Widelands - en to nb translation catalogue (29 entries)

en: Build a well
nb: Bygg en brønn

en: Build a farm
nb: Bygg en gård

en: Build a bakery
nb: Bygg et bakeri

en: Build a cattle farm
nb: Bygg en kvegfarm

en: Remember to build a cattle farm
nb: Husk å bygg en kvegfarm

en: Explore further
nb: Utforsk videre

en: Build a fortress
nb: Bygg et fort

en: Build a fortress to the east of the mountains.
nb: Bygg et fort øst for fjellene.

en: Build a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
nb: Bygg en stridsplass og en treningsleir vest for fjellene.

en: Build a warehouse
nb: Bygg et varehus

en: Build a warehouse to the west of the mountains.
nb: Bygg et varehus vest for fjellene.

en: Build training sites
nb: Bygg treningsleire

en: Destroy Kalitath’s army
nb: Overvinn Kalitaths hær

en: Destroy Kalitath’s army and expand your territory to the east.
nb: Overvinn Kalitaths hær og erobre områdene i øst.

en: Close to Home
nb: Nesten hjemme

en: Another Cold Day
nb: Nok en kald dag

en: Doubts
nb: Tvil

en: The Story Continues
nb: Historien fortsetter

en: Boldreth says:
nb: Boldreth sier:

en: Thron says:
nb: Thron sier:

en: Your Loyal Companion
nb: Din trofaste kompanjong

en: Winter Ahead
nb: Vinter i vente

en: The Advisor
nb: Rådgiveren

en: Khantrukh nods.
nb: Khantrukh nikker.

en: Tracks
nb: Spor

en: Further Exploration
nb: Utforske videre

en: Mountains Found
nb: Fjell oppdaget

en: Victory
nb: Seier

en: Khantrukh says:
nb: Khantrukh sier:
