Widelands svnVERSION - en to nds translation catalogue (220 entries)

note: TRANSLATORS: To be used in placeholders for switching texts according to current leader
en: Jundlina
nds: Jundlin’

note: TRANSLATORS: To be used in placeholders for switching texts according to current leader
en: Sidolus
nds: Sidoolus

en: Find a place to build a port
nds: Finn eene Stee, um eene Muu to bauen

en: Find Portspace
nds: Finn Rüümte för Muden

en: To set foot on this island, we must first find a building space where a port can be built. Explore the nearby coast line to find such a building plot.
nds: Um de Insel to betreden, mutten wi toeerst Rüümte tum Bauen för eene Muu finnen. Försk de Küstenlienje dicht bi ut, um sülke Rüümte to finnen.

en: After the port is built we should cancel the other ship’s expedition, to unload its wares as well.
nds: Nadeem de Muu beschickt is, sallen wi de Söök up de anner Schipp ofbreken, um siene Waren ok uttoladen.

en: Ensure the supply of construction materials
nds: Seker de Versörgung mit Baukraam

en: Establish Basic Production Chain
nds: Baukraam-Produzerens-Ketten inrichten

en: We will need at least a quarry, a few woodcutters, and a sawmill. A forester might or might not be needed depending on how fast the trees are growing around us. Find the balance.
nds: Wi bruken tominnst een Flintslagerhuus, een paar Boomsaagers un eene Saagmöhlen. Of wi eenen Förster bruken of nich, hangt daarvun of, wo fix de Bomen um uns nawassen. Finn dat Evenwicht.

en: Build tools quickly
nds: Maak fix Warktüüg

en: Make New Tools
nds: Maak nejes Warktüüg

en: Most of our tools have been lost in the ship tragedy. Our people will not be able to fulfill their duties without proper tools. Luckily we still have some iron ore and plenty of coal. Build a toolsmithy, as it is a prerequisite for success on the island. Don’t forget to build a smelting works as well.
nds: Dat meest vun uns’ Warktüüg is in de Schippbröök verloren gahn. Uns’ Lüü könen sünner gadelk Warktüüg hör Upgaven nich utföhren. Tum Glück hebben wi noch een bietje Iesenkluut un bannig vööl Köhl. Bau eene Warktüügsmee – wi bruken se vun Nood, um up de Insel to bestahn. Vergeet nich, ok een Smeltwark to bauen.

en: Search the mountains for resources
nds: Söök Mineraale in de Bargen

en: Build Mines
nds: Bau Bargwarken

en: As we are able to make tools again, our supply of mining resources needs to be replenished soon. Explore the mountains and build at least one mine of each type to mine coal, iron and gold.
nds: As wi weer Warktüüg maken könen mutten wi bold uns’ Versörgung mit Mineraalen vernejen. Försk de Bargen ut un bau tominnst een Bargwark vun elkeen Aard, um Köhl, Iesen un Gold oftoboen.

en: Explore the surroundings
nds: Försk de Umgeven ut

en: Explore Your Surroundings
nds: Försk dien Umgeven ut

en: We are fairly sure that we are not alone on the island. We do not know if the others on this island are friends or foes, so we need to tread carefully. Explore the island by building at least one house for a scout.
nds: Wi sünd uns temelk seker, dat wi nich alleen up de Insel sünd. Wi weten nich, of de anners hier Frünnen of Feinden sünd, also mutten wi uppassen. Försk de Insel ut, indeem du tominnst een Huus för eenen Bespejer baust.

en: Expand your territory
nds: Vergroter dien Gewest

en: Expand Territory
nds: Gewest vergrotern

en: As our settlement is growing, we will need more space for all buildings. Expand our territory by building military buildings. Build some guardhouses and at least one tower for its larger view range.
nds: As uns’ Dörp wasst bruken wi mehr Rüümte för all de Husen. Verwieder uns’ Gewest, indeem du Soldateree-Boen baust. Bau een paar Wahrders-Stuven un tominnst eenen Toorn um siene groter Sicht.

en: Build a spider farm and a weaving mill
nds: Bau eene Spinnentüchteree un eene Spinnweelmöhlen

en: Spidercloth Production
nds: Spinnenstoff-Versörgung

en: We need some spidercloth urgently as we are running out of it. It is therefore essential to spare every piece we still have. Reduce the input of all buildings that consume spidercloth, not forgetting the construction sites.
nds: Wi bruken drock Spinnenstoff, denn bold hebben wi keenen mehr. Wi mutten vun Nood elkeen Deel, wat wi noch hebben, upheven. Minner de Ingaav vun all Husen, wat Spinnenstoff bruken, Bausteden inbegrepen.

en: Afterwards we need to construct a farm under all circumstances, as it needs spidercloth to be built. Additionally, we need a spider farm and a weaving mill.
nds: Daarna mutten wi nödig eene Buurderee bauen, denn se bruukt Spinnenstoff tum Beschicken. Wi bruken ok eene Spinnentüchteree un Spinnweelmöhlen.

en: Build a trading post
nds: Bau eenen Hannelsposten

en: Upgrade Scout’s House To Trading Post
nds: Bau de Bespejeree tum Hannelsposten ut

en: To be able to pay the tributes to Kalitath, and to maintain contact with Jundlina, we need to enhance our scout’s house to a trading post.
nds: Um de Tribut an Kalitat betahlen to könen un in Verbinnen mit Jundlin’ to blieven, mutten wi uns’ Bespejeree to eenem Hannelsposten utbauen.

en: Pay all tributes to Kalitath
nds: Betahl de Tribut an Kalitat

en: Send Trader To Kalitath
nds: Stüür Hannelsmann to Kalitat

en: We need to send the wares to Kalitath with our trader. He will pick them up as soon as a batch is ready in his trading post.
nds: Wi mutten de Waren mit uns’ Hannelsmann an Kalitat schicken. He nimmt se an, sobold een Packje in sienem Hannelsposten ankummt.

