Widelands - en to sk translation catalogue (102 entries)

en: Build up a basic economy
sk: Vybudujte základnú ekonomiku

en: Start collecting basic building materials, and fortify the camp.
sk: Začnite ťažiť základné stavebné materiály a opevnite tábor.

en: Build a lumberjack’s hut
sk: Postavte drevorubačskú chatrč

en: Build a ranger’s hut
sk: Postavte lesnícku chatrč

en: Build a quarry
sk: Postavte kameňolom

en: Build a wood hardener
sk: Postavte sušiareň dreva

en: Build a sentry on the eastern border
sk: Postavte strážnicu na východnej hranici

en: You should eventually also build a reed yard and a lime kiln.
sk: Časom by ste tiež mali postaviť trstinovú záhradu a vápenku.

en: Build up a small food economy
sk: Vybudujte malú potravinársku ekonomiku

en: Build up a basic food economy to provide your people with food.
sk: Vybudujte základnú potravinársku ekonomiku na zásobovanie ľudí jedlom.

en: Build a fisher’s hut
sk: Postavte rybársku chatrč

en: Build a hunter’s hut
sk: Postavte loveckú chatrč

en: Build a well
sk: Postavte studňu

en: Build a farm
sk: Postavte farmu

en: Build a bakery
sk: Postavte pekáreň

en: Build a cattle farm
sk: Postavte kravín

en: Remember to build a cattle farm
sk: Nezabudnite postaviť kravín

en: As your roads grow longer and your economy bigger, you should make good use of your oxen to help transport wares more quickly.
sk: Keď sa začne rozrastať vaša cestná sieť a ekonomika, mali by ste zabezpečiť rýchlejší prenos výrobkov za pomoci volov.

en: Build a tower
sk: Postavte vežu

en: Build a tower at the north-east border of your territory to get greater visual range and to protect your people from sudden attacks by enemies.
sk: Postavte vežu na severovýchodnej hranici svojho územia. Zväčšíte tak dosah viditeľnosti a poskytnete svojim ľuďom ochranu pred náhlymi útokmi nepriateľov.

en: Explore further
sk: Vykonajte ďalší prieskum

en: Build more military buildings to explore the area around the headquarters and to ensure the safety of your people.
sk: Postavte viac vojenských budov, aby ste preskúmali oblasť okolo ústredia a zaistili bezpečnosť svojich ľudí.

en: Build a mining infrastructure
sk: Vybudujte banskú infraštruktúru

en: Expand your territory to the mountains, send geologists to search for ore and coal and build a mining economy with mines, taverns, smelting works and metal workshop.
sk: Rozšírte si územie smerom k horám, pošlite geológov hľadať rudy a uhlie a vybudujte banskú ekonomiku skladajúcu sa z baní, krčiem, taviarne a kovodielne.

en: Build a fortress
sk: Postavte pevnosť

en: Build a fortress to the east of the mountains.
sk: Postavte pevnosť východne od hôr.

en: Build a training infrastructure
sk: Vybudujte výcvikovú infraštruktúru

en: Build a barracks to train some basic soldiers.
sk: Postavte Kasárne, aby ste mohli vycvičiť vojakov záklaďákov.

en: Build a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
sk: Postavte zápasnícku arénu a výcvikový tábor na západ od hôr.

en: Enhance your metal workshop to an ax workshop in order to produce weapons, and build up a second metal workshop to ensure the production of tools. When the blacksmith reaches his next level (master blacksmith), you can even enhance the ax workshop to a war mill, which will produce additional weapons.
sk: Vylepšite kovodielňu na výrobňu sekier a zabezpečte tak výrobu zbraní. Na zaistenie výroby nástrojov postavte druhú kovodielňu. Keď kováč dosiahne nasledujúcu úroveň (kováčsky majster), výrobňu sekier budete môcť vylepšiť až na vojenský závod, ktorý vyrába ďalšie zbrane.

en: Build a helm smithy to the west of the mountains to provide your soldiers with better armor.
sk: Na západ od hôr postavte vyhňu na helmy, ktorá vám umožní poskytnúť vojakom lepšiu ochranu.

en: Build a warehouse
sk: Postavte sklad

en: Build a warehouse to the west of the mountains.
sk: Postavte sklad západne od hôr.

