Widelands - en to gl translation catalogue (73 entries)

en: Build up a small food economy
gl: Pon en marcha unha pequena industria alimentaria

en: Build a cattle farm
gl: Constrúe unha granxa de gando

en: Remember to build a cattle farm
gl: Non esquezas construír unha granxa de gando

en: As your roads grow longer and your economy bigger, you should make good use of your oxen to help transport wares more quickly.
gl: A medida que os camiños se fan máis longos e medra a economía deberías facer uso dos teus bois para axudar aos transportadores cos bens.

en: Explore further
gl: Explora máis

en: Build more military buildings to explore the area around the headquarters and to ensure the safety of your people.
gl: Constrúe máis instalacións militares para explorar os arredores do cuartel xeral e asegurar a seguridade da túa xente.

en: Expand your territory to the mountains, send geologists to search for ore and coal and build a mining economy with mines, taverns, smelting works and metal workshop.
gl: Expande o teu territorio cara as montañas, envía xeólogos a buscar minerais e levanta unha industria mineira con minas, tabernas, fundicións e forxas.

en: Build a fortress
gl: Constrúe unha fortaleza

en: Build a fortress to the east of the mountains.
gl: Constrúe unha fortaleza ao leste das montañas.

en: Build a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
gl: Constrúe unha arena de batalla e un campo de adestramento ao oeste das montañas.

en: Build a helm smithy to the west of the mountains to provide your soldiers with better armor.
gl: Constrúe unha ferraría ao oeste das montañas para subministrarlles mellores armaduras aos teus soldados.

en: Build a warehouse
gl: Constrúe un almacén

en: Build a warehouse to the west of the mountains.
gl: Construír un almacén ao oeste das montañas.

en: Build training sites
gl: Constrúe instalacións de instrución

en: The attributes are: health, attack, defense and evade.
gl: Os atributos son: puntos de vida, ataque, defensa e esquivar.

en: Build weapons production
gl: Constrúe fábricas de armas

en: Build a helm smithy
gl: Constrúe unha forxa

en: Destroy Kalitath’s army
gl: Acaba co exército de Kalitath

en: Destroy Kalitath’s army and expand your territory to the east.
gl: Acaba co exército de Kalitath e expande o teu territorio cara o leste.

en: To attack an enemy, you must click on the door of an adversary’s military building. A menu will pop up allowing you to select the number of soldiers that should attack. When you are ready with setting the number, click on the cross (‘Start Attack’).
gl: Para atacar a un inimigo debes premer na porta dunha instalación militar inimiga. Aparecerá un menú que che permitirá escoller a cantidade de soldados que deberían atacar a instalación. Cando o teñas, preme na cruz (“comezar o ataque”).

en: Military assault on Al’thunran
gl: Asalto militar de Al'thunran

en: Destroy all forces of Thron’s two brothers to liberate the throne-circle.
gl: Destrúe todos os reforzos dos irmáns de Thron para liberar o círculo do trono.

en: Close to Home
gl: Preto de casa

en: Thron looks worried…
gl: Thron semella preocupado…

note: TRANSLATORS: Thron
en: These last days, we came closer to our capital. Many people have already joined us on our march and set their hopes on me. However, I fear that we are not strong enough to take up the battle against my brothers.
gl: Estes últimos días achegámonos á capital. Xa se nos uniu moita xente que puxo as súas esperanzas en min. Aínda así, sinto que aínda non temos a forza necesaria para enfrontarnos en batalla aos meus irmáns.

note: TRANSLATORS: Thron
en: For now, we are resting at the borders of the old forest and preparing for the coming days.
gl: De momento repousamos nos límites do vello bosque e preparámonos para os vindeiros días.

en: Another Cold Day
gl: Outro día de friaxe

note: TRANSLATORS: Thron
en: The news that a patrol brought is not good to hear. Our spies tell us that the war tribes still rage in battle, but some of the elder soldiers and tribe leaders seem to grow tired of this senseless war. Kalitath, son of Kun is the first war leader to leave Al’thunran, thus leaving his side weak and vulnerable. As my scouts report, he has set foot on the lower grounds around the capital, securing the outer fortification rings.
gl: Unha das patrullas trouxo malas noticias. Segundo os nosos espías as tribos seguen loitando pero algúns dos soldados máis maiores e líderes de tribos semellan cansos desta batalla sen sentido. Kalitath, fillo de Kun, é o primeiro líder en marchar de Al'thunran, a pesar de deixar o seu bando feble e vulnerable. Segundo os meus exploradores, Kalitath puxo pé nas terras baixas do capitolio, asegurando os aneis de fortificación exteriores.

