwarme u Jundlina. Mijn naam is Ostur en ik bouw schepen. Ik heb een nieuw soort schip ontworpen: kleiner dan degene die we gebruikten, maar veel steviger. Als we ze goed bouwen ben ik er van overtuigd dat we daarmee veel verder kunnen varen en misschien uit Lutas' bereik kunnen ontsnappen.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
nl: Ostur, we hebben geen tijd. Het water stijgt te snel, als we de schepen aan de kust bouwen zal de zee ze opslokken voordat ze kunnen drijven. Ik vrees dat we verloren zijn!

en: Ostur Seems Confident
nl: Ostur lijkt overtuigd

note: TRANSLATORS: Ostur
en: A friend of mine explored the island on his own and he told me of a big lake at the top of the mountain. I suggest we build the ships in this lake and wait until the island drowns beneath us. Then we can sail away. It is a bold plan, but I think it could work.
nl: Een vriend van mij heeft het eiland zelfstandig verkend en vertelde me van een groot meer bovenop de berg. Ik stel voor dat we de schepen in dit meer bouwen en wachten totdat het eiland onder ons vandaan zinkt. Dan kunnen we weg zeilen. Het is een gedurfd plan, maar ik denk dat het kan werken.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
nl: Je rode haar is een signaal van de vuurgod. Ik vertrouw je en ondersteun je plan. Onze overleving ligt nu in jouw handen, Ostur.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Swift now, we need a house for Ostur next to the lake, and we need planks, logs and spidercloth for the construction there. Forget about everything else, we need those wares on top of the mountain before our warehouses are all swallowed by the sea.
nl: Nu hebben we snel een huis voor Ostur nodig naast het meer en we hebben planken, boomstammen en spinnendoek nodig voor de constructie. Vergeet al het andere, we moeten deze waren naar de top van de berg brengen voordat de zee onze magazijnen verzwelgt.

en: Jundlina is Relieved
nl: Jundlina is opgelucht

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul! Ostur, the young ship builder did it. We have three ships – never have I seen sturdier ones – with enough room to carry all of us and some wares too. And this rescue came just in time: Lutas is about to swallow the rest of this island, the water rises faster by the hour. But we can make our escape now and start over in some country farther away…
nl: Satul zij geprezen! Het is Ostur, de jonge scheepsbouwer, gelukt. We hebben drie schepen – nooit heb ik er sterkere gezien – met genoeg ruimte om ons allen mee te nemen en ook wat goederen. En deze redding kwam net op tijd: Lutas dreigt de rest van dit eiland op te slokken, het water stijgt elk uur sneller. Maar we kunnen nu ontsnappen en opnieuw beginnen in een ver afgelegen land…

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
nl: Ik verwacht een lange reis, maar we zullen het land van Satul uiteindelijk vinden. Dit is wat ik mijn volk heb beloofd. En mezelf.

en: Congratulations
nl: Gefeliciteerd

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
nl: Je hebt deze missie voltooid. Je mag verder spelen als je wilt, anders ga je naar de volgende missie.

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
nl: Gebouw kwijt!

en: We lost a building to the ocean!
nl: We hebben een gebouw verloren aan de oceaan!