en: Warehouses are similar to your headquarters, with the only difference that they aren’t defended by soldiers. It is often wise to build a warehouse when your territory is growing and the paths to your headquarters get longer and longer.
sk: Sklady sú podobné ústrediu. Jediným rozdielom je, že ich nebránia vojaci. Sklad je často rozumné postaviť vtedy, keď sa vaše územie rozrastá a cesty k ústrediu neustále predlžujú.

en: Build training sites
sk: Postavte výcvikové stavby

en: Build a barracks, a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
sk: Postavte zápasnícku arénu a výcvikový tábor na západ od hôr.

en: Barracks train basic soldiers while training sites like a training camp or a battle arena are used for training soldiers in their different attributes. These attributes are important in fights and the better a soldier is, the higher is the chance to win a fight.
sk: Kasárne vyrábajú základných vojakov. Výcvikové stavby ako výcvikový tábor alebo zápasnícka aréna slúžia na výcvik vojakov v rozličných vlastnostiach. Tieto vlastnosti zohrávajú dôležitú rolu v bojoch a čím je vojak lepší, tým väčšiu šancu má vyhrať súboj.

en: The attributes are: health, attack, defense and evade.
sk: Ide o tieto vlastnosti: zdravie, útok, obrana a uhýbanie.

en: Build weapons production
sk: Zostavte výrobu zbraní

en: Build a helm smithy
sk: Postavte vyhňu na helmy

en: Destroy Kalitath’s army
sk: Porazte Kalitathovu armádu

en: Destroy Kalitath’s army and expand your territory to the east.
sk: Porazte Kalitathovu armádu a rozšírte svoje územie na východ.

en: To attack an enemy, you must click on the door of an adversary’s military building. A menu will pop up allowing you to select the number of soldiers that should attack. When you are ready with setting the number, click on the cross (‘Start Attack’).
sk: Na nepriateľa zautočíte kliknutím na dvere nepriateľskej vojenskej budovy. Zobrazí sa menu, ktoré vám umožní vybrať počet vojakov, ktorí majú zaútočiť. Po nastavení počtu kliknite na symbol kríža („Začať útok“).

en: Military assault on Al’thunran
sk: Ozbrojený útok na Al’thunran

en: Destroy all forces of Thron’s two brothers to liberate the throne-circle.
sk: Zničte všetky vojská Thronových dvoch bratov a osloboďte kruh s trónom.

en: Close to Home
sk: Blízko pri domove

en: Thron looks worried…
sk: Thron má obavy…

note: TRANSLATORS: Thron
en: These last days, we came closer to our capital. Many people have already joined us on our march and set their hopes on me. However, I fear that we are not strong enough to take up the battle against my brothers.
sk: Počas posledných dní sme sa priblížili k hlavnému mestu. Na pochod sa k nám pridalo už mnoho ľudí a upriamilo vo mňa nádej. Bojím sa však, že na vojnu s mojimi bratmi nie sme dostatočne silní.

note: TRANSLATORS: Thron
en: For now, we are resting at the borders of the old forest and preparing for the coming days.
sk: Zatiaľ odpočívame na hraniciach starého lesa a pripravujeme sa na nasledujúce dni.

en: Another Cold Day
sk: Ďalší mrazivý deň

note: TRANSLATORS: Thron
en: The news that a patrol brought is not good to hear. Our spies tell us that the war tribes still rage in battle, but some of the elder soldiers and tribe leaders seem to grow tired of this senseless war. Kalitath, son of Kun is the first war leader to leave Al’thunran, thus leaving his side weak and vulnerable. As my scouts report, he has set foot on the lower grounds around the capital, securing the outer fortification rings.
sk: Správa, ktorú priniesla hliadka, neznie dobre. Naši špióni hlásia, že v bitke stále zúria bojovné kmene, no zdá sa, že niektorí starší vojaci a vodcovia kmeňov sú unavení z tejto nezmyselnej vojny. Kalitath, Kunov syn, je prvým vojenským vodcom, ktorý opustil Al’thunran a zanechal tak svoju stranu napospas osudu. Podľa hlásení mojich prieskumníkov vkročil do nížin okolo hlavného mesta, chrániac prstence vonkajšieho opevnenia.

