Widelands - en to ms translation catalogue (101 entries)

en: Build up a basic economy
ms: Bina ekonomi asas

en: Start collecting basic building materials, and fortify the camp.
ms: Mula mengutip bahan pembinaan asas, dan perkukuhkan kem.

en: Build a lumberjack’s hut
ms: Bina pondok pembalak

en: Build a ranger’s hut
ms: Bina pondok renjer

en: Build a quarry
ms: Bina kuari

en: Build a wood hardener
ms: Bina pengeras kayu

en: Build a sentry on the eastern border
ms: Bina pondok sentri di sempadan timur

en: You should eventually also build a reed yard and a lime kiln.
ms: Anda sepatutnya membina ruang jeriji dan tanur batu kapur.

en: Build up a small food economy
ms: Bina ekonomi penghasilan makanan berskala kecil

en: Build up a basic food economy to provide your people with food.
ms: Bina ekonomi penjanaan makanan asas untuk membekalkan makanan kepada rakyat anda.

en: Build a fisher’s hut
ms: Bina pondok nelayan

en: Build a hunter’s hut
ms: Bina pondok pemburu

en: Build a well
ms: Bina telaga

en: Build a farm
ms: Bina ladang

en: Build a bakery
ms: Bina kedai roti

en: Build a cattle farm
ms: Bina ladang ternak lembu

en: Remember to build a cattle farm
ms: Ingat perlu bina ladang ternak lembu

en: As your roads grow longer and your economy bigger, you should make good use of your oxen to help transport wares more quickly.
ms: Oleh kerana jalan anda semakin panjang dan ekonomi anda semakin membesar, anda patut guna lembu jantan anda untuk membantu mengangkut barangan dengan lebih pantas.

en: Build a tower
ms: Bina menara

en: Build a tower at the north-east border of your territory to get greater visual range and to protect your people from sudden attacks by enemies.
ms: Bina sebuah menara dis empadan timur-laut wilayah anda untuk memperoleh julat penglihatan lebih luas dan untuk melindungi rakyat anda daripada serangan mengejut pihak musuh.

en: Explore further
ms: Jelajah lebih jauh

en: Build more military buildings to explore the area around the headquarters and to ensure the safety of your people.
ms: Bina lagi bangunan ketenteraan untuk menjelajah kawasan sekitar markas dan untuk memastikan keselamatan rakyat anda.

en: Build a mining infrastructure
ms: Bina kemudahan perlombongan

en: Expand your territory to the mountains, send geologists to search for ore and coal and build a mining economy with mines, taverns, smelting works and metal workshop.
ms: Luaskan wilayah anda sehingga ke kawasan pergunungan, hantar ahli geologi untuk mencari bijih dan arang batu serta bina ekonomi perlombongan dengan lombong, rumah penginapan, bengkel peleburan dan logam.

en: Build a fortress
ms: Bina kubu

en: Build a fortress to the east of the mountains.
ms: Bina kubu di bahagian timur kawasan pergunungan.

en: Build a training infrastructure
ms: Bina kemudahan latihan

en: Build a barracks to train some basic soldiers.
ms: Bina berek untuk melatih askar.

en: Build a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
ms: Bina arena lawan dan kem latihan di bahagian barat kawasan pergunungan.

en: Enhance your metal workshop to an ax workshop in order to produce weapons, and build up a second metal workshop to ensure the production of tools. When the blacksmith reaches his next level (master blacksmith), you can even enhance the ax workshop to a war mill, which will produce additional weapons.
ms: Tambah baik bengkel logam anda kepada bengkel senjata untuk menghasilkan senjata, dan bina bengkel logam kedua untuk memastikan kesinambungan pengeluaran alatan. Apabila tukang besi mencapai tahap kemahiran berikutnya (pakar besi), anda boleh menaik taraf bengkel senjata menjadi kilang senjata, yang dapat mengeluarkan pelbagai senjata tambahan.

en: Build a helm smithy to the west of the mountains to provide your soldiers with better armor.
ms: Bina topi cerucuk di bahagian barat kawasan pergunungan untuk membekalkan askar anda dengan perisai yang lebih baik.

en: Build a warehouse
ms: Bina gudang

en: Build a warehouse to the west of the mountains.
ms: Bina gudang di bahagian barat kawasan pergunungan.

