Widelands - en to la translation catalogue (21 entries)

en: Build a lumberjack’s house
la: Casam lignatoris aedifica

en: Lumberjack’s House
la: Casa lignatoris

en: Forester’s House
la: Casa saltuarii

en: Build a quarry
la: Lapidicinas aedifica

en: Quarry
la: Lapidicina

en: A Dark Night
la: Nox obscura

en: The Rough Sea
la: Salum asperum

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Finally, the Gods were with us!
la: Tandem dei pro nobis erant!

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: We landed on an unknown coast and found peaceful rest under the palm trees growing at the shore. But that is about as good as it gets. The truth is: when I woke up this morning, I saw nothing but sand around us.
la: Ignoto litore navem appulso sub palmis ibi stantibus bene resquiescebamus. Sed hoc est solum bonum. Dicam veritatem: Hodie surgens circa nobis nihl quam saburram vidi.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: It really seems as if we have landed under the only palm trees existing in this far-away sandy desert. I fear we won’t find the help we need to get our ship repaired in good time.
la: Nullae palmae praeter eas, apud quas appuleremus, in hac arensentia esse videntur. Metuo, ne adiuvantes ad naves reficiendas non inveniamus.

en: Young Amalea
la: Amalea iuvenis

note: TRANSLATORS: Amalea
en: Greetings, Lutius! I just met Saledus outside.
la: Salve Luti! Recente Saledum foris vidi.

note: TRANSLATORS: Amalea
en: It is absolutely clear that we need wood to repair our ship. So, I walked through the forest yesterday to look for a nice place for a lumberjack’s house and found one right south of our provisional headquarters.
la: Est apertissimum nos lignum egere, ut naves reficere possumus. Ergo heri per silvas ambulans locum casae lignatoris idoneum inveni. Quae est meridiana principiorum.

en: Amalea comes in…
la: Amalea intrat...

en: Thinking About the Future
la: De futuris cogere

en: A Step Forward
la: Progressus

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Now we truly can look forward to settling down on another island.
la: Nunc vere insulam aliam colendam expectemus.

en: Victory
la: Victoria

en: Safe Peninsula
la: Tuta peninsula

en: Saledus speaks:
la: Saledus dicit:

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Sire, you have made this peninsula a very secure place. Now it’s time to move on!
la: Hanc peninsulam tutissimam fecisti. Nunc progredaris!
