Widelands - en to pt_BR translation catalogue (39 entries)

en: Build a blockhouse
pt_BR: Construa uma casamata.

en: Blockhouse
pt_BR: Casamata

en: Build a blockhouse at the red house symbol on the east side of the forests, to the right of your provisional headquarters.
pt_BR: Construa uma Casamata no símbolo de casa vermelho no canto leste das florestas, à direita de seu Quartel-General provisório.

en: Build a lumberjack’s house
pt_BR: Construa uma casa de lenhador

en: Lumberjack’s House
pt_BR: Casa do Lenhador

en: Build a lumberjack’s house at the red house symbol, south of your provisional headquarters.
pt_BR: Construa uma casa de lenhador no símbolo de construção vermelho, ao sul do nosso quartel-general provisório.

en: Build 2 lumberjack’s houses and a sawmill
pt_BR: Construa duas casas de lenhador e uma serraria

en: Build two more lumberjack’s houses and a sawmill as soon as there is enough space for them.
pt_BR: Construa duas outras casas de lenhador e uma serraria tão logo haja espaço suficiente para elas.

en: Build a forester’s house
pt_BR: Construa uma casa de reflorestador

en: Forester’s House
pt_BR: Casa do reflorestador

en: Build a forester’s house to preserve the wood resources of this island.
pt_BR: Construa uma casa de reflorestador para preservar as reservas de lenha na ilha.

en: Build a quarry
pt_BR: Construa uma pedreira

en: Quarry
pt_BR: Pedreira

en: These might be used for future buildings.
pt_BR: Estas podem ser utilizadas para construções futuras.

en: A Dark Night
pt_BR: Uma noite sombria

en: Diary of Lutius
pt_BR: Diário de Lutius

en: The Rough Sea
pt_BR: O mar bravio

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Our ship is badly damaged and is taking in more and more water. We can thank the Gods if we survive this black night with our lives.
pt_BR: O nosso navio está tão danificado que está entrando cada vez mais água. Podemos agradecer aos Deuses se sobrevivermos à noite mais negra das nossas vidas.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Finally, the Gods were with us!
pt_BR: Finalmente os deuses estão conosco!

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: We landed on an unknown coast and found peaceful rest under the palm trees growing at the shore. But that is about as good as it gets. The truth is: when I woke up this morning, I saw nothing but sand around us.
pt_BR: Nós atracamos numa costa desconhecida e achamos um canto para descanso pacífico embaixo das palmeiras que crescem na baía. Mas isso é a única coisa boa. A verdade é: quando eu acordei essa manhã, eu não vi nada além de areia nos cercando.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: It really seems as if we have landed under the only palm trees existing in this far-away sandy desert. I fear we won’t find the help we need to get our ship repaired in good time.
pt_BR: Parece que nós atracamos sobre as únicas palmeiras existentes nesse deserto longínquo. Eu temo que nós não iremos achar ajuda para reparar o nosso barco num bom tempo.

en: A Foreboding
pt_BR: Um presságio

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Sire, I fear we are not safe in this foreign land. Who knows what terrible creatures live beyond this forest, in that mighty desert? What if these creatures enter the woods and await the time to attack us?
pt_BR: Senhor, temo que não estejamos seguros nesta terra estranha. Quem sabe que criaturas vivem para lá desta floresta naquele imponente deserto ? E se essas criaturas entrarem na floresta à espera da hora de nos atacarem?

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Well, perhaps my fear is misguided, but it can’t be wrong to keep watch in the forests – so that we can be sure to see any potential enemies before they can see us.
pt_BR: Talvez o meu medo seja inusitado, mas acho que é melhor ficar de olho na floresta, para termos a certeza que vemos os inimigos antes que eles nos vejam.

en: Safe For Now
pt_BR: Seguro por enquanto

note: TRANSLATORS: Saledus
en: This is a good step forward. Now we can feel a bit safer and can look forward to repairing our ship.
pt_BR: As coisas já estão andando em frente. Agora já podemos nos sentir mais seguros e ter melhores esperanças de reparar o nosso navio.

en: Young Amalea
pt_BR: Jovem Amalea

en: Thinking About the Future
pt_BR: Pensando no futuro

note: TRANSLATORS: Saledus
en: The repair of our ship will take a few weeks, anyway, and the resources we harvest now might be the base of strong and big buildings in another land.
pt_BR: A reparação do nosso navio vai levar umas semanas e os recursos que recolhermos agora poderão vir a ser a base para construirmos mais edifícios noutras terras.

en: A Step Forward
pt_BR: Um passo à frente

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Now we truly can look forward to settling down on another island.
pt_BR: Agora já podemos esperar colonizar uma nova ilha.

en: Mission Complete
pt_BR: Missão Completada

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Today I got the message that our ship is completely repaired. At the moment, my people are loading everything onto our newly repaired ship, hoping it will serve us better than last time.
pt_BR: Hoje recebi uma mensagem que dizia que o nosso navio está finalmente reparado. No momento, o meu pessoal já está carregando mercadorias para o navio, com a esperança que ele se porte melhor do que da última vez.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Tonight will be our last night on this island. Tomorrow morning we will leave, searching for a new place for our exile.
pt_BR: Esta vai ser a nossa ultima noite na ilha. Amanhã de manhã vamos zarpar, à procura de um novo local para o nosso exílio.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: I still wonder if we will ever see Fremil again.
pt_BR: Ainda penso se vamos rever Freemil outra vez.

en: Victory
pt_BR: Vitória

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
pt_BR: Completaste esta missão ! Se desejares podes continuar jogando ou partir já para uma nova missão.

en: Safe Peninsula
pt_BR: Península Segura

en: Saledus speaks:
pt_BR: Saludes fala:
