Widelands - en to el translation catalogue (68 entries)

en: Build up a basic economy
el: Φτιάξτε μια βασική οικονομία

en: Start collecting basic building materials, and fortify the camp.
el: Ξεκινήστε τη συλλογή βασικών δομικών υλικών και οχυρώστε το στρατόπεδο.

en: Build a lumberjack’s hut
el: Φτιάξτε μια καλύβα υλοτόμου

en: Build a ranger’s hut
el: Φτιάξτε μια καλύβα δασοφύλακα

en: Build a quarry
el: Φτιάξτε ένα λατομείο

en: Build a wood hardener
el: Φτιάξτε έναν πυρωτή ξύλων

en: Build a sentry on the eastern border
el: Φτιάξτε ένα φυλάκιο στα ανατολικά σύνορα

en: You should eventually also build a reed yard and a lime kiln.
el: Θα πρέπει τέλος να φτιάξετε επίσης έναν καλαμόκηπο και μια ασβεστοκάμινο.

en: Build up a small food economy
el: Δημιουργήστε μια μικρή οικονομία τροφίμων

en: Build up a basic food economy to provide your people with food.
el: Δημιουργήστε μια βασική οικονομία τροφίμων για να παρέχετε στους ανθρώπους σας φαγητό.

en: Build a fisher’s hut
el: Φτιάξτε μια καλύβα ψαρά

en: Build a hunter’s hut
el: Φτιάξτε μια καλύβα κυνηγού

en: Build a well
el: Φτιάξτε ένα πηγάδι

en: Build a farm
el: Φτιάξτε ένα αγρόκτημα

en: Build a bakery
el: Φτιάξτε έναν φούρνο

en: Build a cattle farm
el: Φτιάξτε ένα βουστάσιο

en: Remember to build a cattle farm
el: Θυμηθείτε να φτιάξετε ένα βουστάσιο

en: As your roads grow longer and your economy bigger, you should make good use of your oxen to help transport wares more quickly.
el: Καθώς οι δρόμοι σας μακραίνουν και η οικονομία σας μεγαλώνει, θα πρέπει να αξιοποιήσετε τα βόδια σας για να βοηθήσουν στην ταχύτερη μεταφορά των υλικών.

en: Build a tower
el: Φτιάξτε έναν πύργο

en: Build a tower at the north-east border of your territory to get greater visual range and to protect your people from sudden attacks by enemies.
el: Φτιάξτε έναν πύργο στα βορειοανατολικά σύνορα της επικράτειάς σας για να αποκτήσετε μεγαλύτερη οπτική εμβέλεια και να προστατέψετε τον λαό σας από ξαφνικές επιθέσεις εχθρών.

en: Explore further
el: Εξερευνήστε περαιτέρω

en: Build more military buildings to explore the area around the headquarters and to ensure the safety of your people.
el: Φτιάξτε περισσότερα στρατιωτικά κτίρια για να εξερευνήσετε την περιοχή γύρω από το αρχηγείο σας και να σιγουρέψετε την ασφάλεια του λαού σας.

en: Build a mining infrastructure
el: Δημιουργήστε μια υποδομή εξόρυξης

en: Expand your territory to the mountains, send geologists to search for ore and coal and build a mining economy with mines, taverns, smelting works and metal workshop.
el: Επεκτείνετε την επικράτειά σας στα βουνά, στείλτε γεωλόγους να αναζητήσουν ορυκτά και άνθρακα, και δημιουργήστε μια εξορυκτική οικονομία, με ορυχεία, ταβέρνες, χυτήριο και μεταλλουργείο.

en: Build a fortress
el: Φτιάξτε ένα φρούριο

en: Build a fortress to the east of the mountains.
el: Φτιάξτε ένα φρούριο στα ανατολικά των βουνών.

en: Build a training infrastructure
el: Δημιουργήστε μια υποδομή εκπαίδευσης

en: Build a barracks to train some basic soldiers.
el: Φτιάξτε έναν στρατώνα για εκπαίδευση βασικών στρατιωτών.

en: Build a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
el: Φτιάξτε μια αρένα μάχης και ένα στρατόπεδο εκπαίδευσης στα δυτικά των βουνών.