en: The following batches need to be delivered:
nds: Deese Waren mutten levert worden:

en: Five batches of five logs each.
nds: Fiev Maal je fiev Boomstammen.

en: Four batches of four lumps of coal each.
nds: Veer Maal je veer Delen Köhl.

en: Three batches of three iron bars each.
nds: Dree Maal je dree Delen Iesen.

en: Two batches of two gold bars each.
nds: Twee Maal je twee Delen Gold.

en: Ten batches of five logs each.
nds: Teihn Maal je fiev Boomstammen.

en: Eight batches of four lumps of coal each.
nds: Acht Maal je veer Delen Köhl.

en: Six batches of three iron bars each.
nds: Sess Maal je dree Delen Iesen.

en: Four batches of two gold bars each.
nds: Veer Maal je twee Delen Gold.

en: Defeat Maletus
nds: Manntje Maletus

en: Defeat Imperial Leader Maletus
nds: Manntje de Rieks-Anföhrer Maletus

en: We need to finish the Empire off to have a chance to build a new home.
nds: Wi mutten dat Riek manntjen, um eene Kans to hebben, hier eene neje Heimaad to bauen.

en: Build a temple to worship Satul
nds: Bau eenen Tempel, um Satuul antobeden

en: Build Temple For Satul
nds: Bau Tempel för Satuul

en: We need to build a temple for Satul and we need to worship him well. By this he might show these Barbarians his might and our princess might come back to her senses.
nds: Wi mutten eenen Tempel för Satuul bauen un hüm akkeraat anbeden. Dann wiest he villicht deesen Willen Lüü siene Macht un uns’ Königstochter kummt hopentlik weer to Sinnen.

en: And we need to have a scout’s house to not lose track of what is going on at the Barbarians’ territory.
nds: Un wi bruken eene Bespejeree, daarmit wi wieder mitkriegen, wat in de Gewest vun de Willen Lüü passeert.

en: Worship Satul and consecrate priestesses
nds: Verehr Satuul un weei Preestersken in

en: Worship Satul
nds: Verehr Satuul

en: Now we need to worship Satul and consecrate at least two priestesses.
nds: Nu mutten wi Satuul anbeden un tominnst twee Preestersken inwejen.

en: Defeat Kalitath
nds: Manntje Kalitat

en: Now it’s time to finish off this annoying Barbarian. He has molested us far too long now.
nds: Nu is ’t an de Tied, deesen verdretelken Willen wegtomaken. He hett uns nu vööl to lang argert.

en: Defeated!
nds: Verloren!

en: Sidolus has bad news…
nds: Sidoolus hett slimme Narichten …

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: Aaaargh, Jundlina. I don’t know how this could have happened, but Satul couldn’t protect us from the enemy. They have destroyed our last warehouse. Thus we have lost this battle and our people is doomed!
nds: Aaaarg, Jundlina. Ick weet nich, wo dat passeren kunn, aver Satuul kunn uns nich vör de Feinden schütten. Se hebben uns’ lestes Kraamhuus verneelt. So hebben wi deese Slacht verlesen un uns’ Lüü worden unnergahn!

en: You Have Lost
nds: Du hest verloren

en: You have lost and may not continue playing. May you have better luck when you retry this scenario. Click OK to return to the main menu.
nds: Du hest verloren un düürst nich wiederspölen. Wenn du deese Rutfödderung noch eenmaal versöchst, hest du hopentlik mehr Glück. Klick up »Jau«, um tum Höövdmenü torügg to gahn.

en: The Princess’s Memoir
nds: De Königstochter hör Memoorje

en: Jundlina writes her diary
nds: Jundlin’ schrievt hör Markbook

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: Our escape from the cursed island was a close one: we managed to load three ships and make our escape, but the currents of the sinking island tested our new ships and their design.
nds: Wi sünd bannig knapp vun de verflöökt Insel utnaiht: Wi kunnen dree Schippen beladen un flüchten, aver de Drifften of de versacken Insel hebben uns’ neje Schippen un hör Bauaard up de Proov stellt.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: And one failed the test: the last days of loading was done in chaos and without much planning and so one of our ships ended up carrying most of the heavy wares in our possession.
nds: Un eens hett de Test nich överstahn: De lesten Dagen mit de Beladen gungen Drunner un Dröver, un eens vun de Schippen hett uplest haast all de swaarsten Waren, wat wi hebbt hebben, dragen mutten.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: The heavy weight plus the strong current was too much for the ship and it was pulled below the sea level by Lutas’ forces and we lost most men and all wares it carried.
nds: De sware Last un daarto de baldadigen Drifften weren to vööl för dat Schipp, un Luutas in sien Macht hett ’t unner de See trocken, so dat wi de meesten Lüü un all de Waren daarup verloren hebben.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: All of us were fiercely afraid. We expected the other ships to be sunken as well, but they persisted. We escaped the island and began our smooth sailing to other coasts.
nds: Wi weren all unbannig bang. Wi hebben glöövt, de anner Schippen worden ok noch unnergahn, aver se hebben dat överstahn. Wi sünd vun de Insel utnaiht un hebben begunnen, sachte to annern Küsten to sailen.

en: New Hope
nds: Neje Hoop

en: Jundlina continues
nds: Jundlin’ seggt wieder

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: Many weeks have passed and we did only see small islands not suitable for habitation and without any sign of being blessed by Satul, the fire god.
nds: Völe Weken sünd vergahn un wi hebben nix as lütte Insels to sehn kregen, waar man nich leven kann un wat ok keen Segensteken von Satuul de Füürgott upwiesen.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: Last night however, we sighted a new island. We saw smoke hovering over it. The black comes from the fiery mountain in the north of the island, the grey however comes from settlers.
nds: Aver leste Nacht hebben wi eene neje Insel to sehn kregen. Wi hebben Qualm daaröver sehn. De swarte kummt ut Füürbargen in de Noorden vun de Insel, de graue aver kummt vun Lüden.