en: Doubts
sk: Pochybnosti

en: Boldreth is shaking his head…
sk: Boldreth krúti hlavou…

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron seeks to believe that Kalitath is tired of fighting and would be willing to join us once we march to re-establish law and order in Al’thunran. But I don’t think so. Kalitath is son to one of the mightiest generals of our forces and his family never quite liked the thought of bowing before the banner of Chat’Karuth. Why should he march with Chat’Karuth’s son to reclaim his heritage and the throne?
sk: Thron verí, že Kalitath je unavený z bojov a bude ochotný pripojiť sa k nám pri pochode za nastolenie práv a poriadku v Al'thunran. Ale ja si to nemyslím. Kalitath je synom jedného z najmocnejších generálov našej armády a jeho rodine sa nikdy nepáčila myšlienka klaňať sa pred Chat'Karuthovou zástavou. Prečo by mal pochodovať s jeho synom, aby získal späť jeho dedičstvo a trón?

en: The Story Continues
sk: Príbeh pokračuje

en: Boldreth says:
sk: Boldreth hovorí:

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: However, Thron is not willing to listen to my doubts. He seeks to expand our fortifications to the borders of Kalitath’s territory and to reunite with his forces. I have to keep an eye on everything that happens here.
sk: Thron však odmieta počúvať moje pochybnosti. Snaží sa rozšíriť naše opevnenia k hraniciam Kalitathovho územia a zjednotiť jeho sily s našimi. Musím dávať pozor na všetko, čo sa tu deje.

en: Thron is speaking confidently.
sk: Thron smelo hovorí.

note: TRANSLATORS: Thron
en: The frontier line of my forces has expanded to the edge of the forests. We have a long and cold winter and so many miles behind us. The fortification that we erected around Ondun will guarantee us a fast supply of men and goods, and once Al’thunran is in my hands, the two cities will be linked by a good and defensible infrastructure. Still, I hope I will not walk alone on this mission, I hope Kalitath son of Kun will follow my call.
sk: Pohraničná línia mojich jednotiek sa rozšírila na okraj lesov. Ďaleko pred nami nás čaká dlhá a studená zima. Opevnenie, ktoré sme postavili okolo Ondunu, nám zabezpečí rýchly prísun vojska a tovaru. Keď získam Al'thunran, obe mestá prepojím dobrou infraštruktúrou s možnosťou obrany. Stále dúfam, že na túto misiu nie som sám, dúfam, že Kalitath, syn Kuna, odpovie na moje volanie.

en: Thron says:
sk: Thron hovorí:

note: TRANSLATORS: Thron
en: I have sent men to meet with Kalitath in his fortress. He has barricaded the former main entrance to the capital and is trying to set up a siege ring around Al’thunran. He will not let anyone enter or leave the city while the ring is intact. Until now, he has not answered any of my messages. But the time I spend waiting won’t be lost. I will train my soldiers further and prepare for battle.
sk: Vyslal som svojich mužov, aby sa stretli s Kalitatom v jeho pevnosti. Zatarasil bývalý hlavný vchod do hlavného mesta a snaží sa dokola obliehať Al’thunran. Nepustí nikoho dnu ani von, kým je kruh celý. Zatiaľ mi neodpovedal na žiadne správy. Ale čas, ktorý strávim čakaním, nebude stratený. Vylepším si vojakov a pripravím sa na boj.

en: Your Loyal Companion
sk: Váš verný spoločník

en: Boldreth shouts out!
sk: Boldreth vykríkne!

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The BASTARD! Only one man of our frontier patrol came back alive. He carried a message from Kalitath, telling us that he will punish every move of our troops with their own blood! We cannot accept this behavior. From now on, there is war between Kalitath and us!
sk: Ten LOTOR! Len jeden muž z našej pohraničnej hliadky sa vrátil živý. Niesol správu od Kalitatha, v ktorej hovorí, že potrestá každý pohyb našich vojsk ich vlastnou krvou! Takéto správanie nemôžeme pripustiť. Odteraz zúri medzi Kalitathom a nami vojna!

en: Renegade Fortification
sk: Zradcovské opevnenie

note: TRANSLATORS: Thron
en: The traitor left his armies dying where they lay when he saw that he would not keep my forces back. Kalitath disappeared in the confusion of the war, but I don’t care now. Shall he flee and be forgotten for all times as a tribal leader that would not bow before the wooden throne, that is mine to take now.
sk: Ten zradca nechal svoje vojsko umrieť tam, kde ležali, keď pochopil, že nedokáže čeliť môjmu. Kalitath zmizol v zmätku vojny, ale už je mi to jedno. Nech utečie a nech na večné časy zabudne sa naň ako na vodcu kmeňa, ktorý sa odmietol poddať drevenému trónu, ktorý teraz prevezmem ja.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Furthermore, his flight brought us a great benefit: all year, Kalitath was so busy fighting that he did not even care to store enough food for all his men. Now that he has fled, their hunger has caused some of his younger followers to desert. This group holds a strong fortification on the main ring.
sk: Dokonca nám jeho útek priniesol úžitok: celý rok bol Kalitath taký zaneprázdnený vojnou, že sa nestaral zaobstarať pre svojich ľudí dosť jedla do zásoby. Teraz, keď odišiel, hlad prinútil niektorých jeho mladších stúpencov vzdať sa. Táto skupina drží silnú pevnosť v hlavnom prstenci.

note: TRANSLATORS: Thron
en: But there is more news: My scouts have reported that the two raging tribes of my brothers are in chaos and have barely noticed the new danger that is about to strike them. However, they would not care if they noticed I guess, blinded by rage and hate, there is no sense left in them at all I believe.
sk: Ale mám ďalšiu správu: moji prieskumníci ohlásili, že medzi dvomi zúrivými kmeňmi mojich bratov nastal chaos a ani si nevšimli nebezpečenstvo, ktoré sa na nich chystá. Avšak myslím si, že by tomu nevenovali pozornosť, aj keby si všimli; zaslepení hnevom a nenávisťou, nezostal v nich ani kúsok rozumu.

en: Winter Ahead
sk: Zima sa blíži

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: This morning, I found Thron’s mind troubled. He returned from his patrol late last night and sat back against a tree, watching over the encampment. The number of quarrels and disputes keeps growing, and the winter has us firmly in its grip. We should put food in our storage to survive the long, cold winter!
sk: Dnes ráno som si všimol, že Throna trápia nepokojné myšlienky. Včera, neskoro v noci, sa vrátil z hliadky a oprel sa o strom, dozerajúc na tábor. Počet hádok a konfliktov neustále narastá a zima nás pevne zviera v hrsti. Ak chceme prežiť túto dlhú, studenú zimu, mali by sme nahromadiť jedlo do zásoby!

en: The Advisor
sk: Radca

en: Khantrukh nods.
sk: Khantrukh prikývne.

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Boldreth is right! We don’t have enough food to survive a long, cold winter. We should start building a well, a fisher’s and a hunter’s hut. And if we find enough space, we should as well build up a farm and a bakery! One of our farmers seems to be very clever – he already got some crops to grow in this cold soil.
sk: Boldreth má pravdu! Nemáme dostatok jedla na to, aby sme prežili dlhú, studenú zimu. Mali by sme postaviť studňu, rybársku a loveckú chatrč. Ak sa zvýši miesto, postavme tiež farmu a pekáreň! Zdá sa, že jeden z našich farmárov je veľmi šikovný – podarilo sa mu nájsť plodiny, ktoré sa ujali v tejto studenej pôde.

en: Food Economy Completed
sk: Dokončenie potravinárskej ekonomiky

note: TRANSLATORS: Thron
en: Khantrukh has just informed me that our basic food economy was built up successfully. Finally, none of us has to fear starvation anymore.
sk: Khantrukh ma práve informoval o úspešnom vybudovaní potravinárskej ekonomiky. Konečne sa už nikto z nás nemusí báť hladu.

en: Tracks
sk: Stopy

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron told me that he discovered tracks in the snow to the northeast of our settlement. He has instructed us to build a tower, to have a greater visual range over the area around our hall to protect our people from sudden attacks.
sk: Thron mi oznámil, že severovýchodne od našej osady objavil v snehu stopy. Prikázal nám postaviť vežu, ktorá nám umožní dovidieť na väčšiu oblasť okolo základne, aby sme tak mohli ochrániť našich ľudí pred náhlymi útokmi.