en: Warehouses are similar to your headquarters, with the only difference that they aren’t defended by soldiers. It is often wise to build a warehouse when your territory is growing and the paths to your headquarters get longer and longer.
ms: Gudang adalah serupa dengan markas anda, cuma berbeza dari segi pertahanan kerana ia tidak dilindungi oleh askar anda. Adalah lebih bijak membina gudang bila wilayah anda semakin membesar dan laluan ke markas anda semakin jauh.

en: Build training sites
ms: Bina tapak latihan

en: Build a barracks, a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
ms: Bina berek, arena lawan dan kem latihan di bahagian barat kawasan pergunungan.

en: Barracks train basic soldiers while training sites like a training camp or a battle arena are used for training soldiers in their different attributes. These attributes are important in fights and the better a soldier is, the higher is the chance to win a fight.
ms: Berek melatih askar mudan manakala kem latihan atau arena lawan yang digunakan untuk melatih askar yang berlainan atribut. Atribut ini penting ketika bertempur dan semakin cekap tentera, semakin tinggi peluang untuk memenangi pertempuran.

en: The attributes are: health, attack, defense and evade.
ms: Atribut adalah: kesihatan, serangan, pertahanan dan elak diri.

en: Build weapons production
ms: Bina pengeluaran senjata

en: Build a helm smithy
ms: Bina bengkel topi cerucuk

en: Destroy Kalitath’s army
ms: Kalahkan tentera Kalitath

en: Destroy Kalitath’s army and expand your territory to the east.
ms: Kalahkan tentera Kalitath dan luaskan wilayah anda ke arah timur.

en: To attack an enemy, you must click on the door of an adversary’s military building. A menu will pop up allowing you to select the number of soldiers that should attack. When you are ready with setting the number, click on the cross (‘Start Attack’).
ms: Untuk menyerang pihak lawan, anda mesti klik pintu bangunan ketenteraan pihak musuh. Satu menu akan timbul yang membolehkan anda memilih jumlah tentera yang akan menyerang. Bila anda sudah sedia, klik simbol silang ('Mula Menyerang').

en: Military assault on Al’thunran
ms: Serangan tentera terhadap Al’thunran

en: Destroy all forces of Thron’s two brothers to liberate the throne-circle.
ms: Musnakan semua angkatan tentera kedua-dua adik beradik Thron untuk membebaskan singahsana-bundar.

en: Close to Home
ms: Hampir dengan Wilayah

en: Thron looks worried…
ms: Thron kelihatan risau...

note: TRANSLATORS: Thron
en: These last days, we came closer to our capital. Many people have already joined us on our march and set their hopes on me. However, I fear that we are not strong enough to take up the battle against my brothers.
ms: Pada hari-hari terakhir, kita semakin hampir dengan ibu negeri. Ramai orang menyertai perjalanan kami dan menyerah nasib kepada saya. Walaubagaimanapun, saya masih risau kerana kekuatan kami masih belum kuat untuk memerangi abang kandung saya.

note: TRANSLATORS: Thron
en: For now, we are resting at the borders of the old forest and preparing for the coming days.
ms: Buat masa ini, kita berhenti rehat di sempadan hutan purba dan bersedia pada hari-hari akan datang.

en: Another Cold Day
ms: Suatu Hari Yang Sejuk

note: TRANSLATORS: Thron
en: The news that a patrol brought is not good to hear. Our spies tell us that the war tribes still rage in battle, but some of the elder soldiers and tribe leaders seem to grow tired of this senseless war. Kalitath, son of Kun is the first war leader to leave Al’thunran, thus leaving his side weak and vulnerable. As my scouts report, he has set foot on the lower grounds around the capital, securing the outer fortification rings.
ms: Berita buruk dariapda peronda. Mata-mata kita memberitahui semangat perang antara puak masih membara, walaupun masih terdapat beberapa askar tua dan ketua puak yang berasa letih dengan perperangan yang masih berterusan. Kalitath, anak Kun merupakan ketua perang pertama yang meninggalkan Al’thunran, dan menjadikannya lemah dan terdedah dengan serangan. Daripada laporan peninjau saya, dia telah berkubu di kawasan rendah disekeliling pusat bandar, untuk menambahbaik keselamatan gelang pertahanan luar.

en: Doubts
ms: Keraguan

en: Boldreth is shaking his head…
ms: Boldreth mengganguk kepalanya…

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron seeks to believe that Kalitath is tired of fighting and would be willing to join us once we march to re-establish law and order in Al’thunran. But I don’t think so. Kalitath is son to one of the mightiest generals of our forces and his family never quite liked the thought of bowing before the banner of Chat’Karuth. Why should he march with Chat’Karuth’s son to reclaim his heritage and the throne?
ms: Thron mempercayai Kalitath sudah letih dengan perperangan dan sanggup menyertai kita bilamana kita bersedia untuk menegakkan kebenaran dan keamanan di Al’thunran. Tetapi saya tidak berfikir sebegitu. Oleh kerana, Kalitath merupakan salah seorang anak daripada jeneral terhebat dalam angkatan tentera kita dan ahli keluarganya tidak sesekali tunduk kepada Chat’Karuth. Kenapa kita patut bersama-sama dengan anak lelaki Chat’Karuth untuk menuntut hak dan tahtanya?

en: The Story Continues
ms: Kisah Ini Masih Berterusan

en: Boldreth says:
ms: Boldreth berkata:

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: However, Thron is not willing to listen to my doubts. He seeks to expand our fortifications to the borders of Kalitath’s territory and to reunite with his forces. I have to keep an eye on everything that happens here.
ms: Walaubagaimanapun, Thron tetap berdegil dengan pendiriannya dan tidak mahu percaya keraguan saya. Dia hanya mahu luaskan pertahanan sehingga ke sempadan wilayah Kalitath dan bersatu semula dengan angkatan tenteranya. Saya perlu pantau apa yang akan berlaku selepas ini.

en: Thron is speaking confidently.
ms: Thron menjelaskan dengan yakin.

note: TRANSLATORS: Thron
en: The frontier line of my forces has expanded to the edge of the forests. We have a long and cold winter and so many miles behind us. The fortification that we erected around Ondun will guarantee us a fast supply of men and goods, and once Al’thunran is in my hands, the two cities will be linked by a good and defensible infrastructure. Still, I hope I will not walk alone on this mission, I hope Kalitath son of Kun will follow my call.
ms: Bahagian hadapan tentera saya telah berada di hujung hutan. Kita perlu menghadapi cuaca musim sejuk yang panjang dan jarak yang jauh di belakang kami. Pertahanan yang kami bangunkan di sekitar Ondun akan memberi jaminan tentera dan bekalan barangan yang berterusan sehinggalah Al’thunran berada dalam genggaman saya, kedua-dua bandar akan diperkemaskan dengan infastruktur pertahanan yang terbaik. Saya berharap, tidak berseorangan dalam misi ini. Saya juga berharap, Kalitath anak lelaki Kun akan menyertai saya.

en: Thron says:
ms: Thron berkata:

en: Your Loyal Companion
ms: Rakan Setia Anda

en: Boldreth shouts out!
ms: Boldreth menjerit!

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The BASTARD! Only one man of our frontier patrol came back alive. He carried a message from Kalitath, telling us that he will punish every move of our troops with their own blood! We cannot accept this behavior. From now on, there is war between Kalitath and us!
ms: KURANG AJAR! Hanya seorang peronta perbatasan kita yang masih hidup. Dia telah menyampaikan mesej daripada Kalitath, beliau akan hukum pasukan kita yang ditemui dengan darah mereka sendiri! Kita tidak boleh menerima sikap kurang ajar beliau. Mulai sekarang, kita lancarkan perperangan dengan Kalitath!

en: Renegade Fortification
ms: Pertahanan yang Berpaling Tadah

note: TRANSLATORS: Thron
en: The traitor left his armies dying where they lay when he saw that he would not keep my forces back. Kalitath disappeared in the confusion of the war, but I don’t care now. Shall he flee and be forgotten for all times as a tribal leader that would not bow before the wooden throne, that is mine to take now.
ms: Pembelot telah meninggalkan askar yang telah mati ketika dia melihat tidak mampu mengekalkan angkatan tentera saya. Kalitath hilang dalam kelam kabut perperangan, tetapi saya tidak peduli sekarang. Biarlah dia hilang dan dilupakan sebagai seorang ketua puak dan tidak lagi menuntut tahta, ia sudah menjadi milik saya.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Furthermore, his flight brought us a great benefit: all year, Kalitath was so busy fighting that he did not even care to store enough food for all his men. Now that he has fled, their hunger has caused some of his younger followers to desert. This group holds a strong fortification on the main ring.
ms: Lagipun, lebih baik bila beliau melarikan diri: kerana sepanjang tahun, Kalitath sibuk dengan perperangan dan tidak kisah dengan keperluan menyimpan bekalan makanan untuk tentera beliau. Sekarang beliau telah melarikan diri, kelaparan yang melanda pengikut muda beliau menyebabkan mereka meninggalkan Kalitath. Kumpulan inilah yang kuat mempertahankan ketumbukan utama beliau.