en: Planning For The Future
nds: För de Tokunft planen

en: Jundlina concludes
nds: Jundlin’ beslutt

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: At least the east side of the island is inhabited, that much is certain. We do not know if the people there are friends or foes. We do not even know what tribe they might be from.
nds: Tominnst de oostelk Sied vun de Insel is bewohnt, dat weten wi seker. Wi weten nich, of de Lüü daar Frünnen of Feinden sünd. Wi weten nich eenmaal, to wat för een Volk se tohören.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: The only thing we know for sure is that they cannot be Atlanteans, for no ship of ours has sailed as far as we did for centuries. I can only hope they are friendly.
nds: Dat eenzigst, wat wi seker wissen, is dat se keene Atlantingers wesen könen, denn siet Jahrhunnerten is keens vun uns’ Schippen so wied wegfahren as wi. Ick hoop blot, se sünd fründelk.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have not much water left; our food is running low; we lost all our tools and most of our building materials with the third ship. We can’t afford to sail any further, and we must attempt to settle on this island as close as possible to our current position.
nds: Wi hebben nich mehr vööl Water över; uns’ Eten word knapp; wi hebben all uns’ Warktüüg un dat Meest vun uns’ Baukraam mit de darden Schipp verloren. Wi könen eenfach nich wieder sailen un mutten vun Nood up deeser Insel lannen – so dicht bi uns’ aktuelle Stee as wi könen.

en: Jundlina Gives Orders
nds: Jundlin’ gifft Befehlen

en: Jundlina decides
nds: Jundlin’ bestimmt

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: As we founded a port here, we can now plan our settlement. We still have plenty of iron ore, so a toolsmithy and a smelting works will quickly provide us with good tools.
nds: As wi hier eene Muu gründt hebben, könen wi nu uns’ Dörp planen. Wi hebben noch riekelk Iesenkluut, also könen uns eene Warktüügsmee un een Smeltwark fix mit godem Warktüüg versörgen.

en: Jundlina demands
nds: Jundlin’ fördert

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: However, we need to take care of our building materials: The island is full of trees, we might not even need foresters. But we need stone, that much is certain!
nds: Aver wi mutten uns um Baukraam kümmern: De Insel is vull vun Bomen, so dat wi villicht nich eenmaal Försters bruken. Aver wi bruken Steen, dat is klaar!

en: Jundlina orders
nds: Jundlin’ befehlt

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Let’s also explore this island and expand our territory. But we need to be careful. We should build at least one tower so that we can see potential enemies before they see us.
nds: Laat uns also deese Insel utförsken un uns’ Gewest vergrotern. Aver wi mutten uppassen. Wi sallen tominnst eenen Toorn bauen, daarmit wi mögelke Feinden sehn, ehr se uns to sehn kregen.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: But we need to be cautious using the stones and other precious material. When we no longer need a building, we will dismantle it instead of burning it down.
nds: Aver wi mutten vörsichtig wesen, wo wi de Stenen un anner düür Baukraam bruken. Wenn wi een Huus nich mehr bruken, worden wi ’t plattrieten un nich ofbrannen.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This will take more time, but we can reuse some of its materials. Also, I want a scout deployed and exploring at all times.
nds: Dat düürt langer, aver wi könen eenigs vun sienem Kraam weer bruken. Un ick will ok, dat een Bespejer to all Tieden de Kuntrei utförsket.

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: Opol Reports Serious Shortages
nds: Öpoll mellt slimme Mangels

note: TRANSLATORS: Opol (placeholder is the name of the current leader)
en: May Satul warm you, %s. As the highest weaver of the guild I have bad news for you. I just realized that we are running out of spidercloth. This is a most perilous case, for as you know, spidercloth is needed for many buildings.
nds: %s, Satuul sall Jo warmen. As de hoogste vun all de Spinners breng ick slimme Narichten. Ick hebb jüüst markt, dat Spinnenstoff knapp word. Dat is bannig gefahrelk, denn as Jo weetst bruukt man Spinnenstoff för völe Husen.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We should build up a spidercloth production urgently.
nds: Wi mutten bannig fix eene Spinnenstoff-Versörgung upbauen.

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: %s Replies
nds: %s antert

note: TRANSLATORS: either Jundlina or Sidolus depending who is in charge
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand the urgency. We need to build a complete spidercloth production instantly.
nds: Satuul sall Jo ok warmen, Öpoll. Ick hebb dat Produzeren vun Spinnenstoff upschuven wullt, aver ick verstah de Iel. Wi sallen stracks eene kumplete Spinnenstoff-Versörgung upbauen.

en: Opol Makes A Point
nds: Öpoll meent

note: TRANSLATORS: Opol (placeholder is the name of the current leader)
en: %s! It seems there is another problem even more urgent. I fear we haven’t built a farm to feed our spiders yet. As this is one of the buildings needing spidercloth for completion, not completing one in time will result in a crisis that can never be resolved.
nds: %s, ick seh een noch drockers Probleem! Wi hebben noch keene Buurderee baut, um de Spinnen to föden. As dat een Huus us, wat tum Beschicken Spinnenstoff bruukt, mutten wi ’t bannig fix bauen, sünst gifft ’t eene Noodlaag, wat wi nienich ofhelpen könen.

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: %s Acknowledges
nds: %s stimmt to

note: TRANSLATORS: either Jundlina or Sidolus depending who is in charge
en: I see the risk, Opol. Thank you for reporting. We will build a farm immediately.
nds: Ick seh de Gefahr, Öpoll. Wees bedankt för ’t Mellen. Wi worden stracks eene Buurderee bauen.

