Widelands - en to nds translation catalogue (103 entries)

note: TRANSLATORS: The name of the starting village. Keep it consistent with the other occurences.
en: Ondun
nds: Onduun

en: Build up a basic economy
nds: Bau eene eenfache Weertskupp up

en: Start collecting basic building materials, and fortify the camp.
nds: Fang an, eenfachen Baukraam to sammeln, un seker dat Lager.

en: Build a lumberjack’s hut
nds: Bau een Boomhauer-Huus

en: Build a ranger’s hut
nds: Bau eene Boomplanteree

en: Build a quarry
nds: Bau een Flintslagerhuus

en: Build a wood hardener
nds: Bau eene Holtharderee

en: Build a sentry on the eastern border
nds: Bau eene Wachters-Kamer an de oostelken Grenz

en: You should eventually also build a reed yard and a lime kiln.
nds: Du sallst ok bold eene Reitplanteree un eene Kalkbranneree bauen.

en: Build up a small food economy
nds: Bau eene lütte Spiesen-Weertskupp

en: Build up a basic food economy to provide your people with food.
nds: Bau eene eenfache Spiesen-Weertskupp, um diene Lüü mit Spiesen to versörgen.

en: Build a fisher’s hut
nds: Bau een Fisker-Huus

en: Build a hunter’s hut
nds: Bau eene Jaggthütt

en: Build a well
nds: Bau eene Well

en: Build a farm
nds: Bau eene Buurderee

en: Build a bakery
nds: Bau eene Backeree

en: Build a cattle farm
nds: Bau eene Ossentüchteree

en: Remember to build a cattle farm
nds: Vergeet nich, eene Ossentüchteree to bauen

en: As your roads grow longer and your economy bigger, you should make good use of your oxen to help transport wares more quickly.
nds: As diene Straten langer un diene Weertskupp groter word, sallst du diene Ossen bruken, daarmit Waren fixer transporteert worden.

en: Build a tower
nds: Bau eenen Toorn

en: Build a tower at the north-east border of your territory to get greater visual range and to protect your people from sudden attacks by enemies.
nds: Bau eenen Toorn in de noordoostelken Eck vun dienem Gewest, um eene grotere Sichtwiede to kriegen un diene Lüde vör unverwachten Angriffen vun Feinden to schütten.

en: Explore further
nds: Försk wieder ut

en: Build more military buildings to explore the area around the headquarters and to ensure the safety of your people.
nds: Bau mehr Soldateree-Boen, um de Kuntrei um dien Raadhuus uttoförsken un för de Sekerheid vun jo Lüü to sörgen.

en: Build a mining infrastructure
nds: Bau eene Bargwarks-Weertskupp

en: Expand your territory to the mountains, send geologists to search for ore and coal and build a mining economy with mines, taverns, smelting works and metal workshop.
nds: Vergroter dien Gewest bit to de Bargen, schick Schattsökers, um na Kluten un Köhl to söken, un bau eene Bargwarks-Weertskupp mit Bargwarken, Kneipen, Smeltwarken un eener Metalldreihbank.

en: Build a fortress
nds: Bau eene Schanz

en: Build a fortress to the east of the mountains.
nds: Bau eene Schanz oostelk vun de Bargen.

en: Build a training infrastructure
nds: Bau eene Övens-Weertskupp

en: Build a barracks to train some basic soldiers.
nds: Bau eene Kasern, um neje Soldaten uttobilden.

en: Build a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
nds: Bau eenen Slachtenring un een Övens-Lager westelk vun de Bargen.

en: Enhance your metal workshop to an ax workshop in order to produce weapons, and build up a second metal workshop to ensure the production of tools. When the blacksmith reaches his next level (master blacksmith), you can even enhance the ax workshop to a war mill, which will produce additional weapons.
nds: Bau diene Metalldreihbank to eener Extensmede ut, um Wapen to produzeren, un abu noch eene Metalldreihbank, um Warktüüg to produzeren. Wenn de Smidd mehr Erfahrung hett (een Meistersmidd word), kannst du de Extensmede to eener Oorlogs-Smee utbauen, wat noch mehr Wapen produzeren kann.

en: Build a helm smithy to the west of the mountains to provide your soldiers with better armor.
nds: Bau eene Helmsmee westelk vun de Bargen, um diene Soldaten mit beteren Helmen uttostafferen.

en: Build a warehouse
nds: Bau een Kraamhuus

en: Build a warehouse to the west of the mountains.
nds: Bau een Kraamhuus westelk vun de Bargen.

