Widelands - en to eo translation catalogue (72 entries)

en: Build two ranger’s huts
eo: Konstruu du arbarulajn kabanojn.

en: Build a ranger’s hut next to each lumberjack’s hut.
eo: Konstruu arbarulan kabanon apud ĉiu lignaĵista kabano.

en: Naturally, trees only grow at a slow rate. To make sure you have enough logs, you have to build rangers.
eo: Nature, arboj kreskas malrapide. Por certigi, ke vi havas sufiĉe da trunkoj, vi devas dungi arbarulojn.

en: Expand north-east and build a quarry
eo: Ekspandiĝu nordorienten kaj konstruu ŝtonminejon.

en: Expand north-east to the rocks
eo:  Ekspandiĝu nordorienten al la ŝtonoj.

en: Build military buildings (like sentries or barriers) to expand your territory.
eo: Konstruu militajn konstruaĵojn (kiel sentinelejojn aŭ murojn) por ekspandi vian teritorion.

en: Get to the rocks north-east from you and build a quarry there.
eo: Iru al la rokoj nordoriente de vi kaj konstruu tie ŝtonminejon.

en: Start building mines on the mountain
eo: Komencu konstrui minejojn sur la monto.

en: Build coal and iron mines
eo: Konstruu karbminejojn kaj ferminejojn.

en: Build a coal mine and an iron mine.
eo:  Konstruu karbminejon kaj ferminejon.

en: To do so, place a flag up on the mountain’s flank to the east (on mountain terrain though, not mountain meadow). When you click on the new flag, you can send geologists there. Because the flag is on a mountain, the geologists will search for ores; otherwise, they would search for water. Then build a mine for both kinds of resources that they will find, choosing the appropriate mine to be built:
eo: Por fari tion, metu flagon sur la orienta montoflanko (sed sur monta tereno, ne sur monta herbejo). Kiam vi alklakos la novan flagon, vi povos sendi geologojn tien. Ĉar la flago estas sur la monto, la geologoj serĉos ercojn; alie, ili serĉus akvon. Poste konstruu minejon por ambaŭ specoj de resursoj, kiujn ili trovos, elektante la taŭgan minejon por konstrui:

en: some coal
eo: iom da karbo

en: a lot of coal
eo: multe da karbo

en: some iron
eo: iom da fero

en: a lot of iron
eo: multe da fero

en: some gold
eo: iom da oro

en: a lot of gold
eo: multe da oro

en: some granite
eo: iom da granito

en: a lot of granite
eo: multe da granito

en: water
eo: akvo

en: nothing was found here
eo: nenio estis trovita ĉi tie

en: Mines can only be built on mountain terrain. Suitable places for mines are displayed as orange mine symbols.
eo: Minejoj povas esti konstruitaj nur sur monta tereno. Taŭgaj lokoj por minejoj estas montrataj kiel oranĝaj minejosimboloj.

en: Provide your miners with food
eo: Provizu viajn ministojn per manĝaĵo.

en: Build a hunter’s hut, a gamekeeper’s hut and a tavern
eo: Konstruu ĉasistan kabanon, ĉasgardistan kabanon kaj tavernon.

en: In order to work, your miners need food.
eo: Por labori, viaj ministoj bezonas manĝaĵon.

en: A hunter can hunt down animals, while a gamekeeper prevents them from becoming extinct. The meat is then processed in a tavern into lunches for your miners.
eo: Ĉasisto povas ĉasi bestojn, dum ĉasgardisto malhelpas ilian formorton. La viando poste estas prilaborata en taverno en manĝaĵojn por viaj ministoj.

en: This is only the first example of a ware which has to be refined before being used in a secondary building – others will follow.
eo: Tio estas nur la unua ekzemplo de varo, kiu devas esti rafinita antaŭ ol ĝi estos uzata en dua konstruaĵo  – aliaj sekvos.

en: Bake bread
eo: Baki panon.

en: Build a well, a farm and a bakery
eo: Konstruu puton, bienon kaj bakejon.

en: Other ways to produce food – different kinds of food – are fishers and farms. The wheat of the farms has to be processed with water in a bakery before it becomes edible. You can obtain water by building a well. For the best productivity, build it on a spot where your geologists have found a water source.
eo: Aliaj manieroj produkti manĝaĵon – diversaj specoj de manĝaĵo – estas fiŝkaptistoj kaj bienoj. La tritiko de la bienoj devas esti prilaborata kun akvo en bakejo antaŭ ol ĝi fariĝos manĝebla. Vi povas akiri akvon per konstruado de puto. Por plej bona produktiveco, konstruu ĝin en loko, kie viaj geologoj trovis akvofonton.

en: Refine your mined resources
eo: Rafinu viajn minitajn resursojn.

en: Build a smelting works
eo: Konstruu fandejon.

en: The iron ore your miners dig up is not usable yet – it has to be melted into iron first.
eo: La fera erco, kiun viaj ministoj elfosas, ankoraŭ ne estas uzebla – unue, ĝi devas esti fandita en feron.

en: Enhance buildings and build a micro brewery
eo: Plibonigu la konstruaĵojn kaj konstruu mikrobierfarejon.

en: Enhance a mine and the tavern, and build a micro brewery.
eo: Plibonigu minejon kaj tavernon, kaj konstruu mikrobierfarejon.

en: Enhance the coal mine or the iron mine to a deep mine, and enhance the tavern to an inn.
eo: Plibonigu la karbminejon aŭ la ferminejon al profunda minejo, kaj plibonigu la tavernon al gastejo.

en: Also build a micro brewery.
eo: Ankaŭ konstruu mikrobierfarejon.

en: A normal mine can only dig up about one third of all the resources that lie beneath it; then it must be enhanced to a deep mine in order to keep it working properly. To enhance a building, choose it and then click the appropriate button in the appearing window.
eo: Normala minejo povas nur elfosi ĉirkaŭ trionon de ĉiuj resursoj, kiuj kuŝas sub ĝi; poste ĝi devas esti plibonigita al profunda minejo por daŭre funkcii normale. Por plibonigi konstruaĵon, elektu ĝin kaj poste alklaku la taŭgan butonon en la aperanta fenestro.

en: Workers gain experience by successful work. With enough experience, they become more advanced workers, who are necessary to operate the enhanced buildings. Do not enhance a building before you have enough advanced workers to operate the advanced building!
eo: La laboristoj akiras sperton per sukcesa laboro. Kun sufiĉa sperto, ili fariĝas pli progresintaj laboristoj, kiuj estas necesaj por funkciigi la plibonigitajn konstruaĵojn. Ne plibonigu konstruaĵon antaŭ ol vi havas sufiĉe da progresintaj laboristoj por funkciigi la plibonigitan konstruaĵon!

en: Such buildings usually have greater demands than the basic kind of that building – for instance, deep mines need snacks instead of rations. You will have to enhance your tavern to an inn in order to produce snacks out of pitta bread AND a second kind of food (meat or fish) AND beer.
eo: Tiaj konstruaĵoj kutime havas pli grandajn postulojn ol la bazaj tipoj de tiu konstruaĵo – ekzemple, profundaj minejoj bezonas manĝaĵojn anstataŭ porcioj. Vi devos plibonigi vian tavernon al gastejo por produkti sandviĉojn el pita pano KAJ dua speco de manĝaĵo (viando aŭ fiŝo) KAJ biero.

en: You may of course enhance all mines to deep mines instantly given you have the workers – bigger mines work a bit faster, smaller mines need cheaper food. It’s up to you which strategy you prefer.
eo: Kompreneble, vi povas plibonigi ĉiujn minejojn al profundaj minejoj, se vi havas la laboristojn – grandaj minejoj laboras iomete pli rapide, malgrandaj minejoj bezonas malmultekostan manĝaĵon. Estas via decido, kiun strategion vi preferas.

en: Build a wood hardener
eo: Konstruu lignodurigejon.

en: Bigger and better buildings – including all military ones – require better building materials. They cannot be built out of simple logs – the logs have to be refined to blackwood by a wood hardener first. Always remember to build a wood hardener before you run out of blackwood, as without it you cannot expand.
eo: Pli grandaj kaj pli bonaj konstruaĵoj – inkluzive ĉiujn militajn – postulas pli bonajn konstrumaterialojn. Ili ne povas esti konstruitaj el simplaj trunkoj – la trunkoj devas esti rafinitaj en traktita ligno per lignodurigejo unue. Ĉiam memoru konstrui lignodurigejon antaŭ ol vi restas sen traktita ligno, ĉar sen ĝi vi ne povos ekspandiĝi.

en: Build a lime kiln and coal economy
eo: Konstruu kalkfornon kaj karbekonomion.

en: Build a lime kiln fed by a well, and by a charcoal kiln or by a coal mine
eo: Konstruu kalkfornon alimentatan per puto, kaj per karbonigofornon aŭ karbminejon.