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: Opol Reports Success
nds: Öpoll mellt Erfolg

note: TRANSLATORS: Opol (placeholder is the name of the current leader)
en: %s, may Satul warm you! The weaving mill and spider farm are complete and the weavers’ guild can start their work again. I promise we will deliver the finest cloth and some tabards soon. Maybe we can build a gold spinning mill later on to make better tabards as well.
nds: %s, Satuul sall Jo warmen! De Spinnweelmöhlen un Spinnentüchteree sünd fardig un de Spinners könen weer warken. Ick verspreck, dat wi bold de besten Stoff un ok een paar Kluften levern worden. Villicht könen wi later ok eene Goldspinneree bauen, um noch betere Kluften maken to könen.

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: %s Cheers
nds: %s juchheit

note: TRANSLATORS: either Jundlina or Sidolus depending who is in charge
en: This is good news indeed, Opol. You may go back to your work now, and may Satul warm you and the weavers’ guild!
nds: Dat sünd bannig gode Narichten, Öpoll. Jo dürst nu torügg an Jo Arbeid gahn, un Satuul sall Jo un all de Spinners warmen!

en: Sidolus Reports Foreign Inhabitants
nds: Sidoolus mellt frömde Inwohners

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I have some disturbing news. We have sighted land governed by foreigners, but we do not yet know what to expect from them.
nds: Satuul sall Jo warmen, Jundlina! Ick hebb wichtige Narichten. Wi hebben Land to sehn kregen, wat vun Frömden regeert word, aver wi weten noch nich, wat wi vun se verwachten sallen.

en: Jundlina Is Concerned
nds: Jundlin’ is besörgt

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Sidolus, I agree this is very concerning. We need to find out more. Hopefully our scout will get us some information soon.
nds: Sidoolus, ick stimm to, dat dat tum Besörgen is. Wi mutten mehr utfinnen. Hopentlik word uns’ Bespejer bold Narichten brengen.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Sidolus, I agree this is very concerning. We need to find out more. We definitely need to send out a scout to gather some information.
nds: Sidoolus, ick stimm to, dat dat tum Besörgen is. Wi mutten mehr utfinnen un daarto nödig eenen Bespejer utstüren.

en: Allies?
nds: Verbündens?

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! We have made contact with the foreigners. They are in big trouble as they are at war with a mighty tribe in the north. They ask us for support.
nds: Satuul sall Jo warmen, Jundlina! Wi hebben mit de Frömden sproken. Se hebben slimme Nood, denn se kämpen mit eenem machtigen Volk im Noorden. Se bidden uns um Hülp.

en: Jundlina Is Cautious
nds: Jundlin’ is vörsichtig

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Sidolus, as we could need any ally we can get, we should help them. Let’s see what we can do for them. However we should improve our own military strength to become independent of others.
nds: Sidoolus, wi könen elkeen Fründ bruken, wat wi kregen könen, also sallen wi hör hülpen. Laat uns sehn, wat wi för se doon könen. Wi mutten man ok uns’ eegene Soldateree-Fors verhogen, um vun annern freei to blieven.

en: Building Material Ensured
nds: Baukraam sekert

note: TRANSLATORS: Loftomor (placeholder is the name of the current leader)
en: May Satul warm you, %s! We have finished our supply of building materials.
nds: %s, Satuul sall Jo warmen! Uns’ Versörgung mit Baukraam is kumpleet.

note: TRANSLATORS: either Jundlina or Sidolus depending who is in charge
en: This is good news indeed, Loftomor. Now we can consider constructing more sophisticated buildings to enlarge our economy. Please advise whenever you feel we are missing necessary buildings.
nds: Dat is eene gode Naricht, Loftomoor. Nu könen wi överleggen, of wi grotere un betere Husen bauen wullen, um uns’ Weertskupp to vergrotern. Bidde giff Raad, wann immer Jo meenst, dat uns wichtige Husen hapern.

en: Tool Supply Ensured
nds: Warktüüg-Versörgung sekert

note: TRANSLATORS: Loftomor (placeholder is the name of the current leader)
en: %s, may Satul warm you! We have made some progress in building up our tool industry.
nds: %s, Satuul sall Jo warmen! Wi sünd mit de Upbauen vun uns’ Warktüüg-Versörgung wiederkomen.

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: %s Enchanted
nds: %s betövert

note: TRANSLATORS: either Jundlina or Sidolus depending who is in charge
en: This is good news indeed, Loftomor. This enables us to operate all the buildings we are going to build in our new home. But now we should really look to get some resources from the mountains.
nds: Dat is eene bannig gode Naricht, Loftomoor. Dat verlöövt uns, all de Husen uttostafferen, wat wi in uns’ neje Heimaad bauen wullen. Aver nu mutten wi würrelk tosehn, dat wi een paar Mineraalen ut de Bargen halen.

en: Mining Established
nds: Bargwarkeree sekert

note: TRANSLATORS: Loftomor (placeholder is the name of the current leader)
en: %s, may Satul warm you! Another issue solved. We have found some resources and built a mine of each type.
nds: %s, Satuul sall Jo warmen! Noch een Probleem ofholpen. Wi hebben wat Mineraale funnen un een Bargwark vun elkeen Aard baut.