en: Enhance your metal workshop to an ax workshop in order to produce weapons, and build up a second metal workshop to ensure the production of tools. When the blacksmith reaches his next level (master blacksmith), you can even enhance the ax workshop to a war mill, which will produce additional weapons.
el: Αναβαθμίστε το μεταλλουργείο σας σε πελεκοποιείο, προκειμένου να παράγετε όπλα, και φτιάξτε ένα δεύτερο μεταλλουργείο για να διασφαλίσετε την παραγωγή εργαλείων. Όταν ο σιδηρουργός φτάσει στο επόμενο επίπεδό του (αρχισιδηρουργός), μπορείτε να αναβαθμίσετε περαιτέρω το πελεκοποιείο σε πολεμικό τόρνο, ο οποίος θα παράγει επιπρόσθετα όπλα.

en: Build a helm smithy to the west of the mountains to provide your soldiers with better armor.
el: Φτιάξτε ένα κρανοποιείο δυτικά των βουνών, για προμήθεια των στρατιωτών σας με καλύτερη θωράκιση.

en: Build a warehouse
el: Φτιάξτε μια αποθήκη

en: Build a warehouse to the west of the mountains.
el: Φτιάξτε μια αποθήκη στα δυτικά των βουνών

en: Warehouses are similar to your headquarters, with the only difference that they aren’t defended by soldiers. It is often wise to build a warehouse when your territory is growing and the paths to your headquarters get longer and longer.
el: Οι αποθήκες μοιάζουν με το αρχηγείο σας, με την μόνη διαφορά ότι δεν τις υπερασπίζονται στρατιώτες. Είναι συνετό να φτιάχνετε μια αποθήκη όταν η επικράτειά σας μεγαλώνει και οι διαδρομές προς το αρχηγείο σας όλο και μακραίνουν.

en: Build training sites
el: Φτιάξτε τόπους εκπαίδευσης

en: Build a barracks, a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
el: Φτιάξτε έναν στρατώνα, μια αρένα μάχης και ένα στρατόπεδο εκπαίδευσης στα δυτικά των βουνών.

en: Barracks train basic soldiers while training sites like a training camp or a battle arena are used for training soldiers in their different attributes. These attributes are important in fights and the better a soldier is, the higher is the chance to win a fight.
el: Οι στρατώνες εκπαιδεύουν τους βασικούς στρατιώτες, ενώ οι τόποι εκπαίδευσης, όπως ένα στρατόπεδο εκπαίδευσης ή μια αρένα μάχης, χρησιμοποιούνται για την εκπαίδευση των στρατιωτών στις διάφορες ιδιότητές τους. Αυτές είναι σημαντικές στις μάχες, επειδή όσο καλύτερος είναι ένας στρατιώτης, τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα να κερδίσει μια μάχη.

en: The attributes are: health, attack, defense and evade.
el: Οι ιδιότητες είναι: υγεία, επίθεση, άμυνα, και αποφυγή.

en: Build weapons production
el: Φτιάξτε παραγωγή όπλων

en: Build a helm smithy
el: Φτιάξτε ένα κρανοποιείο

en: Destroy Kalitath’s army
el: Καταστρέψτε τον στρατό του Κάλιταθ

en: Destroy Kalitath’s army and expand your territory to the east.
el: Καταστρέψτε τον στρατό του Κάλιταθ και επεκτείνετε την επικράτειά σας προς τα ανατολικά.

en: To attack an enemy, you must click on the door of an adversary’s military building. A menu will pop up allowing you to select the number of soldiers that should attack. When you are ready with setting the number, click on the cross (‘Start Attack’).
el: Για επίθεση σε έναν εχθρό, κλικ στην πόρτα ενός εχθρικού στρατιωτικού κτιρίου. Θα αναδυθεί ένα μενού που επιτρέπει την επιλογή του αριθμού στρατιωτών που θα επιτεθούν. Όταν ετοιμαστεί ο αριθμός, κλικ στον σταυρό ("Έναρξη επίθεσης").

en: Military assault on Al’thunran
el: Στρατιωτική προσβολή της πρωτεύουσας

en: Destroy all forces of Thron’s two brothers to liberate the throne-circle.
el: Καταστρέψτε όλες τις δυνάμεις των δύο αδερφών του Θρον, προς απελευθέρωση του κύκλου του θρόνου.