en: Doubts
gl: Dúbidas

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron seeks to believe that Kalitath is tired of fighting and would be willing to join us once we march to re-establish law and order in Al’thunran. But I don’t think so. Kalitath is son to one of the mightiest generals of our forces and his family never quite liked the thought of bowing before the banner of Chat’Karuth. Why should he march with Chat’Karuth’s son to reclaim his heritage and the throne?
gl: Thron quere crer que Kalitath está canso de loitar e estará disposto a unirse a nós, unha vez marchemos para restablecer a orde en Al'thunran. Pero eu non o creo. Kalitath é fillo dun dos xenerais máis poderosos das nosas forzas e a súa familia nunca foi das que se renden antes que o estandarte de Chat'Karuth. Por que debería marchar co seu fillo para reclamar a súa herdanza e o trono?

en: The Story Continues
gl: A historia segue

en: Boldreth says:
gl: Boldreth di:

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: However, Thron is not willing to listen to my doubts. He seeks to expand our fortifications to the borders of Kalitath’s territory and to reunite with his forces. I have to keep an eye on everything that happens here.
gl: De todos xeitos, Thron non está disposto a escoitar as miñas dúbidas. El busca expandir as nosas fortificacións ás fronteiras do territorio de Kalitath e unir forzas con el. Teño que andar con ollo con todo isto.

en: Thron is speaking confidently.
gl: Thron fala con confianza.

note: TRANSLATORS: Thron
en: The frontier line of my forces has expanded to the edge of the forests. We have a long and cold winter and so many miles behind us. The fortification that we erected around Ondun will guarantee us a fast supply of men and goods, and once Al’thunran is in my hands, the two cities will be linked by a good and defensible infrastructure. Still, I hope I will not walk alone on this mission, I hope Kalitath son of Kun will follow my call.
gl: O límite fronteirizo das miñas forzas expandiuse ao límite dos bosques. Atrás deixamos un longo e frío inverno, así como moitos quilómetros. A fortificación que levantamos arredor de Ondun garantiranos un subministro rápido de homes e alimentos e unha vez Al'thunran estea nas miñas mans, as dúas cidades estarán unidas por unha boa estrutura fácil de defender. Aínda espero non estar só nesta misión, espero que Kalitath, fillo de Kun, acuda á miña chamada.

en: Thron says:
gl: Thron di:

en: Your Loyal Companion
gl: Os teus compañeiros leais

en: Boldreth shouts out!
gl: Boldreth berra!

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The BASTARD! Only one man of our frontier patrol came back alive. He carried a message from Kalitath, telling us that he will punish every move of our troops with their own blood! We cannot accept this behavior. From now on, there is war between Kalitath and us!
gl: Será cabrón! Só un dos nosos homes da fronteira regresou con vida. Portaba unha mensaxe de Kalitath, di que castigará cada movemento das nosas tropas coa súa vida! Non podemos permitilo. Isto é a guerra, a guerra entre Kalitath e nós!

en: Renegade Fortification
gl: Fortificación renegada

note: TRANSLATORS: Thron
en: The traitor left his armies dying where they lay when he saw that he would not keep my forces back. Kalitath disappeared in the confusion of the war, but I don’t care now. Shall he flee and be forgotten for all times as a tribal leader that would not bow before the wooden throne, that is mine to take now.
gl: O traidor deixou aos seus exércitos morrer onde estaban ao ver que non conseguirían facer retroceder ás miñas tropas. Kalitath desapareceu durante a batalla, pero xa non me preocupa. Que fuxa e caia no esquecemento, como un líder de tribo que non se axeonllará fronte á coroa entre as árbores, que eu portarei.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Furthermore, his flight brought us a great benefit: all year, Kalitath was so busy fighting that he did not even care to store enough food for all his men. Now that he has fled, their hunger has caused some of his younger followers to desert. This group holds a strong fortification on the main ring.
gl: Aínda máis, a súa fuxida beneficiounos enormemente. Tanto se preocupara Kalitath por prepararse para a guerra durante este último ano que non se preocupou de gardar comida abondo para os seus homes. Agora que fuxiu, a fame fixo que algúns dos seus seguidores máis novos desertasen. Este grupo den un forte no anel principal.

note: TRANSLATORS: Thron
en: But there is more news: My scouts have reported that the two raging tribes of my brothers are in chaos and have barely noticed the new danger that is about to strike them. However, they would not care if they noticed I guess, blinded by rage and hate, there is no sense left in them at all I believe.
gl: Pero aínda hai máis novas. Din os exploradores que as tribos dos meus irmáns están sumidas no caos e que nin se decataron do perigo que as asexa. Aínda que supoño que aínda que se decatasen daríalles igual. Coido que tal e como están, cegados polo odio e a ira, xa non lles queda sentido común ningún.

en: Winter Ahead
gl: O inverno se achega

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: This morning, I found Thron’s mind troubled. He returned from his patrol late last night and sat back against a tree, watching over the encampment. The number of quarrels and disputes keeps growing, and the winter has us firmly in its grip. We should put food in our storage to survive the long, cold winter!
gl: Esta mañá atopeime ao Thron preocupado. Regresou a outra noite tarde da súa patrulla e sentou contra unha árbore contemplando o campamento. As pelexas e disputas seguen medrando e o inverno xa nos colleu completamente. Deberiamos gardar comida para sobrevivir o duro inverno!

en: The Advisor
gl: O conselleiro

en: Khantrukh nods.
gl: Khantrukh asinte.