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: %s Is Excited
nds: %s is upgereegt

note: TRANSLATORS: either Jundlina or Sidolus depending who is in charge
en: Well done, Loftomor, well done. May Satul warm our strong and brave miners. But now we need to ensure we can feed them. We need to build up bakeries and smokeries and all buildings to supply them.
nds: Good, Loftomoor, bannig good. Satuul sall uns’ stark un dapper Bargwarkskeerls warmen. Un nu mutten wi noch uppassen, dat wi se ok föden könen. Wi mutten Backereen un Rökelkamers bauen, un all de Husen, wat deese versörgen.

en: Tribute Delivered
nds: Tribut levert

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Kalitath! We have delivered all the wares you demanded. Now we expect our princess to return home.
nds: Satuul sall Jo warmen, Kalitat! Wi hebben all de Waren levert, wat Jo verlangt hest. Nu verwachten wi, dat uns’ Königstochter na Huus torügg kummt.

en: Kalitath Appreciates Efforts
nds: Kalitat begrött Meite

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Sidolus, this is very good news. I appreciate what your people has done. However don’t forget to help us defeat the troops of Maletus. Afterwards we might talk about your princess.
nds: Sidoolus, dat sünd gode Narichten. Ick seh mit godem Will, wat Jo Lüü dann hebben. Vergeet aver nich, dat Jo uns hülpen muttst, Maletus sien Soldateree to manntjen. Daarna könen wi villicht över Jo Königstochter snacken.

en: Empire Defeated
nds: Riek manntjet

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Kalitath! We have defeated the troops of the Empire in the north. Now we expect our princess to return home.
nds: Satuul sall Jo warmen, Kalitat! Wi hebben de Soldateree vun de noordelk Riek manntjet. Nu verwachten wi, dat uns’ Königstochter na Huus torügg kummt.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Sidolus, this is very good news. I appreciate what your people has done. However don’t forget to fulfill your tribute within time. Afterwards we might talk about your princess.
nds: Sidoolus, dat sünd gode Narichten. Ick seh mit godem Will, wat Jo Lüü dann hebben. Vergeet aver nich, bi Tied Jo Tribut to betahlen. Daarna könen wi villicht över Jo Königstochter snacken.

en: Kalitath Acknowledges
nds: Kalitat stimmt to

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Sidolus, we appreciate this. But your princess and I already made plans for our common future on this island. She will explain it to you.
nds: Sidoolus, wi danken Jo. Aver Jo Königstochter un ick hebben al Planen för uns’ Tokunft tosamen up deeser Insel maakt. Se word Jo dat verklaren.

en: Jundlina Explains
nds: Jundlin’ verklaart

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Sidolus, during my stay with the Barbarians I learned a lot about their hospitality and bravery. They really impressed me and their warriors and gods seemed to be very strong in the battle against the Empire. Especially their leader Kalitath made a very good host and I started to think about uniting our tribes to make for a peaceful future on this island. So I want you to prepare our people for a marriage and peaceful coexistence with the Barbarians. This includes learning about their gods and preparing to worship them.
nds: Sidoolus, as ick mit de Willen Lüü leevt hebb, hebb ick vööl över hör Gastlikheid un Mood lehrt. Se hebben mi unbannig imponeert, un hör Kriegers un Gotten weren im Stried tegen dat Riek baldadig machtig. Vör allem hör Anföhrer Kalitat weer een bannig goder Weert, un ick hebb anfangen, daaröver natodenken, uns’ Völkers för eene freedsame Tokunft up deeser Insel to vereenen. Also sallst Jo nu uns’ Lüü up eene Hochtied vörbereiden un up freedsamen Tosamenleven mit de Willen Lüü. Dat heet ok, dat se över hör Gotten lehren mutten un wo man se anbeedt.

en: Kalitath Demands
nds: Kalitat fördert

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Sidolus, now follow the orders of your princess. Meanwhile we might decide that we will need some of the land conquered by you for our common future. So we will simply take your military buildings with our forces. Naturally you won’t have the right to do the same, for the sake of your princess.
nds: Sidoolus, nu pareer to de Befehlen vun Jo Königstochter. In de Tüskentied besluten wi villicht, dat wi wat vun de Land, wat Jo inohmen hebbt, för uns’ tosamen Tokunft bruken. Wi nehmen daarto eenfach Jo Soldateree-Boen mit uns’ Lüü. Jo düürt natürelk nich dat Glieke doon, um Jo Königstochter meen ick.

en: Heretics!
nds: Ketters!

en: Sidolus is very sad
nds: Sidoolus is bannig bedröövt

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm us all. Our princess has been confused in her imprisonment by this Barbarian. But I will never worship any Barbarian god. I can’t imagine how we could change her mind though.
nds: Satuul sall uns all warmen. Uns’ Königstochter is in de Gefangenskupp bi deesem Willen tüdelig worden. Aver ick word nienich keenen Willen Gott anbeden. Man ick weet nich, wo wi se umsnacken könen.

en: Attracting Satul’s Help
nds: Satuul um Hülp angahn

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: Sidolus, I agree we should not bow in front of any other god than Satul. But we might need the god’s help in this case. So I suggest to build a temple and worship Satul with exquisite sacrifices. By this we could inaugurate some priestesses, who might beg Satul to show his powers to the Barbarians and our princess.
nds: Sidoolus, ick stimm to, dat wi uns vör keen anner Gott as Satuul daalbugen sallen. Aver hier bruken wi nu de Hülp vun de Gott. Ick slaag also vör, dat wi eene Tempel bauen un Satuul mit unbannig düren Gaven anbeden. Dann könen wi een paar Preestersken inwejen, well Satuul bidden sallen, siene Macht to de Willen Lüü un uns’ Königstochter to wiesen.

en: Build Temple
nds: Tempel bauen

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Loftomor. This is a very good idea indeed. So I task you to build a temple worth worshipping our god. Until we are ready to beg for Satul’s power we should keep an eye on our princess and this Barbarian. As we should stop our trader’s deliveries to not waste any wares to this Barbarian any more, I want you to ensure we have a scout out there to gather information.
nds: Satuul sall Jo warmen, Loftomoor. Dar is een unbannig goder Infall. Ick geev Jo also de Upgaav, eenem Tempel to bauen, wat uns’ Gott gefällig is. Bit wi paraat sünd, um Satuul um siene Macht to bidden, sallen wi een Oog up uns’ Königstochter un deesen Willen hebben. Wi sallen uns’ Hannelsmann anwiesen, keene Waren mehr to de Willen to levern, un ick will, dat wi weer eenen Bespejer daar buten hebben, um mehr uttofinnen.

en: Temple Completed
nds: Tempel beschickt

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Sidolus! My builders just completed the temple for Satul. Now we can start worshipping him and consecrating our priestesses.
nds: Satuul sall Jo warmen, Sidoolus! Miene Baulüü hebben jüüst de Tempel för Satuul beschickt. Nu könen wi hüm anbeden un uns’ Preestersken inwejen.