en: Better buildings may also require other improved materials besides blackwood. One of these is grout, which is produced out of granite, water and coal by a lime-burner.
eo: Pli bonaj konstruaĵoj povas ankaŭ postuli aliajn plibonigitajn materialojn krom traktita ligno. Unu el ili estas mortero, kiu estas produktita el granito, akvo kaj karbo en kalkforno.

en: You can obtain water by building a well upon a water source, which your geologists can discover when you send them to any flag that is not on a mountain.
eo: Vi povas akiri akvon per konstruado de puto super akvofonto, kiun viaj geologoj povas malkovri kiam vi sendas ilin al iu ajn flago, kiu ne estas sur monto.

en: In order to call a geologist to search for water, click on a flag in the area that you want him to search and then on the button labeled ‘Send geologist to explore site’.
eo: Por voki geologon por serĉi akvon, alklaku flagon en la areo, kie vi volas, ke li serĉu, kaj poste alklaku la butonon kun la etikedo "Sendu geologon por esplori la lokon".

en: Coal can be obtained by building a charcoal kiln or a coal mine. Burning charcoal out of logs is slow. You should only build a charcoal kiln when no coal is available.
eo: Karbo povas esti akirita per konstruado de aŭ karbonigoforno aŭ karbminejo. Bruligi lignokarbo el trunkoj estas malrapida. Vi devus konstrui karbonigofornon nur kiam karbo ne estas disponebla.

en: Build a lime kiln and a well. Additionally, build either a charcoal kiln or a coal mine for coal supply.
eo: Konstruu kalkfornon kaj puton. Krome, konstruu aŭ karbonigofornon aŭ karbminejon por karboprovizo.

en: Build a reed yard
eo: Konstruu kankultivejon

en: The third material necessary for improved buildings is reed, used to cover roofs. Reed fields are planted by a gardener around his building, the reed yard.
eo: La tria materialo necesa por plibonigitaj konstruaĵoj estas kano, uzata por tegi tegmentojn. La ĝardenisto plantas kanon ĉirkaŭ sia konstruaĵo, formante la kankultivejon.

en: Build a cattle farm
eo: Konstruu bovbienon

en: When roads are under heavy load for a long time, one carrier is usually not enough to transport goods swiftly. Traffic jams are the consequence. Such roads therefore employ a second carrier: an ox that helps to carry the wares. This doubles the transport capacity.
eo: Kiam vojoj estas tre ŝarĝitaj dum longa tempo, unu transportisto ofte ne sufiĉas por rapide transporti varojn. Trafikaj ŝtopiĝoj sekvas. Tial, tiuj vojoj uzas duan transportiston: bovon, kiu helpas porti la varojn. Tio duobligas la transportkapaciton.

en: Oxen are bred in cattle farms out of wheat and water.
eo: Bovoj estas bredataj en bovbienoj per tritiko kaj akvo.

en: The Story Begins
eo: La Aventuro Komenciĝas

en: Thron sighs…
eo: Thron suspiras...

note: TRANSLATORS: Thron
en: It’s been months, and we are still hiding where the forests are old and dark.
eo: Estas pasintaj monatoj, kaj ni ankoraŭ kaŝiĝas tie, kie la arbaroj estas maljunaj kaj mallumaj.

note: TRANSLATORS: Thron
en: My warriors hunt at day and lie awake at night – listening to the sounds of the cruel slaughter echoing from afar amongst the ancient trees.
eo: Miaj militistoj ĉasas tage kaj restas sendormaj nokte – aŭskultante la sonojn de la kruela buĉado, kiuj eĥas for inter la antikvaj arboj.

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: I see you have already built a quarry and two lumberjack’s huts. That is a good beginning if we want to stay here longer.
eo: Mi vidas, ke vi jam konstruis ŝtonminejon kaj du lignaĵistajn kabanojn. Tio estas bona komenco, se ni volas resti ĉi tie pli longe.

en: In the Night
eo: En la Nokto

en: At the Tomb
eo: Ĉe la Tombo

en: The Other Day
eo: La Alia Tago

en: The Oath
eo: La Ĵuro

en: Your Loyal Companion
eo: Via Lojala Kunulo

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Old man? Disrespectful youth!
eo: Maljunulo? Senrespekta junulo!

en: A Beautiful Morning
eo: Bela Mateno

en: We Need Oxen!
eo: Ni bezonas bovojn!

en: Mission Complete
eo: Misio Plenumita

en: Victory
eo: Venko

en: One Full Moon Night
eo: Unu Nokto de Plenluno

en: Another Cold Day
eo: Alia Malvarma Tago