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Boldreth is right! We don’t have enough food to survive a long, cold winter. We should start building a well, a fisher’s and a hunter’s hut. And if we find enough space, we should as well build up a farm and a bakery! One of our farmers seems to be very clever – he already got some crops to grow in this cold soil.
gl: Boldreth está no certo! Non temos comida abondo para sobrevivir ao longo e frío inverno. Deberiamos comezar a construción dun muíño, unha peixaría e unha cabana para un cazador. E se temos espazo abondo, deberiamos construír tamén unha granxa e unha panadería! Un dos nosos granxeiros semella bastante listo, xa conseguiu sementar algúns cultivos na terra xeada.

en: Food Economy Completed
gl: Completouse a industria alimentaria

note: TRANSLATORS: Thron
en: Khantrukh has just informed me that our basic food economy was built up successfully. Finally, none of us has to fear starvation anymore.
gl: Khantrukh acaba de informarme de que a nosa industria alimentaria básica está construída. Xa non temos que temerlle á fame.

en: Tracks
gl: Pegadas

en: Further Exploration
gl: Máis exploracións

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The first fortification Thron ordered has just been completed. At the moment, he seeks to bring trust and belief to those who live inside the walls of our new habitat that we named ‘Ondun’, which means ‘those who wait’ in the old tongue. But Thron is not yet satisfied – and I fully understand his fears: the forests are deep, and the frontier to Al’thunran is near. I am sure that there are a thousand greater dangers out there than the unknown tracks.
gl: A primeira fortificación que ordenou Thron xa se completou. Nestes momentos quere darlle confianza e seguridade a todos os que viven tras os muros do noso novo fogar, bautizado como “Ondun”, que significa «os que agardan» na vella lingua. Pero Thron aínda non está satisfeito, e comprendo completamente os seus temores: os bosques son extensos e a fronteira con Al'thunran está preto. Estou seguro de que hai milleiros de perigos maiores que as pegadas descoñecidas.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: To overlook more of the area around our hall, we should explore further and set up more guards and scouts to observe the frontier and keep an eye on the raging wars on our doorstep. THEN we will be prepared once trouble seeks to capture our woods.
gl: Para ter vixiadas as zonas que arrodean a sala deberiamos explorar máis e pór gardas e exploradores a observar a fronteira e vixiar as guerras que teñen lugar ás nosas portas. Só entón estaremos preparados para cando alguén ouse intentar capturar o noso bosque.

en: Mountains Found
gl: Atopáronse as montañas

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: I have just spoken to the leader of our patrol. He told me that they found some mountains to the north-east and east of our territory. With a bit of luck this will open up a new chance for rearming our men, because as far as I remember, most of the mountains west of Al’thunran hold coal and some metal ores.
gl: Acabo de falar co líder da nosa patrulla. Díxome que atoparon algunhas montañas ao noroeste e leste do noso territorio. Cun pouco de sorte isto dos brinda a oportunidade de volver armar aos nosos homes, porque polo que podo lembrar, a meirande parte das montañas ao oeste de Al'thunran teñen carbón e outros minerais.

en: Mining Economy Completed
gl: Completouse a industria mineira

note: TRANSLATORS: Thron
en: I just got informed that our mining economy has started its work. This news brought a smile to my face – even if the hardest part is still waiting to be done, now that our smiths will give their best to further ease our lives.
gl: Acaban de informarme de que a nosa economía mineira xa está en marcha. Se ben aínda non se fixo o máis difícil, alégrome de que os ferreiros non vaian facer a vida máis fácil.

en: Fortress Needed
gl: Necesítase unha fortaleza

note: TRANSLATORS: Thron
en: Boldreth and I just explored the area around the three mountains. One major strategic problem of that area seems to be that there are two bigger passages – one north and one south of the central mountain. Those passages are quite hard to control, and so it seems to me like we have only one chance to secure the mountains from enemy hands: we must build a fortress to the east of the mountains!
gl: Boldreth e mais eu exploramos a zona ao redor das tres montañas. Parece que un dos problemas estratéxicos desa zona é que hai dous grandes pasos. Están ao norte e ao sur do corazón da montaña, respectivamente. Estes pasos son bastante difíciles de controlar, e paréceme que a única forma que temos de asegurar as montañas das mans dos inimigos é construíndo unha fortaleza ao leste das montañas!