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Loftomor. Thank you for building such a great temple. Now we need to bring food and our most precious wares to the temple to make for satisfying sacrifices. And don’t forget that the initiates who will serve Satul to become his priestesses need golden tabards and diamonds.
nds: Satuul sall Jo warmen, Loftomoor. Wees bedankt, dat Jo sülk eenen unbannig mojen Tempel baut hest. Nu mutten wi Spiesen un uns’ allerdüürsten Waren to de Tempel brengen, um se de Gott to sien Tofredenheid to opfern. Verget nich, dat de Anwahrders, well Satuul as Preestersken denen sallen, Goldene Kluften un Edelstenen bruken.

en: May Satul Warm Us
nds: Satuul sall uns warmen

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: Our priestesses have been consecrated, and we sacrificed our finest goods for Satul’s pleasure. May he warm us and show his might to our princess and this barbaric tribe.
nds: Uns’ Preestersken sünd inweeit un wi hebben uns’ besten Waren för Satuul sien Haag opfert. Sall he uns warmen un siene Macht to uns’ Königstochter un deesem Willen Volk wiesen.

en: Jundlina Arrives
nds: Jundlin’ kummt an

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you, Sidolus. And may he forgive me my heretic behaviour. The sign of his might and the fear in the Barbarians’ faces suddenly made me recognise the truth again. I was wrong about peace and coexistence, as it would have meant servitude forever. And this is not what Atlanteans are made for.
nds: Satuul sall Jo warmen, Sidoolus. Un mi sall he mien kettersk Maneren vergeven. De Teken vun sien Macht un de Angst in de Gesichten vun de Willen Lüü hebben mi up eenmaal weer de Wahrheid utmaken laten. ’t weer falsk vun mi, vun Free un Tosamenleven to snacken, denn dat heet würrelk nix as ewige Denersheid. Un dat is nich, wat Atlantingers för maakt sünd.

en: Sidolus Relieved
nds: Sidoolus verlichtert

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. I am glad you are here again. I hope we may trust you, as much as you will trust and be faithful to Satul. How come the Barbarians let you go?
nds: Satuul sall Jo warmen, Jundlina. Ick bün blied, dat Jo weer hier büst. Ick hoop, dat wi Jo trauen könen, so as Jo Satuul trauen un troo blieven sallst. Wo kummt dat, dat de Willen Lüü Jo weggahn laten?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Sidolus, they did not let me go. I met our scout and he managed to sneak me out, as I realized they still kept me hostage after I expressed some concerns about our previous agreement. So we need to settle the Barbarian issue now and forever on this island. There is no other way to live here in peace than to defeat them.
nds: Sidoolus, se hebben mi nich weggahn laten. Ick hebb uns’ Bespejer troffen un he hett mi wegsmuggelt, denn ick hebb markt, dat se mi noch as Geisel hollen, nadeem ick Bedenkens över uns’ leste Kuntrakt ütert hebb. Wi mutten also dat Probleem mit de Willen Lüü up deeser Insel nu un för all Tieden ofhelpen. Wi könen hier nich in Free leven, wenn wi se nich manntjen.

en: Jundlina Is Relieved
nds: Jundlin’ is verlichtert

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul, we have founded a new home. I deeply regret I was weak in my belief. May Satul guide me better in the future.
nds: Satuul wees Pries, wi hebben eene neje Heimaad gründt. Ick beduur deep, dat ick swack im Gloven weer. Satuul sall mi in Tokunft beter föhren.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Now it is time to celebrate but I expect we can’t relax long. We need to build up our society and our capability to explore the seas again.
nds: Nu is ’t Tied tum fieren, aver ick gloov nich, dat wi lang Rüst hollen könen. Wi mutten uns’ Gesellskupp upbauen un uns’ Vermögen, de See weer uttoförsken.

en: Congratulations
nds: Glückwunsk

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
nds: Du hest deese Rutfödderung ofsloten. Wenn du willst, kannst du wiederspölen, anners de token Rutfödderung anfangen.

en: Tribute Demand
nds: Tribut-Verlangen

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Strangers, we need to receive some sign of your good intentions. If you are really on our side, you should send us some gold and a couple of other wares on a regular basis.
nds: Frömde, wi mutten nödig een Teken vun Jo Goodwill kregen. Wenn Jo würrelk bi uns staht, sallt Jo uns stüttig wat Gold un een paar anner Waren schicken.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: We are only interested in wares that can be used to forge weapons. I mean real weapons like our axes, and not the sort of toothpicks you use. So feel free to send us 25 logs, 16 lumps of coal, 9 iron ingots and 4 gold bars.
nds: Wi wullen blot Waren, ut wat man Wapens smeden kann. Ick meen echte Wapens as uns’ Exten, nich deese Kuusprökels, wat Jo bruukt. Also schickt uns geern 25 Boomstammen, 16 Delen Köhl, 9 Delen Iesen un 4 Delen Gold.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Oh, and I almost forgot this one. We demand to have your princess in our headquarters as well to coordinate our war plannings.
nds: Ach, un dat hebb ick haast vergeten. Wi verlangen, ok Jo Königstochter in uns’ Raadhuus to hebben, um uns’ Kriegsplanens topass to brengen.

