Widelands - en to la translation catalogue (27 entries)

en: Build a quarry
la: Lapidicinas aedifica

en: Build two woodcutter’s houses
la: Aedifica duas casas lignatoris

en: Build two forester’s houses
la: Aedifica duas casas saltuarii

en: Build industry and mines
la: Fabricas metallaque aedifica!

en: Build 3 ships to escape from the island
la: Naves tres contrue, ut ex insula effugas

en: Escape From the Island
la: Ex insula effuge

en: Favored by the God
la: A deo fauta

en: Jundlina Writes Down Her Memories
la: Jundlina commentarium suam scribit

en: Loftomor and Sidolus Arrive
la: Loftomor Sidolusque adveniunt

en: Loftomor Speaks
la: Loftomor dicit

en: Sidolus Speaks
la: Sidolus dicit

en: Jundlina is Satisfied
la: Jundlina satisfacta

en: Jundlina’s Memoirs
la: Commentarii Jundlinae

en: Colionder Arrives
la: Coliondor advenit

en: Jundlina Replies
la: Jundlina respondit

en: Colionder is in Thought
la: Coliondor cogitat

en: Jundlina Agrees
la: Jundlina assentitur

en: Jundlina is Reviewing the Reports
la: Jundlina nuntia legit

en: A Man Comes to Jundlina
la: Vir ad Jundlinam venit

en: Jundlina is Angry
la: Jundlina furens

en: Jundlina Received a Letter
la: Jundlina epistolam recepit

en: Jundlina is in Thought
la: Jundlina cogitat

en: Another Building
la: Aedificium alium

en: A Young Man Approaches
la: Iuvenis appropinquat

en: Congratulations
la: Congratulamur

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
la: Aedificium perditum!

en: We lost a building to the ocean!
la: Aedificium Oceanum āmīsīmus!