en: Close to Home
el: Κοντά στο σπίτι

en: Thron looks worried…
el: Ο Θρον δείχνει ανήσυχος…

note: TRANSLATORS: Thron
en: These last days, we came closer to our capital. Many people have already joined us on our march and set their hopes on me. However, I fear that we are not strong enough to take up the battle against my brothers.
el: Αυτές τις τελευταίες ημέρες, πλησιάσαμε στην πρωτεύουσά μας. Πολλοί άνθρωποι έχουν ήδη ενωθεί στην προέλασή μας και εναποθέσει τις ελπίδες τους σε μένα. Παρόλα αυτά, φοβάμαι ότι δεν είμαστε αρκετά δυνατοί να διεξάγουμε μάχη ενάντια στους αδερφούς μου.

note: TRANSLATORS: Thron
en: For now, we are resting at the borders of the old forest and preparing for the coming days.
el: Προς το παρόν ξεκουραζόμαστε στα όρια του γέρικου δάσους, προετοιμαζόμενοι για τις επόμενες ημέρες.

en: Another Cold Day
el: Έτερη Κρύα Μέρα

note: TRANSLATORS: Thron
en: The news that a patrol brought is not good to hear. Our spies tell us that the war tribes still rage in battle, but some of the elder soldiers and tribe leaders seem to grow tired of this senseless war. Kalitath, son of Kun is the first war leader to leave Al’thunran, thus leaving his side weak and vulnerable. As my scouts report, he has set foot on the lower grounds around the capital, securing the outer fortification rings.
el: Τα νέα που έφερε μία από τις περιπολίες δεν είναι ευχάριστα. Οι κατάσκοποί μας, μας λένε ότι οι πολεμικές φυλές συνεχίζουν να μάχονται, αλλά κάποιοι μεγαλύτεροι σε ηλικία στρατιώτες καθώς και κάποιοι ηγέτες φυλών φαίνεται ότι έχουν αρχίσει να κουράζονται από αυτόν τον δίχως λογική πόλεμο. Ο Kalitath, γιος του Kun είναι ο πρώτος οπλαρχηγός που εγκατέλειψε τον Al'thunran, αφήνοντας την μεριά του αδύναμη και ευάλωτη. Όπως αναφέρουν οι ανιχνευτές μου, έχει στρατοπεδεύσει χαμηλά, γύρω από την πρωτεύουσα, προστατεύοντας την εξωτερική οχύρωση.

en: Doubts
el: Αμφιβολίες

en: Boldreth is shaking his head…
el: Ο Μπόλντρεθ κουνά το κεφάλι του…

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron seeks to believe that Kalitath is tired of fighting and would be willing to join us once we march to re-establish law and order in Al’thunran. But I don’t think so. Kalitath is son to one of the mightiest generals of our forces and his family never quite liked the thought of bowing before the banner of Chat’Karuth. Why should he march with Chat’Karuth’s son to reclaim his heritage and the throne?
el: Ο Thron θέλει να πιστεύει ότι ο Kalitath έχει κουραστεί να μάχεται και ότι θα ήθελε να ενώσει τις δυνάμεις του μαζί μας όταν ξεκινήσουμε για να αποκαταστήσουμε τον νόμο και την τάξη στην Al'thunran. Αλλά δεν το νομίζω. Ο Kalitath είναι ο γιος ενός από τους μεγαλύτερους στρατηγούς των δυνάμεών μας και στην οικογένειά του δεν άρεσε ποτέ η ιδέα της υποταγής τον Chat'Karuth. Γιατί λοιπόν να βαδίσει μαζί με τον γιο του Chat'Karuth και να τον βοηθήσει να ξανακερδίσει την κληρονομιά και τον θρόνο του;

en: The Story Continues
el: Η ιστορία συνεχίζεται

en: Boldreth says:
el: Ο Μπόλντρεθ λέει:

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: However, Thron is not willing to listen to my doubts. He seeks to expand our fortifications to the borders of Kalitath’s territory and to reunite with his forces. I have to keep an eye on everything that happens here.
el: Ωστόσο, ο Thron δεν προτίθεται να ακούσει τις αμφιβολίες μου. Ψάχνει τρόπο για να επεκτείνει την οχύρωσή μας προς τα σύνορα με την περιοχή του Kalitath και να ξαναενωθεί με τις δυνάμεις μας. Πρέπει να έχω τον νου μου σε ό,τι συμβαίνει εδώ.

en: Thron is speaking confidently.
el: Ο Θρον μιλά με αυτοπεποίθηση.

note: TRANSLATORS: Thron
en: The frontier line of my forces has expanded to the edge of the forests. We have a long and cold winter and so many miles behind us. The fortification that we erected around Ondun will guarantee us a fast supply of men and goods, and once Al’thunran is in my hands, the two cities will be linked by a good and defensible infrastructure. Still, I hope I will not walk alone on this mission, I hope Kalitath son of Kun will follow my call.
el: Η πρώτη γραμμή των δυνάμεών μου έχει επεκταθεί έως την άκρη των δασών. Έχουμε έναν μακρύ και κρύο χειμώνα και τόσα πολλά μίλια πίσω μας. Η οχύρωση που ανεγείραμε γύρω από το Ondun θα μας εγγυηθεί την γρήγορη προμήθεια ανδρών και αγαθών, και μόλις το Al'thunran βρεθεί στα χέρια μου, οι δύο πόλεις θα συνδεθούν μέσω μίας καλής υποδομής την οποία θα είναι δυνατόν να προστεύσουμε. Παρ' όλα αυτά, ελπίζω να μην εκστρατεύσω μόνος μου, ελπίζω ότι ο Kalitath, ο γιος του Kun να ακολουθήσει το κάλεσμά μου.

en: Thron says:
el: Ο Θρον λέει:

note: TRANSLATORS: Thron
en: I have sent men to meet with Kalitath in his fortress. He has barricaded the former main entrance to the capital and is trying to set up a siege ring around Al’thunran. He will not let anyone enter or leave the city while the ring is intact. Until now, he has not answered any of my messages. But the time I spend waiting won’t be lost. I will train my soldiers further and prepare for battle.
el: Έχω στείλει άντρες για να συναντηθούν με τον Kalitath στο φρούριό του. Έχει οχυρώσει την πρώην κύρια είσοδο στην πρωτεύουσα και προσπαθεί να στήσει έναν πολιορκητικό δακτύλιο γύρω από την Al'thunran. Δεν θα αφήσει κανέναν να μπει ή να βγει από την πόλη όσο παραμένει αυτός ο δακτύλιος. Μέχρι στιγμής, δεν έχει απαντήσει σε κανένα από τα μηνύματά μου. Αλλά ο χρόνος που ξοδεύω περιμένοντας δεν θα πάει χαμένος. Θα εκπαιδεύσω τους στρατιώτες μου ακόμα περισσότερο και θα προετοιμαστώ για μάχη.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The BASTARD! Only one man of our frontier patrol came back alive. He carried a message from Kalitath, telling us that he will punish every move of our troops with their own blood! We cannot accept this behavior. From now on, there is war between Kalitath and us!
el: Τον ΜΠΑΣΤΑΡΔΟ! Μόνο ένας άντρας από την εμπροσθοφυλακή μας γύρισε πίσω ζωντανός. Έφερε ένα μήνυμα από τον Kalitath, το οποίο λέει ότι θα τιμωρήσει κάθε κίνηση των στρατιωτών μας με αίμα! Δεν μπορούμε να αποδεχτούμε αυτήν την συμπεριφορά. Από δω και στο εξής, έχουμε πόλεμο με τον Kalitath!

en: The Advisor
el: Ο Σύμβουλος

en: Tracks
el: Ίχνη

en: Victory
el: Νίκη

en: Military Assault
el: Στρατιωτική Προσβολή

en: Khantrukh says:
el: Ο Κάντρουκ λέει:

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Chieftain, remember the poor carriers: Our roads get longer and longer and the burden on their shoulders never gets lighter. We should breed more oxen to make their work lighter and our transportation more efficient.
el: Φύλαρχε, θυμήσου τους καημένους τους μεταφορείς: Οι δρόμοι μας γίνονται όλο και μακρύτεροι, και ο φόρτος στους ώμους τους ποτέ ελαφρύτερος. Θα πρέπει να εκθρέψουμε περισσότερα βόδια, για να κάνουμε την εργασία τους ελαφρύτερη και τις μεταφορές μας αποτελεσματικότερες.