en: Pitfall!
nds: Trapp!

en: Sidolus is upset
nds: Sidoolus is bedröövt

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! This behaviour is truly barbaric! I fear this is a trap to keep you as a hostage. And the demand itself is really an insult. I strongly recommend to decline this unsubstantiated claim.
nds: Satuul sall Jo warmen, Jundlina! Deese Maneren sünd würrelk Will! Ick bün bang, dat is eene Trapp, um Jo as Geisel to hollen. Un dat Fördern sülvst is wahrachtig eene Beleidigung. Ick raad drock an, deeses grundlos Verlangen oftolehnen.

en: Jundlina Concedes
nds: Jundlin’ gifft to

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Sidolus, I agree with you. However I think we have no choice, so we need to obey this demand. It is your obligation now to run our small people until I come back.
nds: Sidoolus, Jo hest Recht. Aver ick gloov, wi hebben keene Wahl, also mutten wi doon as se fördern. ’t is nu Jo Plicht, Jo um uns’ lüttes Volk to kümmern, bit ick torügg kumm.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: First you need to upgrade our scout’s house to a trading post. Then you need to send the demanded tributes of gold, iron, coal, and logs.
nds: Toeerst muttst Jo uns’ Bespejeree to eenem Hannelsposten utbauen. Dann sallst Jo de verlangt Tribut an Gold, Iesen, Köhl un Boomstammen schicken.

en: Trading Post Built
nds: Hannelsposten baut

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: Sidolus, may Satul warm you! We have finished the new trading post. I hope this will allow Jundlina to return to us soon.
nds: Sidoolus, Satuul sall Jo warmen! Wi hebben de nejen Hannelsposten beschickt. Ick hoop, Jundlin’ kann nu bold to uns torügg kummen.

en: Sidolus Agrees
nds: Sidoolus stimmt to

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: Well done, Loftomor, well done. May Satul warm our princess and our whole people. Now we need to begin sending goods to this Barbarian.
nds: Good, Loftomoor, bannig good. Satuul sall uns’ Königstochter un all uns’ Lüü warmen. Nu mutten wi anfangen, deesem Willen Waren to schicken.

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I think we should start with the deliveries we could afford the easiest. But we need to find more metals for sure.
nds: Ick finn, wi sallen mit de Waren begünnen, wat wi am eenfachsten verkroppen könen. Aver wi mutten wiss mehr Metallen finnen.

en: Urgent Tribute Demand
nds: Nödig Tribut-Verlangen

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Strangers, we haven’t received any help yet. If you are really on our side, you should start sending some wares urgently.
nds: Frömde, wi hebben noch keene Hülp kregen. Wenn Jo würrelk up uns’ Sied sünd, sallt Jo drock begünnen, uns Waren to schicken.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: As we are facing great losses due to your laziness, you shall now send us twice the previous amount of each ware.
nds: Wi hebben slimme Verlüsten um Jo Leuigheid, un um dat sallt Jo uns vun elkeen Waar nu dübbelt so vööl schicken as daarvör.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: I am sure you do not want to break our alliance… do you?
nds: Ick bün wiss, Jo wullt uns’ Fründskupp nich breken … nich wahr?

en: Blackmail!
nds: Dwungen!

en: Sidolus is concerned
nds: Sidoolus is besörgt

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm us all. Our so-called ally is blackmailing us, and we can’t punish him for his insult as he has our princess at his hands.
nds: Satuul sall uns all warmen. Uns’ so benöömte Fründ sett uns unner Druck, un wi könen hüm för deese Beleidigung nich bestrafen, denn he hett uns’ Königstochter in sienen Hannen.

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: Our only chance is to double our efforts and start delivering something soon.
nds: Uns’ eenzigste Kans is, uns’ Moiten to verdübbeln un bold wat to levern.

en: Tribute Started
nds: Tribut begunnen

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Strangers, we have received the first batch of wares. So we may finally trust you.
nds: Frömde, wi hebben de eersten paar Waren kregen. Nu könen wi Jo uplest trauen.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: However, our enemy in the North is very strong. I am afraid that without significant help from your side we might lose the war despite any help in terms of wares you might provide.
nds: Aver uns’ Feind im Noorden is baldadig machtig. Ick bün bang, sünner echte Hülp vun Jo könen wi de Krieg sülvst dann verlesen, wenn Jo uns genoog Waren to Hülp schickt.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: They name themselves an Empire, and their leader is called Maletus. I want you to train your soldiers and help us defeat his lousy Empire.
nds: Se nömen sik sülven een Riek, un hör Anföhrer heet Maletus. Ick will, dat Jo jo Soldaten utbildt un uns hülpt, sien lusig Riek to manntjen.

en: Be Vigilant!
nds: Pass up!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you, Sidolus. Our ally now trusts us to some extent, but we shouldn’t trust them too much.
nds: Satuul sall Jo warmen, Sidoolus. Uns’ Fründ traut uns nu een bietje, aver wi sallen hüm nich to sehr trauen.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: So I want you to defeat this Empire, but ensure that we will become and remain strong enough to enforce the respect we deserve.
nds: Ick will also, dat Jo deeses Riek manntjet, aver pass up, dat wi machtig genoog worden un blieven, dat wi de Respekt, wat wi verdeent hebben, infördern könen.