note: TRANSLATORS: Thron
en: But there is more news: My scouts have reported that the two raging tribes of my brothers are in chaos and have barely noticed the new danger that is about to strike them. However, they would not care if they noticed I guess, blinded by rage and hate, there is no sense left in them at all I believe.
ms: Ada lagi berita terbaharu: Askar peninjau kita telah melaporkan terdapat dua puak dalam penguasaan abang saya sedang bertelagah dan mungkin sesuai menyerang mereka dalam keadaan ini. Saya mereka tidak peduli kerana dikuasai oleh nafsu kemarahan dan kebencian, maka tiada siapa akan mempercayainya.

en: Winter Ahead
ms: Musim Sejuk Akan Bermula

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: This morning, I found Thron’s mind troubled. He returned from his patrol late last night and sat back against a tree, watching over the encampment. The number of quarrels and disputes keeps growing, and the winter has us firmly in its grip. We should put food in our storage to survive the long, cold winter!
ms: Pagi ini, Saya dapati muka Thron seakan menghadapi masalah. Dia baru sahaja pulang dari rondaan malam tadi dan bersandar dipohon, termenung ke arah kawasan perkemahan. Kelihatan suara perbalahan dan bunyi pergaduhan yan semakin kuat kedengaran, musim sejuk akan datang menjadikan hari-hari akan datang semakin sukar. Kita perlu mengumpul makanan untuk menghadapi musim sejuk akan datang yang lama!

en: The Advisor
ms: Penasihat

en: Khantrukh nods.
ms: Khantrukh juga setuju.

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Boldreth is right! We don’t have enough food to survive a long, cold winter. We should start building a well, a fisher’s and a hunter’s hut. And if we find enough space, we should as well build up a farm and a bakery! One of our farmers seems to be very clever – he already got some crops to grow in this cold soil.
ms: Kata-kata Boldreth ada kebenarannya! Kita perlukan makanan untuk menghadapi musim sejuk yang lama ini. Kita perlu bina telaga, pondok nelayan dan pondok pemburu. Dan jika kita temui tanah rata, kita juga perlu bina ladang dan tempat membuat roti! Ada dikalangan petani kita sangat bijak, beliau ada benih tanaman yang dapat bertahan hidup dengan tanah sejuk ini.

en: Food Economy Completed
ms: Ekonomi Pengeluaran Makanan Selesai

note: TRANSLATORS: Thron
en: Khantrukh has just informed me that our basic food economy was built up successfully. Finally, none of us has to fear starvation anymore.
ms: Khantrukh baru sahaja memberitahu saya iaitu ekonomi pengeluaran makanan asas kita telah berjaya dibina. Akhirnya, kita tidak perlu risau dengan masalah kelaparan dan kebuluran lagi.

en: Tracks
ms: Jejak

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron told me that he discovered tracks in the snow to the northeast of our settlement. He has instructed us to build a tower, to have a greater visual range over the area around our hall to protect our people from sudden attacks.
ms: Thron memberitahu saya, beliau menemui jejak bersalji di bahagian timur laut penempatan kita. Beliau mencadangkan kita membina menara, supaya pemantauan kita sekitar dewan kita lebih jauh dan dapat melindungi orang kita daripada serangan hendap.