en: Further Exploration
sk: Ďalší prieskum

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The first fortification Thron ordered has just been completed. At the moment, he seeks to bring trust and belief to those who live inside the walls of our new habitat that we named ‘Ondun’, which means ‘those who wait’ in the old tongue. But Thron is not yet satisfied – and I fully understand his fears: the forests are deep, and the frontier to Al’thunran is near. I am sure that there are a thousand greater dangers out there than the unknown tracks.
sk: Prvé opevnenie, ktoré Thron nariadil postaviť, je hotové. V tejto chvíli sa snaží vzbudiť dôveru v obyvateľoch nášho nového domova, ktorý sme nazvali ‚Ondun‘, čo v starej reči znamená ‚tí, čo čakajú‘. Thron však stále nie je spokojný – a úplne chápem jeho obavy: lesy sú hlboké a hranica Al’thunranu je neďaleko. Som presvedčený, že vonku číhajú ďaleko väčšie nebezpečenstvá ako nejaké stopy.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: To overlook more of the area around our hall, we should explore further and set up more guards and scouts to observe the frontier and keep an eye on the raging wars on our doorstep. THEN we will be prepared once trouble seeks to capture our woods.
sk: Mali by sme naďalej preskúmavať oblasti okolo základne a zostaviť viac strážcov a prieskumníkov, ktorí budú strážiť hranice a dávať pozor na vojny zúriace nablízku. Až potom budeme pripravení, keď v našich lesoch zavládne nepokoj.

en: Mountains Found
sk: Nález hôr

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: I have just spoken to the leader of our patrol. He told me that they found some mountains to the north-east and east of our territory. With a bit of luck this will open up a new chance for rearming our men, because as far as I remember, most of the mountains west of Al’thunran hold coal and some metal ores.
sk: Práve som sa rozprával s veliteľom našej hliadky. Na východ a severovýchod od nášho územia vraj objavili niekoľko hôr. S trochou šťastia to otvára novú príležitosť vyzbrojiť naše vojsko, lebo, ak sa dobre pamätám, väčšina hôr západne od Al’thunranu ponúka uhlie a rudy niektorých kovov.

en: Mining Economy Completed
sk: Dokončenie baníckej ekonomiky

note: TRANSLATORS: Thron
en: I just got informed that our mining economy has started its work. This news brought a smile to my face – even if the hardest part is still waiting to be done, now that our smiths will give their best to further ease our lives.
sk: Práve som sa dozvedel, že sa rozbehla naša banícka ekonomika. Táto správa ma potešila. Aj keď najťažšia časť ešte stále nie je hotová, teraz urobia kováči všetko pre to, aby nám uľahčili život.

en: Fortress Needed
sk: Potreba pevnosti

note: TRANSLATORS: Thron
en: Boldreth and I just explored the area around the three mountains. One major strategic problem of that area seems to be that there are two bigger passages – one north and one south of the central mountain. Those passages are quite hard to control, and so it seems to me like we have only one chance to secure the mountains from enemy hands: we must build a fortress to the east of the mountains!
sk: Boldreth a ja sme preskúmali okolie tých troch hôr. Zdá sa, že hlavným strategickým problémom tejto oblasti je existencia dvoch väčších priechodov – jedného na severe a druhého na juhu od strednej hory. Udržať si kontrolu nad týmito priechodmi je pomerne ťažká úloha. Povedal by som preto, že máme len jednu šancu, aby sme zabránili padnutiu hôr do rúk nepriateľa. Na východ od hôr musíme postaviť pevnosť!

en: Fortress Completed
sk: Dokončenie pevnosti

note: TRANSLATORS: Thron
en: Finally! The fortress has just been completed, so the entrance to our settlement should be safe for now. For the future, we might think on building some more fortifications like barriers and towers at the passages, but for now we can take a deep breath.
sk: Konečne! Práve sa dokončila pevnosť, takže vstup do našej osady by mal byť nateraz chránený. V budúcnosti by sme mohli postaviť na priechodoch opevnenia ako hradby a veže, no zatiaľ sa môžeme zhlboka nadýchnuť.