en: Keep Delivering
nds: Lever wieder

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Strangers, I almost forgot to mention, but it should have been clear anyway.
nds: Frömde, ick hebb haast vergeten, dat to seggen, aver dat sall man ok so klaar wesen.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: We are in urgent need of your supply, so hurry up with your deliveries.
nds: Wi bruken Jo Versörgung vun Nood, also maakt futt mit de Levern.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: If you fail to deliver everything within three and a half hours, we need to assume you are just playing along with us. So keep an eye on the time as we will not give any further warning.
nds: Wenn Jo dat nich daan kriggt, all de Waren in dree un eener halven Stünn to levern, mutten wi gloven, dat Jo blots vörmaakt, uns’ Fründen wesen to wullen. Also passt up de Tied up – wi seggen dat nich noch eenmaal.

en: Traitors
nds: Verräters

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Strangers, we still haven’t received any help. We are deeply insulted by your treachery.
nds: Frömde, wi hebben immer noch keene Hülp kregen. Jo Verraad kränkt uns deep.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: At least your princess will make a reasonable slave, if we survive the battle with our enemy.
nds: Aver tominnst word Jo Königstochter een ördentlik Slaav wesen, wenn wi de Slacht mit de Feind överstahn.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Strangers, you did not deliver the help we needed in time. We are deeply insulted by your treachery.
nds: Frömde, Jo hebbt de Hülp, wat wi bruken, nich bi Tied levert. Jo Verraad kränkt uns deep.

en: Jundlina’s Suicide
nds: Jundlin’ vermoordt sik

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Barbarian, I am an Atlantean princess and I will never go into slavery. I have prepared myself for this eventuality and will rather die from the poison I carry with me than be your slave. May Satul avenge my sacrifice.
nds: Willer, ick bün eene Atlantisk Königstochter un word nienich keen Slaav worden. Ick hebb mi natürelk up deese Kans vörbereidt un starv lever vun de Gift, wat ick bi mi draag, as Jo Slaav to wesen. Satuul sall mien Opfer vergellen.

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: Aaaargh. I don’t know how this could have happened, but Satul couldn’t protect us from the enemy. We have lost our noble princess. Thus, we have lost this battle and our people is doomed!
nds: Aaaarg. Ick weet nich, wo dat passeren kunn, aver Satuul kunn uns nich vör de Feinden schütten. Wi hebben uns’ edel Königstochter verloren. So hebben wi deese Slacht verlesen un uns’ Lüü worden unnergahn!

en: Kalitath Defeated
nds: Kalitat manntjet

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: Aaaargh. I don’t know how this could have happened, but Satul couldn’t protect our ally from the enemy. He lost his last warehouse and our noble princess perished with him. Thus, we have lost this battle and our people is doomed!
nds: Aaaarg. Ick weet nich, wo dat passeren kunn, aver Satuul kunn uns’ Fründ nich vör de Feinden schütten. He hett sien lestes Kraamhuus verloren un uns’ edel Königstochter is mit hör verdarven. So hebben wi deese Slacht verlesen un uns’ Lüü worden unnergahn!

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Satul’s Initiate
nds: Anwahrder vun Satuul

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Priestess
nds: Preesterske

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
nds: Bespejeree

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
nds: to bespejen

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Temple of Satul
nds: Satuuls Tempel

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start consecrating priestess because ...
en: consecrating priestess
nds: eene Preesterske intowejen

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trader
nds: Hannelsmann

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Trading Post
nds: Hannelsposten

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start trading because ...
en: trading
nds: to hanneln

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Trade Pole
nds: Hannelsbahntje

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Copper Coin
nds: Koperdeit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Coin
nds: Golddeit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Silver Coin
nds: Sülverdeit

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wood Coin
nds: Holtdeit

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean market site: Trading post
en: Allows sharing goods with other players.
nds: Verlöövt, Waren mit anner Spelers to delen.

[ctx: atlanteans_building]
en: You need to connect this flag to a scout’s house before you can send a scout here.
nds: Du muttst deese Fahn mit eener Bespejeree verbinnen, ehr du hier eenen Bespejer henstüren kannst.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Scout's House
en: Explores unknown territory.
nds: Förskt frömde Geweste ut.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Temple of Satul
en: A big and expensive temple to worship Satul and consecrate priestesses.
nds: Een groter un dürer Tempel. waar Satuul anbeedt word un Preestersken inweeit worden.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean worker: Trader
en: Transports wares to share with other players.
nds: Draggt Waren, um se mit anner Spelers to delen.

[ctx: atlanteans_worker]
en: A trader is a scout who needs a horse to transport the wares.
nds: Een Hannelsmann is een Bespejer, well een Peer bruukt, um de Waren to dragen.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean worker: Satul's Initiate
en: Takes care of the Temple of Satul.
nds: Kümmert sik um de Tempel vun Satuul.

[ctx: atlanteans_worker]
en: Initiates take care of the Temple of Satul while they are learning to become priestesses.
nds: Anwahrders kümmern sik um de Tempel vun Satuul as se lehren, Preestersken to worden.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean worker: Priestess
en: Worships Satul.
nds: Beddt Satuul an.

[ctx: atlanteans_worker]
en: Priestesses are needed to make Satul show his might.
nds: Preestersken bruukt man, um Satuul daarto to brengen, siene Macht to wiesen.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean ware: Wooden Coin
en: A wooden coin, received as reward for delivering five logs.
nds: Een Geldstück ut Holt, wat man kriggt, wenn man fiev Boomstammen brengt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean ware: Copper Coin
en: A coin made of copper, received as reward for delivering four lumps of coal.
nds: Een Geldstück ut Koper, wat man kriggt, wenn man veer Delen Köhl brengt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean ware: Silver Coin
en: A silver coin, received as reward for delivering three iron ingots.
nds: Een Geldstück ut Sülver, wat man kriggt, wenn man dree Delen Iesen brengt.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean ware: Golden Coin
en: A golden coin, received as reward for delivering two bars of gold.
nds: Een Geldstück ut Gold, wat man kriggt, wenn man twee Delen Gold brengt.