en: Further Exploration
ms: Penjelajahan Lanjut

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The first fortification Thron ordered has just been completed. At the moment, he seeks to bring trust and belief to those who live inside the walls of our new habitat that we named ‘Ondun’, which means ‘those who wait’ in the old tongue. But Thron is not yet satisfied – and I fully understand his fears: the forests are deep, and the frontier to Al’thunran is near. I am sure that there are a thousand greater dangers out there than the unknown tracks.
ms: Pembinaan kubu yang diarah oleh Thron telah selesai. Buat masa ini, beliau hanya mengarah beberapa orang yang dipercayai mengawal tempat baru kita yang dinamakan 'Ondun', ataupun maksudnya 'orang yang sanggup menunggu' dalam baharu lama kita. Sebaliknya Thron masih belum puashati - Saya faham kerisauan beliau kerana hutan purba ini sangat luas, dan kita berhampiran dengan Al’thunran. Saya pasti terdapat banyak risiko bahaya di sana berbanding jejak-jejak yang tidak diketahui ini.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: To overlook more of the area around our hall, we should explore further and set up more guards and scouts to observe the frontier and keep an eye on the raging wars on our doorstep. THEN we will be prepared once trouble seeks to capture our woods.
ms: Untuk melihat lagi lanjut disekitar dewan kita, kita perlu menjelajah lebih jauh dan tambah lagi pengawal dan peninjau untuk memantau perkembangan di sempadan dan apa jua perperangan yang telah berlaku. KEMUDIAN kita akan bersedia ada percubaan untuk menguasai kawasan hutan kita.

en: Mountains Found
ms: Kawasan Pergunungan Ditemui

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: I have just spoken to the leader of our patrol. He told me that they found some mountains to the north-east and east of our territory. With a bit of luck this will open up a new chance for rearming our men, because as far as I remember, most of the mountains west of Al’thunran hold coal and some metal ores.
ms: Saya baru sahaja berbincang dengan ketua askar peninjau kita, Beliau memberitahu telah menemui beberapa buah gunung di timur laut dan timur wilayah kita. Dengan bantuan pergunungan ini kita dapat mempertahankan diri dan melengkapkan senjata mereka. Kerana kebanyakan gunung di barat Al'thunran mengandungi bijih besi dan arang batu.

en: Mining Economy Completed
ms: Ekonomi Perlombongan Selesai

note: TRANSLATORS: Thron
en: I just got informed that our mining economy has started its work. This news brought a smile to my face – even if the hardest part is still waiting to be done, now that our smiths will give their best to further ease our lives.
ms: Saya baru sahaja dimaklumkan ekonomi perlombongan kita telahpun bermula. Berita ini menggembirakan walaupun ada lagi masalah lain yang perlu diselesaikan. Kini tukang besi kita berusaha menghasilkan alatan yang memudahkan kerja seharian kita.

en: Fortress Needed
ms: Kubu Diperlukan

note: TRANSLATORS: Thron
en: Boldreth and I just explored the area around the three mountains. One major strategic problem of that area seems to be that there are two bigger passages – one north and one south of the central mountain. Those passages are quite hard to control, and so it seems to me like we have only one chance to secure the mountains from enemy hands: we must build a fortress to the east of the mountains!
ms: Boldreth dan saya baru lepas menjelajah kawasan disekitar pergunungan. Salah satu masalah strategik utama ialah kawasan tersebut mempunyai dua laluan besar – satu di utaran dan satu lagi di selatan renfah pergunungan. Kedua-dua laluan tersebut sukar dikawal, dan hanya ada satu peluang untuk menguasai dan mengawal pergunungan daripada pihak musuh: kita mesti bina kubu di bahagian timur pergunungan!

en: Fortress Completed
ms: Kubu Pertahan Telah Selesai

note: TRANSLATORS: Thron
en: Finally! The fortress has just been completed, so the entrance to our settlement should be safe for now. For the future, we might think on building some more fortifications like barriers and towers at the passages, but for now we can take a deep breath.
ms: Akhirnya! Kubu kita telah selesai dibina, jalan masuk ke penempatan kita buat masa ini lebih selamat. Pada masa akan datang, kita perlu tambah lagi beberapa lagi kubu pertahanan seperti perisai sawar dan menara di laluan tersebut, tetapi kita boleh menarik nafas lega kerana sudah ada pertahanan.