en: Enhanced Economy and Training
sk: Vylepšená ekonomika a výcvik

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our mining economy seems to work fine, that is already good news! Anyway, there are still a lot of men and women waiting in our hall to get a task, so they can help our soldiers to prepare for the war to come.
sk: Zdá sa, že naša banská ekonomika funguje tak, ako má – to je hneď dobrá správa! Mimochodom, naša sieň je naďalej preplnená mužmi a ženami čakajúcimi na úlohu, ktorá by pomohla našim vojakom s prípravou na nastávajúcu vojnu.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our geologists found a lot more deposits of iron ore, coal and even gold. We should enhance our current mines as soon as our miners are more experienced. We should build up some more mines, a bigger food infrastructure to always supply our men with sufficient food and a further processing economy. But that’s still not everything – most of our soldiers are quite young and neither have a good weapon nor are they well trained. We should build up training sites to prepare them for their future tasks.
sk: Naši geológovia našli oveľa viac ložísk železnej rudy, uhlia a dokonca aj zlata. Akonáhle naberú baníci viac skúsenosti, mali by sme doterajšie bane vylepšiť. Mali by sme postaviť viac baní, vybudovať väčšiu potravinovú infraštruktúru, ktorá by zásobovala našich ľudí jedlom, a ďalšiu výrobnú ekonomiku. To však stále nie je všetko - väčšina našich vojakov je dosť mladá a nemá ani vhodnú zbraň, ani dobrý výcvik. Mali by sme postaviť výcvikové stavby a pripraviť ich tak na budúce úlohy.

note: TRANSLATORS: Thron
en: My brothers and their soldiers are dead and left fire and destruction behind. In none of all the ruins could I find any man or woman of the normal folk, and so I just may hope that they fled from this cruel battleground and started a better life somewhere else.
sk: Moji bratia a ich vojaci sú mŕtvi a zanechali za sebou oheň a skazu. Ani v jednej zrúcanine som nenašiel muža alebo ženu z obyčajného ľudu, tak len dúfam, že unikli z tohto krutého bojiska a začali lepší život niekde inde.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Nothing is left of that beauty I remember, only ruins remain of the old capital. I am sorrowful but also relieved. I never hoped to see Al’thunran’s old beauty again – it was only a few months ago that I wondered whether I would ever be able to set my feet there again. Now the old town is back in my hands, and I will not hesitate to rebuild it with all the strength my people have. I can’t wait to see it again in its old beauty.
sk: Nič nezostalo z toho prekrásneho mestečka, na ktoré si pamätám, iba zrúcaniny. Napĺňa ma to smútkom, ale zároveň pociťujem úľavu. Nikdy som nedúfal, že Al’thunran znovu uvidím v jeho starej kráse – len pred niekoľkými mesiacmi som bol zvedavý, či tam ešte niekedy vôbec budem môcť vkročiť. Staré mesto je teraz v mojich rukách a bez váhania ho prestaviam za pomoci svojho ľudu. Nemôžem sa dočkať, kedy sa opäť zaskvie vo svojej starej kráse.

en: Victory
sk: Víťazstvo

en: You have completed the last mission of the Barbarian tutorial campaign. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next campaign.
sk: Dokončili ste poslednú misiu v úvodnej kampani barbarov. Môžete buď pokračovať v hre, alebo začať nasledujúcu kampaň.

en: Military Assault
sk: Ozbrojený útok

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it, the generals are out and about arranging my troops, and Boldreth himself will lead the first strike. I will ride by his side, to free Al’thunran of this war and return peace to our capital.
sk: Nech je tak. Generáli práve zostavujú moje vojsko a sám Boldreth povedie prvý útok. Budem bojovať po jeho boku a spoločne oslobodíme Al’thunran od vojny a do hlavného mesta opäť prinesieme mier.

note: TRANSLATORS: Thron
en: When the young sun rises above the trees tomorrow morning, I will order the assault. By dusk, I will celebrate my victory in the wooden halls of the warlord and sacrifice a newborn lamb in the honor of my father, whose eyes are set upon me today.
sk: Keď mladé slnko vyjde ponad stromy v zajtrajšie ráno, nariadim útok. Do súmraku oslávim svoje víťazstvo v drevených halách vojvodcu a obetujem novorodené jahňa na počesť svojho otca, ktorého oči na mňa dnes hľadia.

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it!
sk: Nech je tak!

en: Faster Transportation
sk: Rýchlejší prenos

en: Khantrukh says:
sk: Khantrukh hovorí:

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Chieftain, remember the poor carriers: Our roads get longer and longer and the burden on their shoulders never gets lighter. We should breed more oxen to make their work lighter and our transportation more efficient.
sk: Náčelník, pamätajte na úbohých nosičov: naše cesty sa stále predĺžujú a bremeno na ich ramenách sa nikdy nezľahčuje. Mali by sme chovať viac volov, aby sme im prácu uľahčili a svoj transport zefektívnili.