en: Warehouses are similar to your headquarters, with the only difference that they aren’t defended by soldiers. It is often wise to build a warehouse when your territory is growing and the paths to your headquarters get longer and longer.
nds: Kraamhusen warken as dien Raadhuus, worden aver nich vun Soldaten verteidigt. ’t is meestens klook, een Kraamhuus to bauen, wenn dien Gewest wasst un de Weg to dienem Raadhuus immer langer word.

en: Build training sites
nds: Bau Övens-Boen

en: Build a barracks, a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
nds: Bau eene Kasern, eenen Slachtenring un een Övens-Lager westelk vun de Bargen.

en: Barracks train basic soldiers while training sites like a training camp or a battle arena are used for training soldiers in their different attributes. These attributes are important in fights and the better a soldier is, the higher is the chance to win a fight.
nds: Kasernen billen neje Soldaten ut; Övens-Boen as dat Övens-Lager un de Slachtenring verbetern Soldaten in hör Vermögens. Deese Vermögens sünd wichtig in Slachten: de beter een Soldat is, so beter is ok siene Kans, eene Slacht to winnen.

en: The attributes are: health, attack, defense and evade.
nds: De Egenskuppen sünd: Gesundheid, Angriff, Verteidigung un Utwieken.

en: Build weapons production
nds: Produzeer Wapen

en: Build a helm smithy
nds: Bau eene Helmsmee

en: Destroy Kalitath’s army
nds: Manntje de Soldateree vun Kalitat

en: Destroy Kalitath’s army and expand your territory to the east.
nds: Manntje de Soldateree vun Kalitat un vergroter dien Gewest na Oosten.

en: To attack an enemy, you must click on the door of an adversary’s military building. A menu will pop up allowing you to select the number of soldiers that should attack. When you are ready with setting the number, click on the cross (‘Start Attack’).
nds: Um eenen Feind antogriepen, klick de Döör vun eenem Soldateree-Boo vun dienem Feind an. Een Fenster kummt lett sik sehn, waar du utkören sallst, wo völe Soldaten angriepen sallen. Wenn du de Tahl sett hest, klick dat Krüüz (»Angriepen«) an.

en: Military assault on Al’thunran
nds: Angriff up Alltunraan

en: Destroy all forces of Thron’s two brothers to liberate the throne-circle.
nds: Verneel de Soldateree vun Troons twee Broors, um de Throon-Ring freei to maken.

en: Close to Home
nds: Dicht bi de Heimaad

en: Thron looks worried…
nds: Troon is besörgt …

note: TRANSLATORS: Thron
en: These last days, we came closer to our capital. Many people have already joined us on our march and set their hopes on me. However, I fear that we are not strong enough to take up the battle against my brothers.
nds: In de lesten Dagen sünd wi dichter to uns’ Höövdstadt komen. Mennig Lüü hebben sik uns al ansluten up uns’ Loop un hör Hoop ins mi sett. Aver ick bün bang, dat wi nich machtig genoog sünd, tegen miene Bröörs Krieg to föhren.

note: TRANSLATORS: Thron
en: For now, we are resting at the borders of the old forest and preparing for the coming days.
nds: Eerst maal maken wi bi de Grenzen vun de ollen Wald Rüst un maken all klaar för de anner Dagen.

en: Another Cold Day
nds: Noch een koller Dag

note: TRANSLATORS: Thron
en: The news that a patrol brought is not good to hear. Our spies tell us that the war tribes still rage in battle, but some of the elder soldiers and tribe leaders seem to grow tired of this senseless war. Kalitath, son of Kun is the first war leader to leave Al’thunran, thus leaving his side weak and vulnerable. As my scouts report, he has set foot on the lower grounds around the capital, securing the outer fortification rings.
nds: De Bespejers hebben slimme Narichten brocht. Se seggen uns, dat de Völkers immer noch im Stired stahn, aver eenige vun de ollern Soldaten un Anföhrers wullen deesen unnützen Krieg nich wiederföhren. Kalitat, de Söhn vun Kuun, is de eerste Kriegs-Anföhrer, well Alltunraan verlaten hett; nu is siene Sied blot swack tegen Angriffen schütt. Miene Bespejers mellen, dat he sik bi de Flacklannen um de Höövdstadt daallaten hett un de butern Schanzen sekert.

en: Doubts
nds: Twiefels

en: Boldreth is shaking his head…
nds: Boldreth schüddekoppt …

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron seeks to believe that Kalitath is tired of fighting and would be willing to join us once we march to re-establish law and order in Al’thunran. But I don’t think so. Kalitath is son to one of the mightiest generals of our forces and his family never quite liked the thought of bowing before the banner of Chat’Karuth. Why should he march with Chat’Karuth’s son to reclaim his heritage and the throne?
nds: Troon will gloven, dat Kalitat nich wieder kämpen will uns sik uns ansluten word, wenn wi komen, um Free un Gesetz weer na Alltunraan to brengen. Aver ick gloov dat nich. Kalitat is de Söhn vun eenem vun de machtigesten Offizeren, un deese Famielje hett sik nie geern vör Schatt-Karut un siener Fahn verbugen. Waarum also sall he Schatt-Karut sien Söhn helpen, sien Arv un de Throon intonehmen?

en: The Story Continues
nds: De Geschicht gaht wieder

en: Boldreth says:
nds: Boldreth seggt:

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: However, Thron is not willing to listen to my doubts. He seeks to expand our fortifications to the borders of Kalitath’s territory and to reunite with his forces. I have to keep an eye on everything that happens here.
nds: Aver Troon will mi nich tohören. He will uns’ Schanzen verwiedern bit tu de Grenzen vun Kalitat sien Gewest, um siene Soldateree mit siener to vereenen. Ick will uppassen, wat daar all passeert.

en: Thron is speaking confidently.
nds: Troon snackt getroost.

note: TRANSLATORS: Thron
en: The frontier line of my forces has expanded to the edge of the forests. We have a long and cold winter and so many miles behind us. The fortification that we erected around Ondun will guarantee us a fast supply of men and goods, and once Al’thunran is in my hands, the two cities will be linked by a good and defensible infrastructure. Still, I hope I will not walk alone on this mission, I hope Kalitath son of Kun will follow my call.
nds: Miene Grenz-Lienje is bit tu de Waldrann vörrückt. Wi hebben eenen langen, kollen Winter un unbannig völe Mielen achter uns. De Schanz, wat wi bi Onduun baut hebben, gewährt uns Naschuuv an Lüü un Waren, un wenn ick eerst Alltunraan hebb, worden de twee Steden vun eener goden Weertskupp verbunnen, wat sik ok good verteidigen lett. Aver ick hoop, dat ick dat nich alleen daan kregen mutt; ick hoop, dat Kalitat, Söhn vun Kuun, mienen Roop folgt.

en: Thron says:
nds: Troon seggt:

note: TRANSLATORS: Thron
en: I have sent men to meet with Kalitath in his fortress. He has barricaded the former main entrance to the capital and is trying to set up a siege ring around Al’thunran. He will not let anyone enter or leave the city while the ring is intact. Until now, he has not answered any of my messages. But the time I spend waiting won’t be lost. I will train my soldiers further and prepare for battle.
nds: Ick hebb Lüü schickt, um Kalitat in siener Schanz to treffen. He hett de eenstigen Höövd-Ingang to de Höövdstadt versluten un versöcht, eenen Belager-Ring um Alltunraan uptobauen. He lett nüms in de Stadt in of rut, wiel de Ring staht. Bit nu hett he uo miene Narichten nich antert. Aver de Tied, as ick wacht, gaht nich verloren. Ick will miene Soldaten wieder utbilden un mi för de Slachten rüsten.

en: Your Loyal Companion
nds: Dien troer Fründ

en: Boldreth shouts out!
nds: Boldreth raart!

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The BASTARD! Only one man of our frontier patrol came back alive. He carried a message from Kalitath, telling us that he will punish every move of our troops with their own blood! We cannot accept this behavior. From now on, there is war between Kalitath and us!
nds: Deeser DÖNNER! Blot eener vun de Lüü, wat to Kalitat schickt wurr, is levig weerkomen. He hett de Naricht brocht, dat elkeen Treck vun uns’ Soldatere mit hör eegen Blood betahlt word! Dat könen wi hüm nich dörgahn laten. Vun nu an gifft dat Krieg tüsken Kalitat un uns!