en: Enhanced Economy and Training
ms: Naik Taraf Ekonomi dan Latihan

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our mining economy seems to work fine, that is already good news! Anyway, there are still a lot of men and women waiting in our hall to get a task, so they can help our soldiers to prepare for the war to come.
ms: Ekonomi perlombongan kita bergerak maju sepertimana yang diharapkan. Bagaimanapun, masih ramai orang kita yang tidak bekerja, oleh itu mereka boleh membantu tentera kita membuat persediaan perang yang akan datang.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our geologists found a lot more deposits of iron ore, coal and even gold. We should enhance our current mines as soon as our miners are more experienced. We should build up some more mines, a bigger food infrastructure to always supply our men with sufficient food and a further processing economy. But that’s still not everything – most of our soldiers are quite young and neither have a good weapon nor are they well trained. We should build up training sites to prepare them for their future tasks.
ms: Pakar geologi kita telah menemui mendapan bijih besi, arang batu dan juga emas. Kita perlu tingkatkan pengeluaran lombong kita kerana pelombong kita sudah berpengalaman. Kita patut bina lagi lombong baharu, kemudahan pengeluaran makanan lebih besar untuk menyediakan bekalan makanan kepada pekerja kita dan mempertingkatkan ekonomi pengeluaran kita. Selain itu, kebanyakan tentera kita kurang pengalaman dan muda, mereka memerlukan senjata dan latihan yang lebih baik. Kita perlu bina tapak latihan untuk melatih mereka menjadi tentera yang berpengalaman dan terlatih.

note: TRANSLATORS: Thron
en: My brothers and their soldiers are dead and left fire and destruction behind. In none of all the ruins could I find any man or woman of the normal folk, and so I just may hope that they fled from this cruel battleground and started a better life somewhere else.
ms: Abang saya dan tenteranya telah mati dan yang tinggal hanyalah kemusnahan dan kebakaran. Di situ tiada siapa yang masih hidup sama ada lelaki atau perempuan atau orang kebanyakan, jadi saya harap mereka dapat melarikan diri daripada pertempuran tersebut dan memulakan hidup baru ditempat lain yang lebih selamat.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Nothing is left of that beauty I remember, only ruins remain of the old capital. I am sorrowful but also relieved. I never hoped to see Al’thunran’s old beauty again – it was only a few months ago that I wondered whether I would ever be able to set my feet there again. Now the old town is back in my hands, and I will not hesitate to rebuild it with all the strength my people have. I can’t wait to see it again in its old beauty.
ms: Tiada apa-apa lagi kecantikan yang saya ingati, hanyalah sisa-sisa tinggalan ibu kota lama. Saya rasa sedih tetapi juga berasa lega. Saya harap dapat melihat kecantikan bandar Al'thunran sekali lagi - ia hanya beberapa bulan yang lalu dan saya harap dapat menjejak kaki di bandar ini lagi. Sekarang, bandar ini telah menjadi milik saya, saya akan membinanya semula dengan segala kekuatan yang ada. Di harap kecantikan bandar ini akan menyerlah kembali.

en: Victory
ms: Kemenangan Mutlak!

en: You have completed the last mission of the Barbarian tutorial campaign. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next campaign.
ms: Anda telah berjaya menyelesaikan misi terakhir kempen tutorial Puak Gasar. Anda boleh terus bermain jika mahu, ataupun beralih ke kempen berikutnya.

en: Military Assault
ms: Serangan Tentera

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it, the generals are out and about arranging my troops, and Boldreth himself will lead the first strike. I will ride by his side, to free Al’thunran of this war and return peace to our capital.
ms: Baiklah, jeneral sudah pun bertindak dan mengurus pergerakan tentera saya, dan Boldreth sendiri akan memulakan serangan. Saya akan berada di sisi beliau, untuk membebaskan Al’thunran dari malapetaka peperangan dan kembalikan keamanan ibu negeri kami.

note: TRANSLATORS: Thron
en: When the young sun rises above the trees tomorrow morning, I will order the assault. By dusk, I will celebrate my victory in the wooden halls of the warlord and sacrifice a newborn lamb in the honor of my father, whose eyes are set upon me today.
ms: Bila matahari berada tegak diatas pokok pagi esok, Saya akan arahkan serangan. Bila senja menjelma, Saya akan meraikan kemenangan kita di dewan ketua kayu hulubalang dan korbankan seekor anak biri-biri baru lahir untuk menghormati mendiang ayah saya, kerana memilih saya hari ini.

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it!
ms: Baiklah!

en: Faster Transportation
ms: Pengangkutan Lebih Pantas

en: Khantrukh says:
ms: Khantrukh berkata:

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Chieftain, remember the poor carriers: Our roads get longer and longer and the burden on their shoulders never gets lighter. We should breed more oxen to make their work lighter and our transportation more efficient.
ms: Ketua, kesian kepada tukang angkut: Jalan kita semakin panjang dan ia membebankan bahu mereka. Kita perlu guna lembu jantan untuk meringankan kerja mereka dan pengangkutan kita lebih cekap.