en: Fortress Completed
gl: Completouse a fortaleza

en: Enhanced Economy and Training
gl: Industria e adestramento mellorados

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our mining economy seems to work fine, that is already good news! Anyway, there are still a lot of men and women waiting in our hall to get a task, so they can help our soldiers to prepare for the war to come.
gl: A nosa industria mineira parece marchar ben, son boas novas! De todos xeitos aínda hai moitas persoas agardando na base a que se lles asignen tarefas, para que poidan axudar aos nosos soldados a prepararse para futuras batallas.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our geologists found a lot more deposits of iron ore, coal and even gold. We should enhance our current mines as soon as our miners are more experienced. We should build up some more mines, a bigger food infrastructure to always supply our men with sufficient food and a further processing economy. But that’s still not everything – most of our soldiers are quite young and neither have a good weapon nor are they well trained. We should build up training sites to prepare them for their future tasks.
gl: Os nosos xeólogos atoparon unha morea de depósitos novos de mineral de ferro, carbón e mesmo ouro. Deberiamos mellorar as nosas minas actuais en canto os nosos mineiros teñan máis experiencia. Deberíamos construír  algunhas minas máis, unha infraestrutura alimentaria maior para que non lles falte comida aos nosos traballadores, e unha industria da transformación de materias primas máis avanzada. Pero iso non é todo. A meirande parte dos nosos soldados son moi novos e nin teñen bo equipamento nin foron ben adestrados. Deberiamos construír instalacións de instrución para preparalos para as súas futuras misións.

note: TRANSLATORS: Thron
en: My brothers and their soldiers are dead and left fire and destruction behind. In none of all the ruins could I find any man or woman of the normal folk, and so I just may hope that they fled from this cruel battleground and started a better life somewhere else.
gl: Os meus irmáns e os seus soldados están mortos e non deixaron atrás máis que lume e destrución. Entre as ruínas non din atopado ningún home ou muller do pobo, así que espero que lles dese tempo a todos de fuxir do cruel campo de batalla e empezar unha nova vida noutra parte.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Nothing is left of that beauty I remember, only ruins remain of the old capital. I am sorrowful but also relieved. I never hoped to see Al’thunran’s old beauty again – it was only a few months ago that I wondered whether I would ever be able to set my feet there again. Now the old town is back in my hands, and I will not hesitate to rebuild it with all the strength my people have. I can’t wait to see it again in its old beauty.
gl: Non queda nada da beleza que lembraba, da vella capital non quedan máis que as ruínas. Estou triste, pero ao mesmo tempo síntome liberado. Nunca esperei realmente volver contemplar a vella beleza de Al'thunran, de feito hai poucos meses aínda me preguntaba se algunha vez volvería pisar os cimentos da capital. Agora que a vella vila está nas miñas mans, non vacilarei á hora de reconstruíla con toda a forza do meu pobo. Morro de ganas de volver vela no seu vello esplendor.

en: Victory
gl: Vitoria

en: Military Assault
gl: Asalto militar

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it, the generals are out and about arranging my troops, and Boldreth himself will lead the first strike. I will ride by his side, to free Al’thunran of this war and return peace to our capital.
gl: Que así sexa, os xenerais están fóra para preparar ás tropas e o propio Boldreth liderará o primeiro asalto. E eu cabalgarei canda el, para liberar Al'thunran desta guerra e devolver a paz á capital.

note: TRANSLATORS: Thron
en: When the young sun rises above the trees tomorrow morning, I will order the assault. By dusk, I will celebrate my victory in the wooden halls of the warlord and sacrifice a newborn lamb in the honor of my father, whose eyes are set upon me today.
gl: Cando o sol temperán asome por riba das árbores mañá ao amencer, ordenarei o ataque. Co solpor, celebrarei a miña vitoria nas salas de madeira do xefe e sacrificarei un cordeiro novo en honor a meu pai, que hoxe nos observa dende o ceo.

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it!
gl: Que así sexa!

en: Khantrukh says:
gl: Khantrukh di:

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Chieftain, remember the poor carriers: Our roads get longer and longer and the burden on their shoulders never gets lighter. We should breed more oxen to make their work lighter and our transportation more efficient.
gl: Xefe, lémbrate dos pobres transportadores. Os camiños son cada día máis longos e a carga que levan aos ombros non alixeira. Deberiamos criar máis bois para reducir a súa carga de traballo e facer o transporte máis eficiente.