en: Renegade Fortification
nds: Verräter-Schanz

note: TRANSLATORS: Thron
en: The traitor left his armies dying where they lay when he saw that he would not keep my forces back. Kalitath disappeared in the confusion of the war, but I don’t care now. Shall he flee and be forgotten for all times as a tribal leader that would not bow before the wooden throne, that is mine to take now.
nds: De Verräter hett siene Soldaten liggen laten, waar se starven, as he sehn hett, dat he miene Soldateree nich torügghollen kann. Kalitat is im Krieg wegslichen, aver dat is mi egaal. Sall he doch weglöpen un för all Tieden as een Anföhrer vergeten worden, well sik nich vör de holten Throon verbugen wull, wat ick nu innehmen sall.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Furthermore, his flight brought us a great benefit: all year, Kalitath was so busy fighting that he did not even care to store enough food for all his men. Now that he has fled, their hunger has caused some of his younger followers to desert. This group holds a strong fortification on the main ring.
nds: Sien Weglöpen hett uns groten Profit brocht: Dat ganze Jahr över weer Kalitat so besig mit Kämpen, dat he sik nich daarüm kümmert hett, genoog Spiesen för siene Lüü klaartomaken. Nu dat he weg is, hett de Hunger siene jungern Lüü daarto brocht, sik uns antosluten. Deese Klottje hollt een machtiges Kasteel bi de innern Ring.

note: TRANSLATORS: Thron
en: But there is more news: My scouts have reported that the two raging tribes of my brothers are in chaos and have barely noticed the new danger that is about to strike them. However, they would not care if they noticed I guess, blinded by rage and hate, there is no sense left in them at all I believe.
nds: Aver dat gifft noch mehr Narichten: Miene Bespejers mellen, dat de twee Völkers vun mien Bröörs vör luter Stried haast nich mitkregen hebben, dat eene neje Gefahr up se tokummt. Aver wenn se dat mitkriegen, word se dat wull nich kümmern, denn se sünd vör Haat un Wut so blind, dat se, gloov ick, gaar nich mehr denken könen.

en: Winter Ahead
nds: Winter kummt

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: This morning, I found Thron’s mind troubled. He returned from his patrol late last night and sat back against a tree, watching over the encampment. The number of quarrels and disputes keeps growing, and the winter has us firmly in its grip. We should put food in our storage to survive the long, cold winter!
nds: Vanmörgen hebb ick Troon in Sörgen funnen. He is güstern Nacht vun siener Wacht laat torügg komen un hett sik an eenen Boom sett un över dat Lager kiekt. ’t gifft alltied mehr Stried un Spiet hoer, un de Winter is hard. Wi mutten Spiesen lagern, um de kollen, langen Winter to överleven!

en: The Advisor
nds: De Berader

en: Khantrukh nods.
nds: Kantruusk nickkoppt.

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Boldreth is right! We don’t have enough food to survive a long, cold winter. We should start building a well, a fisher’s and a hunter’s hut. And if we find enough space, we should as well build up a farm and a bakery! One of our farmers seems to be very clever – he already got some crops to grow in this cold soil.
nds: Boldreth hett Recht! Wi hebben nich genoog Spiesen, um eenen langen, kollen Winter to överleven. Wi mutten begünnen, eene Well, eene Jaggthütt un een Fisker-Huus to bauen. Un wenn wi genoog Rüümte hebben, sallen wi ok eene Buurderee un eene Backeree bauen! Eener vun uns’ Buren is bannig klook – he hett dat daankregen, in deeser kollen Eer Weit antobauen.

en: Food Economy Completed
nds: Spiesen-Weertskupp kumpleet

note: TRANSLATORS: Thron
en: Khantrukh has just informed me that our basic food economy was built up successfully. Finally, none of us has to fear starvation anymore.
nds: Kantruusk hett mi jüüst mellt, dat uns’ Spiesen-Weertskupp nu kumpleet is. Uplest mutt nüms vun uns mehr vör Hunger bang wesen.

en: Tracks
nds: Stappen

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron told me that he discovered tracks in the snow to the northeast of our settlement. He has instructed us to build a tower, to have a greater visual range over the area around our hall to protect our people from sudden attacks.
nds: Troon hett mi seggt, dat he Sporen im Sneei im Noordoost vun uns’ Dörp funnen hett. He hett uns anwiesen, eenen Toorn to bauen, um mehr vun de Gewest um uns rum to sehn un uns’ Lüü vör unverwachten Angriffen to schütten.

en: Further Exploration
nds: Wieder utförsken

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The first fortification Thron ordered has just been completed. At the moment, he seeks to bring trust and belief to those who live inside the walls of our new habitat that we named ‘Ondun’, which means ‘those who wait’ in the old tongue. But Thron is not yet satisfied – and I fully understand his fears: the forests are deep, and the frontier to Al’thunran is near. I am sure that there are a thousand greater dangers out there than the unknown tracks.
nds: De eersten Schanzen, wat Troon hett bauen laten, sünd nu beschickt. Jüüst nu will he Vertrauen un Free to de Lüü brengen, well in de Müren vun uns’ neje Stadt wohnen, wat wi »Onduun« benöhmt hebben, wat in de ollen Spraak »Se well wachten« heet. Aver Troon is noch nich tofree – un ick verstah siene Angst: De Walden sünd deep, un de Grenz vun Alltunraan is dicht bi. Ick bün mi seker, dat dat daar buten dusend slimmere Gefahren as de komisken Sporen gifft.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: To overlook more of the area around our hall, we should explore further and set up more guards and scouts to observe the frontier and keep an eye on the raging wars on our doorstep. THEN we will be prepared once trouble seeks to capture our woods.
nds: Um mehr vun de Kuntri um uns rum to sehn, sallen wi wieder utförsken un mehr Wachen un Bespejers bruken, um de Grenz to beluren un up de Krieg vör uns’ Drüppel uptopassen. DANN sünd wi vörbereidt, wenn Swierigkeiden komen un uns’ Walden innehmen wullen.

en: Mountains Found
nds: Bargen funnen

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: I have just spoken to the leader of our patrol. He told me that they found some mountains to the north-east and east of our territory. With a bit of luck this will open up a new chance for rearming our men, because as far as I remember, most of the mountains west of Al’thunran hold coal and some metal ores.
nds: Ick hebb jüüst mit eenem Anföhrer vun uns’ Soldateree snackt. He hett mi vertellt, dat dat im Noordoost un Oost vun uns’ Gewest een paar Bargen gifft. Mit een bietje Glück gifft uns dat neje Kansen, um uns’ Lüü better uttostafferen, denn wenn ick mi recht besinn, hebben de meesten Bargen in de West vun Alltunraan Köhl un Metallkluten.

en: Mining Economy Completed
nds: Bargwarks-Weertskupp kumpleet

note: TRANSLATORS: Thron
en: I just got informed that our mining economy has started its work. This news brought a smile to my face – even if the hardest part is still waiting to be done, now that our smiths will give their best to further ease our lives.
nds: Mi is jüüst mellt worden, dat uns’ Bargwark-Weertskupp nu warkt. Dat sünd unbannig gode Narichten – ok wenn de slimmsten Upgaven noch komen mutten, nu dat uns’ Smidden hör Bestes geven worden, um uns’ Levens lichter to maken.

en: Fortress Needed
nds: Wi bruken eene Schanz

note: TRANSLATORS: Thron
en: Boldreth and I just explored the area around the three mountains. One major strategic problem of that area seems to be that there are two bigger passages – one north and one south of the central mountain. Those passages are quite hard to control, and so it seems to me like we have only one chance to secure the mountains from enemy hands: we must build a fortress to the east of the mountains!
nds: Boldreth un ick hebben nu de Kuntrei um de dree Bargen utförsket. Een grotes Probleem is, dat dat daar twee wichtige Passen gifft – eener im Noorden un de anner im Süden vun de middelsten Barg. Deese Passen sünd hard to kuntrolleren, un wi hebben wull blot eene Kans, de Bargen ut de Hannen vun de Feinden to hollen: Wi mutten eene Schanz im Oosten vun de Bargen bauen!

en: Fortress Completed
nds: Schanz kumpleet

note: TRANSLATORS: Thron
en: Finally! The fortress has just been completed, so the entrance to our settlement should be safe for now. For the future, we might think on building some more fortifications like barriers and towers at the passages, but for now we can take a deep breath.
nds: Uplest! De Schanz is nu kumpleet, de Ingang to uns’ Dörp is nu wull seker. In Tokunft sallen wi beter noch mehr Uppassen un Toorns bi de Passen bauen, aver eerst maal könen wi Aam halen.

en: Enhanced Economy and Training
nds: Betere Weertskupp un Öven

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our mining economy seems to work fine, that is already good news! Anyway, there are still a lot of men and women waiting in our hall to get a task, so they can help our soldiers to prepare for the war to come.
nds: Uns’ Bargwark-Weertskupp löppt nu good, dat is düll! Aver dat gifft noch völe Lüü ins uns’ Raadhuus, wat Upgaven kriegen wollen, also könen se uns’ Soldaten helpen, sik up de Krieg, wat bold kummt, vörtobereiden.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our geologists found a lot more deposits of iron ore, coal and even gold. We should enhance our current mines as soon as our miners are more experienced. We should build up some more mines, a bigger food infrastructure to always supply our men with sufficient food and a further processing economy. But that’s still not everything – most of our soldiers are quite young and neither have a good weapon nor are they well trained. We should build up training sites to prepare them for their future tasks.
nds: Uns’ Schattsökers hebben bannig völe Aders vun Iesenkluut, Köhl un sogaar Gold funnen. Wi sallen uns’ Bargwarken utbauen, sobold uns’ Bargwarkskeerls mehr Erfahrung hebben. Wi sallen mehr Bargwarken bauen, eene grotere Spiesen-Weertskupp, um uns’ Lüü alltied mit godem Eten to versörgen, un eene Weertskupp, um mit de Kluten to warken. Un dat is noch nich all – de mesten vun uns’ Soldaten sünd jung un hebben keene goden Wapen un keene Erfahrung. Wi mutten Övens-Boen bauen, um se up hör tokomen Upgaven vörtobereiden.

note: TRANSLATORS: Thron
en: My brothers and their soldiers are dead and left fire and destruction behind. In none of all the ruins could I find any man or woman of the normal folk, and so I just may hope that they fled from this cruel battleground and started a better life somewhere else.
nds: Miene Bröörs uns hör Soldaten sünd dood un hebben Füür un Verneelen achter sik laten. In keener Ruin hebb ick normaale Lüü finnen könen, un ick hoop, dat se all ut deesem grausamen Slachtfeld utnaiht sünd un annerwaar een beters Leven begünnen hebben.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Nothing is left of that beauty I remember, only ruins remain of the old capital. I am sorrowful but also relieved. I never hoped to see Al’thunran’s old beauty again – it was only a few months ago that I wondered whether I would ever be able to set my feet there again. Now the old town is back in my hands, and I will not hesitate to rebuild it with all the strength my people have. I can’t wait to see it again in its old beauty.
nds: Nix is mehr över vun de Pracht, wat daar maal weer; vun de ollen Höövdstadt sünd nix as Ruinen över. Dat is trürig, aver verlichtert mi ok. Ick hebb nie hoopt, de olle Pracht vun Alltunraan weer to sehn – noch vör een paar Maanten hebb ick mi fraggt, of ick daar wull jemaals weer löpen düür. Nu is de olle Stadt weer in mienen Hannen, un ick will se natürelk mit all de Kraft vun mienen Lüü weer upbauen. Un bannig bold word se weer in hör ollen Pracht erstrahlen.

en: Victory
nds: Sieg

en: You have completed the last mission of the Barbarian tutorial campaign. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next campaign.
nds: Du hest de leste Rutfödderung in deeser Riege ofsloten. Wenn du willst, kannst du wiederspölen, anners de token Rutfödderungs-Riege anfangen.

en: Military Assault
nds: Soldateree-Angriff

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it, the generals are out and about arranging my troops, and Boldreth himself will lead the first strike. I will ride by his side, to free Al’thunran of this war and return peace to our capital.
nds: Se wees ’t, de Offizeren sünd buten un kümmern sik um de Soldatereem un Boldreth sülvst föhrt de eerste Slacht an. Ick will an siener Sied rieden, um Alltunraan vun deesem Krieg freeitomaken un weer Free to uns’ Höövdstadt to brengen.

note: TRANSLATORS: Thron
en: When the young sun rises above the trees tomorrow morning, I will order the assault. By dusk, I will celebrate my victory in the wooden halls of the warlord and sacrifice a newborn lamb in the honor of my father, whose eyes are set upon me today.
nds: As de jung Sünn mörgen froh över de Bomen upgaht, will ick de Angriff rieden laten. Am Avend wil ick mienen Sieg in de holten Saal vun de Kummandant fieren un een junges Lamm opfern, to de Ehr vun mienem Vader, well siene Oogen vandag up mi sett.

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it!
nds: So wees ’t!

en: Faster Transportation
nds: Fixerer Transport

en: Khantrukh says:
nds: Kantruusk seggt:

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Chieftain, remember the poor carriers: Our roads get longer and longer and the burden on their shoulders never gets lighter. We should breed more oxen to make their work lighter and our transportation more efficient.
nds: Anföhrer, vergeet de armen Lastendragers nich. Uns’ Straten worden langer un langer un de Last up hör Schullers word nich lichter. Wi sallen mehr Ossen tüchten, um hör Wark lichter to maken un dat Transporteren gauer.
